Köömes

18.mail tuldi välja looga “Glamuuripidu”. Lugu võeti linti ja miksiti Redeye stuudios, miksijaks ja produtseerijaks Martti B Tamm.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 21.05.2003 - 13:56
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 18.05.2017 - 20:15
Eesti artist, Ansambel, Rock

Ansambel Köömes kannab endas kaheksakümnendate Eesti punk-revolutsiooni energiat, kombineerides kaasaegseid kõlasid sarkasmi, iroonia ja sotsiaalkriitiliste teemadega. Köömes ühendab enda muusikas kõlaspektri kirevaid jooni manipuleerides samal ajal osavalt žanriüleste snittidega. Pakume kuulajatele kulunud anarhistliku tõekuulutuse asemel intellektuaalseid väljakutseid laial skaalal. Köömes võitleb oma muusikaga lokkava idiotismi, ebavõrdsuse ja karjuva mõtlemispuuduse vastu.

Ansambel Köömes sai alguse 2008. aastal, kui bändi juhtfiguur Aleksander Ots kutsus kokku oma ülikooliaegsed sõbrad. Kitarrist Kaspar Kaljas on kunagi mänginud Chupacabras ja trummimees Rasmus Nurk on teinud kaasa Kurjamis. Mõned ajad oldi enamjaolt garaaži ja underground’i ürituste ansambel. Avalikkusele hakati esinema alles 2011 suvel, kui bändi oli Aliasest tulnud Martti B. Tamm.

Bändi tegemine algas pelgalt seltskonna mõttes musitseerimise ja hobina, ent viimasel ajal on läinud üsna mahukaks ning neelab suure osa põhitööst üle jäävat aega. Sellel, et tegutsetakse igaüks ise alal ega tehta üksnes bändi ja muusikat, on oma võlu ja plussid. Meeste elualad on üpris erinevad: turunduses töötab Rasmus Nurk, toiduainetööstuses Aleksander Ots, meedias Martti Tamm, filmiprodutseerimisega Kaspar Kaljas.

7.mail 2012 avaldati esimene album "Kööga", kus kõlas 12 reibast lugu. Originaalloominguga album "Kööga" oli mõeldud üllatama ja intrigeerima, et anda inimestele tagasi soov muusikale kaasa mõelda. Äratundmist ja osatist solvumist pakkus "Kööga" igale mõtlevale inimesele. Muusikaliselt lihtne, samas mitmetasandiline, siin on emadele lilla mantel ja tsikli taga iste, pisiperele kokkusaamine Tomi juures ja issidele õlu mida vahepeal saab nii manustet, et tõmbab kohe pikali ära, aga ka lapsik ootus kohtuda iidoliga ja tsikkel millega paarutada.

23.oktoobril 2013 ilmus 11-looline album "Adjöö!" Bänd ise kirjeldab albumit järgmiselt: "Jungilikust printsiibist lähtuvalt leidub alati keegi, kes vastandub massihüsteeriale. Keegi, kes vaatab mööda kogu enesemüümiskunsti kõrgklassi imalast ja uluvast armuvalust. Keegi, kes toore jõu ja robustsete võtetega tõmbab vaiba pahaaimamatult tukkuva, klantsitud ja klanitud helitööstuse jalge alt. Keegi peab julgema! Kartmata seejuures ka ise perseli kukkuda ja maailma ebaõigluse pärast pisaraid valada. Keegi peab uskuma, et unistused võivad täituda ja neid siis täitmagi, hambad ristis, veri ninast väljas, higipull otsaees ja roided kopsus. Keegi peab julgema kõveraninalistele peeglit ulatada, murtud südameid uuesti murda, tõugata treppidest ratastoole ja loopida kildudeks pudeleid, kui see aitab maailma paremaks muuta. Keegi peab uskuma usuvabadusse ja olema toeks uskmatutele, see keegi peab õhutama vaenu kui see osutub vajalikuks ja see keegi peab taluma raevu, kui see ta pihta lendab. See keegi peab olema nähtamatu kui vaja ning välja kandma ka lilla keebi ja valged põlvikud. See keegi peab suutma olla ontlik kui munk, ustav kui rüütel, liiderlik lindprii ja mõrtsuk kui tarvis. Näidake mulle näpuga, kes veel vastab sellele kirjeldusele? Ongi vägev, et keegi ei suuda öelda, mis kirevase päralt see KÖÖMES siis lõppeks on? On ta rokk- või punk- või nalja- või kalja-... On ta üldse päris bänd? Teist sellist ei ole, mis teeb meid eriliseks - lihtne!"

18.novembril 2016 jõudis müügile Köömes kontseptuaalalbumiga, mis vaatleb kollektiivse teadvuse tervislikku seisundit. Kas need, kes peavad end normaalseteks, tegelikult seda on? Ehk on nood, kes saanud külge hullu sildi, tegelikud terved? Plaadi helikeel on kindlasti erinev Köömese varasemate perioodide kõlast, ent tänaseks kvintetist kvartetiks kahanenud ansambel on kasvanud sügavamaks ning muusikaliselt küpsenud.

Albumi esitluskontserdil 18.novembril lokaalis Kivi Paber Käärid sai kuulda kõiki uuel albumil kõlavaid lugusid ning lisaks Köömese varasemat loomingut.

13.aprillil 2017 esineti Kochi Aitades Radio Mania Lihavõtterockil. Selleks puhuks toodi YouTube’i muusikavideo loole “Enda elu vang”.

18.mail tuldi välja looga “Glamuuripidu”. Lugu võeti linti ja miksiti Redeye stuudios, miksijaks ja produtseerijaks Martti B Tamm.

Faktid

Köömes /nimi/bändis/sünnipäev/ on:
Sass (Aleksander Ots) – Laul – 18.06.1983
Kaspar (Kaspar Kaljas) – Kidra - 16.11.1981
Martti (Martti B. Tamm) – Bass - 10.11.1981
Razka (Rasmus Nurk) – Trummid – 12.11.1979

Muud huvitavat

Seotud videod

Köömes - Enda elu vang
Köömes - Enda elu vang

Artist: Köömes

Lugu: Enda elu vang

Aasta: 2017

Režissöör: Andri