Trad. Attack!

20.detsembril avaldati Facebookis loo "Sõit" muusikavideo ning 4.jaanuaril hoogne singel “Kabala”. 25.jaanuaril toimuval Eesti Muusikaauhinnad 2018 galal üllatab Trad.Attack spetsiaalselt selleks õhtuks loodud erishow'ga.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Joonatan - whoajon@hotmail.com 06.04.2003 - 11:20
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 06.01.2018 - 19:55
Eesti artist, Ansambel, Alternative & Indie

Trad. Attack! on folkmuusika trio, kus musitseerivad juba tuntud tegijad Sandra Vabarna, Tõnu Tubli ja Jalmar Vabarna – sõbralik, kirglik, jõuline, dünaamiline, lõbus ja oma juurtele truuks jääv. Trad.Attack! ammutab inspiratsiooni vanadest arhiivisalvestistest ning tänapäeva muusikast. Folkmuusika on nende jaoks alguspunkt, kuid ei piira neid: nad jäävad avatuks erinevatele stiilidele ja uutele suundadele kõrvus, mõtteis ja hinges, säilitades samal ajal oma emotsionaalsed juured – südame.

Sandra, Jalmar ja Tõnu on kauaaegsed sõbrad ning olnud Eesti muusikamaastikul aktiivsed juba üle viieteist aasta, tuntuim bänd Paabel. Sandra (neiuna Sillamaa), kes on terve elu traditsioonilise muusikaga seotud olnud, võttis Eesti torupilli esimest korda kätte 13-aastase tüdrukuna. Tõnu isa oli puhkpilliorkestri dirigent ning poiss oskas puhkpille mängida veel enne, kui ta kõndimagi õppis. Ta õppis nii klassikalist trombooni kui ka trumme ning on nüüdseks üks enim nõutud trummareid Eestis. Jalmar on pärit Setumaalt. Setumaa on väike piirkond Lõuna-Eestis, millel on oma kuningas ja ainulaadne kultuur. Eriti tuntud on see piirkond just traditsioonilise laulmise poolest. Jalmari vanavanaema, Anne Vabarna, oli oma aja kuulsamaid folklauljaid Eestis, nii et ka tema on selle traditsiooni keskel üles kasvanud.

21.novembril 2013 otsustasid nad koos pilli mängima hakata, et folkmuusikasse midagi teistsugust tuua. Esimese proovi käigus otsustati seada endale mitte ühtegi piirangut, et muusika oleks värske ja üllataks isegi neid endid. Kellelgi polnud sel hetkel kavatsust suurema publiku ees esinema hakata.

16.detsembril 2013 avaldas Trad.Attack! esimese singli "Kooreke", kuhu on kaasatud Liisa Kümmeli (1888-1964) laul, mis salvestatud 1961. aastal. Sääraseid sõnu lausuti vanasti või valmistamise juures. Muusikavideo, mille materjalina kasutati Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiivi filmidelt, avaldati 20.jaanuaril 2014. Suure üllatusena sai bändi esimene lugu "Kooreke" kuulsaks hitiks ning tundus, et inimestele meeldis taoline lähenemine folkmuusikale ja selle järele tekkis nõudlus.

Kui bänd avaldas soovi 2014. aasta kevadel Tallinna muusikanädala raames esineda, polnud neil veel nimegi välja mõeldud. Neil oli vaid viis lugu, kuid bändi tutvustamiseks sellest piisas. Pärast publikult ja kriitikutelt saadud tohutut positiivset tagasisidet otsustati asjaga tõsisemalt tegelema hakata. Tundub, et taoline värske ja vaba lähenemine ning bändiliikmete vaheline soe sõprus loovad erilise energia, mida publik ja ka muusikud ise väga naudivad.

9.juulil 2014 anti välja omanimeline EP, millelt tuli 15.juulil muusikavideo loole "Kuukene". Loo sõnad pärinevad Emilie Kõiv sulest. Esitluskontsert toimus 25.juulil Viljandi pärimusmuusika festivalil Pärimusmuusika aida suures saalis.

2014. aasta Eesti Etnomuusika Auhindade üritusel pälvis bänd parima bändi, parima plaadi, parima loo ja parima uustulija tiitli ning Raadio 2 eripreemia. 2015. aasta Eesti Muusikaauhindade jagamisel võideti aasta etno/folkplaadi ning aasta muusikavideo kategoorias.

23.07.2015 ilmus Saksamaa plaadifirma Nordic Notes alt ansambli esimene kauamängiv "AH!". Saksamaa plaadifirma juhti Christian Pliefket paelus ansambli sõnul värske, põnev ja energiline helikeel. Põhjalikult läbimõeldud ning täpselt XXI sajandisse sobiv 12-looline debüütalbum tähistas eesti folgi uue põlvkonna sündi või vähemasti üht olulist tähist sel teel. Trad.Attack! tähistas esikplaadi ilmumist 23.-26.juulil toimunud Viljandi pärimusmuusika festivalil.

2015. aasta Eesti Etnomuusika Auhindade üritusel omistati neile parima bändi, parima plaadi ja parima loo tiitel; 2016. aasta Eesti Muusikaauhindadel valiti Trad.Attack! aasta ansambliks. Album "AH!" pälvis nii aasta etno, aasta folgi, aasta rahvaliku albumi kui ka aasta albumi tiitli. 2016. aasta Eesti Etnomuusika Auhindadel võitis Trad.Attack! parima bändi tiitli. Kahe aasta jooksul on ansambel esinenud kokku 26 riigis.

2016 aasta novembri lõpus alustati uue albumi salvestamist Tartus Clockworks stuudios ja selle miksib Silver Lepaste. Lisaks bändile, kes on oma albumi produtsendid, teeb kaasprodutsendina kaasa Erki Pärnoja. Helikandja esimene videosingel kannab nime “Säde” ning jõudis avalikkuseni 22.märtsil. Video režissööriks on Martti Helde ("Risttuules").

Teine videosingel “Imepuu” anti välja 19.aprillil. 11.mail avaldati digisingel "Sõit", mille tekst koosneb vanadest liisusalmidest ning oma maheda tämbri on eeslaulja rollis andnud palale tuntud näitleja Aivar Tommingas. 12-looline plaat "Kullakarva" ilmus 19.mail 2017.

Trad.Attack! alustas kevadel ülemaailmse albumi esitlustuuriga, mille raames anti kontsert 30.juunil Telliskivi Loomelinnaku hoovis Tallinnas ning 14.juulil esineti Salacgrivas Positivus festivalil Palladium telgilaval.

18.augustil tuli välja muusikavideo loole “Kallimale”. Tantsulaul, kus ema tabab noored suudlemast. 26.augustil esineti Värska laululaval.

6.oktoobril jagatud Etnokulpide galal võitis Trad.Attack! auhinnad parima artisti, parima albumi ("Kullakarva"), parima loo "Kallimale") ning parima muusiku (Tõnu Tubli) kategoorias.

Post-pop artist Mart Avi ja folkansambel Trad.Attack! esindavad Eestit Ljubljana muusikafestivalil MENT, mis leiab aset Sloveenia pealinnas 31. jaanuarist 2. veebruarini 2018. Ansambli Eesti tuur peatub igas maakonnas 20.veebruarist 10.märtsini.

20.detsembril avaldati Facebookis loo "Sõit" muusikavideo ning 4.jaanuaril hoogne singel “Kabala”. 25.jaanuaril toimuval Eesti Muusikaauhinnad 2018 galal üllatab Trad.Attack spetsiaalselt selleks õhtuks loodud erishow'ga.

Faktid

Liikmed (nimi, tegevus bändis, sünnipäev):
Sandra Vabarna (torupill, parmupill, viled, laul), 29.04.1985
Jalmar Vabarna (kitarr, laul), 17.04.1987
Tõnu Tubli (löökpillid, laul), 07.02.1988
Rainer Koik (helimees), 04.10.1986

Muud huvitavat