Tom Valsberg / Indigolapsed

2.detsembril 2021 esitles Joosep Kõrvits oma teist sooloalbumit “Öö on ilus”. Joosep Kõrvitsa debüütalbum "Ja sa näed" ilmus 2018. aastal. Teisel albumil "Öö on ilus" esitatud instrumentaallooming on oma helikeelelt romantiline ja unistav, kuid samas eksperimenteerivalt kaasaegne. Materjali loomisel ja läbikomponeerimisel on silmas peetud nii albumi terviklikkust kui ka iga loo eraldiseisvat meeleseisundit ja muusikalist mitmekihilisust, mille iga instrumendi on Kõrvits ise ka sisse mänginud. Plaadi andis välja Vaiguviiul ning plaadikujunduse maailis Anna Kõuhkna.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Magnus - magnus@allstarz.ee 19.03.2003 - 13:45
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 21.04.2022 - 15:00
Eesti artist, Ansambel, Alternative & Indie

Ansambel Indigolapsed sai alguse 2005. aasta oktoobris Tallinna vanalinnas Voorimehe 5 korteris kui maailmarändur Tom Valsberg kogus kokku sõbrad, et laulda oma reisidel loodud laule koosluses, mille nimeks sai Indigolapsed. Tomi nägemuses on indigolapsed kõik inimesed, kes oskavad enda sees elus hoida elust pakatavat ja rutiinivaba väikest last ning temale omast avatud maailmapilti ja väljendada end täiesti ausalt.

Just sellised on Indigolapsed ka laval. Nad on tuntud oma kummaliste kontsertide poolest, kus laulud on põimitud maailmarändur Tom Valsbergi seikadega oma reisidest, Joosep Kõrvitsa arukate ja ajuvabade anekdootidega, tihtipeale ka erinevate külalisesinejate luuletuste ja mõttevälgatustega. Kontsertidel olnud inimesed peavad neid koosviibimisi sõprade kogunemisteks, kus piir publiku ja esinejate vahel tihtipeale täiesti kaob ning nutta ja naerda saavad nii kohal olevad väikesed lapsed, suured, täiskasvanud kui ka paar vanaema tagareas. Seepärast saavadki Indigolaste muusika olemust tõeliselt tunda ainult need, kes tulevad kontserdile. Indigolaste muusikat võib iseloomustada kui vokaal-akustilist ja etno-pop-jazzilikku, sinna on segatud muu hulgas regivärssi ja vahel ka bluusielemente.

Indigolaste jaoks on need lihtsalt laulud ja igaüks neist tuleb välja just selline, nagu tuleb, mingi kindla stiili raamidesse hoidumata. Suurem osa laulusõnadest ja viisidest on kirjutatud bändi looja Tom Valsbergi poolt. Mõned lood on Tom korjanud üles reisidelt, teised laenanud sõpradelt. Vahel üllatavad oma viisidega ka kitarrist Priit Jääger ja laulja Aive Asperk.

Ansambli koosseis on põnev, ühendades eri koolides õppinud muusikuid nagu Lilian Reinmets (laul, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia), Priit Jääger (kitarr, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, Otsakool), Joosep Kõrvits (tšello, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia), Mattias Siitan (löökriistad, Tallinna Muusikakeskkool), Eno Kollom (löökriistad, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, Otsakool) ning muusika valdkonnas iseõppinud tegelasi nagu Aive Asperk (laul) ja Tom Valsberg (laul, kitarr), kellel looming ja laulmine on lihtsalt veres ilma igasuguse sellealase hariduseta.

Indigolaste esimene kauamängiv plaat “Voorimehe viis” ilmus 2006 aastal ning sisaldas 17 lugu. Plaat “Voorimehe viis” on seni ainus Eestis välja antud helikandja, kus lisaks tšellole, kitarridele, suupillile, džembele ja parmupillile on kasutusel ka kosmilise kõlaga ufokujuline instrument hang. See on plekist trumm, kaks wok-panni sarnast poolt, ühel poolel muhud ja lohud, millele lüües tekivad taevalikud helid.

Topeltplaat “Ei tea kumb” tuli 2007 aastal ning sisaldas kokku 23 lugu. Plaadiesitlused toimusid 18.novembril Tallinnas Okupatsioonide Muuseumis ja 22.novembril Tartus Oskar Lutsu Teatrimajas. Plaat võitis 2008. aasta Eesti Muusikauhindade jagamisel parima plaadikujunduse auhinna. Kahel esimesel plaadil oli üheks trummariks Johannes Ahun, mitmekordne Eesti meister surfamises.

2009 aastal ilmus plaat “Üks kõiksus”, millel 15 lugu. Viimane plaat väljendas Indigolaste igavesti muutuvat suhet maailmasse siin ja praegu ning igaüks võtku seda just nii nagu ta ise heaks arvab. Kui eelmised plaadid olid suhteliselt luulelised, siis uuelt plaadilt leidis muuhulgas ka mitmeid hetkeühiskonda ja praegust elu otseselt kirjeldavaid laule. Plaadil oli kaastegev saksofonist Kristjan Mazurtchak, kes lisas plaadi kõlavärvile pehmet ja sooja värvingut.

20.augustiks 2012 valmis Tom Valsbergi raamat "Kuidas rännata ilma hirmuta". Rännakuraamat tutvustab vingeid võimalusi, mida pakub reisimine laias maailmas ja rändamine enda sisemaailmas. Lisaks Tommi veel avaldamata luuletusi ja vaimustavaid illustratsioone. Rännakuraamatu teeb eriliseks sellega kaasnev heliplaat, mis võimaldab raamatusse põimitud laule lugemise kõrvale ka kuulata. Lisaks Indigolaste ja Tane mahuta lauludele leiavad plaadil ilmavalgust ka Tommi uue ansambli Manki Maindi kuus tuttuut laulu.

28.augustil 2013 andsid Indigolapsed üle pika aja taas kontserdi ning kuigi üheskoos polnud laval oldud juba poolteist aastat, kinnitas bändiliige Tom Valsberg, et Indigolapsed laiali ei lähe. Ansamblis on praegu kuus liiget, Eno Kollom on lapsega kodus.

Järgmised kontserdid toimusid 13.oktoobril Tartus Genialistide klubis ja 27.oktoobril Tallinnas Hopneri Majas. Igale moosipurgi või muu hoidise toojale kingiti CD-plaat viimase kontserdi salvestusega.

Priit Jäägeril ilmus 2014 aasta märtsi alguses 10 looga sooloplaat "Jälg", mille kõlapildi keskmes on akustiline kitarr. Priidu loodud muusikale tegid sõnad ja esitavad lugusid Mikk Tammepõld, Janno Reim, Markus Nylund, Janika Sillamaa, Lauri Pihlap, Kristjan Kasearu ja Marilin Kongo. Muusikutena löövad kaasa Laur Joamets kitarril ja Mihkel Mälgand kontrabassil.

8.augustil esines bänd Viru Folk 2014 programmi Metsalaval.

Ansambel Indigolapsed tuli taas kokku ning 10.septembril 2016 anti koolialguse kontsert Katariina kirikus. ETV Terevisoonil oldi külas 7.septembril.

1.jaanuaril 2017 ilmus Tom Valsberg & Jane Kruus 14-looline eestikeelne album "Väelaulud". Väelaulud on lihtsasti kaasa laudavad ühislaulmiseks mõeldud laulud, mille viisid on peamiselt põlisrahvaste folkloorist ja mille sõnumid kannavad endas kvaliteete nagu tänulikkus, ürgne vägi, maaema, jagamine, küllus, hirmudest vabanemine, looduse austamine, rõõm, vabanemine jne.

20.oktoobrini 2019 kogus Tom Valsberg hooandjas toestust teisele eestikeelsete väelaulude plaadile "Süda lööb biiti". 14 laulu on kas originaallooming või põhinevad erinevate kultuuri rahvaviisidel, millele on Tom loonud eestikeelsed sõnad. Plaadiesitlus toimus 26.oktoobril Adila puhkekeskuses.

25.detsembril 2019 toimus Müürivahe 30 Inglisaalis Tom Valsberg, Aive Asperk ja Joosep Kõrvits jõulukontsert Indigolaste- ja Väelauludega. Samas mõnusal pööningul toimusid järjepidevalt kolmapäeviti elujõu laadimise kontsertid tseremoniaalse kakaoga, eestvedajateks tublimees Tom Valsberg kitarril, rahmeldaja Rauno Vaher trummidel ja ingelliku häälega Aive Asperk vokaalil.

Septembriks 2020 valmis Väelaulude raamat 18 lauluga koos akordide ja müstilise kakao retseptiga. Väelaulude kontserdid kolisid Tauno Kangro SkuptuuriGaleriisse Uus tn 20 ning edasi alustati TAO keskuses Rotermanni 2.

2.detsembril 2021 esitles Joosep Kõrvits oma teist sooloalbumit “Öö on ilus”. Joosep Kõrvitsa debüütalbum "Ja sa näed" ilmus 2018. aastal. Teisel albumil "Öö on ilus" esitatud instrumentaallooming on oma helikeelelt romantiline ja unistav, kuid samas eksperimenteerivalt kaasaegne. Materjali loomisel ja läbikomponeerimisel on silmas peetud nii albumi terviklikkust kui ka iga loo eraldiseisvat meeleseisundit ja muusikalist mitmekihilisust, mille iga instrumendi on Kõrvits ise ka sisse mänginud. Plaadi andis välja Vaiguviiul ning plaadikujunduse maailis Anna Kõuhkna.

Faktid

Ansambli koosseis: (nimi/tegevus bändis/sünniaeg)
Aive Asperk (Siitan) – laul - 09.06.1983
Lilian Reinmets – laul - 20.08.1982
Tom Valsberg – laul ja kitarr - 29.07.1982
Priit Jääger – kitarr - 03.11.1980
Joosep Kõrvits – tšello - 23.02.1984
Mattias Siitan – löökriistad - 11.02.1988

Muud huvitavat