Maakuu

11.septembril 2021 esines Maakuu Raplas Kultuurifestivalil Särin.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 10.05.2018 - 21:37
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 11.09.2021 - 22:51
Eesti artist, Sooloartist, Rap & Hip-Hop

Marko Kaldma, artistinimega Maakuu, on Rapla juurtega muusik, kes väljendab end läbi hip-hop rütmide. Oma stiiliks nimetab Marko peaasjalikult räppi, kuid vähehaaval proovib ta räppimise kõrvalt katsetada ka teistlaadi muusikat, nagu RnB ja soul. Riime hakkas Marko paberile seadma juba 12-aastaselt. Nagu ikka, läksid esimesed värsid sahtlipõhja, olid vaid iseenda jaoks. Õige pea salvestas ta aga venna algelise helitehnika abil esimesed päris laulud. Aastate jooksul on ta pidevalt muusikat teinud ja selle sees olnud.

Alates lapseeast on Markol kogunenud juba sadu muusikaüllitisi, millest publikuni on jõudnud umbes kakskümmend. Ta oli tuntud kui ansambel St. Of Dreamsi räpparina. Samuti oli räpiduos AL & Maku, kelle lugudel on youtubes kokku miljon vaatamist. Nendes lauludes teevad kaasa teisedki Rapla muusikud nt. Piia Põder, Liisi Mänd, Silver Palm ja loomulikult legendaarne Jüri Pootsman. 2016. aasta lõpus tuli välja Rapla räpparite MaaKuu ja AL Suure ühine singel "Ehtne".

2016 aasta algul sündis artistinimi Maakuu, mille põhikarakteriks on küll Marko, kuid selle taga on tugev meeskond, kuhu kuuluvad ka sponsorid ja mänedžer. Marko jaoks on side Raplaga oluline. Just siit sai kõik alguse. "Ütlen alati, et olen Raplast," mainib ta. Ühiselt sõber Andres Jõemaga hakati laule kirjutama esiti just mõeldes oma Rapla tuttavatele. Nad kirjutasid ühe loo isegi pühendusega oma kodukandile ja siinsetele sõpradele. "Mina üksinda ei ole Maakuu. Ma olen see, millest see nimi on kunagi välja kasvanud, mind hüüti Makuks. Maakuu moodustavad kõik need, kes selle projekti on kaasa teinud," selgitab Marko. Marko nimetab end vabakutseliseks muusikuks ning produtsendiks. Koos Rapla sõbra Egon Rinaldoga on neil produktsioonifirma, mis teeb muusikat, muusikavideosid, turundamist ja kõike muud, mis muusikatööstuse juurde kuulub.

Eugen Productions väntas loole "On Asju" väga lihtsa visuaaliga video, mis avaldati 21. jaanuaril 2017. Videole kasvas paari nädalaga lausa 10 000 vaatamist. Maakuud kajastas Elu24, Postimees, Õhtuleht, Muusikaplaneet, Respekter, Ehh.ee jpt online väljaanded. Lisaks anti intervjuu ERR’is Eesti Top7 saates, kuhu video lausa 8 nädalat püsima jäi. Kõrgeimaks tabelikohaks 2.

Paar kuud hiljem võttis Markoga ühendust üks vana tuttav, kes soovis, koolitöö raames, teha temast eluloolise lühidokumentaalfilmi. Ei läinudki kaua aega mööda, kui ilmus tulevase debüütalbumiga sama nime kandev lühifilm "MAAST KUUNI". Film sai esilinastuse Rapla Kultuurikeskuses Live muusika üritusel nimega "Chainz Live".

Samal ajavahemikus sai filmitud ka Maakuu teise singli video "Tumedad Mõtted", mille filmimiseks kasutati esmakordselt stsenaristi, näitlejaid, meigikunstnikku, valgustajat, kahte operaatorit ja drooni. Läbiva stsenaariumi kirjutas Piia Põder. Filmisid Kairo Lett ja Egon Rinaldo. Kokku pani Eugen Productions. Loo heli eest vastutab Aivar Surva. Taustvokaalid laulis sisse Liisi Mänd. Video tuli välja 25. novembril 2017 ning pääses taas Eesti top7 saatesse, kus Eugen ka intervjuud andmas käis. Pärast mängis sama lugu Raadio2’s uue tulijana.

Soolo­plaat on alati Marko unistus olnud, kuid räppar tõdeb, et tal on siiani olnud lihtsam kirjutada laule kellegagi koos. Siiski on ajaga hakanud kogunema ka soololugusid. "Sain aru, et loovus on lahti läinud," ütleb ta. Seejärel võttis mees sihi kirjutada suurem hulk lugusid valmis ning seadis endale ka tähtaja. Kuigi ta ei olnud enda sõnutsi sugugi kindel, et suudab laulud valmis kirjutada, hakkasid sõnad ajapikku aina ladusamalt paberile tulema. Marko ütleb naerdes, et oma viimase laulu kirjutas ta rongis teel Tallinnast Raplasse stuudiosse.

Kui laulud olid olemas, asus ta neid Raplas helisalvestusstuudios Susi Stuudio salvestama. Taustamuusika on Marko ostnud Ameerika produtsentidelt. Kui album sai salvestatud, tegi ta Hooandja portaali projekti, millega kogus mõne kuu vältel üle 2500 euro 77 toetajalt. Tänu Hooandja projektile sai räppar plaadi produtseerimiseks palju vabamad käed ning tänu julgele küsimisele õnnestus tal kaasata oma debüütalbumi produtseerimise protsessi Eesti parim produtsent DJ Critikal ehk Bert Prikenfeld. Lindistas Aivar Surva ning mixi ja masteri kallal töötas Robert Stanley Montes. Kujundus on loodud Hooligan Hamletist tuntud disaineri ja fotograafi Felix Laasme poolt. Albumi intro ehk sissejuhatava muusika heliloojaks samuti Rapla muusik Mick Pedaja. Plaadi taustvokaalid on sisse laulnud Liisi Mänd, Piia Põder ja Silver Palm.

9.mail 2018 Eugen Productionsilt ilmunud 11-loolise debüütalbumi nimeks sai "Maast-Kuuni", kuna Marko püüdleb oma tegemistes ikka kõrgemale ja kaugemale ning on kasvanud n-ö keldriräpparist muusikuni, kes on välja andnud plaadi. Kuigi muusikalisi eeskujusid Marko ei otsi, näeb ta kodumaistes kolleegides eeskujusid tegude poolest. Ta toob näitena Reketi, kes on räpi tegemise viinud järgmisele tasemele ning kujundanud oma nimest ja loomingust brändi. See on see, mille poole püüdleb ka Marko. "Julgen unistada suurelt," ütleb ta.

Debüütalbumi esmaesitlused olid 11.mail Raplas kultuuriklubis Baas ja 17.mail Vana-Vigala Rahvamajas. Edasi esines Maakuu viies Eesti linnas.

2.detsembril avaldas Maakuu singli “Alati ei lähe”, milles teeb kaasa ka Silver Palm, kelle häält saab kuulda raadiojaamas MyHits.

25.jaanuaril 2020 avaldas Maakuu viimase loo oma albumilt “Maast-Kuuni”, millega võtab kokku kogu plaadiga seonduva teekonna.

15.märtsil avaldas Maakuu Youtube'is kolmeosalise lühifilmi “Varjutus”. 30.märtsil tuli välja seitsme looga "Varjutus" mixtape. Kogumik paneb punkti ühele perioodile artisti teekonnal, et alistada oma pehmem pool ja naasta tugevamana.

Maakuu ja Ditto avaldasid 5.mail 2021 singli "Kaiff!" Uuest singlist peegeldub teadlikkust ja enese aktsepteerimist. Loo sõnumist võib välja lugeda, kuidas enese saboteerimine meid justkui oma pähe vangistab ning sedagi, mis tunne sellest lõpuks vabaneda on. See ongi kaiff! Lugu on esimene singel tema sügisel ilmuvalt albumilt “Gravitatsioonita”.

12.mail tuli välja Maakuu ja Cäthy Meriküla - Teateid Ei Vaata (ft.RON).

11.septembril 2021 esines Maakuu Raplas Kultuurifestivalil Särin.

Faktid

Nimi: Marko Kaldma
Sünnipäev: 11. aprill 1992. a.

Muud huvitavat