OOPUS

Elavas esituses saab OOPUSt näha aga juba 2.oktoobril Tallinn Music Weeki raames Folktroonika laval Fotografiskas.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 24.12.2018 - 11:45
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 23.09.2021 - 05:58
Eesti artist, Ansambel, Electronic & Dance

OOPUS on Eesti audiovisuaalne folktroonika ansambel, mis alustas tegevust 2017. aastal. Ansambli liikmed on Mari Meentalo (vokaal, torupill, parmupill, flööt, hulusõ, pikkvile, efektiplokid ja looper), Johannes Ahun (analoogsüntesaatorid) ja Aleksander Sprohgis (valgus ja visuaalid).

Oma loomingus põimib OOPUS kokku elemente reivikultuurist ja pärimusmuusikast. Ansambli esimene singel "Hingesandid" avaldati 4.veebruaril 2018 ning see pärjati Raadio 2 nädala demo tiitliga. "Hingesandid" on inspireeritud reivi- ja pärimuskultuurist, sulatades osavalt kokku kaks näiliselt nii erinevat þanri ning pakkudes kuulajatele suurt äratundmisrõõmu.

OOPUS on esinenud oma tegutsemisaja jooksul nii Eestis kui ka välismaal festivalidel Viljandi folk (EST), Vilsandi Trance (EST), Bling (EST), Solstitium (EST), Aequinoctium Vernum (EST), I Land Sound (EST), Burning Man (Nevada, USA), Burning Man San Francisco Decompression (California, USA), I Love Palanga (Palanga, LT), Nordischer Klang (Greifswald, GER) jpm. Ansambli esinemiste puhul on tähelepanuväärne, et nii muusikud kui ka visuaalkunstnik paiknevad võimaluse korral alati publikuala keskel.

20.detsembril avaldati singel "Vaeslapse laul", mis põhineb Urvastest pärit lool ning jutustab sellest, kui kehvalt kohtleb last võõras pere ning ühtlasi räägib oma vanemate helluse ja hoole igatsusest. ""Vaeslapse laul" on meie tuleval albumil üks lüürilisemaid lugusid. Kui muidu on inimesed harjunud meid nägema pigem pidudel ja festivalidel ikka ledide säras ja tempoka tantsubiidiga, siis plaadil saab olema kogu meie looming alates väga rahulikest kuni intensiivsete küttelugudeni välja," kommenteeris bändi laulja Mari Meentalo.

14.jaanuaril 2019 avaldati uus singel "Sokumäng" ning ansambli esimene album "Nõidus" ilmus 11.veebruaril. Plaadilt leiab 10 lugu, mis võtavad kokku OOPUSe erinevad kontseptsioonid.

Albumi esitluskontsert toimus 16.veebruaril Tallinnas von Krahlis. 23.veebruaril esinetakse Tartus kultuurilokaalis Arhiiv.

20.novembril anti välja lugu "Kulla põlemine".

17.septembril 2020 toimus Põhjala tehases Disainiöö raames 'AJAMASIN' - installatiivne audiovisuaalne sci-fi lavastus, kus tuleviku arhiividega ühendatud robothumanoid esitab elektroonilisi töötlusi Eesti ja välismaa pärimusmuusikast. Olulist rolli mängivad loo jutustamisel video ja valguslahendused ning spetsiaalselt selleks lavastuseks disainitud LED kleit. Lavastuse autorid ja esitajad Mari Meentalo, Johannes Ahun ning Aleksander Sprohgis on bändi OOPUS liikmed. Nende loomingut iseloomustab sümbioos pärimusmuusikast tuntud instrumentide, live elektroonilise muusika ning kohaspetsiifiliste valgusinstallatsioonide vahel.

5.veebruaril 2021 ilmus singel "Liugu laugu". Vastlapäevast kõnelev rahvalaulu töötlus on originaalis pärit Torist.

16.märtsil tuli välja torupillitehno lugu "Põhjala lahing", mis on kummardus tehnoviikingile ja Põhjala tehasele. Lugu loob silla kahe näiliselt täiesti erineva maailma vahel, folk ja reivikultuur. Tegemist on ainulaadse lähenemisega, mille sarnast pole seni Eesti muusikamaastikul veel kuuldud. “Loo põhiliinid moodustuvad legendaarse kõlaga acidtechno þanris kasutatava süntesaatori Roland TB-03 ning eesti torupilli omavahelisest kahekõnest. Kui Sa oled juhtunud mõnda Techno Vikingi videot nägema, püüa ette kujutada teda torupillide järgi reivimas. See ongi meie uus lugu,” kirjeldab bändi üks liikmetest Johannes Ahun.

20.mail ilmus Mari Meentalo lugu “Kevad”. Muidugimõista on tegu armastuslauluga ja ühes salmis ka natuke läbi lillede õhkamisega.

Folktroonikabändi OOPUS teine kauamängiv “Folk On Acid” on peagi ilmumas ning seda tähistas bänd koos tantsija Raho Aadlaga läbi ühise riituse järgmistes kohtades: 26.august Illiku laiul Orissaares; 29.august Patarei merekindluses Tallinnas; 2.september Kirsimäel Viljandis; 4.september ERMi taga B-alal Tartus.

22.septembril tuli välja teine singel “Käi kiike korge’elle”, mis on on uus versioon 1938. aastal Kuusalus kirja pandud regilaulust. Lugu räägib kenast neiust, kelle ilu paistab kiikudes kaugele. Uue loo väljatulekut ja ühtlasi sügise algust tähistas bänd voogedastuskontserdiga YouTube’is.

Elavas esituses saab OOPUSt näha aga juba 2.oktoobril Tallinn Music Weeki raames Folktroonika laval Fotografiskas.

Faktid

Mari Meentalo (sündinud 7. oktoobril 1988 Viljandis) on muusik, arranþeerija, produtsent, manager ja õpetaja. Ta lõpetas 2010. aastal Eesti Maaülikooli maastikurahitektuuri bakalaureuseõppe ja õppis Eesti Kunstiakadeemias urbanistikat. 2018. aastal lõpetas Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia pärmusmuusika diplomiõppe muusik-tehnoloogi suunal cum laude. Mari Meentalo mängib eesti torupilli, flööti, parmupilli, pikkvile ning laulab. Ta on tegutsenud 2010–2013 aastatel koos Jaan Tätte juunioriga ansamblis Meister ja Mari ning võttis enda kirjutatud lauluga "Unemati" osa 2011. aasta Eesti Laulu konkursist. Laulis ansamblis Armastus 2013–2014, kaasliikmeteks Taavi Tulev ja Jaan Tätte juunior.

Johannes Ahun (sündinud 22. detsembril 1987 Tallinnas) on purjelauasportlane ja muusik. Ta osales 2008. aasta suveolümpiamängudel (saavutas 33. koha) ja 2012. aasta suveolümpiamängudel (saavutas 30. koha). Ta osales telesaates "Tantsud tähtedega" 2010. aastal, tema tantsupartner oli Kerstin Kruuse. Ta mängis ansamblis Indigolapsed trumme aastatel 2005–2009. Tegutses bändis Improov koos Joosep Kõrvitsa ja Mattias Siitaniga aastatel 2011–2015. 2015–2016 aastatel vedas eest koos Cathy Sommeriga Hiiu kandle orkestrit. Mängis 2016–2017 aastatel Hangi ja hiiu kannelt instrumentaalansamblis Sinitrii koos Eva Väljaotsa ja Cathy Sommeriga.

Aleksander Sprohgis (sündinud 9. oktoobril 1982 Tartus) on mainekas valgus- ja videokunstnik. Ta loob visuaalseid atmosfääre elavatel bändide kontsertidel muusikutele ja dj-dele, miksides visuaale vastavalt muusikastiilidele. Õppinud Tartu Kunstigümnaasiumis, Kõrgemas Kunstikoolis Pallas ning uus meediat Eesti Kunstiakadeemias. Töötab tehnikuna Von Krahli Teatris.

Kerttu Kruusla - foto, video ja graafiline disain

Hedi Armulik - ülivõimetega manager

Muud huvitavat

Seotud videod

OOPUS - Käi kiike korge'elle
OOPUS - Käi kiike korge'elle

Artist: OOPUS

Lugu: Käi kiike korge'elle

Album: Folk On Acid

Aasta: 2021