lambandaz

14.veebruaril 2021 avalikustas lambandaz lühialbumi “Avariiline”, millelt 12.märtsil postitas Youtube'i loo “Mustamägi”.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 12.05.2020 - 12:41
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 17.03.2021 - 11:12
Eesti artist, Sooloartist, Rap & Hip-Hop

Rando Reiska ehk artistinimega lambandaz on räpparina tegutsenud 2018 aastast. Tema loominguga saab tutvuda YouTube’is, Spotifys ja Soundcloudis. YouTube’i kanalis lambandaz on tal üleval üle kümne loo. Populaarsemaid neist, „Tule annan sulle käe“ ja „Okei suvi“ on kuulatud ja vaadatud vastavalt 16 000 ja 14 000 korda.

Lisaks muusikale tegeleb noormees spordiga. Kuigi sport ja muusika võivad esmapilgul tunduda vägagi erinevad tegevusalad, on nad Rando meelest sarnased peamiselt ühe olulise aspekti poolest – nii sport kui ka muusika aitavad hoida pea ja mõtted selgena. Spordialadest on Rando leidnud endale sobivatena poksi ja jalgpalli. Nendega aktiivselt tegelemise kõrval on aga ka muusika pakkunud huvi talle kogu elu. Rando meenutab, et oma muusikakooli teekonda alustas ta 2010. aastal, kui otsustas klaverimängu õppida. Kohila muusikakooli õpetajat Heli Kendrat kiidab Rando väga.

Luuletusi on ta kirjutanud väikesest peale. Tõuke selleks on ta enda sõnul saanud oma emalt, kes samuti oskab hästi luuletusi kirjutada. Räppmuusika kuulamiseni jõudis Reiska samuti varases nooruses. Sealt edasi tuli huvi ise sõnu kirjutada ja räppmuusikana salvestada. Oma artistinime lambandaz kirjutab Reiska taotluslikult väikese algustähega. Ta ütles, et sedasi meeldib lihtsalt rohkem. Sõna on ta ise välja mõelnud ning selle tähendus on „jõud“.

Oma lugusid salvestab ta Kohilas ühes stuudios. Samuti saab seda teha kodus. Kui arvuti, mikrofon ja õige programm salvestamiseks on olemas, siis takistusi pole. Kõik ongi ju tegelikult kodust alguse saanud. Stuudios on ta käinud aktiivselt salvestamas 2020 algusest. Rando sõnul sünnib tema looming tihtipeale reaalsetest, elulistest sündmustest ja hetkedest. Kuigi oma taustamuusikat ta ise hetkel ei tee, sünnivad tema sulest kõik sõnad. Inspiratsioonina kasutab Rando kõike, mis teda ümbritseb, mida ta on läbi elanud, ja ka seda, mida veel ei ole. „Muusikast leian ma rahu,” ütleb Rando. Tema eesmärk on oma meelistegevusega jõuda võimalikult kaugele.

Alates 2018 aasta suvest on noormees üllitanud tundelisi ja sügava sisuga lugusid, mis esmapilgul traditsioonilise peoõhtu jalakeerutamisplaylisti ei kuulu. Kümned kommenteerijad Youtube-i postitatud video all on kuulamiseks aega leidnud ning kinnitavad, et meeldib. Sügava sisuga noormees ütleb, et teeb lihtsalt seda, mis südames tunneb õige olevat ning pühendub muusikale ega muule mõtlegi. Lugude sisus on läbivaks jooneks armastus ja suhted. Eriti ehedal kujul tuleb see esile 20.augustil 2018 avaldatud laulus „Tule annan sulle käe“.

17.veebruaril 2019 ilmus singel „Kuningas“, mille mix ja master on lambandaze enda tehtud, biidi autoriks Dansonn. Loost võib välja lugeda üheksakümnendatest aastatest pärit karmima räppmuusika jooni. „Pea meeles nüüd kohe, liidreid on palju, kuid ma kuningas olen,“ räpib ta näiteks. Ühtlasi on „Kuningas“ ka tema esimene muusikavideo. „Video tegemine on pikk protsess, aga minul läks see suhteliselt kiiresti. Alguses tahtsime seda filmida Pärnus Aisa hotellis, aga siis ei läinud kaamerad tööle. Lõpuks filmisime osa videost lihtsalt köögis,“ rääkis Reiska. Filmisid Robin Nõmtak, Mark Makarov, Kevin Pallas ja Priit Rebane, monteerimisega aitas Martin Lapin.

Koostööd on lambandaz teinud ka tuntud Eesti artistidega. Tema 2019. aastal valminud loos „Suvelõpu valgus“ oli toeks (mix/master) Jaanus Saks ansamblist Põhja-Tallinn. 22.veebruaril 2020 avaldasid mehed koos loo „Edasi tagasi“. Veebruaris tuli lambadazelt välja netiedetabelites edu kogunud lugu „Sinu juurde“ ning 13.märtsil jõudis Youtube’i lüürikavideo looga „See öö“. Nende vahele mahtus veel „Borjomi“, millele tuleb suvine muusikavideo.

23.aprillil 2020 postitas lambandaz Youtube’i lüürikavideo loole “kui kõik nii jääb”, mis rääkis eriolukorrast ja sellest mis tulemas on. Singlina tuli lugu "Miks mitte?" välja 17.juunil koos Beebilõustaga. Järgmisena avaldas ta 10.juulil loo “Mis teed?”, produtsentideks Taavi Mäe x sinato.

5.augustil tuli lambandaz tuli välja uue looga “Kas kuuled?”, mille biidi tegi felicity ning pala miksis ja masterdas Eiko Altmäe. Lambandaz avalikustas 19.augustil uue bängeri nimega “Lähme poodi”. Loo biidi tegi 1S, sõnad lambandazelt endalt, miksis ja masterdas Eiko Altmäe.

23.septembril tuli välja lugu “Kosmos”, mille biidi tegi sinato, sõnad lambandazelt. Miksis ja masterdas Eiko Altmäe ning lüürikavisuaali autor oli visualdon.

Lambandaz andis 6.oktoobril välja 14 looga “Kogumiku”, kuhu on koondatud artisti senise loomingu paremik. Homme on ta Soomes kohtu all, kahtlustatavana kehalises väärkohtlemises. “Lood said valitud selle järgi, mis on kõige populaarsemad ja paremad minu tegemistest.” sõnab muusik. “Kogumik” sisaldab lisaks soolosinglitele ka koostöid Beebilõusta ning ansamblist Põhja-Tallinn tuntud Wild Disease’ga, aga ka noore räppari Yugeniga. Lugudest ühtegi mees esile tuua ei oska, sõnades: “Kõik lood on väga erilised mu jaoks, kõigi lugudega on mega palju vaeva nähtud.”

14.veebruaril 2021 avalikustas lambandaz lühialbumi “Avariiline”, millelt 12.märtsil postitas Youtube'i loo “Mustamägi”.

Faktid

Artistinimi: lambandaz
Kodanikunimi: Rando Reiska
Sündinud 14. aprillil 1998 Tallinnas

Muud huvitavat