Islandi müstiliseim bänd Solstafir külastab 24.novembril taas TallinnaUudise lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 30.10.2018 - 16:26

Eestis juba nii suvisel Viru folgil kui ka Tallinna patuses rokiklubis Tapper varemalt esinenud Islandi bänd Solstafir astub taaskordselt Tapperi (Pärnu mnt. 158) lavalaudadele 24.novembril.

Kuus stuudioalbumit väljastanud ja Reykjavķkis baseeruv kollektiiv alustas 90-ndatel black metalit viljeleva bändina, ent omas helikeeles algusest peale rohkem peenetundelist meloodilisust kui agressiivsust, ning on iga uue albumiga läinud aina omapärasemas, ˛anrikonventsioone eiravamas suunas. Nende viimase aja loomingut võib pigem iseloomustada kui atmosfäärilist kunstirokki, kus kohtuvad mitmed erinevad muusikastiilid ja mõjutused (metalist klassikalise muusikani), mille seob ühtseks tervikuks iseloomulik Skandinaaviapärane melanhoolsus, mida bänd oma eepilisust tagaajaval viisil väljendab (selle heaks näiteks on kas või nende viimase albumi "Berdreyminni" plaadikujundus, kus miniatuursena mõjuv inimkarakter seisab koos hirvega uduse ja müstilise suurjärve kaldavees. Nimetatud album kõlab ka heliliselt vastavalt: unenäoliselt, grandioosselt ja natuke kurvalt). See melanhoolsus on mingil määral kindlasti pärit just metalmuusika algetest, kuna bändi vokalist Ašalbjörn "Addi" Tryggvason on öelnud, et südames ollakse endiselt just metalbänd, isegi kui heliliselt enam standardse metalbändi moodi ei kõlata.

Samamoodi on Solstafiri muusikalise iseloomu lihvimisele kaasa aidanud Islandi karm kuid kaunis loodus, mille lahutamatuteks elementideks on jääkülmad tormituuled, mäslevad lained, muinasjutulised virmalised, purskavad vulkaanid, ning kuumaveeallikad. Oma lauludes kõneldakse (islandi keeles) elust tervikuna ja ausalt: paratamatutest mõõnaperioodidest ja nende ületamisest ning resolutsioonide leidmisest. Emotsionaalse laengu bändi muusikast aitab eriti hästi kätte saada just vokalist Tryggvasoni esitus, mis annab lauludes esineva emotsiooni jõuliselt edasi ka juhul, kui islandi keele oskus puudub. Live-bändina on Solstafir tuntud oma sügava hingestatuse ning sellega kaasneva teatava teatraalsusegi poolest. Päris rokk-ooperit ei tasu oodata, kuid visuaalselt presenteerib bänd end veidi dramaatilisemalt, kui viis meest juukseid keerutamas.

Kontserdi esimeseks soojendajaks saame uhkusega välja kuulutada Solstafiri kaasmaalastest Islandi grupeeringu Įrstķšir. Arstidiri näol on tegemist kümme aastat tegutsenud atmosfäärilise indie roki grupeeringuga, kes toob endaga kaasa Solstafiriga samanäolise, põhjamaiselt karge esteetika, milles koonduvad õrnad kompositsioonid ning südantliigutavad meloodiad. Kui peaesinejana lavale tulev Solstafir pakub publikule delikaatsustest plahvatusteni liikuva ja mitmete erinevate ˛anrite elemente koondava rokk-elamuse, siis Arstidir soojendajana on malbem, otsesemate folgisugemetega ning unelevam. Enne õhtu kulminatsiooni aitavad nad luua Tapperis omamoodi muinasjutulise õhkkonna ja asetada kuulajad-vaatajad rajale, mille Solstafir aitab lõpuni käia.

Kontserdi teise soojendajana kuulutame välja Rootsi lauljatari Louise Lemóni. Louise on tõusev Rootsi artist, kelle muusikat võiks kirjeldada kui tumedat ja tujukat souli, mille taustal kohtuvad post-rock, blues ja tumedamapoolsem ambientsus. Ise kutsub ta oma stiili nimetusega death gospel. Nagu esimesena välja kuulutatud Arstidirgi, on Louise helikeele poolest metali maailmast üsna kaugel, kindlustades omalt poolt veelgi, et 24. novembri kontsert saab olema mõnusalt erinev võrreldes Tapperis tavaliselt aset leidvate üritustega. Louise materjal on rangelt soovituslik kõigile Anna von Hausswolffi, Chelsea Wolfe ja Nicole Saboune fännidele, ning loomulikult kõigile, kes tulevad novembri lõpus Solstafiri kogema.

Info: https://www.facebook.com/events/189595301710524/

Video: https://