Muusikafestival Mägede Hääl toimub 14.–15. augustil Kohtla-Nõmmel ja JõhvisUudise lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 21.07.2020 - 23:53

Muusikafestival Mägede Hääl toimub 14.–15. augustil Kohtla-Nõmmel Eesti Kaevandusmuuseumis ja esmakordselt ka Jõhvi linnas Jaama 6 loomekeskuses. Neljandat korda aset leidval festivalil esinevad teiste seas Oko Ebombo Prantsusmaalt ning kodumaised artistid Pia Fraus, Jarek Kasar, Ajukaja & Mart Avi, Holy Motors, Vera Vice, HUNT ja Bass372.

Koostöös Kino Sõpruse ja Eesti Filmi Instituudiga avatakse festivalil tööstuskino „Druþba“.

Festivali passid hinnaga 24 eurot on müügil Ticketeris. Kohapeal maksab pilet 29 eurot.

Tänavuse Mägede Hääle avapäev, reede, 14. august möödub juba tuttavas asupaigas Kohtla-Nõmmel Eesti Kaevandusmuusemi alal, kus kaevutakse tööstusjärgse muusikavälja sügavikesse ja avatakse kino „Druþba“.

Kaevanduspargi õueala pealaval Kohtla-Raju esineb lisaks seitsmele kodumaisele artistile multitalendist pariislane Oko Ebombo, kes lisaks tulevikudþässi bändi 19 vedamisele tegeleb tantsu, poeesia, fotograafia ja filmikunstiga. Tema laulu saatel on astunud modellid Pigalle AW15 moeshow’l ning oma lugematud artistlikud väljundid koondab ta lühifilmide projekti „Vizioneer“, tehes seda kõike harvaesineva kompromissitusega.
Tänavu oma kuuenda täispika albumi „Empty Parks“ üllitanud Eesti shoegaze’i maailmanimi Pia Fraus teeb Mägede Häälel oma selle suve ainsa etteaste Eestis, esitades läbilõiget kogu oma 22 tegevusaasta loomingust. Nende þanrikaaslasest Holy Motors toob oma sügisel USA leibli Wharf Cat alt ilmuva teise kauamängiva materjaliga tuhamägede maale müütilise Metsiku Lääne ja spegetivesternite hõngu.

Sel kevadel on Ajukaja singli „Sunda School“ surina saatel nii mõnedki süvailma tipptegijad uuesti nägijaks saanud ning Mart Avi sügisel ilmuvat uut kauamängivat sissejuhatav singel „Soul ReaVer“ on Briti kuukirja MOJO arvates üks selle kevade tähelepanuväärsematest singlitest kogu maailmas. Üle mitme aasta saavad Ajukaja & Avi aga avalikkuse ees kokku ühiseks fantaasiapopi kabareeks.

Jarek Kasar ehk Chalice saabub Mägede Häälele oma tänavuse isolatsiooniaja haripunktis ilmunud albumi „K r i b u k r a b u“ tuules. Seikluslike audiovisaalsete kavadega astuvad üles hiljuti debüütalbumi „Vera Versa“.avaldanud duo Vera Vice, kelle heliarhitektuuris ühinevad väljasalvestused unenäolise popiga ning post-romantistlik elektroonikatrio HUNT, kes esitab nii oma tänavu USA leibli This & That Tapes alt ilmunud materjali kui ka vanemaid lugusid.

Duo Maarja Nuut & Ruum toob festivalile isevärki läinud aegade pärandi ja tulevikutehnoloogia sünteesi. Sügisel on rahvusvaheliselt hinnatud koosluselt oodata teist kauamängivat albumit „World Inverted“, mille nimilugu ilmus singlina suve alguses. „See on apokalüptiline poeesia maailmast, kus ilusad hinged otsivad sügavaimat võimalikku ühendust – armastust," kirjeldavad Nuut ja Ruum oma uut tulekut kuulutavat lugu.

Supergrupp Chemsex Trails koosseisus Tapes, Mihkel Kleis ja Steve Vanoni saabub Ida-Virumaale pärast edukat Eesti läänesaarte vallutusretke. Londoni päritolu digi-dub produtsent Tapes ehk Jackson Bailey tegutseb muuhulgas ka mullusel Mägede Häälel esinenud technoduos Rezzett ning on loonud muusikat robootiku ja filosoofi Riccardo Manzotti kontseptsioonidest insipreeritud filmile „The Clothes Theatre“. Sama produktiivne ja isepäine on põhiliselt Ratkilleri ja Edasi artistinimede all toimetav autsider-kultuuri eksperdist Mihkel Kleis. Grupi kolmas liige on Kalifornia päritolu kunstnik ja muusik Steve Vanoni, kelle sarm ja saksofonimäng on lisaks Chemsex Trailsile kaunistanud ka tänavusel Mägede Häälel taasühineva Ajukaja & Mart Avi etteasteid.

Möödunud aasta Mägede Hääle raames kaevanduspargi aherainemäe jalamil avatud skeitpargis võtavad ka tänavu platsi sisse Haigla Pidu DJ-d Ats Luik ja Kristopher Luigend, kellega liitub üks Tallinna elektroonilise muusika skene juhtivatest jõududest Nikolajev. Haigla telk avaneb koos festivaliväravate avanemisega ning sulgub siis, kui viimne festivalisõdur on langenud.

Koostöös Kino Sõpruse ja Eesti Filmi Instituudiga avatakse festivalil kino „Druþba“, kus lisaks Ida-Viru tööstusfilmi klassika seanssidele toimub Ivar Murdi ja Aivar Tõnso eksperimentaaldoki „Küte“ esilinastus. Autorite sõnul on tegu audiovisuaalse esseega inimese, tööstuse ja looduse vahelisest suhtest, mis on inspireeritud möödunud aasta Mägede Hääle raames koostöös festivaliga Üle Heli toimunud avastusretkest Kohtla-Järve külje all asuva VKG õlitehase katusele.

Laupäeval, 15. augustil jõuab tuhamägede maa festival aga esmakordselt ka Jõhvi linna aadressil Jaama 6 endises politseijaoskonnas tegutsevasse uude loomekeskusse, kus pidu kestab kuni pühapäeva hommikutundideni. Muusikat autsaider-elektroonikast rockini esitavad ja valivad Narva ja Tallinna dj-sid ja produtsente liitev rühmitus Bass 372, koosseisus Bisweed, PTF1987 ja q100, samuti Artjom, Smoke Break, Bible Club, Bobek ning pealinna alternatiivmuusika meka Sveta Baari vedajaist tandem Teetsov-Faulkner.

Festivali Mägede Hääl korraldavad Kohtla-Järvelt pärit filmi-ja videoreþissöör Ivar Murd ning DJ ja muusik Raul Saaremets.

Festivali keskne toimumispaik Eesti Kaevandusmuuseum on üks oma valdkonna ainulaadsemaid muuseumikomplekse kogu maailmas. Endise Kohtla kaevanduse alale rajatud muuseum kätkeb tänaseks kogu Eesti põlevkivi kaevandamise ajalugu. Lisainfo: kaevandusmuuseum.ee

Festivali partnerid ja toetajad: Eesti Kaevandusmuuseum, Eesti Kultuurkapital. Ida-Virumaa Omavalitsuste Liit, Toila vald, Prantsuse Instituut, Eesti Filmi Instituut, Kino Sõprus, Citroen, Jaama 6

Kohtla-Nõmmele viib Elron.

Telkimine ja parkimine on festivalialal tasuta.

Mägede Hääl 2020 programm ja ajakava

Reede, 14. august
Eesti Kaevandusmuuseum, Kohtla-Nõmme

Kohtla-Raju pealava:
18.00 Vera Vice
19.00 Aujukaja & Mart Avi
20.00 Chemsex Trails
21.00 HUNT
22.00 Jarek Kasar
23.00 Pia Fraus
00.00 Oko Ebombo (FR)
01.00 Maarja Nuut & Ruum
02.00 Holy Motors

Skeitpargi lava:
Haigla Pidu & Nikolajev
Täpne ajakava avalikustatakse festivali eel

Festivalikino „Druþba“
„Keemia, jah“ (1964, reþ Harri Rehe)
„Eldoraado“ (1971, reþ. Ülo Tambek)
„Küte“ (2020, reþ. Ivar Murd, helilloja Aivar Tõnso). Esilinastus
Täpne ajakava avalikustatakse festivali eel

Laupäev, 15. august

Jaama 6, Jõhvi
19.00–03.30
Artjom feat. Park Ranger, Bobek, Teetsov-Faulkner, Bass372, Bible Club, Smoke Break

Mägede Hääl 2020 korraldatakse vastavalt avalikele üritustele kehtivatele reeglitele, mis aitavad vältida koroonaviiruse levitamist või sellesse nakatumist. Osalejate arv on Kaevandusmuuseumi välialal piiratud kuni 1000 inimeseni, siseruumides jälgitakse maksimaalselt 50% täituvuse ja hajutatuse reegleid.

Mägede Hääl 2020 lisainfo ja esinejate tutvustused:
magedehaal.ee
facebook.com/magedehaal
instagram.com/magedehaalfestival