Daft Punk

Thomas Bangalter kirjutas 90-minutilise muusika Angelin Preljocaj lavastatud balletile, mida mängiti 2022 aastal Orchestre National Bordeaux Aquitaine-il. 7.aprillil 2023 avaldab ta sama muusika 23-loolise albumina "Mythologies".
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 02.12.2003 - 09:57
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 25.01.2023 - 17:15
Välismaine artist, Ansambel, Electronic & Dance

"Meie muusika ei ole tobedalt hästiõnnestunud house ent see muudab kuulajad rõõmsaks. Maskides esineme me seepärast, et oleks naljakam ning te ei leia meist ühtegi igavat pilti. Oleme lihtsalt Daft Punk, oleme noored ja seksikad ning meil pole vaja pääseda ajakirjade kaantele ega suurendada kaunite ümbristega oma plaate.” Selline olekski praegusel momendil taas kõige kuumemaks prantsuse ansambliks tõusnud Daft Punk lühike iseloomustus nende endi sõnadega.

Daft Punk koosneb kahest prantsuse DJ-st: Guy-Manuel De Homem-Christo (sünd. 08.veebruar 1974) ja Thomas Bangalter (sünd. 03.jaanuar 1975) ning meie kuulajatele said nad viimati tuntuks eelkõige eduka singliga “One More Time”, mis ilmus 13.novembril 2000 ent läheme ansambli iseloomustamisega päris algusesse tagasi. Guy-Man ja Thomas kohtusid 1987 aastal Pariisis ühte kooli asudes ning nad olid üsna tavalised teismelised, kellele meeldis plaate vahetada ja kinos käia. Ning nagu kõik nendeealised, unistasid ka nemad ise bändi teha. Indierocki ansamblini Darlin jõuti 1992 aastal ning nagu hiljem meenutati, jõuti teha neli lugu ja esineda kahel kontserdil ning jõuda ühe looga isegi plaadile, mida arvustas menukas ajakiri Melody Maker fraasiga “a bunch of daft punk" (kogum lollakat punki). Ometi oli selles fraasis niipalju irooniat, et noored muusikud otsustasidki oma järgmise ansambli nimetada just Daft Punk.

Kui noored said 18-aastasteks, avanesid neile klubide uksed ning noormeestele hakkas meeldima elektrooniline muusika. Siiani peavad nad oma muusika peamisteks mõjutajateks selliseid kuulsusi nagu Kraftwerk ja Grandmaster Flash. Inspireerituna tehnomuusika võludest, alustati iseseisvalt miksimist ning 1994 aasta jaanuaris ilmuski neilt esimene singel “New Wave” üsna tagasihoidliku Soma Recordsi alt ning järgmisel aastal tuli singleid ridamisi juurde. Ühe loo neist – “Da Funk” korjas üles UK Radio 1 ning sellega kuulsust kogudes õnnestus ansamblil saada 1996 aasta mais plaadileping Virgin Records’iga. Juba samal aastal sisaldus nende pala “Musique” plaadikompanii housemusa kogumikul ning muusikutele usaldati üks remiks Gabrielle singlile “Forget About The World”.

1997 aastal nägi ilmavalgust Daft Punk esimene album “Homework”, mis sisaldas nende kõiki varasemaid lugusid ning ridamisi välja antud singlid jõudsid kõik UK top10-sse. 1998.aastal andis Thomas välja eduka singli “Music Sounds Better With You” Stardust nime all ning sellest tõusis UK-s top5 hitt. 1999. aastal esitati nende singel “Around The World” Grammy auhinna kandidaadiks aasta parima tantsuloo konkursile ja ajakiri Muzik valis LP “Homework” aasta parimaks plaadiks oktoobris 2000.

Ometi ootasid kõik juba uue plaadi tulekut ning novembris 2000 andiski uus singel “One More Time” elektropopi austajatele oodatud kingituse. Koos New York’i DJ Romanthony sissemiksitud fraasidega kujunes loost täiesti omapärane hitt, millist Daft Punk varem andnud polnud. Uuel LP-l “Discovery”, mis ilmus üle Euroopa 13.märtsil 2001, oli see avalooks ning kui arvasite terve albumi niivõrd hea olevat kui avalugu, siis eksisite rängalt. Seekord oli Daft Punk välja tulnud palju tõsisemate paladega ning siin sisalduva 14 loo hulgast sobis avasingliga hoogsuselt võrdlemiseks vaid lugu “Superheroes”, mis võlus eriti tugeva bassijoone ja ägeda saatega üsna ergutavalt, lisaks keris siin sisse kaanonina pidevalt ketrav Thomase hääl ning kenasti sõrmitseti ka süntesaatorimeloodiaid. LP iseloomustuse lõpetuseks sobivadki Thomase enda sõnad, et seda albumit tulebki võtta kui klassikat ning mitte oodata avaloole sarnanevat muusikat. 26.märtsil 2001 ilmus siit plaadilt singlina “Aerodynamic”, mis sisaldas lisaks ilusatele kirikukellade avalöökidele veel mõnusa kitarrisoolo ning klarnetihelidele sarnast süntesaatori vahemängu. Järgmine singel oli 29.mail 2001 välja lastud ilus “Digital Love“ ning nagu eelmisedki, sisaldas telekatest jooksnud video kenasid animatiseeritud noorepoolseid tegelasi.

Aastal 2003 on Daft Punk tagasi albumiga “Daft Club“, mis viib eelmise LP “Discovery“ avastusretked uude dimensiooni ning uuel plaadil, mis ilmub 01.detsembril 2003, lastakse miksimasinatel ragistada sellistel nimekatel tegelastel nagu the Neptunes, Basement Jaxx või Cosmo Vitelli. Daft Punk ise pakub remiksitud varianti loost “Aerodynamic” ning plaadi lõpus on ka kaks põnevat pala, neist esimene äratundmatuseni muutunud Romanthony unplugged versioon menuhitist “One More Time“. Plaadi viimane rahulik vokoderilauluga lugu “Something About Us“ ilmus singlina 17.novembril ning selle võib leida ka Daft Punk müstiliselt uuelt dvd-lt kus näeme kõiki seniseid plaadi “Discovery“ videosid kokkuvõtliku story’na. DVD ise ilmub samuti 01.detsembril 2003 ning kannab nime “Interstella 5555“. Videode animatsioonide autoriks on Leiji Matsumoto ning täpsemalt vaadake ise ja lugege juurde bändi uuelt koduleheküljelt.

2005 aasta 14.märtsil ilmus Daft Punk kolmas LP "Human After All". Kõik albumi 10 uut lugu lindistasid Thomas Bangalter ja Guy Manuel de Homem Christo oma koduses stuudios Pariisis. Esimene singel oli "Robot Rock".

Aprillis 2006 jõudis ansambel kogumikalbumi "Musique Vol 1 1993-2005" väljaandmiseni ning plaadil kuuleb nende 12-st parimat hitti läbi aegade ja lisaks veel kolme kuulsate artistide Gabriele, Scott Groove ja Ian Pooley lugude remikse. Albumi Special Edition sisaldab lisaks dvd-d, millel 12 Daft Punk videot ja lisana videod 'Primetime of Your Life' ja 'Robot Rock Maximum Overdrive'.

Daft Punk andis välja oma 14. juuni Pariisi kontserdi live-albumi. 2007 aasta novembris ilmunud plaati tutvustades teatas Daft Punki ninamees Thomas Bangalter: "Me oleme Pariisist pärit, ent polnud seal oma kümme aastat esinenud. See oli nii meie kui publiku jaoks väga eriline õhtu." 18 000 fänni pidutsesid koos Thomas Bangalteri ja Guy-Manuel de Homem-Cristos’ega nende esimesel fatasitilisel showl nende kodulinnas kümne aasta jooksul. Tavalisele cd’le lisaks leidub ka special edition, kus on 5 lisalugu show algusest ja 50 lehe jagu pilte tuurist. Videona on lisatud bändi 2001. aasta pala "Harder, Better, Faster, Stronger" uusväljalaskena, millele tegi video Oliver Gondry.

Daft Punk liikmed said väljakutse kirjutada muusika ulmefilmile Tron 2.0, mis tuleb sügisel 2010. Selleks puhuks salvestasid Gallia robotid 24 lugu ning ühes pisikeses episoodis võib neid ka filmis näha. Seekordses muusikas paneb bänd välja oma parima ning fännide pettumuseks on see puhas sümfoonia. Walt Disney Records andis filmi "Tron: Legacy" soundtracki plaadina välja 23.novembril 2010.

2012 aastal kirjutas Thomas Bangalter muusika Lindsay Lohani uuele lühifilmile "First Point".

27.jaanuaril 2013 andis bänd teada, et 1996. aastal alanud ühine tee plaadifirmaga Virgin/EMI on lahku läinud ning neljanda plaadi leping on sõlmitud Columbia/Sony all.

Album "Random Access Memories" ilmus 20.mail 2013. Uuel plaadil kõlab 13 lugu kogupikkusega 74 minutit. Uus singel "Get Lucky" avaldati 18.aprillil. Lauljaks on siin Pharrell Williams ning kitarril Nile Rodgers. 28.aprillil võitis bänd looga esimest korda UK edetabeli. Album oli #1 97 riigis.

15.juulil 2013 avaldas Daft Punk "Get Lucky EP", millel loo raadioversioon, albumiversioon ning 10 minutiline remiks.

13.augustil 2013 avaldas Daft Punk uue albumi teise singli “Lose Yourself to Dance”. Uuel 4-minutilisel raadiomiksil löövad taas kaasa Pharrell Williams ja Nile Rodgers. Videot esitleti 25.augustil.

Kolmas singel “Doin’ It Right”, koos eksperimentaalmuusikuga Panda Bear, jagati raadiotele 3.septembriks 2013.

Neljas singel oli “Instant Crush”, milles laulab The Strokes ninamees Julian Casablancas. Singel jagati Euroopas raadiotele 21.novembril 2013. Video avaldati 6.detsembril 2013.

26.jaanuaril 2014 toimunud 56-ndal Grammy Awardsil võitis Daft Punk 2 auhinda. Aasta Album oli "Random Access Memories" ja Aasta Lugu oli otseloomulikult Daft Punki megahitt "Get Lucky". Bänd astus samas lavale esinejana, üllatuskülaliseks oli neil Stevie Wonder.

4.veebruaril 2014 jõudis USA raadiotesse singel "Give Life Back to Music". 19.veebruaril 2014 võitis bänd briti muusika auhinna parima välismaise ansamblina.

22.aprillil 2014 avaldas Disney klassikaliste lugude EDM mikside albumi "DConstructed", kus kõlasid Daft Punk lood "Fall" (Japanese Popstars Remix) ja "Derezzed" (So Amazing Mix).

Daft Punk lõi kaasa 3.märtsil 2014 ilmunud Pharrell‘i albumi "G I R L" loos "Gust of Wind". Lugu avaldatakse plaadi viienda singlina.

8.veebruaril 2015 võitis Daft Punk Grammy auhinna parima instrumentaalseade kategoorias.

Daft Punk 2013 aasta singlist “Instant Crush” tegi kaveri comebacki alustanud Natalie Imbruglia. Singel ilmus iTunes 24.aprillil 2015.

2015 aasta lõpus esilinastus BBC Worldwide tellimusel valminud ansambli dokumentaalfilm “Daft Punk Unchained”.

6.novembril 2016 Rotterdamis jagatud "The 2016 MTV Europe Music Awards" galal võitis “Starboy” aasta parima muusikavideo tiitli.

Daft Punk aitas luua The Weeknd lood “Starboy” ja "I Feel it Coming", mis kõlavad mehe 25.11. ilmunud albumil. Singel "Starboy" jõudis USA Hot 100 edetabelis kohale #1 27.detsembril 2016 ning see oli Daft Punk esimeseks #1 singliks USA-s.

12.veebruaril 2017 esinesid The Weeknd ja Daft Punk Grammyde auhinnagalal.

10.märtsil tulid The Weeknd ja Daft Punk välja "I Feel It Coming" sci-fi-teemalise retrovideoga.

21.juunil 2017 avaldas Daft Punk koostööna Austraalia elektropundiga Parcels loo “Overnight”.

Thomas Bangalter kirjutas filmimuusika 2017 aasta Läti filmile "Riga (Take 1)". Ligi 15 minuti pikkuse tehnoloo avaldas ta singlina 12.oktoobril 2018.

2020 aastal kirjutas Daft Punk filmimuusika Dario Argento filmile "Occhiali Neri (aka Black Glasses)".

22.veebruaril 2021 teatas ansambel ühise tegevuse lõppemisest.

Thomas Bangalter kirjutab muusika balletile "Mythologies", mida esitatakse Grand Théâtre de Bordeaux laval 1. kuni 10.juulini 2022.

Bändi laialimineku esimeseks aastapäevaks anti 22.veebruaril 2022 välja albumi "Homework" 25 sünnipäevaks 15-st remiksiga lisaplaat.

Thomas Bangalter produtseeris 4.novembril ilmunud Phoenix albumi "Alpha Zulu".

Thomas Bangalter kirjutas 90-minutilise muusika Angelin Preljocaj lavastatud balletile, mida mängiti 2022 aastal Orchestre National Bordeaux Aquitaine-il. 7.aprillil 2023 avaldab ta sama muusika 23-loolise albumina "Mythologies".

Faktid

Guy-Manuel De Homem-Christo (sünd. 08.veebruar 1974)
Thomas Bangalter (sünd. 03.jaanuar 1975)

Muud huvitavat