Uku Suviste

9.mail 2024 tähistati Euroopa päeva Narvas tasuta kontserdiga, kus esinesid Uku Suviste, Alika ja Smilers.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 29.05.2003 - 10:22
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 09.05.2024 - 21:37
Eesti artist, Sooloartist, R&B & Soul

Uku Suviste on eesti laulja, pianist, laulukirjutaja ja muusikaprodutsent. Uku sündis 1982 aastal 6. juunil Tallinnas. Ta on pärit muusikute perest, onu Väino Puura ja tema abikaasa Sirje Puura on tuntud ooperilauljad Eestis. Ema Heli Suviste-Polikarpus (Puura) lõpetas Tallinna Riikliku Konservatooriumi klassikalise laulu erialal. Uku isa on üks Eesti edukamaid teleprodutsente Raivo Suviste.

6 aastaselt astus Uku Tallinna 21. keskkooli muusikakallakuga klassi. Solfedžo õpetajaks oli Lydia Rahula. Paralleelselt hakkas käima ka Tallinna Poistekooris ning kooli poistekooris Lydia Rahula juhatusel. Samal aastal astus ta Tallinna Muusikakooli klaveri erialale mille lõpetas 1997 aastal. Tänu heale solfedžo tasemele ja muusikalisele kuulmisele tõsteti ta solfedžo tunnis kahe aasta võrra ette.

Uku lõpetas Tallinna 21. keskkooli reaal-keelte klassi 2000 aastal kahe kiituskirjaga: muusikas ja kehalises kasvatuses. Kooli kõrvalt tegeles aktiivselt spordiga – põhikooli ajal tennisega, keskkooli ajal kergejõustikuga. Peale keskkooli lõpetamist läbis Uku 8 kuuse ajateenistuse Tallinna Üksik-Vahipataljonis. 2001 aastal astus Tallinna IT Kolledžisse arvuti administraatori erialale ning lõpetas kooli 2005 aasta kevadel. Aasta pärast IT Kolledžisse astumist, läks ta paralleelselt ka Georg Otsa Nimelisse Muusikakooli pop-jazz laulu erialale.

2006 aastal astus Uku Berklee Muusikakolledzisse laulu ning muusikaproduktsiooni erialale ning täiendas end poolteist aastat, saades kaalutud keskmiseks hindeks 3,7 maksimaalsest 4, tagades sellega kuuluvuse kõikide semestrite jooksul dean’s list’i. Uku on kaasa teinud mitmetes muusikali projektides: "Oliver Twist" , "Chicago" ning Gerog Otsa Muusikakooli muusikalis "West Side Story", mängides viimases Tony rolli.

Ta on aktiivselt tegelenud ka muusika kirjutamisega. Originaal laul "Never Have To" võitis 2004 aastal Uno Naissoo Nimelisel Noorte Loominguvõistlusel Uno Naissoo eripreemia. Kuuehäälne a capella vokaalansambliseade "Sõbrad" võitis järgmisel aastal samal konkursil teise koha. Ning lugu "Refreshing" võitis 2008 aastal samal konkursil esimese koha.

Uku osales 2005 aastal tuntud laulukonkursil "Kaks Takti Ette" ning pälvis kolmanda koha. Peale Kahte Takti oli Uku RnB’d ja 80 disco muusikat viljeleva ansambli "Lament" teine vokaalsolist ja klahvimängija.

Uku on töötanud Georg Otsa Muusikakoolis ning Eesti Teatri ja Muusikaakadeemias kontsertmeistrina. Peale kahte takti avanes võimalus töötada ka "Rockhouse Studios" (Elmar Liitmaa) muusikaprodutsendina. Stuudios oli tal võimalik salvestada ka oma originaallugusid. 2005 aasta jõuludeks andis ta välja esimese kauamängiva singli "It’s Christmas Time", olles ise nimiloo autor ning produtsent.

2008 aasta novembris ilmus Birgit Õigemeelel ning Uku Suvistel ühine jõulualbum "Ilus Aeg". Uku arranžeeris albumi lood ning oli Birgitile duetipartner. Plaadil tegi kaasa ka ETV lastekoor Lii Leitmaa juhatusel. Albumi raames anti ka mitu edukat kontserti.

2010 aastal valiti Uku ajakirja Kroonika lugejate poolt Eesti seksikaimaks meheks. Uku näol on tegu noormehega, kes teeb hästi süüa, laulab, oskab arvuteid parandada ning tema füüsilise vormi taga on tasakaalustatud tervislik toitumine ning piisav liikumine, mis omakorda mõjuvad positiivselt lauluhäälele.

2010 aasta suvel osales Uku Jurmalas peetaval Venemaa suurimal laulukonkursil "New Wave", kus saavutas kolmanda koha. Lauluvõistlust näidati televisioonis 31 riigis ning kokku kandideeris võistlusele sel aastal enam kui 12000 lauljat. Lisaks sai ta 2010. aastal filmirolli Vene maffiafilmis "Brigada".

Uku Suviste on UNICEF Eesti noortepatroon alates 2011. aastast. 2012. aastal lõi ta koostöös Eesti Kaitseväe ning UNICEF-iga muusikavideo "Võitmatu" ("Invincible") pühendusega missioonidel sõjalises tegevuses osalenud Eesti kui ka välissõduritele ja nende peredele. Videos lisavad meie sõduritele motivatsiooni Eesti olümpiavõitja Gerd Kanter ning USA olümpiavõitja Justin Gatlin. Kaitseministeerium toetas rahaliselt muusikavideo valmimist.

2013 aastal tuli singel "Valge lumi" Anželika Agurbaš ja Uku Suviste ning 2014 aastal singel Uku Suviste & Kéa "I Wanna Be The One". Mõlemat lugu saatis muusikavideo.

2014. aasta sügisel osales Uku eesti paroodiasaates "Su nägu kõlab tuttavalt", kus ta parodeeris selliseid artiste nagu Robbie Williams, Ray Charles, Beyoncé, Prince jne, tõestades oma vokaali mitmekülgsust ning pillimänguoskusi klaveril, kitarril ja trummidel.

27.märtsil 2015 tehti avalikuks noorte muusikute Hawt Leopards singel "Believe", kus lauljaks Uku Suviste. 15.juunil andis räppar Wild Disease koostöös Uku Suvistega välja uue eluloolise loo "Tõusen". Lisaks lõi Uku kaasa 21.septembril avaldatud Ollie debüütsinglil "Bonfire".

5.oktoobril esines Uku ETV Terevisioonis uute lauludega "Out of Thunder" ja "Blackbird". Temaga koos olid kitarrist Peter Põder ning taustalauljad Tiina Adamson ja Stefania Aira. Uku sõnas, et lauljana enese leidmine võib kesta terve elu, kuid viimaste aastate jooksul on ta mõistnud, mida ta teha tahab.

Getter Jaani, Grete Paia ning Uku Suviste andsid 17.juunil 2016 välja uue ühise loo nimega “Teemant”, mille autor on Sven Lõhmus. Ootamatu trio ühine lugu räägib peamiselt suvest, tüdrukutest ja ilusast ilmast. Teemant on ühtlasi ka 2016. aasta "Suvereporteri" tunnuslugu ja laulu nimi selgus televaatajate abiga.

5.septembril 2016 tuli välja ühine singel ja muusikavideo "Fiesta" koos ansambliga Põhja-Tallinn.

8.detsembril avalikustas Uku Suviste loo "Supernatural", mis võistles 11.veebruaril konkursil Eesti Laul 2017 poolfinaalis. Autorid: Oliver Mazurtšak, Uku Suviste. Uku on öelnud, et supernatural on lihtne tunne, mis tekib, kui oled armunud. Singel ilmus ametlikult 9.jaanuaril.

Uku Suviste võttis 2018 sügistalvel osa Venemaa versioonist rahvusvahelisest hittsaatest "The Voice" ehk "Голос", mis toimus 7-ndat hooaega. 28.detsembril lõppes tema tee poolfinaalis.

Eesti Laul 2019 finalistiks oli Uku Suviste looga "Pretty Little Lia", mille autoriteks Uku Suviste ja Oliver Mazurtshak. 1.detsembril avaldatud lugu kõlas 16.veebruaril finaalis Saku Suurhallis.

30.augustil 2019 avaldasid Uku Suviste ja Nika Marula ühise uue singli “Tuult tiibadesse”. Laul kannab peale mõnusa tantsubiidi ka olulist sõnumit. Nika rääkis, et uue laulu kirjutamisel soovis ta toetada inimesi, kes on alla andnud, kes vihkavad oma tööd ja ümbrust ja kes arvavad, et kusagil mujal on rohi rohelisem.

Uku Suviste võitis 29.veebruaril toimunud Eesti Laul 2020 finaali Uku Suviste ja Sharon Vaugh kirjutatud looga "What Love Is". 30.novembril avaldatud video autoriks on Martin Heinla. Lugu pidi esindama Eestit Eurovisiooni lauluvõistlusel Rotterdamis, mis jäi koroonaviiruse tõttu ära. Suvistele võimaldatakse soovi korral pääs Eesti Laul 2021 poolfinaali.

Uku Suviste avaldas 1.juunil suvise singli "Müüdud ja Pakitud". Muusika kirjutati koos produtsent Karl-Ander Reismanniga ning loo sõnad kirjutas Hendrik Sal-Saller. Muusikavideo on filmitud Lõuna-Eestis Vastse-Roosas, mille lähistel filmiti ka Eesti filmihitt "Tõde ja õigus". Loo videos näitab Suviste, et lisaks laulmisele oskab ta ka tantsida.

29.augustil andis Uku Suviste Rakvere Vallimäel oma viimaste aastate suurima soolokontserdi. Võimas helitehniline lahendus ning romantilist miljööd loov lava koos tiibklaveriga – see oli kontsertkava „Suveöö unistus”, mille vältel astus Uku Suviste lavale koos 9-liikmelise bändiga.

Uku Suviste avaldas 16.oktoobril 80ndate stiilis singli "Torman tulle" koos retrohõngulise animatsiooniga. Laulu muusika on kirjutatud koos produtsent Karl-Ander Reismanniga. Sõnade autorid on Jana Hallas ja Karl-Ander Reismann. Suviste sõnul räägib laul ohtlikust teekonnast ja riskide võtmisest elus.

Eesti Laul 2021 võitjaks oli "The Lucky One", esitaja Uku Suviste. Loo autorid Uku Suviste, Sharon Vaughn. Lugu avaldati 5.detsembril. Lugu võistles Saku Suurhallis 6.märtsil.

20.mail võistles Uku Suviste Eurovisiooni lauluvõistlusel Rotterdamis, esindades Eestit teises poolfinaalis ent finaali ei pääsenud.

20. augustil, Eesti taasiseseisvumise 30. aastapäeval, nägi ilmavalgust Joel Markus Antsoni (artistinimega JMA) ja Kaarel Orumägi teos "ÜKSKORD NIIKUINII". Lugu räägib laulvast revolutsioonist ja on inspireeritud Heinz Valgu 1988. aastal Eestimaa laulul peetud kõne kuulsatest sõnadest. Lisaks JMA spoken word luulele löövad loos solistidena kaasa Uku Suviste, Sireli Salum, Ivo Linna ja Kéa ning Eesti Noorte Segakoori ja naiskoori Kevad ühendkoor.

Eesti Laul 2022 teist veerandfinaali otsesaadet juhtisid Uku Suviste ja Tanja Mihhailova-Saar ning see oli eetris 27.novembril.

12.detsembril kõlas esmakordselt ETV saates "Hommik Anuga" Koit Toome, Uku Suviste, Jaagup Tuisk ja Ingmar Erik Kiviloo esituses uus eestikeelne jõululaul "Kodu jõulud loob", mille autoriteks on Ben Rector ja Jaagup Tuisk.

19.-30.detsembrini andsid Koit Toome, Uku Suviste, Jaagup Tuisk ja Ingmar Erik Kiviloo 11 kontserti ''Kaunid jõulud üheskoos'' kirikutes üle Eesti. Kõlasid imeilusad jõululood ning valik meeste loomingust, mis kaunisse jõuluaega nagu valatult sobisid.

12.veebruaril 2022 astus Uku Suviste külalisena üles Saku Suurhallis Eesti Laul 2022 Finaalsaates, esitades oma kaks Eurolugu.

Uku Suviste osales 6.märtsil välja tulnud noore muusiku Ingmar Kiviloo singlil “Aega on veel” ja lõi kaasa ka muusikavideos.

7.mail esines Uku Suviste koos Narva Linnaorkestriga TMW raames Kultuurimaja Rugodivi hoones.

6. juunil 40. sünnipäeva tähistanud Uku Suviste esines 9.juunil Pae pargis Lasnamäe Linnaosa Valitsuse maja taga (Pallasti 54).

27.augustil esinesid Eesti Sõjaväeorkester koos Uku Suviste ja Grete Paiaga Tallinna Merepäevadel Lennusadamas.

10.veebruaril leidis Tallinnas T1 keskuses aset tasuta meeleolukas sõbrapäevakontsert, kus külalisi võlusid südamliku muusikalise kavaga Koit Toome, Uku Suviste ja Jaagup Tuisk.

9.mail 2024 tähistati Euroopa päeva Narvas tasuta kontserdiga, kus esinesid Uku Suviste, Alika ja Smilers.

Faktid

Sündinud: 6.juuni 1982
Pikkus: 184 cm

Muud huvitavat

Seotud videod

Uku Suviste - Müüdud ja Pakitud
Uku Suviste - Müüdud ja Pakitud

Artist: Uku Suviste

Lugu: Müüdud ja Pakitud

Aasta: 2020

Uku Suviste - The Lucky One
Uku Suviste - The Lucky One

Artist: Uku Suviste

Lugu: The Lucky One

Aasta: 2020

Uku Suviste - What Love Is
Uku Suviste - What Love Is

Artist: Uku Suviste

Lugu: What Love Is

Aasta: 2019

Uku Suviste - Pretty Little Liar
Uku Suviste - Pretty Little Liar

Artist: Uku Suviste

Lugu: Pretty Little Liar

Aasta: 2018