Evestus

6.juulil esines Evestus Õllesummeril raskemuusika laval.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 12.09.2002 - 11:32
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 06.07.2024 - 21:53
Eesti artist, Ansambel, Rock

Evestus on üks omanäolisemaid elektro-industriaal rock bände Eestis, mis kollektiivina tegutseb alates 2008. aastast. Enne seda oli olemas uute helide ja stiilidega eksperimenteeriv Ott Evestuse ühemeheprojekt, kes jõudis avaldada kaks sooloplaati Kanada plaadifirma DTrash Recordsi alt.

24.novembril 2004 andis Evestus välja esimese sooloalbumi "Destiny in Life“, millel kõlas 17 instrumentaallugu. Plaat oli 75% sämplite peale ehitatud. "Destiny in Life" sadakond koopiat sai suuremas jaos lihtsalt sõpradele ja teistele olulistele inimestele laiali jagatud. Plaadifirma DTrash Records poolt välja antud mp3-albumit saab endale vabalt netist alla sikutada.

Teine kõrgelt hinnatud album “Wastelands" tuli 2006.aastal. Ameerikakeskse sotsiaalkriitilise alatooniga albumi teema on võetud arvutimängust "Fallout 2". Kui 13 lugu pajatavad postapokalüptilisest maailmast, siis tekstirohke 14. ehk lisalugu on tänapäevale tunduvalt lähemal. "See album võiks panna mõtlema sellele, mis maailmas toimub või mis USAs toimub. Kogu plaat on täiesti USA-keskne, versioon Ameerika ja samas terve maailma ajaloost, sest Ameerika ju suuresti kirjutab seda ajalugu. Lisalugu ongi sellest, kuidas USA valitsus on teinud kõik inimliku ja ebainimliku, et nad saaksid pidada sõdu. Alates Jaapani provotseerimisest kuni Kennedy tapmiseni. Mis täpsemalt, on mõeldud kuulamiseks, mitte lugemiseks! Nii et kaasa mõeldes on see plaat võib-olla hoopis aktuaalsem, kui ta pealiskaudselt kuulates tundub," kirjeldas Evestus.

Ott Evestus ja elukaaslane Grete elavad Vene tänava korteris. Grete “Stitch” Laus on Londonis koolitatud stilist ja fotograaf ning Evestusega koos elanud juba üle seitsme aasta. Ta on kujundanud ka kõigi tema seniste plaatide kaaned, rääkimata lavalisele imagole kaasaaitamisest.

Evestuse lapsepõlv möödus Saaremaal ent sündinud on Ott 24.novembril 1983 tegelikult Võrus. “Mu isa, kunstnik Erki Evestus, on Lõuna-Eesti päritolu, aga tema idee oli see, et esimesel võimalusel sugulaste juurest kohe võimalikult kaugele saada. Ja kuna oli nõukogude aeg, siis Saaremaa oli kaugeim võimalik punkt,” teab Evestus. “15aastasena oli mul hirmsasti vaja saada Georg Otsa nimelisse muusikakooli trumme mängima. Sain ja... tõenäoliselt üks parimaid asju, mis on minuga juhtunud.“

Nii sai Evestusest professionaalne jazz-trummar ning ta on mänginud deathbeati viljelevas bändis Forgotten Sunrise. Kui tolle bändi basskitarrist Jan Taltsist sai nu-metal-bändi Solwaig liider, võeti Evestus sinna lauljaks. Mais 2002 aastal tuli neilt nelja looga plaat "Our Love Has Disappeared". Kõige kuulsamaks looks oli "Conditioned Love", millega nad ka 2003 aasta alguses saates "Seitse Vaprat" esinesid. 2004. aastal ilmus Solwaig 9 looga album “Uncharitable“.

Evestus otsustas minna oma teed sooloartistina. Eesti publikule on Evestuse varasem looming üsnagi kaugeks jäänud. Ka esinemisi on olnud väljaspool Eestit rohkem kui kodumaal. Seoses sellega on Evestusel oma tugev toetajaskond nii Suurbritannias, Kanadas kui ka USA-s. Tema stiil on osav arranzheering industriaalsetest rütmidest ja klassikalisest muusikast. Kaasahaaravad toored trummibiidid segunevad kaunite ja meeldejäävate orkestreeritud meloodiatega, mida teinekord saadavad sämplid filmidest, multifilmidest ning isegi arvutimängudest, mis sunnivad kuulajat kaasa mõtlema.

2008.aastast muutus Evestus ansambliks. Evestus otsustas mikrilt tolmu pühkida ning taas laulma hakata. “Tahtsin jälle lavale minna, rokkida ja näidata Eestile, milline näeb välja “superstaar"," heitis Evestus kinda. Livedel toetas Evestust kitarristina Iiris Vesiku produtsent Ago “Sethh" Teppand, klahvpillidel Georg “DzDz" Gurjev ansamblist Horricane), lisaks vana sõber Jan Talts basskitarril ja Tanya M61 Vulcan trummidel.

“Legendaarne Records“ aitas Evestusel 4.juunil 2008 välja anda maxi-singli "Sacrifice“, millega esitleti uut “Dramacore” kontseptsiooni. Maxil kõlas nii loo Radio Edit, 8 erinevat remiksi kui boonuslugu “Everybody Dies“. Singlile valmis esimene ametlik Evestuse muusikavideo, mille lavastas Grete “Stitch” Laus. Video vallutas pikalt Balti ja Soome MTV edetabeleid.

4.detsembril 2008 tuli teine singel ja video “You’re Not Good Enough To Be My Enemy”, mida mängisid Baltic MTV jaamad. Lavastajaks oli taas Grete "Stitch" Laus ning loos lõi kaasa tsellokvartett C-Jam.

Evestuse kolmanda albumi andis välja kodumaine plaadifirma “Legendaarne Records" ning see tuli 4.mail 2010. Ülima põhjalikkusega albumit “This Is Dramacore“ miksiti lausa 9 kuud. Bänd oli jõudnud parimasse vormi nii loominguliselt kui tehniliselt ja nende agressiivsed ja innovaatilised kontserdid alati paljukiidetud.

15.novembril 2012 ilmus 3-looline singel "Voices", mis pärines EP-lt "No God". Loole tuli samuti video. 21.detsembril 2012 ilmus EP "No God", millel kõlas 5 lugu. 2012 lõpus tuli Evestuselt muusikavideo "Sleep Forever".

18.detsembril 2013 avaldati video “The Fall“. Tegemist oli juba kolmanda videoga “No God“ EP-lt. Uus video valmis koostöös stilist/fotograaf Grete “Stitch“ Lausiga, kes alustas Evestusega koostööd juba aastal 2008.

Hetkel on bänd neljaliikmeline. Trummar Tanya M61 Vulcan on lätlane ning käib Riiast Tallinnasse proovis. Jan Talts mängib bassi lisaks bändis Who Framed Roger Moore? Kitarril 2013 aastast Grete “Stitch“ Lausi vanem vend Martin ehk John Babtist. Evestuse kõige pühendunumad fännid Eestis ja üle maailma on koondunud liikumise alla nimega The New Scum, mille sümboliks on must kass.

Evestus postitas detsembris soundcloudi uue loo “Last Call“. Jaanuaris sai bändi manageriks lätlane Ian Jansons.

13.-16.veebruaril 2014 kulges Evestus mini-tuuriga Lätis.

Evestus osales 28.juunil Vana-Vigala Hard Rock Laagril ning 31.juulil 2014 esinetakse klubis "Rockstar's".

2.septembril 2014 avaldas Evestus remikside albumi "No God : Dissecting Faith" ning digisingli ja video "No God". Kogu kraam on vabalt allalaetav bändi kodulehelt.

Alates 2015 jaanuarist asus Evestus tegelema albumiga "All Goes Black", mis tuleb välja 2016 kevadel. 26.oktoobril 2015 tuli Youtube'i muusikavideo "Watch You Leave", mille autoriks Grete Stitch Laus. 11.12.2015 postitas Evestus Facebooki loo "Where Were You".

2.aprillil 2016 esines Evestus Tallinn Music Week raames Von Krahlis ning suundus tuurile.

29.märtsil 2017 alustas Evestus tööd uue materjaliga RoundSound Stuudios.

Evestus tuli 20.detsembril välja looga “Welcome To My World”. 30.jaanuaril avalikustatud videos näeb esimest korda bändi verivärsket trummarit Siim Jõgioja, taustalauljana teeb kaasa ka Rene Köster. Evestus esines looga “Welcome To My World" Eesti Laul 2018 finaalis Saku Suurhallis 3.märtsil.

23.märtsil avaldas Evestus singli "Everything in Here". Loo teeb erakordseks fakt, et selle on produtseerinud Grammy nominent Ade Fenton, kes on tuntud Gary Numani viimaste albumite "Splinter" ja "Savage" toonmeistrina. Ade lasi oma pilgu all Evestusel loo Londonis sisse laulda ning palus ka Numani kitarristil Steve Harrisel kitarripartiid loole peale mängida.

7.novembril tuli välja "Everything in Here" muusikavideo, mille eesmärgiks oli luua naiivne lasteteater puu, kuu ja pilvedega, mis sümboliseerivadki seda võltsmaailma, millest tegelaskujud ihkavad väljapääsu ning janunevad millegi ehtsa järele.

1.märtsil 2019 ilmus Evestusel viielooline EP “Post 18 Depression”, mille avaloo “Post Hate” animeeritud video valmis koos Ghost Island Productionsiga.

Evestus avaldas 1.oktoobril instrumentaalloo "Heartbeat", millele ilmus ka mõtlemapanevate dokumentaalkaadritega muusikavideo. "Uus lugu ja video lõikab maailma meie silme all pooleks, tuues lagedale kõik jubeda, millega me enesele märkamatult hakkama oleme saanud," kommenteerib Evestus. Lugu on pärit Evestuse teiselt täispikalt albumilt "All Goes Black", mis ilmub järgmise aasta veebruaris. Siiani on albumilt avaldatud lood "Everything in Here" ja "Watch You Leave".

26.novembril 2020 avaldas peamiselt Londonis askeldav Evestus singli "Happy Being Dead". Evestust tõukas lugu kirjutama kuuldud ütlemine, et kui sa pole online, oled samahästi kui surnud. Videoks sai Evestus inspiratsiooni Eesti popmuusikavideotest, peamiselt lüürikaklippidest. Ta taaslavastas nende tüüpkaadreid ning miksis neid sotsiaalmeedia kirjagraafika esteetikaga, et tekiks kontrastne paroodiaefekt pala sisu ja helikeelega.

Evestus naases peale kaheaastast pausi taas lavalaudadele 9.juulil 2022 Barbar Feastil Viikingite külas. Bändi paus oli tingitud solisti Ott Evestuse haigestumisest bakteriaalsesse meningiiti.

2023 märtsis andis Eesti tumemuusika kollektiiv Freakangel koos ansambliga Evestus kontserdid. 17.03 Tallinnas, Sveta Baaris ja 18.03 Tartus, Genialistide klubis.

Inglise plaadifirma Armalyte Industries andis 8.märtsil 2024 välja Eesti industriaalroki bändi Evestus uue loo “Voices In My Head”, mis on pärit 15.märtsil ilmunud 9-looliselt albumilt “Post Hate Teen Depression”. Albumi näol on tegu uuesti miksitud 2019. aastal ilmunud 5-loolisest “Post 18 Depression” EP-st, millele on lisatud uusversioonid lugudest “Voices”, “No God”, “Happy Being Dead” ja 2018. aasta Eesti Laulul laineid löönud loost “Welcome To My World”. Ainus lugu, mida ei ole uue albumi tarbeks muudetud on kaver Briti bändi Tears For Fears loost “Mad World”.

Evestus esitles albumit 4.aprillil Paavli Kultuurivabrikus Tallinn Music Weeki Raskemuusikaliidu esitlusõhtul.

6.juulil esines Evestus Õllesummeril raskemuusika laval.

Faktid

Evestus on 2024. aastal:
Evestus (Ott Evestus) – vokaalid – 24.11.1983
Simo Männiste - kitarr - 25.08.1991
Kaspar Kull - basskitarr - 31.03.1991
Madis Kaljurand - trummid - 23.03.2001

Muud huvitavat

Seotud videod

Evestus - Voices In My Head
Evestus - Voices In My Head

Artist: Evestus

Lugu: Voices In My Head

Album: Post Hate Teen Depression

Aasta: 2024

Evestus - Happy Being Dead
Evestus - Happy Being Dead

Artist: Evestus

Lugu: Happy Being Dead

Aasta: 2020

Evestus - Post Hate
Evestus - Post Hate

Artist: Evestus

Lugu: Post Hate

Album: Post 18 Depression

Aasta: 2019

Evestus - Heartbeat
Evestus - Heartbeat

Artist: Evestus

Lugu: Heartbeat

Album: All Goes Black

Aasta: 2019

Evestus - Welcome To My World
Evestus - Welcome To My World

Artist: Evestus

Lugu: Welcome To My World

Aasta: 2018

Režissöör: Grete Stitch Laus

Evestus - Everything In Here
Evestus - Everything In Here

Artist: Evestus

Lugu: Everything In Here

Aasta: 2018

Režissöör: Grete Stitch Laus

Evestus - Watch You Leave
Evestus - Watch You Leave

Artist: Evestus

Lugu: Watch You Leave

Album: All Goes Black

Aasta: 2015

Režissöör: Grete Stitch Laus

Evestus - No God
Evestus - No God

Artist: Evestus

Lugu: No God

Album: No God : Dissecting Faith

Aasta: 2014

Režissöör: Grete

Evestus - The Fall
Evestus - The Fall

Artist: Evestus

Lugu: The Fall

Album: No God EP

Aasta: 2013

Režissöör: Ott Evestus & Grete Laus

Evestus - Voices
Evestus - Voices

Artist: Evestus

Lugu: Voices

Album: No God EP

Aasta: 2012

Režissöör: Grete Laus