Maarja-Liis Ilus

3.juulil esines Maarja-Liis Ilus Õllesummeril Nautimus jazzilaval.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Astrike - astrike@hot.ee 30.08.2002 - 11:15
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 03.07.2024 - 22:08
Eesti artist, Sooloartist, Pop

Maarja-Liis Ilus, artistinimega Maarja, sündis 24. detsembril 1980. aastal. Maarja-Liisi varakult alanud tähelend kulges algul väga loomulikku rada pidi. Muusikaõpetajast ema käe kõrval läks ta algul laulma Ave Kumpase juurde, sealt ETV-sse Aarne Saluveeri koori. 1996. aastani toimuski tüdruku areng sõna otseses mõttes televaatajate silme all, sest nii Ave Kumpase laululapsena kui ka hiljem Lasteekraani muusikastuudio lauljana oli tal väga palju teleesinemisi. Kolme aastaselt sai Maarja-Liis peaosa muusikafilmis "Õnneseen". Kui koorilaulmine kitsaks hakkas jääma, hakkas Maarja-Liis selle kõrvalt produtsent Raul Ringiga oma esimest plaati tegema. "Sellest koostööst algaski iseseisev karjäär," ütleb Maarja.

Tänu erilisele andele ja töökusele on Maarja-Liis ainus laulja, kes esindanud Eestit kahel korral Eurovisioonil. Maarja oli 15- aastane, kui esitas Eurovisioonil koos Ivo Linnaga laulu "Kaelakee hääl", mis saavutas viienda koha. 1997. aastal laulis Maarja Eurovisioonil laulu "Keelatud maa", mis sai kaheksanda koha. Maarjat peetakse üheks edukamaks eesti poppartistiks, see on andnud kadetsejatele spekuleerimisainet tema sissetulekute ja tema suhete kohta, fännidele aga üha uut lootust armastatud lauljat siin- ja sealpool piiri näha ja kuulda. Paljudele ongi ta nagu hea haldjas, kes on kusagil alati olemas, olgugi et teda kuigi sageli ei kohta.
Maarja on välja andnud kaks debüütalbumit. Esimene kandis nime "First In Line". Teine debüütalbum ilmus Maarjal 2001. aasta detsembris ja kannab nime "City Life". Sellelt plaadilt on eriti populaarseks saanud lood "Say You Will" ja "All The Love You Needed". Loomulikult on Maarja üksikuid laule ilmunud erinevatel CD'del- kogumikel jne.

2004. aasta Eurovisiooni Eesti eelvooru kümne parema laulu hulgas oli ka laul "Homme" ( muusika ja sõnad Maarja-Liis Ilus, taustalaul Kelli Uustani, Mikko Maltis, Rolf Roosalu, Elizabeth Paavel ).
2004. aasta alguses võeti Maarja 2003. aasta kevadel instrumentaalbändina tegevust alustanud koosluse Hinkus vokalistiks. Maarja pakub Hinkusele soulikat interpretatsiooni ja lisab nende repertuaari mõned oma lood. Ansambli muusikat iseloomustavad terminid house, funk, jazz, latin, downtempo. Hinkus sai oma nime legendaarse filmi järgi, täpsemalt "Hukkunud alpinisti hotelli" tegelase Hinkuse järgi. Bändi loojaks ja suurema osa muusika kirjutajaks ja arranžeerijaks on Tanel Ruben. Sealjuures panustavad Hinkuse loomingusse kõik ansambli liikmed, kelleks on: Maarja – vokaal; Tanel Ruben – trummid, sämpler; Jürmo Eespere – klahvpillid; Raul Vaigla – elektribass, Raul Sööt – tenorsaksofon, klahvpill.

2005 aasta märtsi lõpus ilmus neilt album Hinkus feat. Maarja "Look Around", väljaandja AVA Muusika ja plaadil oli kokku 8 lugu.
Tartus Vanemuise teatris jõudis 09.juunil 2005 lavale briti helilooja Andrew Lloyd Webberi maailmakuulus muusikal "Cats", milles peaosa täidab lauljatar Maarja-Liis Ilus. Muusikali tegevus toimub prügimäel, kuhu on kogunenud kirev kari kasse, kes end laulu-tantsuga tutvustavad. Loo aluseks on T. S. Elioti 1939. aastal ilmunud värsiraamat "Old Possums Book of Practical Cats" ja muusikali lavastas Dmitri Harchenko.

22. juunil, 2005, sai Maarja-Liis Ilus Tallinnas kätte Tartu Ülikooli õigusinstituudi diplomi. Lõpuaktusel olid lauljatari õnnitlema tulnud vanemad ja kolleegid, teiste seas Vanemuise muusikalis “Cats” koos Maarjaga kaasa tegev Hanna-Liina Võsa. Kõige esimesena aga õnnitles Maarja-Liisi ja ulatas kooli lõpetanule suure lillesülemi noormees, keda viimasel ajal tihti lauljatari seltsis nähtud. Diplomist olulisemaks peab lauljatar aga edukalt sooritatud eksameid. Ta ütleb, et diplomi saamine on pigem formaalsus.

Maarja-Liis Ilus ja noor Läti laulja Lauris Reiniks salvestasid juuli lõpus 2005 Riias ööklubis Grand Cabare Admiral loo "And You Came". Video tegevustik leiab aset 30ndatel Chicago stiilis. Lauris Reiniks ja Maarja mängivad lauljatest noorpaari, kelle suhe on karile jooksmas. Eestis ja Lätis võib videot näha alates septembrist.
29.juulil 2006 Tallinna lauluväljakul toimuval Andrew Lloyd Webberi galakontserdil laulis välisesinejate kõrval ka Maarja-Liis Ilus, kes esitas lood "A Pharaoh Story" muusikalist "Joseph" ja "Dont cry for me Argentina" muusikalist "Evita".

Maarja-Liis Ilus ja pianist Rein Rannap andsid augustis 2006 välja uue ühise heliplaadi "Läbi jäätunud klaasi". Tegu on Maarja-Liis Ilusa ja Rein Rannapi esimese ühise helikandjaga. Koos on nad esinenud alates 2001. aastast ning andnud selle ajaga kolm kontserdiseeriat. Plaadil kõlavad suure sümfooniaorkestri saatel Maarja esituses 13 Rannapi tuntumat lugu, mis said esmalt tuntuks aastatel 1971-1982 ansambli Ruja ja teiste lauljate esituses. Kõige populaarsemaks on neil kontsertidel olnud lood "Raagus sõnad", "Nii vaikseks kõik on jäänud" ja "Suudlus läbi jäätund klaasi", mis on jäädvustatud ka plaadile. Lisaks on uuel plaadil näiteks "Eesti muld ja eesti süda", "Kel on laulud laulda", "Vana vaksal", "Rahu" ning "Head ööd". Lood on lindistatud tänavu kevadsuvel Eesti Raadio stuudios. Plaadi on kujundanud Maara Vint ning selle andis välja OÜ Klaveripoeg. Uut plaati esitleti koos keelpillikvartetiga kuuel vabaõhukontserdil.

2006. aastal sai Maarja esimese Eesti lauljana stipendiumi maailma mainekaimasse muusikakooli Berklee, kus ta siiani õpib. 20. novembril esineb Maarja üritusel „Berklee Singers Night”, kuhu lauljatar pääses läbi tiheda konkursi, mille käigus 200 ülikoolis õppiva laulja hulgast valiti kaksteist parimat.

Detsembris 2007 toimus kontserttuur "Jõulumuinasjutt”, mille raames kõlasid jõuluajast inspireeritud lood muusikas ja sõnas Maarja ja Rain Simmuli esituses. Kontsertsarja raames külastati Eestimaa kauneimaid kirikuid.

Juunis-juulis 2008 tuuritas ta koos Rein Rannapiga mööda Eestimaad. Kontserdisari "Suvegurmee" ühendas muusikat ja gurmeetoitu. Vabaõhukontsertide muusikalise osa eest hoolitsesid Maarja-Liis Ilus koos live-ansambliga, Rein Rannap ja tšellokvartett C-Jam.

Maarja-Liis Ilus ja Tallinna Poistekoor andsid detsembris 2008 viis jõulukontserti Eestimaa kirikutes. Jõulutuuril “Püha öö“ kuulis lugusi ka lauljatari uuelt plaadilt "Homme“. mis ilmus detsembri alguses 2008 firmalt Star Management. Maarja-Liis Ilusa "Homme“ on laulja viies sooloalbum ning nimilugu on uuendatud versioon 2004. aasta Eurovisiooni Eesti eelvoorus kõlanud laulust. Albumi muusika on meloodiline popmuusika. Viisid on kõik Maarja enda kirjutatud ent sõnu on plaadile kirjutanud Lauri Saatpalu, Leelo Tungal, Kaari Sillamaa, Andres Agasild, Maian Kärmas. Albumilt "Homme" leiab 11 naiselikult õrna ja kõrvale kerget laulu, mis vaatamata haprusele on rütmilt kaasakiskuvad. Raadiote mängukavva kuulub siit lugu "Kaotad end", mis sündis Bostonis õppimise ajal.

Maarja-Liis Ilus mängib nimiosa Andrew Lloyd Webberi ja Tim Rice’i maailmakuulsas muusikalis "Evita", mille tõi novembris 2009 lavale Vanemuise teater. "Evita" lavastas Georg Malvius Rootsist ning muusikali mängitakse vaheldumisi nii Solarise Keskuses Tallinnas kui alates 2010 aasta jaanuarist Tartus Vanemuise teatri suures majas.

21.novembril 2009 jõudis müügile tuliuus Maarja album "Jõuluingel". Maarja jõulukingitusel on nii klasikalisi jõululaule, mõningaid kavereid ning kolm uut lugu. Kokku on plaadil puhtas eesti keles 12 laule. Detsembris 2009 toimus plaadi repertuaariga kontserdisari Jõulutähed kirikutes.
Maarja-Liis Ilus 2010 suvine suurettevõtmine oli kontserdituur "Tuulevaiksel ööl" koos Jaan Tätte, Marko Matvere, Liisi Koiksoni ja ansambliga Udupasun.

12.aprillil 2012 esines Maarja Nokia kontserdimajas soojendajana Dominic Miller'i kontserdil.

4.mail 2012 esitasid Maarja-Liis Ilus ja Peeter Rebane ETV "Terevisioonis" akustilist Stingi kaverit "Kuldne põld". Suvel oli võimalus osa saada Maarja-Liisi akustilistest kontsertidest valitud kaunites kohtades, kitarril saadab Peeter Rebane.
Sama kava salvestati sügisel Eesti Raadio 1. stuudios kontserdi raames, et Maarja plaadi "Kuldne põld" peale pääseks ka publiku ja artisti vaheline suhtlemine. “Kuldne põld” sisaldab viimase seitsme aasta jooksul kontsertidel esitatud lugude paremikku ning plaati võib oodata novembris.

7.detsembril esitles Maarja-Liis Ilus oma uut albumit "Kuldne põld" koos Peeter Rebasega Tallinna Kaubamaja Naistemaailmas. “Kuldne põld” sisaldab viimase seitsme aasta jooksul kontsertidel esitatud lugude paremikku. 12-looline plaat ilmus 10.detsembril.
Jõulude ajal andis Maarja 7 kontserti koos Marko Matverega ühisel kontserttuuril “Jõulutähed”.

21.märtsil 2013 võitis Maarja Kuldne Plaat 2013 aasta naisartisti auhinna.

2013 suvel tegi Maarja-Liis Ilus meie suveõhtud kaunimaks kolmel juulikuu õhtul nii Pärnus, Saaremaal kui ka Tallinnas, kus ta koos päikeseloojanguga meile kõigile oma parimaid palasid esitas.

6.septembril 2013 esitas Maarja-Liis Ilus Eesti–Holland MM valikmängul Eesti hümni.

9.oktoobril alustas Maarja Mooste mõisast oma lugude paremiku esitamist Eesti tuuril "Taas kui kohtume". Maarja-Liisi saatis kitarril Peeter Rebane.

Maarja-Liis osales 50-liikmelise noorteorkestri Reaalmažoor talveplaadil loos "Sajab lund". Plaat ilmus detsembris 2013.

2014 aastast rääkis Maarja-Liis: "Suveks on hulganisti kontserte plaanitud ja olen tasapisi muusikat salvestanud. Varsti tuleb uus plaat!"

Märtsis 2014 andis Maarja kontserte koos ansambliga Hinkus, kuhu kuuluvad Mairo Marjamaa (tenorsaksofon), Paul Daniel (kitarr), Raul Vaigla (bass), Vladimir Võssotski (klahvpillid) ja Tanel Ruben (löökpillid).

9-28.detsembrini toimus kontserttuur "Jõulupuudutus". Viisteist korda pakkusid Koit Toome, Maarja-Liis Ilus ja neid kitarril saatnud Jorma Puusaag kauneid hetki ning võimalust tunnetada, et sellesse aega, milles täna viibime, jagub endist viisi armastust, ootust, lootust ja puudutusi.

Eesti esiduett Maarja ja Koit esinesid kuueteistkümnel sumedal juulikuu õhtul Eestimaa kaunites paikades akustilise kavaga – Maailm meie käes. Artiste saatis kitarril Jorma Puusaag.

20.oktoobril 2015 tuli iTunes müügile Maarja uus singel “Tulilinnud”. Loo muusika on kirjutanud Rolf Roosalu. Teksti autor on Aapo Ilves, kes sidus tulilinnumüüdi põhjamaise metsalooga. 13.novembril avaldatud muusikavideo aitas luua Laura Nestor.

5.märtsil 2016 Nokia kontserdimajas toimunud Eesti Laul 2016 peaproovis kui ka finaalkontserdil astusid külalisesinejatena üles Maarja-Liis Ilus ja Ivo Linna, et tähistada laulu "Kaelakee hääl" 20. sünnipäeva.

Maarja osales 3.-15.juulil ansambli Noorkuu 20. tegutsemisaasta kontserttuuril. 6.juulil 2016 esinesid Maarja & Rein Rannap muusikafestivalil Õllesummer Simsonsig jazzi- ja veiniaias.

18.-30.detsembril andsid Maarja-Liis Ilus ja Karl-Erik Taukar kontserdisarja "Jõulutähed" raames 10 esinemist erinevais Eesti paigus.

Töist suve planeeriv Maarja-Liis Ilus töötab hetkel stuudios uute, tema varasemast loomingust tantsulisemate, lugude kallal. “Olen juba tükk aega hoogu võtnud, et ise ka pisut tantsulisemat muusikat teha. Esimesed katsetused avalikkuse ees said saates “Laula mu laulu” tehtud ja praegu töö käib, et uued lood tervikuks vormida,” annab Maarja lootust, et varsti tuleb uus materjal ka avalikult esitamisele.

Detsembris 2017 sündis Maarja-Liis Ilus ja Fred Kriegeri perre tütar Iris.

Koit Toome, Sarah ja Maarja-Liis Ilus esinesid 23.augustil Tallinna Lauluväljakul retrofestivalil We Love The 90s.

29.septembril 2018 toimus Alexela kontserdimajas Rein Rannapi autorilaulude kontsert "50 aastat suurel laval - Rannap 65", kus esines ka Maarja-Liis Ilus.

Maarja-Liis Ilusa, Ott Leplandi ja Noorkuu ühised 2018 aasta jõulukontserdid toimusid 18.-26. detsembril Tartus, Laitses, Tallinnas ja Pärnus.

2.jaanuaril 2020 teatas Maarja-Liis poja Rauli sünnist.

Maarja-Liis Ilus, Hanna-Liina Võsa & Noorkuu ühised 2020 aasta Jõulukontserdid toimusid: 13.12 Laitse Graniitvilla, 16.12 Pärnu Kontserdimaja, 17.12 Tartu Vanemuise Kontserdimaja, 21.12 Tallinna Kaarli kirik.

Eesti Laul 2022 poolfinaalides 3. ja 5. veebruaril olid õhtujuhid lauljad Maarja-Liis Ilus, Jüri Pootsman ja näitleja Priit Loog. 3. veebruaril toimunud Eesti Laulu lauluvõistluse 1. poolfinaalis sai kuulda ka saatejuhte laulmas! Maarja-Liis Ilus, kes 1996. aastal Eurovisionil koos Ivo Linnaga “Kaelakee hääl” esitas, tegi seda nüüd koos kaassaatejuht Priit Loogiga. Sama kolmik juhtis 12.veebruaril Saku Suurhallis Finaalsaadet.

Maarja-Liis Ilus ja vokaalansambel Noorkuu andsid sel aastal ühised jõulukontserdid 10-21.detsembrini üle Eesti. Kuulis palju kauneid jõulu- ja talvelaule, valdavalt a capella seadeis nagu Noorkuule omane.

15.märtsil 2024 tähistas Ivo Linna kontserdiga Unibet Arenal oma 75. sünnipäeva. Laval olid lisaks Supernova, Robert Linna, Ott Lepland, Maarja-Liis Ilus, Rolf Roosalu, Kaire Vilgats ja Dagmar Oja.

3.juulil esines Maarja-Liis Ilus Õllesummeril Nautimus jazzilaval.

Faktid

Nimi: Maarja-Liis Ilus
Artistinimi: Maarja
Sündis: 24. detsember 1980
Pikkus: 170 cm
Kaal: 55 kg
Silmad: Rohelised
Õde: Ingrid-Helena
Vanemad: Merle ja Märt
Haridustee: Laste Muusikakool, Tallinna 21. Keskkool, Õigusinstituut

Laste isa ja elukaaslane: Fred Krieger
Tütar Iris (detsember 2017) ja poeg Raul (jaanuar 2020)

<b>Lemmik:</b>
Raamat: Bulgakov 'Meister ja margarita'
Film: Legends of the Falls, Shawshank Redemption
Toit: Sushi
Jook: Tee, piim
Sportlane: Ralf Schumacher
Näitleja: Helen Hunt, Mel Gibson
Auto: A klassi Mercedes
Bänd: The Corrs
Loom: Koer
Poliitik: Georg W. Bush

Muud huvitavat

Seotud videod

Maarja - Tulilinnud
Maarja - Tulilinnud

Artist: Maarja

Lugu: Tulilinnud

Aasta: 2015

Režissöör: Laura Nestor