Köömes

4.juulil esines Köömes Õllesummeril raskemuusika laval.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 21.05.2003 - 13:56
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 04.07.2024 - 23:11
Eesti artist, Ansambel, Rock

Ansambel Köömes kannab endas kaheksakümnendate Eesti punk-revolutsiooni energiat, kombineerides kaasaegseid kõlasid sarkasmi, iroonia ja sotsiaalkriitiliste teemadega. Köömes ühendab enda muusikas kõlaspektri kirevaid jooni manipuleerides samal ajal osavalt žanriüleste snittidega. Pakume kuulajatele kulunud anarhistliku tõekuulutuse asemel intellektuaalseid väljakutseid laial skaalal. Köömes võitleb oma muusikaga lokkava idiotismi, ebavõrdsuse ja karjuva mõtlemispuuduse vastu.

Ansambel Köömes sai alguse 2008. aastal, kui bändi juhtfiguur Aleksander Ots kutsus kokku oma ülikooliaegsed sõbrad. Kitarrist Kaspar Kaljas on kunagi mänginud Chupacabras ja trummimees Rasmus Nurk on teinud kaasa Kurjamis. Mõned ajad oldi enamjaolt garaaži ja underground’i ürituste ansambel. Avalikkusele hakati esinema alles 2011 suvel, kui bändi oli Aliasest tulnud Martti B. Tamm.

Bändi tegemine algas pelgalt seltskonna mõttes musitseerimise ja hobina, ent viimasel ajal on läinud üsna mahukaks ning neelab suure osa põhitööst üle jäävat aega. Sellel, et tegutsetakse igaüks ise alal ega tehta üksnes bändi ja muusikat, on oma võlu ja plussid. Meeste elualad on üpris erinevad: turunduses töötab Rasmus Nurk, toiduainetööstuses Aleksander Ots, meedias Martti Tamm, filmiprodutseerimisega Kaspar Kaljas.

7.mail 2012 avaldati esimene album "Kööga", kus kõlas 12 reibast lugu. Originaalloominguga album "Kööga" oli mõeldud üllatama ja intrigeerima, et anda inimestele tagasi soov muusikale kaasa mõelda. Äratundmist ja osatist solvumist pakkus "Kööga" igale mõtlevale inimesele. Muusikaliselt lihtne, samas mitmetasandiline, siin on emadele lilla mantel ja tsikli taga iste, pisiperele kokkusaamine Tomi juures ja issidele õlu mida vahepeal saab nii manustet, et tõmbab kohe pikali ära, aga ka lapsik ootus kohtuda iidoliga ja tsikkel millega paarutada.

23.oktoobril 2013 ilmus 11-looline album "Adjöö!" Bänd ise kirjeldab albumit järgmiselt: "Jungilikust printsiibist lähtuvalt leidub alati keegi, kes vastandub massihüsteeriale. Keegi, kes vaatab mööda kogu enesemüümiskunsti kõrgklassi imalast ja uluvast armuvalust. Keegi, kes toore jõu ja robustsete võtetega tõmbab vaiba pahaaimamatult tukkuva, klantsitud ja klanitud helitööstuse jalge alt. Keegi peab julgema! Kartmata seejuures ka ise perseli kukkuda ja maailma ebaõigluse pärast pisaraid valada. Keegi peab uskuma, et unistused võivad täituda ja neid siis täitmagi, hambad ristis, veri ninast väljas, higipull otsaees ja roided kopsus. Keegi peab julgema kõveraninalistele peeglit ulatada, murtud südameid uuesti murda, tõugata treppidest ratastoole ja loopida kildudeks pudeleid, kui see aitab maailma paremaks muuta. Keegi peab uskuma usuvabadusse ja olema toeks uskmatutele, see keegi peab õhutama vaenu kui see osutub vajalikuks ja see keegi peab taluma raevu, kui see ta pihta lendab. See keegi peab olema nähtamatu kui vaja ning välja kandma ka lilla keebi ja valged põlvikud. See keegi peab suutma olla ontlik kui munk, ustav kui rüütel, liiderlik lindprii ja mõrtsuk kui tarvis. Näidake mulle näpuga, kes veel vastab sellele kirjeldusele? Ongi vägev, et keegi ei suuda öelda, mis kirevase päralt see KÖÖMES siis lõppeks on? On ta rokk- või punk- või nalja- või kalja-... On ta üldse päris bänd? Teist sellist ei ole, mis teeb meid eriliseks - lihtne!"

18.novembril 2016 jõudis müügile Köömes kontseptuaalalbumiga, mis vaatleb kollektiivse teadvuse tervislikku seisundit. Kas need, kes peavad end normaalseteks, tegelikult seda on? Ehk on nood, kes saanud külge hullu sildi, tegelikud terved? Plaadi helikeel on kindlasti erinev Köömese varasemate perioodide kõlast, ent tänaseks kvintetist kvartetiks kahanenud ansambel on kasvanud sügavamaks ning muusikaliselt küpsenud.

Albumi esitluskontserdil 18.novembril lokaalis Kivi Paber Käärid sai kuulda kõiki uuel albumil kõlavaid lugusid ning lisaks Köömese varasemat loomingut.

13.aprillil 2017 esineti Kochi Aitades Radio Mania Lihavõtterockil. Selleks puhuks toodi YouTube’i muusikavideo loole “Enda elu vang”.

18.mail tuldi välja looga “Glamuuripidu”. Lugu võeti linti ja miksiti Redeye stuudios, miksijaks ja produtseerijaks Martti B Tamm.

Ansambel Köömes tähistab kümne aasta möödumist bändi esimesest kontserdist läbi terve aasta kestvate väärikate ettevõtmistega. Juubeliaasta võtsime vastu Redeye stuudios ägeda livekontserdiga, mis oli youtube ja Facebook keskkondade otseülekannete kaudu nähtav tuhandetele fännidele üle maailma.

Juubeliaasta sai 26.02.2018 väärika lisa singli "Kuninganna Ei" avaldamisega. "Kellele kurb, kellele rõõmus. Nagu KÖÖMES'e puhul ikka, jääb loo mõtte leidmine kuulaja ülesandeks – ei tahaks kellelegi ette jutustada, millest see lugu räägib. Tõenäoliselt hakkab igal inimesel peas oma film jooksma. Ja see ongi see kõige õigem mõte" võtab Aleksander Ots kokku singli sõnumi.

Ansamblilt Köömes ilmus 11.juunil ahjusoe lugu “Uus maailm”, mis salvestatud Susi Stuudios Sten-Olle Moldau meistrikäte all. Võluva taustavokaali andis loole Marilin Kongo. Singliga tähistab Köömes kümne aasta möödumist bändi esimesest kontserdist, mis anti 18.juunil aastal 2008 Saaremaal. “Otse elust on see laul, noh! Vaatad aknast välja ja saad aru, et eladki täiega düstoopias. Maailmas, mille välja mõtlemiseks pidid, mitte väga kaua aega tagasi, head kirjanikud tõsiselt kujutlusvõimet pingutama. Hea uus ilm on käes – siin ja praegu,” vastab küsimusele “millest laul räägib?” bändi solist Aleksander Ots.

21.detsembril 2018 andsid Pärnus vanade aegade mälestuseks kontserdi kunagised noortebändid Bedwetters ja Mushy. Umbes kümne aasta eest tegutsenud kollektiivid meelitasid klubisse Globe kümneid kunagisi austajaid ja semusid, kes kasvasid üles just nende ansamblite repertuaari kuulates. Jõuluküttele lisasid vürtsi Eesti klubimuusika legend Caater ja ansambel Köömes.

KÖÖMES avaldas 31.jaanuaril singli "Jumalate jook“ koos uue videoga oma valmivalt neljandalt stuudioalbumilt. Jumalate joogil videos on Köömes suuremas plaanis kui kunagi varem vihjates sellele, et oluline on detaili märgata ja aeg-ajalt tuleks meil kõigil ennast lähedalt vaadata.

KÖÖMES tähistas kümnendat lavajuubelit 8.veebruaril kontsertklubis U3 suure inventuuriga oma loomingus. Vaid sel õhtul tuli esitusele paremik pungist ballaadideni ning lisaks kergitati saladuseloori peagi ilmuvalt stuudioalbumilt.

Bändi neljas stuudioalbum “Kosmose jõgi” ilmus vaid vinüüli kujul 30.aprillil 2020. Album on salvestatud aastatel 2017 – 2019 Redeye stuudios ja Susi stuudios Sten-Olle Moldau käe all. Külalistena teevad kaasa Marilin Kongo, Uku Kübar, Markus Robam, Taavi Langi ja Tallinna Tehnikaülikooli kammerkoor. Loos “Ritsikad” kõlava heinaritsika laulu salvestas Tuhu soos Veljo Runnel Albumi produtseeris Martti Tamm Redeye stuudios ning miksis ja masterdas Kristo Kotkas Sinusoid stuudios. Kaanekujunduse fotod tegi Martin Mark ja kujundas Henrik Metstak. Sõnade ja muusika autor on ansambel KÖÖMES v.a. “Vari” (Hando Runnel) ja “Kosmose jõgi” (Hando Runnel/KÖÖMES).

15.mail andis Köömes Rock FMi Facebooki lehel eksklusiivse ning peadpööritava plaadiesitluskontserdi Paide Muuska- ja Teatrimajast. KÖÖMESt sai laval näha veel kolmel avalikul kontserdil: 20.11 TALLINN Kinomaja Bar & Stage; 27.11 RAKVERE Buena Vista Sofa Club; 28.11 TARTU Genkubi.

2.märtsil 2021 avaldas Köömes esimese singli "Sinuga koos" oma viiendalt albumilt.

3.mail 2022 ilmus Köömes singel "Üksi", mis on kirjutatud ja enamjaolt ka salvestatud ühel jahedal Lõuna-Eesti sügisööl, maaliliste Leigo järvede keskel, mõlgutades mõtteid üksinduse ja üksilduse teemadel. Muusikavideo on filmitud Laitse Lossis ja selle peaosades astuvad üles Laine Mägi ja Andres Ots. Muusikavideo režissöör on Kaspar Kaljas.

KÖÖMES on koostöös elu ja visuaalkunstniku Ed Labetskiga valmis saanud video uusimale singlile "Voodoo". Singlit esitleti live kontserdiga 21.jaanuaril 2023 Erinevate Tubade Klubis.

20.veebruaril tuli Köömes lagedale looga “Teisel pool maad”, mis on pärit bändi 8.märtsil ilmunud, järjekorras viiendalt stuudioalbumilt “Maailma lõpp”. Video tegi Sander Saard. Kümne looga heliplaadi “Maailma lõpp” esitluskontsert oli 8.märtsil Paavli Kultuurivabrikus, 9.aprillil esineti Raplas ja 15.märtsil Pärnu Wunderbaaris.

21.märtsil esines Köömes ETV terevisioonis lugudega “Teisel pool maad” ja “Maailma lõpp”. Albumit esitleti 22.märtsil Tartu Genialistide Klubis, 23.märtsil Viljandi Konservatooriumis ning 6.aprillil Rakvere Virma Pubis.

KÖÖMES laadis 5.juunil YouTube’i üles videosingli “Võõrad suudlused”. Lugu on pärit märtsis ilmunud albumilt “Maailma lõpp” ning selle autoritena on kirjas Jenni Vartianen, Jukka Immonen ja Veljo Reinik. Lüürikavideo tegi KÖÖMESe kitarrist Bent Rushmore.

4.juulil esines Köömes Õllesummeril raskemuusika laval.

Faktid

Köömes /nimi/bändis/sünnipäev/ on:
Sass (Aleksander Ots) – vokaal – 18.06.1983
Kaspar Kaljas – kitarr - 16.11.1981
Bent Rushmore - kitarr - 06.05.1978
Martti B. Tamm – bass - 10.11.1981
Uku Kübar – trummid, klaver - 20.10.1992

foto: Aivo Kallas

Muud huvitavat

Seotud videod

Köömes - Teiselpool maad
Köömes - Teiselpool maad

Artist: Köömes

Lugu: Teiselpool maad

Album: Maailma lõpp

Aasta: 2024

Köömes - Voodoo
Köömes - Voodoo

Artist: Köömes

Lugu: Voodoo

Aasta: 2023

Köömes - Üksi
Köömes - Üksi

Artist: Köömes

Lugu: Üksi

Aasta: 2022

Köömes - Jumalate Jook
Köömes - Jumalate Jook

Artist: Köömes

Lugu: Jumalate Jook

Aasta: 2019

Köömes - Enda elu vang
Köömes - Enda elu vang

Artist: Köömes

Lugu: Enda elu vang

Aasta: 2017

Režissöör: Andri