Trad. Attack!

26.juulil esineb Trad.Attack! XXXI Viljandi pärimusmuusika festivalil Laululaval.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Joonatan - whoajon@hotmail.com 06.04.2003 - 11:20
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 22.07.2024 - 15:51
Eesti artist, Ansambel, Alternative & Indie

Trad. Attack! on folkmuusika trio, kus musitseerivad juba tuntud tegijad Sandra Vabarna, Tõnu Tubli ja Jalmar Vabarna – sõbralik, kirglik, jõuline, dünaamiline, lõbus ja oma juurtele truuks jääv. Trad.Attack! ammutab inspiratsiooni vanadest arhiivisalvestistest ning tänapäeva muusikast. Folkmuusika on nende jaoks alguspunkt, kuid ei piira neid: nad jäävad avatuks erinevatele stiilidele ja uutele suundadele kõrvus, mõtteis ja hinges, säilitades samal ajal oma emotsionaalsed juured – südame.

Sandra, Jalmar ja Tõnu on kauaaegsed sõbrad ning olnud Eesti muusikamaastikul aktiivsed juba üle viieteist aasta, tuntuim bänd Paabel. Sandra (neiuna Sillamaa), kes on terve elu traditsioonilise muusikaga seotud olnud, võttis Eesti torupilli esimest korda kätte 13-aastase tüdrukuna. Tõnu isa oli puhkpilliorkestri dirigent ning poiss oskas puhkpille mängida veel enne, kui ta kõndimagi õppis. Ta õppis nii klassikalist trombooni kui ka trumme ning on nüüdseks üks enim nõutud trummareid Eestis. Jalmar on pärit Setumaalt. Setumaa on väike piirkond Lõuna-Eestis, millel on oma kuningas ja ainulaadne kultuur. Eriti tuntud on see piirkond just traditsioonilise laulmise poolest. Jalmari vanavanaema, Anne Vabarna, oli oma aja kuulsamaid folklauljaid Eestis, nii et ka tema on selle traditsiooni keskel üles kasvanud.

21.novembril 2013 otsustasid nad koos pilli mängima hakata, et folkmuusikasse midagi teistsugust tuua. Esimese proovi käigus otsustati seada endale mitte ühtegi piirangut, et muusika oleks värske ja üllataks isegi neid endid. Kellelgi polnud sel hetkel kavatsust suurema publiku ees esinema hakata.

16.detsembril 2013 avaldas Trad.Attack! esimese singli "Kooreke", kuhu on kaasatud Liisa Kümmeli (1888-1964) laul, mis salvestatud 1961. aastal. Sääraseid sõnu lausuti vanasti või valmistamise juures. Muusikavideo, mille materjalina kasutati Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiivi filmidelt, avaldati 20.jaanuaril 2014. Suure üllatusena sai bändi esimene lugu "Kooreke" kuulsaks hitiks ning tundus, et inimestele meeldis taoline lähenemine folkmuusikale ja selle järele tekkis nõudlus.

Kui bänd avaldas soovi 2014. aasta kevadel Tallinna muusikanädala raames esineda, polnud neil veel nimegi välja mõeldud. Neil oli vaid viis lugu, kuid bändi tutvustamiseks sellest piisas. Pärast publikult ja kriitikutelt saadud tohutut positiivset tagasisidet otsustati asjaga tõsisemalt tegelema hakata. Tundub, et taoline värske ja vaba lähenemine ning bändiliikmete vaheline soe sõprus loovad erilise energia, mida publik ja ka muusikud ise väga naudivad.

9.juulil 2014 anti välja omanimeline EP, millelt tuli 15.juulil muusikavideo loole "Kuukene". Loo sõnad pärinevad Emilie Kõiv sulest. Esitluskontsert toimus 25.juulil Viljandi pärimusmuusika festivalil Pärimusmuusika aida suures saalis.

2014. aasta Eesti Etnomuusika Auhindade üritusel pälvis bänd parima bändi, parima plaadi, parima loo ja parima uustulija tiitli ning Raadio 2 eripreemia. 2015. aasta Eesti Muusikaauhindade jagamisel võideti aasta etno/folkplaadi ning aasta muusikavideo kategoorias.

23.07.2015 ilmus Saksamaa plaadifirma Nordic Notes alt ansambli esimene kauamängiv "AH!". Saksamaa plaadifirma juhti Christian Pliefket paelus ansambli sõnul värske, põnev ja energiline helikeel. Põhjalikult läbimõeldud ning täpselt XXI sajandisse sobiv 12-looline debüütalbum tähistas eesti folgi uue põlvkonna sündi või vähemasti üht olulist tähist sel teel. Trad.Attack! tähistas esikplaadi ilmumist 23.-26.juulil toimunud Viljandi pärimusmuusika festivalil.

2015. aasta Eesti Etnomuusika Auhindade üritusel omistati neile parima bändi, parima plaadi ja parima loo tiitel; 2016. aasta Eesti Muusikaauhindadel valiti Trad.Attack! aasta ansambliks. Album "AH!" pälvis nii aasta etno, aasta folgi, aasta rahvaliku albumi kui ka aasta albumi tiitli. 2016. aasta Eesti Etnomuusika Auhindadel võitis Trad.Attack! parima bändi tiitli. Kahe aasta jooksul on ansambel esinenud kokku 26 riigis.

2016 aasta novembri lõpus alustati uue albumi salvestamist Tartus Clockworks stuudios ja selle miksib Silver Lepaste. Lisaks bändile, kes on oma albumi produtsendid, teeb kaasprodutsendina kaasa Erki Pärnoja. Helikandja esimene videosingel kannab nime “Säde” ning jõudis avalikkuseni 22.märtsil. Video režissööriks on Martti Helde ("Risttuules").

Teine videosingel “Imepuu” anti välja 19.aprillil. 11.mail avaldati digisingel "Sõit", mille tekst koosneb vanadest liisusalmidest ning oma maheda tämbri on eeslaulja rollis andnud palale tuntud näitleja Aivar Tommingas. 12-looline plaat "Kullakarva" ilmus 19.mail 2017.

Trad.Attack! alustas kevadel ülemaailmse albumi esitlustuuriga, mille raames anti kontsert 30.juunil Telliskivi Loomelinnaku hoovis Tallinnas ning 14.juulil esineti Salacgrivas Positivus festivalil Palladium telgilaval.

18.augustil tuli välja muusikavideo loole “Kallimale”. Tantsulaul, kus ema tabab noored suudlemast. 26.augustil esineti Värska laululaval.

6.oktoobril jagatud Etnokulpide galal võitis Trad.Attack! auhinnad parima artisti, parima albumi ("Kullakarva"), parima loo "Kallimale") ning parima muusiku (Tõnu Tubli) kategoorias.

20.detsembril avaldati Facebookis loo "Sõit" muusikavideo ning 4.jaanuaril hoogne singel “Kabala”.

25.jaanuaril toimunud Eesti Muusikaauhinnad 2018 galal üllatas Trad.Attack spetsiaalselt selleks õhtuks loodud erishow'ga. Koju viidi aasta ansambli ja aasta etno/folk/rahvalik album oli "Kullakarva".

2.veebruaril esindas Trad.Attack! Eestit Ljubljana muusikafestivalil MENT. Ansambli Eesti tuur peatus igas maakonnas 20.veebruarist 10.märtsini. Otseülekannet viimasest kontserdist Mooste Folgikojast sai näha Telia TV-st.

Trad.Attac esines TMW raames 5.aprillil Von Krahlis Live Nation Baltics õhtul. 6.aprillil esineti Vaba Lava teatrihoones Viljandi Folk Music Festival õhtul.

20.juulil tuli välja uus lugu “Lell’o”.

Jalmar ja Sandra Vabarna said 24.juulil pisipoja Villem Vabarna vanemateks. 27.juulil esines kollektiiv Tallinnas toimuval Sweet Spot Festivalil.

Trad.Attack! avaldas 16.novembril singli “Lubadus” oma järgmisel aastal ilmuvalt kauamängivalt. "Lubadus" räägib loo lambast, kes surmahirmus rääkima hakkab. Ta lubab peremehele palju villa, tallekarja ning tagatipuks isegi perenaist. "See imeilusa meloodiaga rahvalaul kummitas meid tükk aega. Tahtsime ammu sellest lugu teha ning ka olemasolevat arhiivisalvestist kasutada, kuid kuna see salvestis oli lühike ning sõnade mõte poolik, siis oli raske õiget lähenemist leida. Kuniks me taipasime, et see laul ootas, et me ta lõpuni kirjutaks. Nii saigi sellest üks eriline duett, mida alustab salvestise näol 74-aastane Adeele Puksa ning lõpetab bändi kitarrist ja laulja Jalmar Vabarna", kirjeldas loo sündi trummar Tõnu Tubli.

Ansambel lõi oma brändi – TRAD.ATTACK! MUSIC & MORE, mille pop-up pood Telliskivi Loomelinnaku poetänaval avas külastajatele uksed 2. detsembril. “Meie soov on müüa tooteid, mida ise kasutame ning luua need sellise disaini või kujundusega, et seda ostaksid ka inimesed, kes ei tea TRAD.ATTACK!’ist midagi,” kõneles Sandra.

20.detsembril sündis Tõnu Tubli ja Ugala teatri lavastusala juhi Pille-Riin Lillepalu esikpoeg Teodor.

8.veebruaril kandis bänd Alexela Kontserdimajas viimast korda täies mahus ette oma teise stuudioalbumi “Kullakarva” lood.

15.novembril jõudis kuulajate ette singel "Pass-pass". "See lugu on jõuline, uute kõlavärvide, kaasatõmbava energiaga, mille ühes osas laulavad kaasa ka meie fännid," selgitasid bändiliikmed. 29.novembril avaldatud muusikavideo on filmitud Põhjala tehases.

Trad.Attack! avaldas 24.jaanuaril singli “Tehke ruumi!”. Samal päeval juhtisid bändi liikmed Saku Suurhallis toimunud Eesti Muusikaauhinnad 2020 galat. Loo video režissööriks oli Janar Aronija ning see tuli välja 10.veebruaril. Plaadi kolmas singel oli "Armasta mind", mis sündis koostöös Vaiko Eplikuga.

Neljas album "Make Your Move" ilmus 17.aprillil koostöös plaadifirmaga Made In Baltics. Plaat demonstreerib kolme bändiliikme puhast jõudu. 11 lugu panevad teid naeratama-tantsima-mõtisklema-igatsema ning need kutsuvad esile täieliku emotsioonipaleti. Kaua unustatud ajast pärit loitsude sügavalt juurdunud album on täis maagiat ja mõjuvõimu.

21.detsembril ilmus Trad.Attack! album "MYMiatures – Songs that never grew up". Albumil kõlavad 21 pala on ideed, mis jäid bändil n-ö sahtlisse, kui nad kirjutasid oma viimast stuudioalbumit "Make Your Move". Esimese näitena avaldati "Almost there".

Eesti Muusikaauhindade jagamisel 28.jaanuaril Saku Suurhallis võitis Trad.Attack! Aasta Etno/Folk Albumi kategoorias. Aasta Parim Laul oli Trad.Attack! singel “Armasta mind” (feat. Vaiko Eplik).

26.veebruaril 2021 sündis Jalmar ja Sandra Vabarnale teine poeg, kes sai nimeks Kuu.

30.märtsil 2021 jagati Eesti popmuusika aastaauhindu “Kuldne Plaat”. Aasta Ansambel 2021 – Trad.Attack! ning Aasta Album 2021 – “Make your move”, Trad.Attack!.

16.aprillil jõudis fännideni kaheksa looga live-plaat “We Miss Playing For You”, millelt 19.märtsil ilmus live-singel “Vanamees” ning 2.aprillil "Armasta mind".

3.detsembril tuli välja loost "Pass-Pass" Roland Pauklin ehk Nighteyes remiks. See on esimene singel 2022. aasta albumilt “REMIXED”. 31.detsembril ilmus singel "Sõit", mille remiksimise võttis ette duo Wateva.

28.jaanuaril avaldas Trad.Attack! oma 2014. aasta singlist “Kuukene” remiksi, mille tegi vene elektroonilise muusika trio Oligarkh. “Kuukene” on vana loits, millega pöörduti Kuu poole, et Kuu annaks kehale noorust ja jõudu.

8.veebruaril avaldas Tõnu Tubli EP "Reworks", mis on esimene näide tema ideest miksida oma maagiliste trummidega erinevaid Eesti artiste. Album sisaldab nelja pala, milles on kasutatud artistide nagu Duo Ruut, Trad.Attack! ja Orelipoiss muusikat.

11.veebruaril 2022 tuli välja album “REMIXED”, kus produtsendid ja DJ-d pöörasid pea peale lausa 20 Trad.Attack!’i lugu. Albumilt leiab remikse Eestist, Hiinast, Tšehhist, Prantsusmaalt, Venemaalt, Ukrainast, Saksamaalt ja Portugalist.

29.aprillil esitas Trad. Attack! ETV Rinvaates Ukraina rahvalaulu "Punast lodjapuukest mure painab", millele kirjutas eestikeelsed sõnad Leelo Tungal. Video režissöör: Diego Barajas.

Trad.Attack! avaldas 27.juulil uue singli "Ella", mis on bändi 2023. aasta kevadel ilmuva albumi esimene singel. "Karjaselaul "Ella" on üks tuntumaid rahvalaule, mida me kõik Tartu ülikooli Viljandi kultuuriakadeemias õppides vähemalt korra laulma pidime," meenutas bändi trummar Tõnu Tubli. "Tore, et pärast kümmet aastat see jätkuvalt meie selgroos meeles oli."

Trad.Attack! andis oma 2022. aasta ainsa Eestis toimuva kontserdi 19.augustil Tartu Lauluväljakul. Tartu kontserdiga tõmbas Trad.Attack! joone alla oma bändi kõige väljakutsuvamale perioodile – ajale, mil ei saanud rahvusvaheliselt tuuritada ja ajale, mil ilmus bändi senini edukaim album "Make Your Move".

Trad. Attack! “Ella” oli nomineeritud katekoorias Parim lugu Pärimusmuusika lõikuspeol 7. oktoobril Viljandi Pärimusmuusika Aidas ning auhinnagalat sai näha ETV eetris 9. oktoobril.

Trad.Attack! avaldas 9.detsembril singli "Keera". "See on eriline lugu, milles on kokku saanud kaks täiesti erinevat maailma: autentne seto leelo ning modernne trumm ja bass," tutvustas loo tagamaid bändi kitarrist Jalmar Vabarna.

Trad.Attack! avaldas 3.veebruaril kolmanda singli eelolevalt uuelt albumilt. Lugu kannab pealkirja "Öelge sõnnu" ja kaasa teeb Jeemeni araabia keeles Ravid Kahalani.

24.märtsil tuli välja Trad.Attack! neljas singel “Püksata magama” 31.märtsil ilmuvalt albumilt “Bring it on”. “Lugu räägib teomehe nädalast, kust ei puudu nii raske töö tegemine kui ka väljateenitud puhkus,” avas singli tausta bändi trummar Tõnu Tubli. “Juba vanasti teati, et pärast töönädalat tuleb lõõgastuda, puhata ja lubada endale natuke lõbutsemist!”

Trad.Attack! andis 31.märtsil välja viienda stuudioalbumi "Bring It On", millel teevad kaasa külalismuusikud nii kodumaalt kui ka Kanadast, Iisraelist ja Gruusiast. Plaadil kõlab 11 lugu. "Meie uue albumi teekond on kantud muutustest nii meis endis kui ka muusikas ja maailmas meie ümber," selgitas bändi laulja ja torupillimängija Sandra Vabarna.

6.-30.aprillini toimus 15 erilist kontserti ehk “EESTI TUUR #2”.

4.juulil teatasid Sandra Vabarna ja Jalmar Vabarna teatasid sotsiaalmeedias, et nende 10 aastat kestnud kooselu on läbi. Neil on kaks poega, 5-aastane Villem ja 2-aastane Kuu.

28.juulil esines Trad. Attack! 30. Viljandi pärimusmuusika festivalil.

Noep andis 2.septembril enda senise karjääri suurima kontserdi A. Le Coq Arenal, kus astusid külalisesinejatena üles Trad.Attack! ja Alika Milova.

6.oktoobri õhtul kuulutati Viljandi Pärimusmuusika Aidas Aasta albumiks Trad.Attack! “Bring It On!”.

Trad.Attack! ja Puuluup astusid 9.detsembril hoogsa programmiga üles Noblessneri Valukojas. Aastalõpukontsert pakkus kuulajale energilist vaheldust traditsioonilisele jõulukontserdi kavale, viies publiku läbi kireva helikeele põnevale ainulaadsele pärimusmuusika teekonnale.

TeliaTV Inspira 4. sünnipäeva puhul jõudis 18.veebruari õhtul kanali eetrisse ainulaadne kontsert Inspira Unplugged, kus astusid hubases miljöös lavale Trad.Attack!, Elephants From Neptune, Liis Lemsalu, Yasmyn ning Daniel Levi. Inspira 4. sünnipäeva puhul tuli igalt artistilt esitlusele 4 laulu.

18.märtsil toimus Kadrioru lossis popmuusika aastaauhinnagala Kuldne Plaat 2024, mis antakse välja Eesti Autorite Ühingu ja Eesti Esitajate Liidu kogutud faktiliste andmete alusel. Aasta ansambel oli Trad.Attack! ning Aasta album Trad.Attack! - „Bring It On“.

5.aprillil esines Trad.Attack! TMW raames Fotografiskas folktroonika laval.

Trad.Attack! andis aprillis viis kontserti oma juubeliaasta auks. 13.04. tehti tuuriga algust Kohtla-Järve kultuurikeskuses ning 14.04 anti kontsert täismajale Viljandi Pärimusmuusika Aidas. Edasi esineti 16.04. Tallinna Alexela Kontserdimajas ja 18.04. Mooste Folgikojas ja 19.04 Haapsalu Kultuurikeskuses. Kaasas oli imeline Gruusia ansambel IBERI.

6.juulil esines Trad.Attack! Õllesummeril Pringles laval. 20.juulil esines Trad.Attack! Setumaal Ostrova Festivalil.

26.juulil esineb Trad.Attack! XXXI Viljandi pärimusmuusika festivalil Laululaval.

Faktid

Liikmed (nimi, tegevus bändis, sünnipäev):
Sandra Sillamaa (torupill, parmupill, viled, laul), 29.04.1985
Jalmar Vabarna (kitarr, laul), 17.04.1987
Tõnu Tubli (löökpillid, laul), 07.02.1988
Rainer Koik (helimees), 04.10.1986

Muud huvitavat

Seotud videod

Trad.Attack! - Punast lodjapuukest mure painab
Trad.Attack! - Punast lodjapuukest mure painab

Artist: Trad.Attack!

Lugu: Punast lodjapuukest mure painab

Aasta: 2022

Trad.Attack! - Tehke ruumi!
Trad.Attack! - Tehke ruumi!

Artist: Trad.Attack!

Lugu: Tehke ruumi!

Aasta: 2020

Režissöör: Janar Aronija

Trad.Attack! - Pass-pass
Trad.Attack! - Pass-pass

Artist: Trad.Attack!

Lugu: Pass-pass

Album: Make Your Move

Aasta: 2019