Jan Helsing / Dreamphish/ Picnic/ Wolfredt

16.detsembril esinesid Kinomajas Soomest Tamperest ansambel Hexvessel ja soojendaja Wolfredt.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Kaarel - kaarel_a@yahoo.com 15.08.2003 - 11:24
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 17.12.2023 - 08:55
Eesti artist, Ansambel, Alternative & Indie

<b>Dreamphish:</b>

Dreamphish tuli kokku 1995 aasta sügisel:
Jan Kaus - kitarr, basskitarr
Marjusass - laul, kitarr, klahvpillid
Kadi Uibo - laul, klahvpillid
Arpeau - kitarr, basskitarr

Mõne kuu pärast liitus grupiga trummar - Margus Voolpriit.

1997 suvel ilmus esimene album, Garlic Icecream (prod - Sulo Kallas ja Dreamphish).

1997 sügisel lahkus Kadi Uibo.

1997 - lugu Ancestors ilmus kogumikplaadil Vibratsioon (Raadio 2).

1997 salvestati ka esimene muusikavideo When Midnight Comes Around, mida mängiti kõikides telekanalites.

1998 - lugu If The Sun Goes Down ilmus kogumikplaadil Vibratsioon # 2 (Raadio 2).

1998 saadi valmis veel üks muusikavideo loost If The Sun Goes Down.

2000 suvel ilmus uus album It Is I (prod - Dreamphish)

2000 sügisel liitus ansambliga Andres Soosaar (kitarr, klahvpill).

2001 lasti välja tribüütplaat Depeche Mode'ile No Hidden Catch (Kaleid Music Group), kus peal ka Dreamphishi nägemus Depeche Mode'i loost Higher Love.

2003 üllitati cd maxisingel, kus peal uus lugu Beware, kaks Garlic Icecream' il esinenud lugu Midnight Comes Around ja Never, lisaks veel elussalvestus varem avaldamata loost Let Me Die

Dreamphish on tuuritanud ja esinenud Eestis nüüd juba üle 6 aasta.

Nukrama ja mõtliku alatooniga intelligentsest indie'st on tänaseks läbitud rokilikum periood ning jõutud kergema kõlaga ja 'delay'dest rikastatud kõlapildini.

2006 märtsil avaldas firma Seksound Eesti indilegendi Dreamphish kogumiku "Happiness Happens".

<b>Picnic:</b>

Marju Taukar (Sass), Andres Soosaar ja Rivo Järvsoo tegutsesid edasi triona Picnic ning 24.veebruaril 2010 avaldati inglise keelne LP "Winter Honey", millel kõlas 11 lugu. Nimekaim lugu "Who Do You Love?" kõlas 2007 aasta Seksound indiekogumikul "Kohalik Ja Kohatu 2".

14.aprillil 2012 avaldas Picnic singli "We've Only Just Begun" (autor Roger Nichols) koos b-poolega "Say A Little Prayer" (Burt Bacharach & Hal David). 5.mail esineti Von Krahlis.

<b>Wolfredt:</b>

Wolfredt on Pia Frausi ja Dreamphishi trummar Margus Voolpriidu sooloprojekt. Muusika, kus seguneb post-rock ja elektroonika, shoegaze'ilikud kitarriseinad ja sünteetiline tiksumine. Stiililiselt võikski Wolfredti muusika liigitada kuhugi indietronica, post-rocki ja elektroonilise shoegaze'i alla. Lavaesinemiste ajal tulevad kitarridega appi Andres Soosaar ja Rivo Järvsoo ansamblist Picnic.

Wolfredt avaldas 25.märtsil 2013 albumi "Lullabies To Vilhelmine", millel kõlas 10 lugu.

5.mail 2013 ilmus Picnic album "The Weather's Fine", mille 11 lugu salvestati aasta jooksul Rivo kodustuudios. Albumi miksis ning masterdas Forwards stuudios legendaarse Tartu shoegaze bandi Bizarre liige, prdutsent ja helirežissöör Lauri Liivak. Plaadi pealkiri viitab eestlaslikule huvile ilmaolude vastu. Kontrastiks valmimisaegsele kodulinna külmusele on plaat sooja meeleoluga. Picnic on lihvinud meistritasemele oma oskuse segada kokku taevaseid ja maiseid indiepopi maailmu. Helimaastike kihilise tekstuuri seest leiame täiuslikud dreampopi kitarrikõlad ja lummavad
Marju vokaalid.

Wolfredt esines 20.juulil 2013 Positivus Festivali Palladium laval.

Wolfredt esines 25.aprilli 2014 Erinevate Tubade Klubis Telliskivi Loomelinnaku suurel sünnipäevapeol.

8.jaanuaril 2015 avaldas väikeplaadirma Seksound Eesti alternatiivmuusika hetkeseisu kogumiku “Kohalik ja Kohatu” neljanda osa, kus kõlab Wolfredti tuliuus lugu "Night has eyes". Lisaks leiab sealt Picnic loo “In This Cold”.

Trummar Margus Voolpriit ehk Wolfredt ilmutas oma teise sooloalbumi "Neverno", kus lajatas lauale üheksa instrumentaaloopust. Plaati esitles ta 25.märtsil Tartus Genialistide klubis.

14.mail 2016 esines Wolfredt klubis SnakeHouse, kus astusid üles veel Talbot ja digisinglit esitlenud Pedigree.

6.augustil 2016 esines Wolfredt Intsikurmu festivalil Põlvas.

<b>Jan Helsing :</b>

Meloodilist ja kitarripõhist indie-rokki viljelev Jan Helsing asutati 2012. aasta suvel. Ansambli tuumiku moodustavad muusikud, kes alustasid ühist muusikategemist 1990. aastate keskel ansamblis Dreamphish. Lisaks on tegevad oldud kollektiivides Pia Fraus, Wolfredt, Dallas, Picnic ja Morningrise.

2012. aasta sügisel valmis Jan Helsingi esimene video “Sügis“, mille autor oli ansambli multiinstrumentalist Margus Voolpriit. Järgmiseks singliks oli juunis 2014 "Sünnipäev", kus lauljaks ansambli Pia Fraus võluv klahvpillimängija Kärt Ojavee. Ansambli esimene album “Kajalood“ ilmus plaadifirma Seksound alt 1.juulil 2014 ning sisaldas 11 lugu. Laulusõnade eest vastutas plaadil loomulikult kirjanikuhärra Jan Kaus isiklikult, muusikat on lisaks Jan’ile kirjutanud Andres Soosaar (Picnic/Dreamphish), Helari Pluss (Morningrise) ning Arpo Vatsel (Dreamphish). Salvestuslaagrites koos arranžeeritud lood võttis linti ning produtseeris Pia Fraus’i ning Dreamphish’i trummar Margus Voolpriit. Lauljatena tegid kaasa Kristi Kindel ansamblist Dallas, Kärt Ojavee Pia Fraus’ist, Kaidor Kahar hipikambast Pilvikud jt. Jan Helsing esitles oma esikalbumit 5. juulil Kilingi-Nõmmes hea muusika festivalil Schilling.

2014. ja 2015. aastal andis Jan Helsing mitu kontserti ning pärast seda alustati tööd uue materjali salvestamisega. Esimene singel ja video “Ärka üles“ avaldati 3.detsembril 2018. Muusika - Helari Pluss. Sõnad - Jan Kaus. 12. jaanuaril 2019 tuli välja videosingel “Veel üks öö”, mis on ammutanud inspiratsiooni 1980. aastate teleuudiste esteetikast.

Ansambli teine album “Käed“ ilmus 14. jaanuaril 2019 ning koondab 11 eestikeelset pala, millest enamik kulgevad mõtlikult olmepoeesias. Samas leiab albumilt pöördeid äkiliste meeleolude, kiirema tempo ja elektrooniliste helide rüppe. Kirjanikuna tuntud Jan Kausi sõnad toetuvad unenäolistele vokaalmeloodiatele, ent visandavad ka teravamaid, mõnikord lausa ühiskondliku närviga vaateid.

“Jan Helsing on ikka rõhutanud oma sõpruskondlikkust – sõprus kannab meie muusikat sama palju, kui muusika on kandnud läbi aastate me sõprust,” kommenteeris kollektiiv. “Nüüd on üks meie hulgast – Arpo Vatsel – võtnud kätte ja sellele mõttele visuaalse vormi andnud. Arpo tegi video meie loole “Foto”, mis on pärit jaanuaris ilmunud albumilt “Käed”. Tegu on videotest koosneva videoga. Arpo on kasutanud aastate või isegi mitme aastakümne taguseid salvestusi – näha on kaadreid kunagistest aiapidudest Rahumäel, kui Kristi Kindel veel Dallases laulis ning ansambli Dreamphish esinemisi. Mäletatavasti mängis suur osa Jan Helsingist – lisaks Arpole ka Jan Kaus, Andres Soosaar ja Margus Voolpriit – üheksakümnendatel ja nullindatel just selles grupis. Viisteist aastat tagasi ansamblile The Cure pühendatud sündmusel liitus Dreamphishiga korraks ka Helari Pluss. Kontsertülesvõtetele lisaks on aga kasutatud lõike erinevatest koosviibimistest, sõpruse kestmisest muusikas ja muusika saatel.”

"Foto" muusikavideo avaldati 11.novembril 2019.

Jan Helsing sai koostöös tuntud koreograafi ja lavastaja Renate Keerdiga valmis muusikavideo plaadi avaloole “Ainus lugu”. 7.veebruaril 2020 avaldatud video režii ja montaaži tegi Margus Voolpriit, operaator oli Kristjan-Jaak Nuudi.

7.augustil 2020 avaldas Wolfredt singli "The Forgotten Man", kus teevad külalistena kaasa Madis "Tursk" Aesma tromboonil ja Indrek Koff trompetil. 3.septembril avaldati videosingel “Walrus Song”, mille video on teinud Zbanski Kino.

Wolfredti kolmas album "Tides" ilmus 18.septembril Saksamaa plaadifirma Moment Of Collapse Records ja USA plaadifirma Somewherecold Records alt nii vinüüli, CD-plaadina kui ka digitaalselt. Albumile on kogutud 7 pala, milles ilusad ruumilised kitarrihelid võivad hetkega muutuda massiivseks müraseinaks ja vastupidi. Kui eelmistel albumitel segunes Wolfredti post-rock tiksuva elektroonikaga siis nüüd on kuulda klassikalise rokikvarteti dünaamilist ja naturaalset kahurväge. Albumi miksis Martin Kikas Ö Stuudiost ja masterdas Lauri Liivak. Plaadiesitlused olid 2.oktoobril Tartus Genialistide klubis ning 17.oktoobril Tallinnas Sveta Baaris.

25.aprillil 2022 tuli Wolfredt välja looga “The Lost Art of Humming”, mis salvestati esimest korda üle 10 aasta tagasi bändi esimese albumi “Lullabies to Vilhelmine” jaoks. Loo miksis Magnus Andre (Talbot). Aastate jooksul pole ilmselt olnud ühtegi kontserti mida kollektiiv selle looga poleks lõpetatud.

Wolfredt andis 28.aprillil 2023 välja oma neljanda albumi “IIII”, mis ilmus taas Saksa plaadifirma Moment Of Collapse Records alt nii kullavärvilise vinüüli ja CD kujul kui ka digiplatvormidel. Uue albumi miksis Magnus Andre (Talbot) ja masterdas Magnus Lindberg (Cult of Luna). Esimene singel “Under the Spell” avaldati 10.märtsil, millele on teinud video tuntud dokumentalist ja videokunstnik Taavi Arus (Zbanski Kino). Teine singel "Assegai" koos Hindrek "Masa" Maasik videoga ilmus 6.aprillil.

14.oktoobril toimus esimene Eesti Raskemuusikaliidu poolt ellu kutsutud raskemuusika esitluspäev Paavli Kultuurivabrikus. Lavale astus ühtekokku 11 kollektiivi, nende seas Wolfredt.

1.detsembril tuli Youtube'is välja Wolfredt kontsertvideo lugudega "Terra Nullius", "Skeleton Key" ja "The Original Android". Artisti saadab VHK Keelpilliorkester Rasmus Puuri juhatusel. “See on kindlasti suurim produktsioon, mis me eales teinud oleme, hõlmates ligi sada inimest. Oli väga eriline ja liigutav tunne kuulda enda loodud muusikat keelpilliorkestri esituses,” kommenteeris Wolfredt.

16.detsembril esinesid Kinomajas Soomest Tamperest ansambel Hexvessel ja soojendaja Wolfredt.

Faktid

Jan Helsing liikmed:
Kristi Kindel (03.01.1971)
Jan Kaus (22.01.1971)
Arpo Vatsel (02.06.1974)
Andres Soosaar (14.03.1973)
Helari Pluss (28.10.1972)
Margus Voolpriit (17.01.1973)

Muud huvitavat

Seotud videod

Wolfredt - Under The Spell
Wolfredt - Under The Spell

Artist: Wolfredt

Lugu: Under The Spell

Album: IIII

Aasta: 2023

Wolfredt - Assegai
Wolfredt - Assegai

Artist: Wolfredt

Lugu: Assegai

Album: IIII

Aasta: 2023

Jan Helsing - Ainus lugu
Jan Helsing - Ainus lugu

Artist: Jan Helsing

Lugu: Ainus lugu

Album: Käed

Aasta: 2020

Wolfredt - The Forgotten Man
Wolfredt - The Forgotten Man

Artist: Wolfredt

Lugu: The Forgotten Man

Album: Tides

Aasta: 2020

Wolfredt - Walrus Song
Wolfredt - Walrus Song

Artist: Wolfredt

Lugu: Walrus Song

Album: Tides

Aasta: 2020

Jan Helsing - Veel üks öö
Jan Helsing - Veel üks öö

Artist: Jan Helsing

Lugu: Veel üks öö

Album: Käed

Aasta: 2019

Jan Helsing - Foto
Jan Helsing - Foto

Artist: Jan Helsing

Lugu: Foto

Album: Käed

Aasta: 2019