Bon Jovi

7.juunil avaldas Island Records bändi 16. stuudioalbumi "Forever". 12-looliselt plaadilt tuli 17.mail välja singel "Living Proof".
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 16.11.2003 - 10:54
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 07.06.2024 - 06:08
Välismaine artist, Ansambel, Rock

Ansambel Bon Jovi on suutnud üle kahekümne tegutsemisaasta jooksul müüa juba üle saja miljoni plaadi, mille hulgas on 9 stuudioplaati ning hulgaliselt kontsertlindistusi ja kogumikke. Bändiliikmed on Jon Bon Jovi (sündinud 02.märts 1962) ja Richie Sambora (11.juuli 1959) ning lisaks neile kuuluvad praegusesse koosseisu veel klahvpillide mängija David Bryan (07.veebruar 1962) ning trummimees Tico Torres (07.oktoober 1954).

Bon Jovi lugu ansamblina algas tõesti 1983-dal aastal kui noor rokkar pärisnimega John Bongiovi esitles New Yorki legendaarses Power Station lindistusstuudios oma nõbust stuudioomanikule lugu "Runaway" ning sellest sai peagi raadiohitt. Edust innustatuna otsustas John kutsuda kokku bändi, mille moodustasid tema koolivend ja klahvpillimängija David Bryan Rashbaum, basskitarrist Alec John Such ja trummar Tico Torres. Viimasena leiti kitarrist Richie Sambora. Plaadileping saadi kompaniilt Mercury Records ning debüütalbum "Bon Jovi" ilmus 21. jaanuaril 1984 ning sellel läks hästi, müües üle poole miljoni eksemplari. 1985. aasta aprillis lasti välja teine album nimega "7800 Farenheit", millelt pärinevad sellised tuntumad lood nagu "Only Lonely" ning "In and Out of Love”.

Peale pikki kontserte pühenduti juba proffidena järgmisele plaadile ning siit algas kvaliteetmuusika. Bändile tuli appi professionaalne helilooja Desmond Child ning kokku lindistati lausa 30 lugu, millest lasti New Yorki pubekatest moodustatud gruppidel välja valida parimad ning kui hääletustulemused olid läbi analüüsitud, koostati menulugudest LP, mis ilmus 1986 aastal ja kandis nime “Slippery When Wet“. Ameerika singlite edetabelite tippu #1 kohale jõudsid lood "You Give Love a Bad Name" ning "Livin' on a Prayer" ja edaspidi sai bändi signatuuriks kõikjal kontsertidel esimese loona kõlav hitt "Wanted Dead or Alive". Uskumatu oli fakt, et plaati osteti lühikese ajaga 10 miljonit ning see püsis niiviisi kaheksa nädalat järjest USA heliplaatide edetabeli #1-ena. Laulja John saavutas aga seksisümboli staatuse, poseerides kõikjal katkirebitud särgi, lühikeste kuluvate ning ülipikkade lokkis juustega.

1988 aastal jõuti järgmise plaadini “New Jersey”, mille nimi näitab osariiki kus laulja Bon Jovi sündis. Eelmise plaadi edu tuules müüdi sedagi üle viie miljoni ning sellega tõusis ansambel üheks juhtivamaks rockibändiks üle maailma, olles lühikese viie tegutsemisaasta jooksul müünud juba rohkem kui 25 miljonit plaati. Edasi oli paras aeg pisut aega maha võtta ning teha veidi sooloprojekte. Jon alustas muusika kirjutamist filmile “Young Guns II”, mis võitis nii Oscar’ kui Grammy auhindu ning 1990 aasta kolmemiljonilise läbimüügiga westerni soundtrack tõstis singlina #1 kohale vapustava loo "Blaze of Glory". 1991 aastal ilmus Richie Sambora sooloalbum “Stranger in This Town”, millel lõi kaasa kitarrivirtuoos Eric Clapton.

1992 aastal oli ansambel jälle koos ent sedapuhku ei pakutud enam metalset rocki vaid pisut melanhoolsemat stiili heliplaadil “Keep the Faith”. Muutunud oli ka meeste välimus ning Jon kandis hoopis soliidsemaid ja lühemaid juukseid. Ent ka nende fännid olid koos ansambliga vanemaks saanud ja ülistustega võeti taas vastu menulooks tõusnud aeglane ballaad "Bed of Roses". 1994 aastal anti välja greatest hits album “Cross Road“, mis müüs taas 12 miljonit plaati ning siia otsa tuli kohe 1995 aastal hitialbum “These Days“ selliste märkimisväärsete lugudega nagu "Diamond Ring" ja "Lie to Me". Selle plaadiga võeti ette pikk tuur ning peale seda võeti taas bändiga aeg maha. Kontsertidel mängis basskitarri juba Hugh McDonald, kes asendas 1994 aastal lahkunud Alec John Such’i.

Jon hakkas osalema filmides, millest 1996 aastal esimesena linale jõudis “Moonlight and Valentino“. 1997 aasta suvel andis ta välja oma esimese sooloalbumi “Destination Anywhere“, millele Richie Sambora vastas juba teise plaadiga “Undiscovered Soul”.

Aasta 2000 tõi ansambli tagasi stuudiosse ja suve algul ilmus uus ja väga pikk plaat "Crush". Avasingel "It's My Life" möllas raadiotes ja mis veelgi uskumatum, ka klubides. Edu võtmes jätkas edasi "Say It Isn't So". Selle plaadi hittsinglid “It’s My Life“ ja “Thank You For Loving Me“ kinkisid ansamblile ka nende esimesed Grammy auhinnad aasta parima rockloo esituse eest ning aasta parima rockialbumi eest. 14.mail 2001 ilmus neilt kontsertalbum “One Wild Night – Live 1985-2001”, millel kõlas 15 paremat pala läbi aegade. Samal ajal jõudis Jon osaleda veel filmis “U-571” ning seriaalis Ally McBeal.

Bon Jovi kaheksas stuudioalbum nimega “Bounce” jõudis kuulajateni 23.septembril 2002 ning plaat koosnes 12-st loost ja oli stiililt taas puhas rock’n’roll. Esimese singlina ilmus 26.augustil “Everyday”. Sellest plaadist saate lähemalt lugeda meie lehe albumite rubriigist.

Bon Jovi andis 04.novembril 2003 välja plaadi nimega “This Left Feels Right”, mis iseenesest oli jälle üks Greatest Hits. Seekord on tegemist akustilisel muusikal baseeruvate töötlustega vanadest Bon Jovi hittidest nagu “Born To Be My Baby“, “Keep The Faith“, “It's My Life“ ja “Wanted Dead or Alive“. Plaadi on produtseerinud Pat Leonard, Jon Bon Jovi ja Richie Sambora ning üllatustena on siia lisatud ka kaks kontsertlindistust lugudest ”The Distance” ja “Joey“. Bon Jovi teine singel akustika albumilt ilmus 19.jaanuaril 2004 ja selleks on “It's My Life”.

16.novembril 2004 andis Island Records välja viiest plaadist koosneva Bon Jovi boxi "100 Million Bon Jovi Fans Can't Be Wrong". Esiti oli siin neli plaaditäit avaldamata laule koos ansambli lugudega mitmest soundtrackist ning lisaks dvd.

19.september 2005 on bändi järgmise stuudioplaadi "Have a Nice Day" tähtajaks ja esimene singel on tiitellugu "Have a Nice Day", mis ilmus 18.juulil. New Jersey rokkarid on sedapuhku punti löönud Sheryl Crow ja Alanis Morissette produtsendiga John Shanks ning valminud on üsna käredate kitarridega plaat, millel aeglasi ballaade esinadab vaid lugu "Welcome to Wherever You Are".

Novembris esilinastus video loole 'Who Says You Can't Go Home', mille autoriks on Jon'i vend ja kaasa laulab siin Jennifer Nettles country-pop bändist Sugarland. Singlina ilmus see 05.detsembril 2005. Samuti tuli veel teinegi singel koos uue videoga ja selleks on "Welcome to Wherever You Are". Singel "Who Says You Can't Go Home" tegi USA kantriedetabelis ajalugu kui tõusis #1-eks, sest ükski rockansambel pole sellist trikki varem teha suutnud, samuti pärjati lugu veebruaris 2007 Grammy auhinnaga parima kantriloo kategoorias.

Kannustatuina edust paiskas ansambel 2007 aastal taas välja stuudioalbumi, nimeks “Lost Highway” ja see ilmus 19.juunil plaadifirmalt Island Records. Produtsentideks Dann Huff ja John Shanks. Esimene singel “(You Want To) Make A Memory” anti raadiotele promomiseks üle 20.märtsil ja selle video on üleval ametlikul bändi lehel mai algusest, singlina ilmus see 25.mail 2007. Fännidel on seni võimalik olnud nautida plaadi nimilugu “Lost Highway”, mis kõlab filmis "Wild Hogs", teine uus lugu “We Got It Going On”, duett koos Big & Rich, on selle aasta teemalooks Arena Football League's. Ilusas duetis "Til We Ain't Strangers Anymore" lööb kaasa LeAnn Rimes. Esimesel müüginädalal vallutas album USA-s Billboard 200 edetabeli, müües 291 tuhat koopiat.

Ametlikult tuli järgmise rahvusvahelise singlina 27.augustil 2007 välja "Lost Highway", mille videot võis näha bändi ametlikul lehel. Kolmanda singli "Till We Ain't Strangers Anymore" video esmaesitlus oli AOL-is 18.novembril 2007. Euroopas andis bänd kontserte mais ja juunis 2008. Juunis tuli ka video kantriballaadile "Whole Lot Of Leaving".

10.novembril 2009 väljutati stuudioalbum "The Circle". Üdini positiivne esimene singel "We Weren't Born To Follow " jagati raadiotele mängimiseks 18.augustil ning seda sai kuulata ka plaadifirma lehelt http://www.islanddefjam.com/

24.novembril 2009 tuli live salvestis "Lost Highway" tuurist, millel unustamatud hetked bändi parimate hittide saatel. "Live From Madison Square Garden" pakiti nii DVD kui Blu-Ray kui formaati. Veebruaris 2010 ilmus singlina "Superman Tonight".

09.novembril 2010 tuleb plaadifirmalt 16-looline album "Greatest Hits", millel kaks uut lugu. Singliks on "What Do You Got?". Välja antakse eraldi veel nn. Ultimate Collection 28-loolisena. Siin kõlab neli uut lugu: "The More Things Change," "No Apologies," "This Is Love, This Is Life" ja "What Do You Got?"

12.juunil 2011 kandis bänd Euroopa tuuri raames oma kodulehel otseülekandena esimese pooltunni kontserdist Münchenis.

Richie Sambora salvestas oma kolmandat soolopladi Hollywoodis. Prosutsendiks oli Luke Ebbin ning album "Aftermath of the Lowdown" ilmus 17.septembril 2012. Plaadil on 11 lugu ning reklaamtuur kestis okttobrist detsembrini.

Jon Bon Jovi kirjutas uue loo “Not Running Anymore”, mis saab kõlama 1.veebruaril 2013 esilinastuvas actionkomöödias “Stand Up Guys”. Loo videot esitleti 13.detsembril 2012.

2013 aasta veebruaris alustas Bon Jovi "Because We Can" kontserttuuriga, mis kestab kuni 2013 jõuludeni. Singel “Because We Can” ilmus üle maailma 7.jaanuaril ja video esilinastus 29.jaanuaril.

12.veebruaril 2013 tuli iTunes promosingel "What About Now" samanimeliselt 12-looliselt albumilt, mis ilmus 8.märtsil. Plaat debüteeris Billboard 200 edetabelis esikohale, müües 96 tuhat koopiat.

Bon Jovi järmiseks singliks oli "Army Of One", mille muusika kõlab Discovery Channel Põhja-Ameerikat tutvustavas loodusseerias.

14.mail 2013 jõudis "Because We Can: The Tour" Euroopasse ning esineti 25 linnas. Isiklikel põhjustel ei osale tuuril Richie Sambora ning tema asemel mängib kitarri kanadalane Phil X. Rütmikitarri mängib tuuril Bobby Bandiera. Kokku esinetakse 96 kontserdiga kuues maailmajaos.

28.juulil 2013 avaldas bändist eemale jäänud Richie Sambora singli "Come Back As Me". Peale 30 aastat bändis otsustas kitarrist Richie Sambora ametlikult lahkuda üksuse ridadest.

Billboardi andmetel oli "Because We Can: The Tour" 2013 aasta edukaim, tuues sisse piletitulu kokku $205,158,370.

9.juunil 2015 ilmus Gary Barlow ja Eliot Kennedy kirjutatud Broadway muusikali lauludest “Finding Neverland – The Album”, millel Jon Bon Jovi esituses kõlab “Beautiful Day“.

21.augustil 2015 ilmus fännialbum "Burning Bridges", mis jäi viimaseks Mercury Recordsilt, kellega bänd oli lepingus lausa 32 aastat. 2016 aastal on bändi kolmele põhiliikmele lisandunud Hugh McDonald bassil ja Phil X Xenidis kitarril.

Bändi 14-s album "This House Is Not For Sale" tuli välja 28.oktoobril 2016. Plaadi 12 lugu salvestati Manhattan’s Power Station Studios, kus valmis 1983 aastal nende kõige esimene singel "Runaway". Esimene singel "This House Is Not For Sale" avaldati 12.augustil ning järgnesid promosinglid "Knockout", “Labor of Love” ja “Born Again Tomorrow”.

4.novembril tuli Bon Jovi välja “Labor of Love” muusikavideoga, mille lavastajateks Frank ja Ivanna Borin. 11.novembril esitleti muusikavideot loole “Come On Up to Our House”, lavastajaks Alex Howard.

25.novembril tuli välja loo “Scars on This Guitar” Matt Barnes lavastatud video. 9.detsembril jõudis Vevosse “The Devil’s In the Temple” video, lavastajateks Frank ja Ivanna Borin.

Bon Jovi salvestas oktoobris kontsertalbumi "This House Is Not For Sale - Live From The London Palladium" ning 15-looline plaat avaldati 16.detsembril 2016.

23.detsembril 2016 jõudis Vevosse loo "Born Again Tomorrow" video, lavastajateks Frank ja Ivanna Borin. 30.detsembril avaldati loo “New Year’s Day“ Alex Howard lavastatud video. 27.jaanuaril tulid välja lugude "Spiritual Warfare", “Reunion” ja “Living With The Ghost” videod.

23.veebruaril 2018 anti uues versioonis välja album "This House Is Not For Sale", kus lisalugudena kõlavad uued "Walls" ja "When We Were Us". Neist viimase kontservideot esitleti samal päeval ning "Walls" video tuli välja 1.aprillil.

Bon Jovi esines "This House is Not for Sale" tuuri raames 2.juunil 2019 Tallinna Lauluväljakul.

1.novembril 2019 tuli välja Bon Jovi singel “Unbroken,” mis kirjutatud Josh Aronson’i dokumentaalile "To Be of Service".

20.veebruaril 2020 anti välja singel "Limitless".

28.veebruaril kohtusid prints Harry ja Jon Bon Jovi Londoni kuulsas Abbey Roadi stuudios, et lindistada heategevuslikku ühissinglit "Unbroken" koos Invictuse mängude kooriga. Invictuse (lad k "võitmatu") mängud on prints Harry poolt 2014. aastal ellu kutsutud spordivõistlused sõjalistel operatsioonidel viga saanud sõduritele. Lugu tehti avalikuks 27.märtsil.

Kitarrist Phil X avaldas oma bändiga The Drills 8.juunil singli "Right On The Money".

10.juulil ilmus Bon Jovi uus singel "American Reckoning" ning 23.juulil avaldati lugu "Do What You Can". Kolmas singel "Do What You Can" koos videoga tuli välja 25.augustil. Uus 10-looline album "Bon Jovi 2020" ilmus 1.oktoobril.

18.veebruaril 2021 tuli välja "Story Of Love" muusikavideo, kus näeb Jon Bon Jovi perekonna fotosid.

17.novembril 2023 andis Bon Jovi välja jõulusingli "Christmas Isn't Christmas". Muusikavideot esitleti 5.detsembril.

2.veebruaril 2024 esitas Bon Jovi uut lugu “Legendary” Los Angeleses 2024 MusiCares galal. Grammy auhinnaks MusiCares Person of the Year: Jon Bon Jovi. “Legendary” ilmus singlina 14.märtsil.

7.juunil avaldas Island Records bändi 16. stuudioalbumi "Forever". 12-looliselt plaadilt tuli 17.mail välja singel "Living Proof".

Faktid

2020 aasta koosseis:
Jon Bon Jovi - laul, rütmikitarr (02.märts 1962)
David Bryan - klahvpillid, taustalaul (07.veebr. 1962)
Tico Torres - trummid (07.okt. 1953)
Phil X Xenidis - kitarr, taustalaul (s. 10.märts 1966)
Hugh McDonald - bass, taustalaul (s. 28.dets. 1950)
Everett Bradley - löökpillid (s. 16.märts 1963)
John Shanks - kitarr (s. 18.dets. 1964)

Muud huvitavat

Ametlik leht: http://www.bonjovi.com/