Deftones

13.oktoobril ilmus ††† album "Goodnight, God Bless, I Love U, Delete". 15-loolisel plaadil olid külalisteks bändist The Cure Robert Smith ning Run the Jewels liige El-P.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Kaarel - kaarel_a@yahoo.com 25.08.2002 - 10:08
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 13.10.2023 - 08:55
Välismaine artist, Ansambel, Hard Rock & Metal

Deftones on üks kurjemaid bände maailmas ja üks vähestest, kellel ka tõesti midagi öelda on.

Deftones sai alguse kui bändi põhituumiku moodustavad Abe ja Chino olid mõlemad 16-aastased. Chino ja Abe olid tuttavad kooli kaudu. Stephenit teadis Chino, kuna nad elasid lähestikku. Chino kaudu said Abe ja Stef tuttavaks ning juba nende tutvuse esimesel päeval hakkasid nad koos mängima (Stephenil oli garaaž lihtsalt kõikvõimalikku muusikatehnikat maast laeni täis).

Kui poisid olid umbes kolm kuud koos mänginud, kutsuseid nad Chino koos nendega laulma. Ja Chino läks, lihtsalt uudishimust. Ja nagu ta ise tunnistab, oli see alguses päris jube ning andis vaevalt muusika mõõdu välja.

"Ja siis, umbes 6 kuud hiljem, saime me Chi enda bändi. Ja hakkasime laule tegema," räägib Chino. Ja tõesti, sellest ajast peale hakkasid nad tõeliselt korralikku muusikat tegema.

Ning tuleb tunnistada, et neil läks päris hästi. Varsti said nad juba esineda kohalikes klubides ja juba ka lähedastes linnades. Kuid kuigi oma kodukandis olid nad juba pisut tuntud, suuremast kuulsusest ei saanud veel kuidagi rääkida. Järgmised neli aastat veetsidki poisid väikestes klubides mängides ja edutult demosid saates.

Kuni nende kontserti juhtus kuulma keegi, kes suutis neile korraldada prooviesinemise plaadifirma Maverick esindajatele. Nad mängisid paar lugu ja sellest piisas, et plaadilepingule alla kirjutada.

Ja sellest päevast kuni tänaseni on Deftones olnud üks kuulsamaid ja tunnustatumaid raske rocki bände maailmas. Ning koos Deftones'iga on kasvanud ja arenenud ka bändi helipilt. Kui 1995-ndal aastal välja antud plaat "Adrenaline" on täis puhast viha ja raevu, 2000-nda aasta "White Pony" kõla on dünaamilisem, vaheldumisi õrn ja raevukas ning samas uskumatult erootiline. Kolmas seni ilumunud album oli 1997 aasta LP "Around The Fur".

Deftones pole kunagi piirdunud vaid raevuka müra tekitamisega, nende lauludel on alati sügav sisu. Tekstidest ei pruugi igaüks muidugi alati ühtemoodi aru saada. "Ma saan fännidelt kirju, milles nad räägivad, kuidas mingi kindel laul neid mõjutanud on," räägib Chino."Nende idee sellest, millest need laulud räägivad, on täiesti erinev, sellest, mida mina tundsin, kuid ma ei ütle seda neile kunagi. Kui miski sind juba mõjutab, siis on see hea".

The Deftones andis 20.mail 2003 välja lihtsa nimega albumi “Deftones“ ja see ilmus Maverick Recordsilt. Plaadi esimene singel oli "Minerva". Selle plaadi lugu "Lucky You" kõlas ka 06.mail 2003 ilmunud Warner Brothers filmi "The Matrix Reloaded" soundtrackil.

"Deftones" album sisaldab üksteist brutaalset ja armutut heliriba, mille süngusastme võib ära arvata lugude nimedest: "Needles and Pins", "Deathblow", "Battle-axe" ja "Bloody Cape"... Album sisaldas veel behind-the-scenes - materjale, pilte albumi valmimiselt, muusikavideo, sõnad jm. Deftones tegi lühikese Euroopa- tuuri mai-juuni kuus ja suundus siis massiivsele üle kuu kestvale Summer Sanitarium - ringreisile Ameerikasse koos Linkin Parki, Metallica, Limp Bizkiti ja Mudvayniga.

Ansambli juhtfiguuri Chino Moreno kauaoodatud sooloplaat kus ta eksperimenteerib kõrvalprojektina trip-hopis, tuli välja 10.mail 2005. Albumi nimeks "Team Sleep" ning siin kõlasid sellised lood kui "Your Skull Is Red," "Our Ride to the Rectory," "Paris Arm."

Deftones vahealbum nimega "Rarities" ilmus Warneri alt 18.juulil 2005 ja nimi kõneles ise enda eest. Veel anti välja sama plaadi dvd-ga variant "Rarities, Covers & Videos" 12.septembril 2005.

Bändi viies stuudioalbum ilmus 31.oktoobril 2006. "Saturday Night Wrist" sisaldas 12 lugu ning külalistena lõid kaasa System Of A Down vokalist Serj Tankian loos "Mein" ning Giant Drag esinaine Annie Hardy loos "Pink Cellphone". Plaat oli väga tehniline ja küllaltki meloodiline. Plaadiga kaasnes USA-tuur ja selle tuuri käigus bänd Euroopat ei külastanud. Oktoobris 2006 tuli siit singlina "Hole In The Earth" ning 19.märtsil 2007 singel "Mein".

Novembris 2008 sattus autoõnnetuse tagajärjel koomasse Deftones bassist Chi Cheng ning järgmiseks plaadiks plaanitud "Eros" jäigi tulemata. Kontsertidel mängib nüüd bassi Sergio Vega.

California nu metal pioneerid Deftones andsid peale pikka vaikust lõpuks välja järgmise stuudioalbumi, millel nimeks "Diamond Eyes". Poelettidele jõudis11-looline album 03.mail 2010. Uue albumi sõnum on positiivne ning produtsendiks Nick Raskulinecz (Foo Fighters, Velvet Revolver, Stone Sour). Esimese singli "Diamond Eyes" video esmaesitlus oli bändi myspace lehel 13.aprillil ning singli "Sextape" esmaesitlus 01.septembril 2010.

Deftones juhtfiguur Chino Moreno ja alternatiivrokkar Shaun Lopez bändist Far ilmutasid koos ††† (ehk Crosses) viie loolise EP, mida sai 02.augustist 2011 vabalt alla laadida lehelt http://www.crossesmusic.com/ 31.augustil 2011 lisandus Bermuda Locke† (Dawn Golden and Rosy Cross Remix).

22.augustil 2011 tuli singlina "Beauty School". Deftones andis 31.augustil 2011 kontserdi Tallinnas, Pirita kloostri varemetes. Albumi viimaseks singliks oli "You've Seen The Butcher".

Juunis 2012 suundus Deftones stuudiosse koos produtsendiga Nick Raskulinecz. Esimeste lugudena esitleti "Roller Derby" ja "Rosemary". Album "Koi No Yokan" tuli Reprise Records alt 12.novembril 2012 ning plaadil kõlab 11 lugu. Singel "Tempest" ilmus 9.oktoobril ning 18.septembril avaldati kodulehel lugu "Leathers".

13.aprilli 2013 hommikul suri bassimees Chi Cheng pärast pikaajalist halvatust, mille põhjustas 2008.aastal toimunud autoavarii. "Mäletatagu Chi'd alati kui lavahiiglast, kellel jätkus südant kõigi jaoks. Ta lahkus siit meie hulgast kõva võitlusega, ta teadis, et oli armastatud ja mitte iialgi üksi," kõlas lähedaste järelhüüe.

8.mail 2013 avaldas Deftones loo “Swerve City” video ning 24.septembril 2013 “Romantic Dreams” video.

Chino Moreno kõrvalprojekt ††† (ehk Crosses), kelle koosseisus on veel Chuck Doom ja Shaun Lopez avaldasid 11.veebruaril 2014 esikalbumi, millel kõlavad seni EP-del avaldatud lood ning lisaks viis uut. 19.märtsil esitleti muusikavideot loole "The Epilogue".

Deftones kaheksas plaat "Gore" tuli välja 8.aprillil 2016 ja sisaldab 11 lugu. Esimese loo “Prayers/Triangles” muusikavideo avaldati 12.aprillil ja selle autor on Charles Bergquist. 7.juunil 2016 jõudis rockiraadiotesse albumi teine singel "Phantom Bride", kus osaleb bändi Alice In Chains laulja ja kitarrist Jerry Cantrell.

7.juunil 2018 avaldas Chino Moreno loo "Brief Exchange", mis pärit Warner Bros. "Dark Knights: Metal" soundtrackilt. Lisaks osaleb ta 15.juunil ilmuval Mike Shinoda albumil "Post Traumatic".

Deftones üheksas plaat "Ohms" tuli välja 25.septembril 2020, produtsendiks Terry Date. Plaadil kõlas 10 lugu. Singel "Ohms" ilmus 21.augustil ning "Genesis" 18.septembril.

Albumi "White Pony" 20ndaks aastapäevaks andis bänd 11.detsembril välja remiksalbumi "Black Stallion". Remiksijateks olid DJ Shadow, Phantogram, Robert Smith, Squarepusher, Trevor Jackson jt. 30.oktoobril tuli välja Purity Ring remikis loost "Knife Prty" ning 13.novembril Mike Shinoda remiks loost "Passenger". 3.detsembril tuli välja "Teenager" (Robert Smith remix).

Chino Moreno ja Shaun Lopez projekt ††† (Crosses) tuli 24.detsembril välja looga "The Beginning Of The End". Tegemist on '90ndate elektropopbändi Cause & Effect loo kaveriga.

Chino Moreno osales 19.veebruaril 2021 ilmunud Trippie Redd albumi singlil "Geronimo".

21.aprillil tuli Leigh Whannell lavastatud Deftones loo "Ceremony" muusikavideo, milles mängib näitleja Cleopatra Coleman.

24.detsembril ilmus singlina ††† (ehk Crosses), Chino Moreno ja FAR kitarristi Shaun Lopez duo, Q Lazzarus kaver "Goodbye Horses". Duo teatas ka plaadileoingust Warner Recordsiga.

8.märtsil 2022 teatas oma lahkumisest basskitarrist Sergio Vega, kes mängis bändis 2009. aastast alates. Põhjuseks suurem pühendumine oma bändile Quicksand.

18.märtsil andis duo ††† (Crosses) välja uued lood "Initiation" ja Protection". "Initiation" sai ka video, kus lisaks meestele osaleb taas Thais Molon.

14.aprillil esines Deftones koosseisus esmakordselt bassimees Fred Sablan (sünd. 28.04.1970), kes tuntud Marilyn Manson bändist.

Duo ††† (Crosses) tuli 28.oktoobril välja singliga "Vivien" ning 18.novembril avaldati lugu "Sensation". 9.detsembril ilmus kuue looga EP "Permanent.Radiant", millega koos avaldati loo "Holier" muusikavideo.

14.juulil 2023 ilmus esimese albumi 20. aastapäeva versioon, kus kõlab 5 lisalugu.

4.augustil avaldas duo ††† (Crosses) uue singli "Invisible Hand" mimh 15.septembril tehti avalikuks lood "Light As A Feather" ja "Ghost Ride".

13.oktoobril ilmus ††† album "Goodnight, God Bless, I Love U, Delete". 15-loolisel plaadil olid külalisteks bändist The Cure Robert Smith ning Run the Jewels liige El-P.

Faktid

Liikmetest:

Camillo "Chino" Wong Moreno on sündinud 20. juunil 1973. aastal. Ta on Deftones'i laulja. Chino lemmikbändideks on Depeche Mode, Duran Duran, Bad Brains, Weezer, The Cure ja Faith No More. Paljudest Chinot ja teisi bändiliikmeid mõjutanud ansamblite lugudest on Deftones teinud ka oma töötlusversiooni. Chinole meeldib ka lugemine- praegune lemmik on Charles Bukowsky, kelle "Naised" on Chinole väga sügava mulje jätnud. Nagu ta ise ütleb: "On hea teada, et mina pole ainus, keda tüdrukud hulluks on ajanud."

Chino kutsuti Deftones'i, kui ta ükskord Stepheni garaažis Danzigi laulu laulis. Chino ontuntud oma võime pärast viia oma hääl piirist piirini- tugevatest, Deftones'ile juba iseloomulikest karjetest hüpnootilise ja rahuliku meloodiani.

Chi Ling Dai Cheng sündis 15. juulil 1970. aastal. Deftones'is mängis bassi kuni novembrini 2008, mil sattus autoõnnetuse tagajärjel koomasse ning jäi halvatuks. Chi suri 13.aprillil 2013.

Stephen "Stef" Carpenter on sündinud 3.augustil 1970. aastal. Stef on Deftones'i kitarrist. Ta mängib kitarri uskumatu osavusega; nii nagu Chi bassita poleks Deftones see, mis ta on, poleks ta seda ka Stefi kitarrimänguoskuseta. Deftones'i fännidele võrdub Stef jumalaga. ( no see on võib-olla väike liialdus)

Põhiliselt kuulab Stef räppi, kuid kui ta kuulab midagi muud, siis kuulab ta nii karmi metalli kui vähegi võimalik teha- tema lemmikud raske muusika vallast on Fear Factory ja Metshuggah. Stef'i on mõjutanud nii Metallica kui Faith No More, kuid suurimaiks eeskujudeks on olnud Duran Duran ja Depeche Mode.

Abraham "Abe" Cunningham on sündinud 27. juulil 1973. aastal. Mängib bändis trumme. Alustas kitarristina, kuid tema kasuisa, kes samuti trumme mängib, pani ka tema trummimängu armastama.

Abe on järjekordne Iron Maideni fänn, parimaks trummariks peab aga Stewart Copelandi The Police'ist. Abe'ile meeldib väga õlut juua ja samuti meeldivad talle James Bondi filmid.

Frank Delgado on sündinud 29. novembril 1970. aastal. Frank vastutab kõigi imelike häälte ja müra eest, mida Deftones'i muusikast kostab- nimelt on ta bändis DJ. Nüüd on temast saanud Deftonesi ametlik liige.

Suurimaks muusikaliseks eeskujuks peab Deftonesi ennast ehk siis teiste bändiliikmete eelistusi.

Muud huvitavat