Depeche Mode

5.aprillil 2024 andis Depeche Mode välja "People Are Good" muusikavideo, lavastajaks Rich Hall. Samuti tuli välja loost viie remiksiga EP.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 27.09.2002 - 10:22
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 12.04.2024 - 09:26
Välismaine artist, Ansambel, Electronic & Dance

Depeche Mode alustas tegevust alguses trios nimega Composition of Sound kuhu kuulusid Vince Clarke (sünd. 03.juuli 1960), Martin Gore ja Andy Fletcher. Vince mängis soolokitarri, Martin klahvpille ja Andy bassi. Kui Vince sai endale uue süntesaatori, hakati ringi vaatama laulja järgi ning selleks valiti David Gahan ja bändi uueks nimeks sai Depeche Mode.

Esimeseks lindistatud looks oli "Photographic", mis kõlab ka nende esimesel 1981 aasta albumil “Speak and spell”. Esimene singel sellelt plaadilt "Dreaming of Me" (ja selle b-pool "Ice Machine") anti välja 1981 aata alguses ning see jõudis UK edetabelis 57 kohale. Ansamblist lahkus Vince Clark, kelle teistest edukatest projektidest võiks kirjutada veel palju, sest need on niivõrd kuulsad duuod – Yazoo (Alison Moyet), The Assembly (Eric Radcliffe) ja Erasure (Andy Bell).

Kuna ansamblist oli lahkunud peamine lugude kirjutaja ja juht, võttis nüüd ohjad enda kätte Martin Gore. Kunagises menuajakirjas Melody Maker avaldati kuulutus, et otsitakse klahvpillimängijat ning sellele vastas Alan Wilder (sünd. 01.juuni 1959). Ometi kasutati teda algul vaid kontserttuuridel ning 1982 aasta album “A Broken Frame” ilmus ikkagi kolme mehe koostööna. Depeche Mode alustas koostööd Mute Recordsiga ning teeb seda tänaseni.

Ameerikas sai ansambel tuntuks 1984 aasta albumiga “People Are People” ning hilisem suurim läbilöök kuulus muidugi 1990 aasta singlile “Personal Jesus”, millest sai üks USA kõigi aegade suurima läbimüügiga singel. Samal aastal ilmunud LP “Violator” tuuril müüdi näiteks New York’i kontserdile 40,000 piletit kõigest kaheksa tunniga. 1993 aasta albumiga “Songs Of Faith And Devotion” ning selle supersingliga “I Feel You” alustati kuulsat 14 kuud kestnud maailmaturneed, mis viis bändi tuntuse maksimumini koos hilisema kontsertalbumiga.

1995 aastal otsustas klahvpillimängija Alan Wilder bändist lahku lüüa ning Depeche Mode jätkas nüüd kolmeliikmelisena, andes 14.aprillil 1997 välja viimase stuudioalbumi “Ultra” ning peale seda on ilmunud vaid kogumikud. Viimaseks singliks jäi 1998 aasta kogumikult pärinev “Only When I Lose Myself”.

Depeche Mode jõudis 2001 aastal oma 12-nda stuudioalbumini ning selleks oli 14.mail ilmunud 12-looline “Exciter”, mille reklaamiks paisati juba 23.aprillil müügile esimene singel “Dream On“. Albumi produtseerisid Mark Bell ja Gareth Jones ning see lindistati stuudiotes Londonis, New York’is ja Santa Barbaras. Nii uue singli kui ka albumi disain pärines Anton Corbijn’. Fännide rõõmuks algas bändi uus kontsert-tuur Euroopas ning algas see 28.augustil Tallinnast. Plaat ise kinkis fännidele ridamisi veel kolm singlit: “I Feel Loved” (ilmus 30.juuli 2001), “Freelove” (05.november 2001) ja “Goodnight Lovers” (11.veebruar 2002). Depeche Mode viimase plaadi tuurist on välja antud ka videokassett “One Night In Paris“.

Tänaseks on kired LP ümber vaibumas ning ansambli liikmed tegelevad rahulikult uute sooloprojektidega. Martin Gore valmistab ette coveritest kubisevat albumit ning Dave Gahan seevastu üritab kokku saada omaenda loomingust koosnevat plaati.

Depeche Mode laulja Dave Gahan andis 02.juunil 2003 välja sooloalbumi “Paper Monsters“ kus ta näitab oma oskusi ise laule kirjutada. Kuigi mees on püsinud bändiga koos tipus juba 1980-ndast aastast alates, sai just nüüdse plaadi esimene singel “Dirty Sticky Floors“ tema esimeseks isiklikuks hitiks. Plaat lindistati enamuses valmis New Yorkis ning siin leiduvad 10 lugu aitas valmis kirjutada Dave’i muusikust sõber Knox Chandler. Dave on ise sõnanud, et plaadi tegemine ja muusika olid talle suureks rõõmuks ning tal on väga hea enesetunne seda valmiskujul näha. Oma sooloalbumiga soovis Dave tõestada bändikaaslasele Martin Gore'ile, et oskab ka ise lugusid teha ning neid suurepäraselt esitada, ilma et keegi talle fraaside asetusi ette dikteeriks.

Novembris 2004 anti välja kaks plaaditäit remikse ansambli tuntuimatest lugudest ning neid esitasid sellised bändid kui Goldfrapp, Ulrich Schnauss, Rex The Dog, Black Strobe ja paljud teised.

Jaanuaris 2005 alustas ansambel taas tööd järgmise stuudioalbumiga nagu on teatanud nende koduleht depechemode.com. Martin Gore, Dave Gahan ja Andrew Fletcher kohtusid detsembris Californias Mute Records ülemuse Daniel Milleri, oma manageri Jonathan Kessleri ja produtsent Ben Hilleriga, et arutada asja täpsemalt. Album ilmub 17.oktoobril 2005 ja siis algab Põhja-Ameerikas nende uus kontsert-turnee, mis jõuab jaanuarist 2006 juba Euroopasse. Saku Suurhallis esineb bänd 16.märtsil.

Uue albumi nimeks teatas bänd juulis "Playing the Angel" ning see miksiti kokku Londonis, miksijaks Steve Fitzmaurice. Uuel plaadil on 12 lugu ja esimene singel "Precious" ilmus 03.oktoobril. "Playing The Angel" ilmus 31.oktoobril 2005 ning see oli Depeche Mode 11-s stuudioalbum ja seekord eriline, sest esmakordselt oli lugusid kirjutanud ka laulja Dave Gahan.

Teine singel Playing The Angeli albumilt oli ”A Pain That I’m Used to” ja maxi sisaldab lisaks albumi versioonile ka nelja remixi antud loost. Dvd maxil on nimiloo video ja Making the video minidokumenaari.

Kolmas singel oli "Suffer Well" esialgse ilmumisajaga 20.veebruaril 2006. ”Suffer Well” on üks kolmest laulja Dave Gahani loodud laulust ja selle prodetseerimise eest vastutas Ben Hillier (Doves, Blur). Cd-Maxi sisaldab kuut erinevat miksi nimiloost (Tiga Remix, Narcotic Thrust Vocal Dub, Alter Ego Remix, ,M83 Remix, Metope Vocal Remix ja Metope Remix). DVD singlil leidub ka ”Alfer Ego Dub”- versioon ja video ning lisaks “Basteroid 'Dance Is Gone' Vocal Mix” –versioon laulust ”Better Days”.

“John The Revelator/Lilian” oli järgmine singel Depeche Modei hittalbumilt ”Playing The Angel”. Maxi sisaldas viit versiooni nimiloost (Dave Is In The Disco Tiefshwarz Remix, Murk Mode Remix, UNKLE Re Construction, Boosta Club Remix, Tiefchwarz Dub). DVD singlil ”Nothing’s Impossible (Bare)” ja ”Lilian (Chab Vocal Remix)”.

Depeche Mode teatas 25.septembril 2006 ilmuvast kontsert CD/DVD-st "Touring the Angel" Sire/Reprise alt. Projekt võeti üles 18. ja 19.veebruaril Milaanos ning direktoriks oli Blue Leach. Täisversioonis on kaks dvd plaati ja live-cd, tavaversioonis vaid dvd kontserdiga.

Depeche Mode lasi oma tegutsemise 25. aastapäevaks välja esimese hitikogumiku pealkirjaga "Best Of Volume 1". 13. novembril 2006 ilmunud kogumik sisaldab 17 singlit, lisaks vanadele hittidele oli plaadil üks uus lugu – novembris ka singlina ilmunud "Martyr".

Muusik/produtsent Alan Wilder on peale kuueaastast pausi tagasi Recoili nime all ja albumiga, mil nimeks ”SubHuman”. Alan Wilder tegi kaasa Depeche Mode’i nimelises grupeeringus aastatel 1983-1995, kui mängis löök- ja klahvpille. Depeche Mode’i loomingust on tema sulest pärit sellised lood nagu ”If You Want”, ”Fools”, ”The Landscape Is Changing”, ”In Your memory” ja ”Two Minute Warning”. Recoilist sai Wilderi kõrvaprojekt juba tema Depeche Mode’i aastatel, kuid hiljem, kui ta oli bändist lahkunud, muutus tema esikprojektiks.

”SubHuman” nimelisel kauamängival teeb kaasa New Orleansist pärit bluesimees Joe Richardson, kes lisaks laulmisele pakub kuulajatele sel albumil ka oskuslikku kitarri- ja suupillimängu. Inglise laulja/helilooja Carla Trevaski kaunis ja meelolu loov kaunis hääl jätab Recoili lugudele kustutamatu jälje. Trevaski on varem koostööd teinud mh. Fred de Faye (Eurythmics), Cliff Hewitti (Apollo 440) ja Dave McDonaldiga (Portishead). Recoili ”SubHuman” albumist ilmus 11.07.2007 ka Special Collectors edition, mis sisaldab albumit 5.1 Surround versioonis ning dvd’d kõikide Recoili muusikavideotega.

Oktoobris 2007 andis oma järgmise sooloalbumi välja Dave Gahan ning see kannab nime "Hourglass", mis väljendab erinevaid mõjutusi, mis laulja aastate jooskul saanud, Gahanile omase stiiliga. Dave Gahan on albumi produtseerinud üheskoos Christian Eigeri ja Andrew Philipottiga. Materjali miksis kokku juulis Tony Hoffer, kelle senised koostööd on artistidega Beck, The Kooks ja Air. Nagu Dave ise oma kodulehel kirjutab, on plaat rohkem elektroonilisem kui eelmine "Paper Monsters" seda oli. ”Hourglass” peegeldab Gahani arengut laululoojana väga hästi , üks albumi kõrghetki ja eriline alguspunt terve albumile on gospeli hõnguline ”Saw Something” ning kokku on siin 10 lugu. Albumile lisatud dvd sisaldab Hourglass Short Filmi (17:52), Kingdomi muusikavideo, Studio Sessioonidest nelja lugu Saw Something/ Miracles/ Kingdom/ A Little Lie ning Endless from Hourglass dokumentaali.

Esimese singlina tuli välja 08.oktoobril 2007 "Kingdom", mille maxilt leiab lisaks nimiloole veel digitalism remixi, booka shade club mixi ja k10k extended remixi. 14.jaanuaril 2008 tuli teise singlina "Saw Something".

Oktoobris 2008 avalikustas ansambel Berliinis, et “Tour of the Universes” saab olema bändi ajaloo ning aasta 2009 kõige suurejoonelisem tuur. Lavakujunduse teeb tuntud kunstnik ja fotograaf Anton Corbijn – paljude Depeche Mode ja U2 videode autor ning bändi varasemate tuuride disainer. Kõikidel tuuri kontsertidel kasutab bänd ainult enda tehnikat ja varustust, garanteerides sellega show kõrgeima kvaliteedi. Konverentsil andsid bändi liikmed Dave Gahan, Martin Gore ja Andrew Fletcher teada ka oma tuleva albumi kohta.

Santa Barbaras ja New Yorgis uut albumit meisterdanud Depeche Mode kasutas salvestamisel palju vanaaegseid instrumente analoogsetest süntesaatoritest trummimasinateni välja, võludes albumile soovitud retro-futulikud seaded. Albumi lüürika liigub palju Depeche Mode'ile tüüpilises maailmas, kuid sisaldab ka palju rohkem musta huumorit, kui nende varasematelt albumitelt leida võib. Uue albumi lood on enamuses kirjutanud Martin Gore ning Dave Gahan, viimase lugusid on kuulda olnud ka tema kahel sooloalbumil, viimane oli paari aasta tagune "Hourglass" ning Depeche Modei'i eelmisel stuudioalbumil "Playing The Angel" olid ka paljud lood Gahani sulest. "Sounds of The Universe" albumi soundi eest vastutab produtsent Ben Hillier (Blur, Doves,
Elbow), kes tegi bändiga koostööd ka "Playing The Angel" albumil.

Albumi esiksingliks oli "Wrong", kuid teistest lugudest võiks veel mainida Martin Scott Walkeri ümisemist balladis "Jezebel", scifi-gospel-bluesi hümni "In Chains" ning "Hole to Feedi", mis ühendab endas tänapäeva elektroonika Bo Diddley biitidega. 15.juunil 2009 tuli plaadi teine singel "Peace", mis on klassikaline elctro-hümn ning albumi üks ilusaimaid lugusid üldse. Kolmas singel tuli 07.detsembril 2009 ja selleks oli "Fragile Tension".

06.juunil 2011 anti välja kolmeplaadiline remix album nimega "Remixes 2: 81-11". Uusi remikse on loonud Stargate, Eric Prydz, Karlsson & Winnberg (Miike Snow) ja Röyksopp. Maxi-singlina tuli 27.mail lisaks "Personal Jesus 2011", millel 5 remiksi.

Martin Gore ja Vince Clarke annavad koos peale 30-aastast vaheaega välja technoplaadi instrumentaalmuusikaga. Album "Ssss" sisaldab 10 lugu ning ilmub 12.märtsil 2012.

Aprillis 2012 alustas Depeche Mode 20 valmiskirjutatud loo seast uue albumi materjali valimist. Eelmisel aastal Santa Barbaras, Californias ja New Yorkis salvestatud albumi produtseeris Ben Hillier ja miksis Flood. Dave Gahan sõnas uue plaadi valmismise kohta nõnda: "Muutsime täielikult oma ideed albumi kui sellise loomisest. Kui taipasime, et albumi kõla on kujunemas liiga normaalseks, põrkusime justkui vastu seina. Siis keerasime kõik segamini ning andsime lugudele selle eheda Depeche Mode-kõlapildi. Delta Machine pole erand ja ma ei suuda ära oodata aega, mil kõik meie fännid seda kuulevad.”

1.veebruaril 2013 tuli uus singel "Heaven", mille on kirjutanud Martin L Gore. B-poole loo, All that´s mine, autoriks on Dave Gahan ja Kurt Uenala. Maxi-cd sisaldab lisaks remiksid Owlle Remix, Steps to Heaven Remix, Blawan Remix, Matthew Dear vs. Audion Vocal Mix. Samal päeval näidati avalikkusele ka muusikavideot.

13-s stuudioplaat "Delta Machine" ilmus 22.märtsil 2013 Columbia Recordsilt. Lisaks uue albumi tavaversioonile CD-l ja vinüülil ilmub Depeche Mode´ilt ka eksklusiivne Delta Machine´i deluxe-versioon, mis sisaldab nelja uut lugu ja 28-leheküljelist kõvade kaantega fotoraamatut kauaaegselt koostööpartnerilt Anton Corbijn.

28.märtsil avaldas bänd teise uue albumi singli "Soothe My Soul" video, mille lavastas Warren Fu. Mais tuli singlist vägev bigroom remix Steve Angello ja Jacques Lu Cont esituses.

18.novembril 2013 tuli müügile Depeche Mode maxi-singel "Should Be Higher". Loo autoriks on Dave Gahan.

Depeche Mode maailmaturnee "The Delta Machine Tour" algas 7.mail 2013 Tel Avivist ning uude kavasse kuuluvad nii lood bändi värskelt stuudioalbumilt "Delta Machine" kui ka ansambli tuntumad lood rohkem kui 30 aastat kestnud karjäärist. 2.märtsil 2014 anti kontsert Riias Arena Rigal.

14.novembril 2014 anti tuurist välja DVD/2CD "Live in Berlin", lavastajaks Anton Corbijn.

24.aprillil 2015 avaldas oma teise sooloplaadi Martin Gore. Mute alt ilmunud "MG" sisaldab 16 elektroonilist instrumentaalpala. Esimese helinäitena avaldas ta loo "Europa Hymn".

23.oktoobril 2015 avaldasid Dave Gahan & Soulsavers 9-loolise ühisalbumi "Angels & Ghosts".

11.oktoobril teatas Depeche Mode, et nad suunduvad stuudiosse tegetsema albumiga "Spirit" koos produtsendiga James Ford. Koos kevadel Columbia Recordsilt ilmuva plaadiga alustatakse 5.mail 2017 Stockholmist Global Spirit tuuri, mis viib bändi 21 riigi 32 linna.

18.novembril 2016 tuli müügile Depeche Mode "Video Singles Collection", kus kolme DVD peale on mahtunud kõik bändi videod aastatest 1981 kuni 2013.

Depeche Mode tuli 3.veebruaril välja looga "Where's The Revolution", mis pärines 17.märtsil 2017 ilmunud 12 looga albumilt "Spirit". Depeche Mode alustas maailmaturneed albumiga "Spirit" 5.mail Stockholmist. 13.septembril 2017 avaldas Depeche Mode "Cover Me" muusikavideo, mille lavastas Anton Corbijn.

Dave Gahan osales 21.mail 2018 ilmunud Goldfrapp singlil "Ocean".

21.novembril 2019 linastus Tallinnas, Tartus ja Viljandis film "DEPECHE MODE: Spirits in the Forest", mille režissööriks on auhinnatud Anton Corbijn. Uus linnateos on midagi enamat kui tüüpiline kontsertfilm – selles põimitakse Berliini kuulsal Waldbühnel ("Metsalava") filmitud "Global Spirit Tour" turnee viimaste ülesastumiste vaimustavad muusikaelamused kokku intiimsete dokumentaalkaadritega fännide kodulinnadest erinevates maailma paikades. Film näitab Depeche Mode’i kuue erilise fänni sügavalt emotsionaalsete lugude kaudu, kuidas ja miks on ansambli populaarsus ja tähtsus nende karjääri jooksul suurenenud, ning heidab ühtlasi ainulaadse pilgu muusika hämmastavale väele rajada kogukondi, aidata ületada inimestevahelisi vastasseise ja luua suhteid, mis purustavad keelest, kohast, soost, vanusest ja oludest johtuvad piirangud.

Dave Gahan osales 13.jaanuaril 2020 ilmunud Rob Marshall projekti Humanist singlil "Shock Collar".

"DEPECHE MODE: Spirits in the Forest" film ilmus dvd-na 27.märtsil 2020.

29.jaanuaril 2021 andis Martin Gore välja viie looga instrumentaal-EP "The Third Chimpanzee". Lugu "Mandrill" esitles ta 17.novembril ning “Howler” 7.jaanuaril.

12.novembril andsid Dave Gahan ja Rich Machin (Soulsavers) välja 12-loolise plaadi "Imposter", mis salvestati 2019 aastal Rick Rubin'i Malibu Shangri-La stuudios 10-liikmelise bändiga. Kõlavad valitud lood artistidelt Neil Young, PJ Harvey, Gene Clark, Bob Dylan ja Mark Lanegan. 8.oktoobril ilmus singlina Cat Power'i "Metal Heart⁠" kaver ning 22.oktoobril James Carr 1967.a. kaver "The Dark End Of The Street".

26.mail 2022 suri 60-aastasena Andrew John Fletcher. Bändi poolt sotsiaalmeedias avaldatud avalduses öeldakse: "Oleme šokeeritud ja valdava kurbusega täidetud meie kalli sõbra, pereliikme ja bändikaaslase Andy "Fletch" Fletcheri enneaegse lahkumise üle. Fletchil oli tõeline kuldsüda ja ta oli alati olemas, kui vajasid tuge, elavat vestlust, head naeru või külma pinti. Meie süda on koos tema perekonnaga ja me palume, et te hoiaksite neid oma mõtetes ja austaksite nende privaatsust sel raskel ajal."

24.märtsil 2023 andis bänd välja 15. stuudioalbumi "Memento Mori", mille singel "Ghosts Again" koos muusikavideoga tuli välja 9.veebruaril ja avalugu “My Cosmos Is Mine” avaldati 9.märtsil. Plaadil kõlab 12 lugu ning selle produtseerisid James Ford ja Marta Salogni.

24.mail esitleti mustvalget loo "Wagging Tongue" muusikavideot.

Bändi ainuke Baltimaade kontsert toimus 6.augustil Tallinna lauluväljakul. "The Memento Mori Tour" on Depeche Mode 19. turnee ning varasemalt on bänd esinenud Eestis kolm korda: 1998. aastal, 2001. aastal ja 2006. aastal.

8.detsembril avaldas Sony dvd "Strange/Strange Too" Anton Corbijn lavastatud Depeche Mode muusikavideodega.

5.aprillil 2024 andis Depeche Mode välja "People Are Good" muusikavideo, lavastajaks Rich Hall. Samuti tuli välja loost viie remiksiga EP.

Faktid

Nimi: David Gahan
Sündis / Koht: 09. mai 1962 / Epping
Tähtkuju: Sõnn
Silmad: Rohekaspruunid
Pikkus: 180 cm
Vabal ajal: hobisid ei ole, armastab käia väljas ja kinodes, õhtustada koos sõpradega 
Meeldejäävaimad linnad: Rooma ja Los Angeles
Meeldejäävaimad riigid: Itaalia, USA läänerannik
Lemmik...
Toidud: Tai ja Itaalia toidud
Joogid: Vodka, prantsuse punane ja valge vein
Sport: Jäähoki
Värvid: Must, lilla, meriroheline
Film: Pulp Fiction
Ansamblid: Rolling Stones, Led Zeppelin
Parim DM...
Lugu: I Feel You
Album: Ultra
Video: Walking In My Shoes

Nimi: Andrew John Fletcher 
Sündis / Koht: 08. juuli 1961 / Nottingham
Surnud: 26.mai 2022
Tähtkuju: Vähk
Silmad: Sinised
Pikkus: 190 cm
Vabal ajal: Loeb, mängib jalgpalli
Meeldejäävaim linn: New York
Meeldejäävaim riik: Lõuna-Aafrika
Lemmik...
Toidud: Midagi soolatud lihast
Joogid: Vein, diet tango 
Sport: Jalgpall, lauatennis
Värvid: Lipusinine (UK)
Kirjanik: Mary Higgins-Clark
Parim DM...
Lugu: Somebody
Album: Ultra
Video: Enjoy The Silence

Nimi: Martin Lee Gore
Sündis / Koht: 23.juuli 1961 / London
Tähtkuju: Vähk
Silmad: Rohelised
Pikkus: 170 cm
Vabal ajal: Armastab lugeda ja arvutiga mängida
Meeldejäävaim linn: Kapplinn
Meeldejäävaim riik: Lõuna- Aafrika
Lemmik...
Toidud: India ja Jaapani toidud
Joogid: Õlu, bitter, punane vein jne. 
Sport: Jalgpall
Värvid: Must
Film: Shoah
Kirjanik: Aleister Crowley
Parim DM...
Lugu: Policy of Truth 
Album: Ultra
Video: Enjoy The Silence

Muud huvitavat