Loits

Ahto-Lembit Lehtmets lõi kaasa metal-bändi Tankist Nõukogude sunnitöölaagrite näitel totalitaarsete režiimide repressioone hukka mõistval teemaalbumil ”Forced Equal", andes oma hääle refräänile kaheksandas palas “Purity Spiral”.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Kaarel - kaarel_a@yahoo.com 21.11.2003 - 11:49
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 29.06.2023 - 12:01
Eesti artist, Ansambel, Hard Rock & Metal

Ansambel Loits on tegutsenud alates 1996 aasta juunist. Loits viljeleb oma sõnutsi ekstreemset metalit, millele on lisatud folgi ja rock’n’rolli elemente. Tulemuseks raskekõlaline ja jõuline muusika. Loitsu tekstid on võitluslikud, need rõhuvad rahvuslikule uhkusele ning ülistavad sõdurivaimu.

<i>„Loits on kaitsemüür nende vastu, kes on valedest mürgitatud ja kes ei häbene neid valesid ka ise tõe pähe esitamast. Liiga kaua on meie rahva vapramaid poegi põrmu tallatud ja maha vaikitud. Liiga palju kangelasi on olematuks vaikitud, nii et neist on jäänud vaid nimetud näod vanadel kolletunud fotodel. Kuid miski pole neid mehi meie südameist kustutanud, sest meie – nagu need mehedki – oleme alati teadnud ja kõrgelt hinnanud seda, mille nimel nad võitlesid, kannatasid ning elu jätsid.“ (Lembetu)</i>

Loitsu esimene album kannab nime „Ei Kahetse Midagi“ (väljaandjaks Stillborn Noiz, Beverina, Seven Gates Of Hell). Järgmine, „Legion Estland“ 7“ EP (väljaandja Ledo Takas) on juba ilmunud. „Raiugem Ruunideks“ nimeline 7“ EP tuli lisaks. 2003. aasta sügisel reisis Loits mööda Euroopat oma kontsertturneega. Loitsu teine täispikk album oli “Vere kutse kohustab”.

<i>„Loits on äratus Soomusnoorusele, Loits on üleskutse astumaks leegionäride ridadesse, Loits on kõik, mida juudikristlik demokraatia ei ole.“ (Lembetu)

„Loits on Eesti Rahva Uhkus. Liitu väega, pane oma nimi kirja!“ (Lembetu)</i>

Oma väljenduslaadi tõttu on Loits pälvinud skandaalse tähelepanu nii kodumaal kui raja taga. Ühtedele on Loits vihatud ja kardetud, teistele hinnatud pidepunkt meie modernses maailmas. Loits on elav ausammas väärtustele, mis ületavad inimese isiklikke püüdlusi. Sihikindlus ja pühendumus annavad kvaliteedi, mis on korduvalt viinud erinevaid Loitsu üllitisi Parima Eesti Metalalbumi tiitlini. Seitsme tegutsemisaasta viljadeks on kaks täispikka albumit, kolm EP-d, videod ja hulgaliselt lugusid erinevatel kogumikel üle terve maailma. Loitsul on seljataga ka kolm kontsertturneed Euroopa lavadel.

2005 aastal astus Loitsu kitarristi kohale 20-aastane Markus Karmo, kes on laulutekstide autori Heldur Karmo pojapoeg. Ta on õppinud kuus aastat Nõmme Muusikakoolis tšello- ja trompetimängu.

Pea kolm aastat peale albumi “Vere kutse kohustab” ilmumisest pole Loitsu püssid sugugi põõsas roostetanud. Eesti lipu päeval, 4. juunil 2007, nägi ilmavalgust kauaoodatud “Must album” üheksa ennekuulmata hääduses lauluga. See plaat on kui vanavanematest alles jäänud pildialbum, kus peale fotode on igaveseks talletunud nii kõik kogetud rõõmud kui ka ühe väikese rahva saatuse traagika. “Must album” ei ülista isamaa-armastust ega sõdurivaprust, ei elu ilu ega leinavalu, kuigi just see viimane on laule ühendavaks traagelniidiks. Uus Loitsu album on mälestuseks kõigile, kes meie juurest lahkunud ning meenutuseks, et ebaõiglus elab igavesti.

Loitsu "Must album" kandideeris kategoorias "Aasta Metal/Punkartist" üritusel A. Le Coq Live Eesti Muusikaauhinnad 2008. 01.04.2008 toimunud üritusel astus Loits ka laval üles ent auhind jäi neile kättesaamatuks.

10.aprillil 2008 esitles ansambel Loits Kinomajas oma uut muusikavideot "Haavad uulitsal". Video režissöör on Liina Paakspuu. 05.septembril 2008 ilmus bändilt DVD-plaat.

Kuus aastat pärast esmailmumist on Loitsu debüütalbum "Ei kahetse midagi" jätkuvalt aktuaalne teema. Järgmisena annab selle välja Prantsusmaa plaadifirmaga Drakkar Productions. "Ei kahetse midagi" ilmub järgmise aasta alguses taas kord piiratud tiraaziga digipak-CD ja pildiga vinüül-LP kujul.

""Ei kahetse midagi" on lõpuks ometi saanud omale väärilise kodu ja saab ka tänu uuele lepingle esimest korda väärilise promo ning leviala," on bänd rahul. 24.02.2009 tuli kahelooline plaat "Raiugem Ruunideks", millel teise loona "Tuleristsed".

Loitsu grenaderidel on plaan oma 10.sünnipäeva ka vääriliselt tähistada. Lisaks arvukatele sünnipäevakontserditele ja juba plaani võetud suvefestivalidele (Kilkim Zaibu, Hard Rock Laager, Rock Ramp jne) andis Loits kamraadide abiga välja hulganisti luksuslikke ja piiratud tiraažiga väljaandeid. Pidustuste lõppvaatus oli 5.detsembril klubis Rock Café.

2013 aastal pressis Prantsusmaa plaadifirma Drakkar Productions vinüüli Loitsu kümme aastat tagasi lindistatud, kuid seni ilmumata "Raiugem ruunideks" seitsmetollise EP, mis sisaldab kahe "Vere kutse kohustab" albumilt pärit loo "Tuleristsed" ja "Raiugem ruunideks" algset, tooremat, küünilisemt versiooni.

2.12.2016 tegi Loits klubis Tapper sügava kummarduse kõigi oma kamraadide ees ja astus pärast viis aastat kestnud lavapausi taas vanas heas kooseisus üles. Mängiti kamraadide poolt küsitluse teel kokkupandud kava ehk siis parimaid kolmelt esimeselt täispikalt albumilt. Samal päeval ilmus Loitsu oma plaadifirma Flak'n'Roll Recordsi alt tribuutkogumik, millelt leiab 17 erinevat töötlust Loitsu lugudest tuntud ja vähemtuntud artistidelt.

1.juulil 2017 esineti viimast korda Vana-Vigalas festivalil Hard Rock Laager. Lembetu teatas, et selles vaimus ostustati kahe viimase kontserdiga bändi tegevusele joon alla tõmmata. "Loits ei pruugi sellega ära lõppeda, aga niimoodi seda bändi edasi vedada ei ole mõtet. Meil ei ole surnud hobusega mõtet ratsutada," ei välistanud muusik, et kui ühel hetkel tekib mingi terav idee, uus algamine, siis on mõttekas seda teha.

Tunnise kontserdi filmis üles sakslane Sebastian Dörner (Undergrounded) ning ta avaldas selle Youtube'is 4.oktoobril 2017. (https://www.youtube.com/watch?v=YNnASxLuAJc)

1.mail 2019 tuli Loits välja looga "You, That May Wither", mis on Norra avant-garde black-metal bändi Ved Buens Ende kaver. Loitsu laenlugu ilmub selle aasta numbri sees Prantsuse plaadifirma Those Opposite Recordsi poolt välja antaval kogumik plaadil, mis hõlmab endas kolme Loitsu 7” vinüülil ilmunud materiali ja paari lisalugu.

20.jaanuaril 2020 ilmusid Ameerikas legendaarse plaadifirma Nuclear War Now! alt vinüülidel kaks esimest Loitsu albumit ning prantsuse plaadifirma Those Opposed Records annab välja Loitsu kolmest 7” EP materjalist ja kahest laenloost koosneva kogumiku “Furor Aesticus : Prelude to Vere Kutse Kohustab”. Taasväljaandeid tuleb Loitsult tuleval aastal veel.

Loits esines 1.veebruaril Vilniuses “Vilkų Žiema” (hunditalv) festivalil. 21-29.veebruaril toimus Soome tuur koos pagan-metal bändiga Moonsorrow.

2.juulil 2021 esines Loits festivali Hard Rock Laagri pealaval, tähistades bändi 25 sünnipäeva.

Oma 25. tegevusaastat tähistas Loits kontsertidega 12.novembril Tallinnas klubis Tapper ja 13.novembril 2021 Tartus klubis Rock'n'Roll.

Loits esines 22.juulil 2022 Punk & Rock festivalil @ Raadi mõisapark Tartu.

Loits tähistas “Musta albumi” 15-aastaseks saamist kontsertidega Tallinnas klubis Tapper 14.oktoobril ja Tartus klubis Rock & Roll 15.oktoobril. Erikülalistena liitusid Loitsuga mõlemas linnas black-metali pioneer Black Crucifixion Soomest ja värsket verd dark wave-i projekt Viktor Kuu Tallinnast.

Ahto-Lembit Lehtmets lõi kaasa metal-bändi Tankist Nõukogude sunnitöölaagrite näitel totalitaarsete režiimide repressioone hukka mõistval teemaalbumil ”Forced Equal", andes oma hääle refräänile kaheksandas palas “Purity Spiral”.

Faktid

Loits on: (nimi/tegevus bändis/sünniaeg)
Lembetu (Ahto-Lembit Lehtmets) - vokaal - 12.03.1976
Karje (Kaire Nurk) - klahvpillid
Atso (Marko Atso) - trummid - 24.12.1973
Karmo (Markus Karmo) - kitarr - 02.04.1985
Draconic (Kaido Haavandi) - kitarr - 15.05.1977

Muud huvitavat