Mari Kalkun

8. ja 9. juunil toimusid Keila taga asuvas Ohtu mõisa pargis Mari Kalkuni kaks erilist kontsert-lavastust “Stoonia lood”. Lavastajaks oli näitleja Henessi Schmidt. Sündmused said kaunilt erilise valguslahenduse Rene Jõhve käe läbi.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 04.09.2002 - 14:45
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 10.06.2024 - 06:00
Eesti artist, Sooloartist, Country

Võrumaa juurtega laulja ja laululoojalt Mari Kalkunilt on seni ilmunud neli albumit, neist kaks, "Üü tulõk" (2007) ja Vihmakõnõ" (2010), sooloplaadid. Tema muusikat on avaldatud ja ta on esinenud nii Euroopas kui ka viimasel ajal järjest tihedamini Jaapanis. 2015. aastal rahvusvahelise ansambliga Mari Kalkun & Runorun salvestatud album "Tii ilo" nomineeriti 2015. aasta etnomuusika albumi tiitlile nii Eesti kui ka Soome muusikaauhindadel. 2017 aastal kõlas noorte laulupeol neidudekoori ja kandleansambli esituses Mari Kalkun laul “Om laul” Andres Lemba seades.

Helipildis eksperimenteerib Mari Kalkun kanneldega, tuues selle arhailise pilli mängleva kergusega 21. sajandisse. Lisaks 12-keelsele väikekandlele ja 36-keelsele bassidega kodukandlele mängib Mari akordioni, harmooniumi, kellamängu, helinaid, jalatümpsu, šeikerit ja luuvurri.

10.novembril 2017 ilmus kolmas sooloplaat "Ilmamõtsan". Mari plaadist: "Uue plaadi “Ilmamõtsan” materjal on valminud viimase viie aasta jooksul. Selle aja jooksul olen lõpetanud muusikaõpingud, kolinud püsivalt elama Võrumaale oma esivanemate majja, saanud valmis kodustuudio, loonud pere, toonud ilmale tütre, jätnud hüvasti mitme kalli lähedasega ja teinud olulisi samme rahvusvahelisel muusikaareenil (Soome, Saksamaa, Jaapan). Minu lood sünnivad enamasti isiklikest kogemustest ja aitavad mul ümbritseva kiire ja tormilise maailmaga tasakaalus püsida. Oma muusikaga tahan pakkuda sisemist rahu ja helgust oma kuulajale, sest minu arvates on muusika suurim võim just selles."

Muusiku uuel plaadil kõlab 12 lugu eesti ja võru keeles. Teemad on üldinimlikud, inspireeritud loodusest ja inimese eluringist. Enamike palade muusika ja sõnade autoriks on Mari Kalkun, ent viisistatud on kametsaneenetsist poeedi Juri Vella ja Mari nõbu, folklorist Andreas Kalkuni luulet. "Minu jaoks on väga oluline isiklik suhe teemaga, millest laulan," sõnas muusik. "Nii on mitmed plaadil kõlavad lood pühendatud minu lähedastele ja pühitsevad murrangulisi hetki meie elus – sündi, surma, pulmi, aga ka argipäeva ilu tabamisi," lisas ta. Paljud plaadi lood on laulutekstide kaudu seotud metsaga ja sellest ka albumi nimi. "Ilmamõtsan" või kõnes ka "ilmalaanen" tähistab maailma, mida võrokene armastab võrrelda metsaga. Loo "Mõtsavele mäng" muusikavideo avaldati 21.novembril ning selle tegi Siim Parisoo.

Plaadi esitluskontserdid, kus teeb kaasa ka imeline Aleksandra Kremenetski löökriistadel, toimuvad Tallinnas, Tartus, Viljandis, Paides, Võrus ja Pärnus ajavahemikus 28.11 kuni 06.12.

5.aprillil sai Mari Kalkunit kuulata F-Hoone Mustas saalis TMW raames. 6.aprillil esines ta Vaba Lava teatrihoones Viljandi Folk Music Festival õhtul. Artist võitis Telia ja Telliskivi Loomelinnaku poolt välja pandud artisti-auhinnana 1500 eurot. „Mari kontsert oli äärmiselt mõjuv ning tema kompositsioonides põimuvad veenvalt traditsioonid ja uuenduslikkus,“ kommenteeris Briti muusikaajakirja Songlines toimetaja Simon Broughton. Põhjamaade talendile spetsialiseerunud Saksa plaadimärgi Nordic Notes esindaja Christian Pliefke sõnul oli folgiuuendaja etteaste „sõnatuks võttev“.

Album “Ilmamõtsan” ilmus juunis 2018 ka vinüülina. CD-kujul on see lisaks Eestile välja antud Saksamaal ja ilmub peagi Suurbritannias ning Jaapanis. “Vinüül on mulle eriliselt armas formaat ja ammuse unistuse täitumine,” sõnas muusik, kes annab sel puhul järgmise kahe nädala jooksul seitse vinüüliesitluskontserti, valdavalt maakohtades. Tuur saab hoo sisse laupäeval, 9.juunil Põhjaka mõisast ja jätkub mõnusates kiiksuga kohtades üle Eesti. “Olen kontsertideks valinud paigad, mis pakuvad elamust erinevatele meeltele – iga koht ise on juba omaette vaatamisväärsus, kus särtsakad ja loomingulise vaimuga inimesed on vanale elu sisse puhunud.”

25.märtsil 2019 tuli välja Kaupo Kikkase video Mari Kalkuni autobiograafilise taustaga loole "Läbi katsa kalamere". Mari Kalkun esines Tallinn Music Weekil 30.märtsil Vabal Laval.

Mari Kalkun astus Võrumaa regilauludega üles 2. - 4.augustini Mooste Folgikojas etendunud muusikalavastuses "Suitsusaunasümfoonia". Ta oli ka lavastuse üks idee autoreid.

Mari Kalkun valiti oktoobris toimunud maineka WOMEX festivali esitluskavasse. WOMEX on tähtsaim pärimusmuusika valdkonna professionaalide kogunemine maailmas, mis sel aastal toimus Soomes. "Sinna esinema pääseda on päris raske. Sel aastal, ma tean, et oli 1400 muusikut, kes püüdsid sinna esinema saada ja ligi 30 valiti neist esinemisprogrammi välja," rääkis Kalkun, et sõel on tihe. Messil osales üle 2500 delegaadi kogu maailmast ja Kalkuni kontserti salvestas Soome ringhääling YLE.

Inspireerituna Eestimaa ilmast sai Mari Kalkun 12.noveembril valmis pala "Sata-sata!". Elujaatav vastulöök sügishallusele kannab mõtet, et me saame hakkama iga ilmaga. Uuele palale tegi seade Rasmus Puur ning seda esitavad koos Mari Kalkuniga Vanalinna hariduskolleegiumi keelpilliorkester ja trummar Ahto Abner.

Pärimusmuusik Mari Kalkun, pop-jazz trummar Ahto Abner ja VHK keelpilliorkester kohtusid esmakordselt sel suvel Viljandi pärimusmuusika festivalil, kus kõlas Mari Kalkuni looming uues seades. Neil oli koos muusikas hea olla ja peatselt küpses plaan seda head tunnet ja rõõmu koos musitseerimisest veel publikuga jagada. Aasta lõpus, 26.-28. detsembril andsid Mari Kalkun koos VHK keelpilliorkestriga Rasmus Puuri juhtimisel ning trummar Ahto Abneriga neli kontserti, kus mõnusas ja hubases õhkkonnas kõlasid nii suvel esitatud palad kui ka üllatused.

Mari Kalkun avaldas 3.juunil esimese loo oma peagi ilmuvalt albumilt "Õunaaia album". Selleks on uus versioon tuntud loost "Ma tahaksin kodus olla". Kalkun ütles, et tunnetab mööduvat kriisiaega kui tagasipöördumist juurte, vanade talukohtade ning püsiväärtuste juurde. "Ma tahaksin kodus olla" on talle tuttav juba varases lapsepõlves külastatud suguvõsa koosviibimistelt. Eriti huvitav oli Kalkuni jaoks avastada aga loo autorite Helmi Koffi ja Johanna Zerningi elulugusid. Laulu sõnad avaldati esmakordselt 1916. aastal ja vaid kaks aastat hiljem mõisteti 22-aastane Punases Ristis töötanud Koff sõjapöörises surma. Laulu meloodia tekkis aga 1941. aasta massiküüditamise meeleoludes rahvakunstniku ja kandlemängija Johanna Zerningu poolt. "Sellesse laulu on kodeeritud nii palju igatsust ning eelmiste põlvede täitunud ja täitumata unistusi ja see puudutabki," ütles Kalkun.

5.juunil tuli välja lugu “Lähme Saaremaale”, mida esitab Curly Strings koos loo autorite Mari Kalkuni ning tema tütre Linda Tatsiga. Pala sündis inspireerituna sellest, kuidas Mari ja Linda perega ühel suvel Saaremaal käisid ning Linda seal ujumise ära õppis. Tagasi Võrumaa koju jõudes sündis see laul koos nende sõnadega Lindal justkui iseenesest. See helge mälestus kumab rõõmsalt ka praegusel ajal lugu kuulates kenasti läbi ning Curly Strings ja Mari ning Linda soovivad kõigile eestimaalastele, et ka sel suvel koguksite kodumaa kauneid paiku külastades sama ilusaid mälestusi!

12.juunil tuli välja “Õunaaia albumi” esimene videosingel “Elukoor”. Sõbrale kirjutatud lugu sündis vahetult enne õunapuuõite puhkemist. 18.05 toimus "Õunaaia albumi" & videosalvestuse rahvusvaheline maailma esmaettekanne Mari näoraamatu leheküljel.

3.juulil toimunud kontserdil Tallinna botaanikaaias, kus peaminister Jüri Ratas tänas eriolukorra lahendamisel valitsusele abiks olnud inimesi, kõlas teiste seas ka Mari Kalkuni uus lugu "Elukoor". Loo esitasid Mari Kalkun ja Ahto Abner.

13.jaanuaril 2021 toimus Aasta muusik 2020 stuudiokontsert, kus Mari Kalkun sai kätte värske preemia. Stuudiokontserdil kõlas läbilõige Kalkuni viimase aja laululoomingust, lisaks ka vägevad kandlepalad. “See on tunnustus ja vastutus,” sõnas Mari Kalkun.

28. ja 29.juulil toimus esimest korda muusika- ja sõnasündmus “Aigu om!”, mille algatajaks oli muusik Mari Kalkun. Rõuge valla eri paigus toimunud festival kutsus üles leidma endale aega.

10.septembril esines Mari Kalkun Raplas Kultuurifestivalil Särin.

Mari Kalkun tegi mitmes loos vokaalil kaasa Islandi duo Tunglleysa 8.oktoobril ilmunud albumil. Thorkell Atlason, Pan Thorarensen ja Mari Kalkuni loole "Sortufen" valmis ka muusikavideo.

19.veebruaril 2022 andis Mari Kalkun kontserdi Viljandis, kus kuulis autori valikul läbilõiget tema rikkast laululoomingust. Silmailu eest hoolitsesid Eesti Kunstiakadeemia tudengid Piret Pupparti juhendamisel, kes tõid publikuni imelise pärimusmustrite ja valguse sümbioosi ja varjudemängu.

25.veebruari öösel sündis lugu "Somewhere There's War", mis tahab võidelda sõja lolluse ja inimloomuse tumedama poolega. Ja küsib, kas ma saan veel tunda end inimesena maailmas, kus üks inimene võtab elu teiselt. 9.märtsil tuli välja Anna Hints juhtimisel valminud muusikavideo.

26.märtsil toimus Mari Kalkuni soolokontsert Londonis Sounds of Estonia seeria raames, toimumiskohaks Kings Place.

Eestimaa ühe lõunapoolsema nurga pärl Mari Kalkun oli ERMi laval 7.aprillil. Sari "Eestimaa inimesed ja paigad" harutas lahti koha tähenduse ja mõju nende enda kujunemisele ning mõtestas, kuidas ühest või teisest paigast inspiratsiooni saada.

22.aprillil esines Mari Kalkun Maa Päeva tähistaval virtuaalsel kontserdil. "Laulan ja improviseerin Londoni ööbikutega, inimese-looduse duette juhatab sisse suurepärane laulukirjutaja ja jutuvestja Sam Lee, esinevad suurepärased muusikud," kirjutas Mari.

TMW raames esines Mari Kalkun 6.mail koos Martin Kikasega @Uus Laine, Tallinn ning 7.mail esines Mari Narvas Vabal Laval.

Mari Kalkun esines 9.juulil festivalil Võnge Pihtla laval.

23.juulil avas Mari üheks õhtuks Viitina kõrtsi küüni uksed Aigu om! festivaliks, kus mõlgutati mõtet nii muusikas kui sõnas, nii ajast kui veest. Laval kohtusid Silver Sepp, Kristiina Ehin, Eva Mitreikina, Eva-Lotta Vunder & Madis Meister ning Mari Kalkun.

Mari Kalkun võitis etnokulbi katekoorias Parim sooloartist Pärimusmuusika lõikuspeol 7. oktoobril Viljandi Pärimusmuusika Aidas ning auhinnagalat sai näha ETV eetris 9. oktoobril.

Mari Kalkun kirjutas regilaulu "Hoia-hoia Võromaad". Regilaul on sündinud 5. veebruaril, salvestatud 6. veebruaril 2023 Suure Munamäe tornis Võromaal. Spontaanselt tuli kokku koor - Mai Brit Vardja, Eva-Lotta Vunder, Anu Taul, Kati Lumiste, Epp Petrone, Merike Torm, Triin Tanilas, Marje Tanilas jt. 9.veebruaril avaldati Suurel Munamäel filmitud video.

Allan Kasuk ja Mari Kalkun andsid 25.märtsil välja unelaulu pealkirjaga “Head und”. Laul kirjutati Peaasi.ee unenädala raames, mis oli 13.–17. märtsini. Autorid loodavad, et uus laul aitab uinuda nii noorematel kui ka vanematel. Aga kuidas saab hea une? Anname nõu: Alusta päeva positiivse noodiga. Võta aega värskes õhus ning ära kiirusta, sest “aigu om”. Toitu tervislikult õigetel kellaaegadel ning miks ka mitte kuula enne uinumist unelaulu. Maril on peagi ilmumas uus album.

16.aprillil andis Mari Kalkun teada, et on nüüd osa inglise plaadifirma Real World Records perekonnast. Legendaarse leibeli looja on Peter Gabriel, andes välja tipptasemel muusikat maailma eri paigust. Singel "Tõistmuudu" Jaan Kaplinski sõnadele tuli välja 21.aprillil.

25.-27.mainl andis Mari Kalkun kolm kontserti legendaarsel Estonian Music Weekil Torontos.

Mari Kalkun avaldas 1.juunil ühe väga erilise loo “Munamäe loomine”, kus teeb kaasa ka pärimusmuusik Tarmo Noormaa Teppo lõõtsal. "Vana soome-ugri müüdi järgi luuakse maailm linnumunadest ning sama motiivi on kasutatud ka selles loos. Vabalennuliselt müüti tõlgendades saan selles loos enda kätte kodukandi Rõuge künkad ning orge loova maagilise linnu võlumunad", kirjeldas Kalkun ja lisas, et väljendab lauluga oma armastust looduse ja kodumaastike vastu.

22.juunil ilmunud kolmandale singlile "Lend põhjataeva all" tegi suviselt hoogsa muusikavideo tunnustatud operaator Ants Tammik.

Laulja ja laulukirjutaja Mari Kalkuni loodud lugu "Sata-sata!" oli suvisel suursündmusel erilise tähendusega, kuna see tuli esitusele nii laulu- kui ka tantsupeol. XIII noorte laulu- ja tantsupidu "Püha on maa" toimus 30.juunist 2.juulini Tallinnas.

7.juulil ilmus sooloplaat "Stoonia lood". Albumi pealkiri viitab müütilise omailma loomisele sõnas ja helis. Kuna minu jaoks muusikas alati olnud oluline ka pärimusliku materjali kaudu kõnelda ikkagi oma lugu, siis on nii mõnedki vanad laulud saanud uue tõlgenduse, oma vindi. Lisaks inspiratsioonile pärimusest, on albumile jõudnud vägagi kaasaegne eesti ja võro luule Jaan Kaplinski, Triinu Laane, Hasso Krulli, Leila Holtsi ja minu enda sulest. Ent kõiki üheksat laulu ühendab huvi inimese ja looduse suhte vastu.

27.juulil esines Mari Kalkun 30. Viljandi pärimusmuusika festivalil. Kontserdist oli Telia TV otseülekanne. 13.augustil esines Mari Kalkun Käsmus Viru folgi Vinteri laval.

6.oktoobri õhtul kuulutati Viljandi Pärimusmuusika Aidas Aasta artistiks Mari Kalkun.

Mari Kalkun osales solistina Rein Rannapi uusteoses “Cantus Borealis”, mille esitluskontserdid toimusid 13.okt. Pärnu Kontserdimajas, 14.okt. Estonia kontserisaalis ja 15.okt. Vanemuise Kontserdimajas.

Mari Kalkun on oma suvel ilmunud albumit lühikese aja jooksul esitlenud juba 9 riigis üle maailma - Kanadas, Suurbritannias, Belgias, Norras, Portugalis, Ungaris, Põhja-Makedoonias, Lõuna-Koreas ja Eestis. Album on kõlanud vägevates maailma raadiojaamades ning muuhulgas on see pälvinud viie tärni arvustuse mainekalt väljaandelt Financial Times ja valitud Transglobal World Music Chart edetabeli esikohale. Samuti on album valitud armastatud väljaande Songlines parimate albumite sekka ja edetabeli European World Music Chart TOP 10sse.

2.detsembril toimus Tallinna Muusika- ja Balletikoolis Mari Kalkuni albumi ''Stoonia lood'' esitluskontsert. Kahes vaatuses etenduses osales Duo Ruut. Kogu õhtu salvestas eetriajaks Klassikaraadio.

Mari Kalkun astub üles Eesti Muusikaauhinnad 2024 galal 1.veebruaril Unibet Arenal ning tema album ''Stoonia lood'' võitis Aasta Etno/Folk/Rahvalik Albumi tiitli.

18.märtsil toimus Kadrioru lossis popmuusika aastaauhinnagala Kuldne Plaat 2024, mis antakse välja Eesti Autorite Ühingu ja Eesti Esitajate Liidu kogutud faktiliste andmete alusel. Aasta naisartist: Mari Kalkun.

4.aprillil esines Mari Kalkun TMW raames Fenno-Ugria õhtul F-hoones. MARI KALKUN astus lavale KOLUMBUS KRIS 37.sünnipäeva tähistamisel 5.aprillil KOCHI AITADES.

14.mail jõudis Youtube'i "Maaimä" verivärske animatsioon, autoriks Lucija Mrzljak. “Maaimä” kõneleb inimese ja looduse vastuolulisest suhtest, võrreldes inimesi putukatega Maa peal. Laul käsitleb kaasagseid probleeme nagu kliimakriis ja ülerahvastatus, seades looduse inimesest ettepoole ning vaadates maailma põlisrahvastele omasele käsitlusele emakese maa perspektiivist. Luuletaja Leila Holtsi võrokeelsetele sõnadele loodud “Maaimä” jälgib ja alarmeerib kuulajat me ümber toimuvate, loodusele negatiivsete muutuste osas.

8. ja 9. juunil toimusid Keila taga asuvas Ohtu mõisa pargis Mari Kalkuni kaks erilist kontsert-lavastust “Stoonia lood”. Lavastajaks oli näitleja Henessi Schmidt. Sündmused said kaunilt erilise valguslahenduse Rene Jõhve käe läbi.

Faktid

Mari Kalkun on sündinud 1.aprillil 1986

Muud huvitavat

Seotud videod

Mari Kalkun - Maaimä
Mari Kalkun - Maaimä

Artist: Mari Kalkun

Lugu: Maaimä

Album: Stoonia lood

Aasta: 2024

Režissöör: Lucija Mrzljak

Mari Kalkun - Hoia-hoia Võromaad
Mari Kalkun - Hoia-hoia Võromaad

Artist: Mari Kalkun

Lugu: Hoia-hoia Võromaad

Aasta: 2023

Mari Kalkun - Tõistmuudu
Mari Kalkun - Tõistmuudu

Artist: Mari Kalkun

Lugu: Tõistmuudu

Album: Stories of Stonia

Aasta: 2023

Mari Kalkun - Lend põhjataeva all
Mari Kalkun - Lend põhjataeva all

Artist: Mari Kalkun

Lugu: Lend põhjataeva all

Album: Stoonia lood

Aasta: 2023

Mari Kalkun - Somewhere There's War
Mari Kalkun - Somewhere There's War

Artist: Mari Kalkun

Lugu: Somewhere There's War

Aasta: 2022

Režissöör: Anna Hints

Mari Kalkun - Läbi katsa kalamere
Mari Kalkun - Läbi katsa kalamere

Artist: Mari Kalkun

Lugu: Läbi katsa kalamere

Album: Ilmamõtsan

Aasta: 2019

Režissöör: Kaupo Kikkas

Mari Kalkun - Mõtsavele mäng
Mari Kalkun - Mõtsavele mäng

Artist: Mari Kalkun

Lugu: Mõtsavele mäng

Album: Ilmamõtsan

Aasta: 2017

Režissöör: Siim Parisoo