Mari Kalkun

Mari Kalkun võitis etnokulbi katekoorias Parim sooloartist Pärimusmuusika lõikuspeol 7. oktoobril Viljandi Pärimusmuusika Aidas ning auhinnagalat sai näha ETV eetris 9. oktoobril.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 04.09.2002 - 14:45
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 09.10.2022 - 23:48
Eesti artist, Sooloartist, Country

Võrumaa juurtega laulja ja laululoojalt Mari Kalkunilt on seni ilmunud neli albumit, neist kaks, "Üü tulõk" (2007) ja Vihmakõnõ" (2010), sooloplaadid. Tema muusikat on avaldatud ja ta on esinenud nii Euroopas kui ka viimasel ajal järjest tihedamini Jaapanis. 2015. aastal rahvusvahelise ansambliga Mari Kalkun & Runorun salvestatud album "Tii ilo" nomineeriti 2015. aasta etnomuusika albumi tiitlile nii Eesti kui ka Soome muusikaauhindadel. 2017 aastal kõlas noorte laulupeol neidudekoori ja kandleansambli esituses Mari Kalkun laul “Om laul” Andres Lemba seades.

Helipildis eksperimenteerib Mari Kalkun kanneldega, tuues selle arhailise pilli mängleva kergusega 21. sajandisse. Lisaks 12-keelsele väikekandlele ja 36-keelsele bassidega kodukandlele mängib Mari akordioni, harmooniumi, kellamängu, helinaid, jalatümpsu, šeikerit ja luuvurri.

10.novembril 2017 ilmus kolmas sooloplaat "Ilmamõtsan". Mari plaadist: "Uue plaadi “Ilmamõtsan” materjal on valminud viimase viie aasta jooksul. Selle aja jooksul olen lõpetanud muusikaõpingud, kolinud püsivalt elama Võrumaale oma esivanemate majja, saanud valmis kodustuudio, loonud pere, toonud ilmale tütre, jätnud hüvasti mitme kalli lähedasega ja teinud olulisi samme rahvusvahelisel muusikaareenil (Soome, Saksamaa, Jaapan). Minu lood sünnivad enamasti isiklikest kogemustest ja aitavad mul ümbritseva kiire ja tormilise maailmaga tasakaalus püsida. Oma muusikaga tahan pakkuda sisemist rahu ja helgust oma kuulajale, sest minu arvates on muusika suurim võim just selles."

Muusiku uuel plaadil kõlab 12 lugu eesti ja võru keeles. Teemad on üldinimlikud, inspireeritud loodusest ja inimese eluringist. Enamike palade muusika ja sõnade autoriks on Mari Kalkun, ent viisistatud on kametsaneenetsist poeedi Juri Vella ja Mari nõbu, folklorist Andreas Kalkuni luulet. "Minu jaoks on väga oluline isiklik suhe teemaga, millest laulan," sõnas muusik. "Nii on mitmed plaadil kõlavad lood pühendatud minu lähedastele ja pühitsevad murrangulisi hetki meie elus – sündi, surma, pulmi, aga ka argipäeva ilu tabamisi," lisas ta. Paljud plaadi lood on laulutekstide kaudu seotud metsaga ja sellest ka albumi nimi. "Ilmamõtsan" või kõnes ka "ilmalaanen" tähistab maailma, mida võrokene armastab võrrelda metsaga. Loo "Mõtsavele mäng" muusikavideo avaldati 21.novembril ning selle tegi Siim Parisoo.

Plaadi esitluskontserdid, kus teeb kaasa ka imeline Aleksandra Kremenetski löökriistadel, toimuvad Tallinnas, Tartus, Viljandis, Paides, Võrus ja Pärnus ajavahemikus 28.11 kuni 06.12.

5.aprillil sai Mari Kalkunit kuulata F-Hoone Mustas saalis TMW raames. 6.aprillil esines ta Vaba Lava teatrihoones Viljandi Folk Music Festival õhtul. Artist võitis Telia ja Telliskivi Loomelinnaku poolt välja pandud artisti-auhinnana 1500 eurot. „Mari kontsert oli äärmiselt mõjuv ning tema kompositsioonides põimuvad veenvalt traditsioonid ja uuenduslikkus,“ kommenteeris Briti muusikaajakirja Songlines toimetaja Simon Broughton. Põhjamaade talendile spetsialiseerunud Saksa plaadimärgi Nordic Notes esindaja Christian Pliefke sõnul oli folgiuuendaja etteaste „sõnatuks võttev“.

Album “Ilmamõtsan” ilmus juunis 2018 ka vinüülina. CD-kujul on see lisaks Eestile välja antud Saksamaal ja ilmub peagi Suurbritannias ning Jaapanis. “Vinüül on mulle eriliselt armas formaat ja ammuse unistuse täitumine,” sõnas muusik, kes annab sel puhul järgmise kahe nädala jooksul seitse vinüüliesitluskontserti, valdavalt maakohtades. Tuur saab hoo sisse laupäeval, 9.juunil Põhjaka mõisast ja jätkub mõnusates kiiksuga kohtades üle Eesti. “Olen kontsertideks valinud paigad, mis pakuvad elamust erinevatele meeltele – iga koht ise on juba omaette vaatamisväärsus, kus särtsakad ja loomingulise vaimuga inimesed on vanale elu sisse puhunud.”

25.märtsil 2019 tuli välja Kaupo Kikkase video Mari Kalkuni autobiograafilise taustaga loole "Läbi katsa kalamere". Mari Kalkun esines Tallinn Music Weekil 30.märtsil Vabal Laval.

Mari Kalkun astus Võrumaa regilauludega üles 2. - 4.augustini Mooste Folgikojas etendunud muusikalavastuses "Suitsusaunasümfoonia". Ta oli ka lavastuse üks idee autoreid.

Mari Kalkun valiti oktoobris toimunud maineka WOMEX festivali esitluskavasse. WOMEX on tähtsaim pärimusmuusika valdkonna professionaalide kogunemine maailmas, mis sel aastal toimus Soomes. "Sinna esinema pääseda on päris raske. Sel aastal, ma tean, et oli 1400 muusikut, kes püüdsid sinna esinema saada ja ligi 30 valiti neist esinemisprogrammi välja," rääkis Kalkun, et sõel on tihe. Messil osales üle 2500 delegaadi kogu maailmast ja Kalkuni kontserti salvestas Soome ringhääling YLE.

Inspireerituna Eestimaa ilmast sai Mari Kalkun 12.noveembril valmis pala "Sata-sata!". Elujaatav vastulöök sügishallusele kannab mõtet, et me saame hakkama iga ilmaga. Uuele palale tegi seade Rasmus Puur ning seda esitavad koos Mari Kalkuniga Vanalinna hariduskolleegiumi keelpilliorkester ja trummar Ahto Abner.

Pärimusmuusik Mari Kalkun, pop-jazz trummar Ahto Abner ja VHK keelpilliorkester kohtusid esmakordselt sel suvel Viljandi pärimusmuusika festivalil, kus kõlas Mari Kalkuni looming uues seades. Neil oli koos muusikas hea olla ja peatselt küpses plaan seda head tunnet ja rõõmu koos musitseerimisest veel publikuga jagada. Aasta lõpus, 26.-28. detsembril andsid Mari Kalkun koos VHK keelpilliorkestriga Rasmus Puuri juhtimisel ning trummar Ahto Abneriga neli kontserti, kus mõnusas ja hubases õhkkonnas kõlasid nii suvel esitatud palad kui ka üllatused.

Mari Kalkun avaldas 3.juunil esimese loo oma peagi ilmuvalt albumilt "Õunaaia album". Selleks on uus versioon tuntud loost "Ma tahaksin kodus olla". Kalkun ütles, et tunnetab mööduvat kriisiaega kui tagasipöördumist juurte, vanade talukohtade ning püsiväärtuste juurde. "Ma tahaksin kodus olla" on talle tuttav juba varases lapsepõlves külastatud suguvõsa koosviibimistelt. Eriti huvitav oli Kalkuni jaoks avastada aga loo autorite Helmi Koffi ja Johanna Zerningi elulugusid. Laulu sõnad avaldati esmakordselt 1916. aastal ja vaid kaks aastat hiljem mõisteti 22-aastane Punases Ristis töötanud Koff sõjapöörises surma. Laulu meloodia tekkis aga 1941. aasta massiküüditamise meeleoludes rahvakunstniku ja kandlemängija Johanna Zerningu poolt. "Sellesse laulu on kodeeritud nii palju igatsust ning eelmiste põlvede täitunud ja täitumata unistusi ja see puudutabki," ütles Kalkun.

5.juunil tuli välja lugu “Lähme Saaremaale”, mida esitab Curly Strings koos loo autorite Mari Kalkuni ning tema tütre Linda Tatsiga. Pala sündis inspireerituna sellest, kuidas Mari ja Linda perega ühel suvel Saaremaal käisid ning Linda seal ujumise ära õppis. Tagasi Võrumaa koju jõudes sündis see laul koos nende sõnadega Lindal justkui iseenesest. See helge mälestus kumab rõõmsalt ka praegusel ajal lugu kuulates kenasti läbi ning Curly Strings ja Mari ning Linda soovivad kõigile eestimaalastele, et ka sel suvel koguksite kodumaa kauneid paiku külastades sama ilusaid mälestusi!

12.juunil tuli välja “Õunaaia albumi” esimene videosingel “Elukoor”. Sõbrale kirjutatud lugu sündis vahetult enne õunapuuõite puhkemist. 18.05 toimus "Õunaaia albumi" & videosalvestuse rahvusvaheline maailma esmaettekanne Mari näoraamatu leheküljel.

3.juulil toimunud kontserdil Tallinna botaanikaaias, kus peaminister Jüri Ratas tänas eriolukorra lahendamisel valitsusele abiks olnud inimesi, kõlas teiste seas ka Mari Kalkuni uus lugu "Elukoor". Loo esitasid Mari Kalkun ja Ahto Abner.

13.jaanuaril 2021 toimus Aasta muusik 2020 stuudiokontsert, kus Mari Kalkun sai kätte värske preemia. Stuudiokontserdil kõlas läbilõige Kalkuni viimase aja laululoomingust, lisaks ka vägevad kandlepalad. “See on tunnustus ja vastutus,” sõnas Mari Kalkun.

28. ja 29.juulil toimus esimest korda muusika- ja sõnasündmus “Aigu om!”, mille algatajaks oli muusik Mari Kalkun. Rõuge valla eri paigus toimunud festival kutsus üles leidma endale aega.

10.septembril esines Mari Kalkun Raplas Kultuurifestivalil Särin.

Mari Kalkun tegi mitmes loos vokaalil kaasa Islandi duo Tunglleysa 8.oktoobril ilmunud albumil. Thorkell Atlason, Pan Thorarensen ja Mari Kalkuni loole "Sortufen" valmis ka muusikavideo.

19.veebruaril 2022 andis Mari Kalkun kontserdi Viljandis, kus kuulis autori valikul läbilõiget tema rikkast laululoomingust. Silmailu eest hoolitsesid Eesti Kunstiakadeemia tudengid Piret Pupparti juhendamisel, kes tõid publikuni imelise pärimusmustrite ja valguse sümbioosi ja varjudemängu.

25.veebruari öösel sündis lugu "Somewhere There's War", mis tahab võidelda sõja lolluse ja inimloomuse tumedama poolega. Ja küsib, kas ma saan veel tunda end inimesena maailmas, kus üks inimene võtab elu teiselt. 9.märtsil tuli välja Anna Hints juhtimisel valminud muusikavideo.

26.märtsil toimus Mari Kalkuni soolokontsert Londonis Sounds of Estonia seeria raames, toimumiskohaks Kings Place.

Eestimaa ühe lõunapoolsema nurga pärl Mari Kalkun oli ERMi laval 7.aprillil. Sari "Eestimaa inimesed ja paigad" harutas lahti koha tähenduse ja mõju nende enda kujunemisele ning mõtestas, kuidas ühest või teisest paigast inspiratsiooni saada.

22.aprillil esines Mari Kalkun Maa Päeva tähistaval virtuaalsel kontserdil. "Laulan ja improviseerin Londoni ööbikutega, inimese-looduse duette juhatab sisse suurepärane laulukirjutaja ja jutuvestja Sam Lee, esinevad suurepärased muusikud," kirjutas Mari.

TMW raames esines Mari Kalkun 6.mail koos Martin Kikasega @Uus Laine, Tallinn ning 7.mail esines Mari Narvas Vabal Laval.

Mari Kalkun esines 9.juulil festivalil Võnge Pihtla laval.

23.juulil avas Mari üheks õhtuks Viitina kõrtsi küüni uksed Aigu om! festivaliks, kus mõlgutati mõtet nii muusikas kui sõnas, nii ajast kui veest. Laval kohtusid Silver Sepp, Kristiina Ehin, Eva Mitreikina, Eva-Lotta Vunder & Madis Meister ning Mari Kalkun.

Mari Kalkun võitis etnokulbi katekoorias Parim sooloartist Pärimusmuusika lõikuspeol 7. oktoobril Viljandi Pärimusmuusika Aidas ning auhinnagalat sai näha ETV eetris 9. oktoobril.

Faktid

Mari Kalkun on sündinud 1.aprillil 1986

Muud huvitavat

Seotud videod

Mari Kalkun - Somewhere There's War
Mari Kalkun - Somewhere There's War

Artist: Mari Kalkun

Lugu: Somewhere There's War

Aasta: 2022

Režissöör: Anna Hints

Mari Kalkun - Läbi katsa kalamere
Mari Kalkun - Läbi katsa kalamere

Artist: Mari Kalkun

Lugu: Läbi katsa kalamere

Album: Ilmamõtsan

Aasta: 2019

Režissöör: Kaupo Kikkas

Mari Kalkun - Mõtsavele mäng
Mari Kalkun - Mõtsavele mäng

Artist: Mari Kalkun

Lugu: Mõtsavele mäng

Album: Ilmamõtsan

Aasta: 2017

Režissöör: Siim Parisoo