Triinu Upkin

21.veebruaril andsid artistid ühise kontserti Tallinnas Philly Joe’s džässklubis. Lisaks “Galatea” esitlemisele ja muusikavideo esilinastusele kombati üksteise repertuaari ja mugavuspiire. “Galatea” video režissööriks oli Rene Topolev (Bluberery Entertainment).
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 06.06.2002 - 09:15
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 21.02.2024 - 20:34
Eesti artist, Sooloartist, Pop

Elukutseline balletiartist, Eesti Rahvusballeti tantsija Triinu Upkin otsustas astuda avalikkuse ette laulja ning laulukirjutajana. 5.mail 2022, emadepäeva eel ilmus tema esimese singel „Emale“.

Juba pea 15 aastat balletiartistina tegutsenud Triinu Upkin soovib tantsijakarjääri kõrvalt alustada muusikalooja oma. Tema sahtlitesse on aastate jooksul kogunenud üksjagu omakirjutatud laule, sõnu ja viise ning sisetunne ütles, et aeg on küps seda loomingut nüüd maailmaga jagada.

„Muusika ja laulmine on minuga alati kaasas käinud. Nüüd jõudis kätte aeg, mil tundsin, et kui ma kohe praegu end lauljana ei realiseeri, kahetsen seda tulevikus kibedasti,“ räägib Triinu. Oma esimeseks lauluks, millega avalikkuse ette tulla, valis ta ballaadi „Emale“, sest see räägibki alustamise ja oma tee otsimise võlust ning valust. „Pealegi on see kõige esimene laul, mille ma kunagi teismelisena kirjutasin. Ja muidugi võiks see laul emadepäeva puhul liigutada iga ema ja iga last.”

Singli salvestus sündis koostöös tuntud muusikutega, kelleks olid Rain Rämmal klahvidel, Jaan Jaanson kitarril, Kaarel Liiv basskitarril ja Eno Kollom löökpillidel ning helirežii ja master Kaspar Leesmelt. Üheskoos salvestati kokku kolm lugu.

Triinu Upkin töötab igapäevaselt Estonia teatris Eesti Rahvusballeti artistina (kui Triinu Leppik-Upkin). Ta on lapsepõlves lõpetanud balletiõpingute kõrvalt Tartu I lastemuusikakooli viiuli erialal, laulnud koorides ja ansamblites, kirjutanud iseendale laule ja end kitarril saatnud. Varem on ta laulnud pere- ja sõpraderingis ning mõnel korral eriprojektide raames üles astunud ka Estonia teatri laval.

25.mail avaldas Triinu Upkin oma teise singli “Kiisu”. Upkini sõnul räägib laul kelmikas-sarkastilises vormis naiste elu pahupoolest. “Minu jaoks on see lugu kammitsaist, mida me iseendile mingi absurdse fassaadi või püüdmatu ideaali nimel oleme valmis seadma ja ka imelisest võitlusvaimust, mida nende kaitsmisel üles võime näidata,” selgitab autor.

Seekordne singel valmis koos muusikavideoga. Triinu peab video produtseerimist ja selles laulu peategelaseks kehastumist lõbusaks väljakutseks. “Esimesel vaatamisel võib ehk loo sõnum segaseks jääda, sest videogi järgib meela kiisu taktikat, ega anna oma sügavamat sisu kergesti kätte,” märgib ta, “nii et soovitan mitu korda kuulata ja vaadata!”

“Kiisu” sõnad ja viisi kirjutas Triinu ise, salvestamisel lõid kaasa tuntud muusikud: Rain Rämmal klahvidel, Jaan Jaanson kitarril, Kaarel Liiv basskitarril ja Eno Kollom löökpillidel ning helirežii, kokkumängu ja lõppviimistluse tegi Kaspar Leesme. Muusikavideos astuvad lisaks Triinule üles kass Miina ja rahvusballeti artistid Karina Laura Leškin, Svetlana Anslan, Ksenia Seletskaja ja Ellinor Piirimäe, video filmimine ja montaaž Albert Kerstnalt

Triinu Upkinilt ilmus 19.augustil kolmas singel “Tõkkepuud”, mille stiilne ja vaimukas muusikavideo viib laulva baleriini animeeritud 3D-maailma oma elu tõkkepuudega võitlema. Reaalsete tegelaste paigutamine väljamõeldud ruumilisse ja liikuvasse maailma on Eesti muusikavideodes harva esinev võte. 3D-animatsiooniga muusikavideo autor on Albert Kerstna ja tehnilise teostuse taga Visualista. Kõik videos osalejad filmiti stuudios rohelise tausta ees üles, lõigati välja ja paigutati tegutsema animeeritud 3D-maailma. Upkini sõnul oli filmimise protsess lõbus, aga ka väljakutsuv, sest igal sammul tuli ette kujutada, kus antud tegevus lõpuks väljamõeldud 3D-maailmas toimuma hakkab, et kõik vajalik jäädvustatud saaks. Muusikavideos astuvad lisaks Triinule üles tema kolleegid Rahvusooper Estoniast: Tambet Kikas, Sven Tarlap, Nadežda Antipenko ja külalisena Philipp Kachura.

“”Tõkkepuud” on igati positiivse vaibiga lugu, mis paneb puusa nõksuma ja tõmbab suu muigele,” lubab Triinu, “ja video on lihtsalt oivaline – seda peab oma silmaga nägema!” Laulu sõnad ja viisi kirjutas Triinu ise. Inspiratsiooni sai ta enda sõnul kolmest parkla tõkkepuust, mida ta igapäevaselt kasutab, aga laulutekstis kujunes tõkkepuudest metafoor elus ette tulevate takistuste ja tõkete kohta. “Leiduks vaid kõigi nende avamiseks nupp, kaart või pult!” naerab laulja. Lugu salvestati bändiga koosseisus Rain Rämmal, Jaan Jaanson, Kaarel Liiv ja Eno Kollom. Helirežii, kokkumängu ja lõppviimistluse tegi Kaspar Leesme.

Triinu Upkin avaldas 3.veebruaril 2023 uue singli "Järjekordne armastuslaul". Laulja sõnul on tegu esmapilgul veidi küünilise, kuid tegelikult läbinisti südamliku armastuslauluga. “Romantilisest armastusest laulmine, ilma kulunud või imalatesse klišeedesse laskumata, on paras väljakutse,” leiab Triinu, “nii et ma isegi ei proovinud!” Enda sõnul kasutas artist laulu kirjutades mõnuga n-ö kohustuslikeks peetavaid armastuslaulude elemente, levinud kujundeid ja muinasjutumotiive, et luua kerges paroodiavõtmes laul armastuslauludest.

10.veebruaril tuli välja muusikavideo, milles prints ja printsess püüavad küünilise jutuvestja-laulja ning nõiamoori kiuste oma loo õnneliku lõpuni jõuda. “Tahtsin ka videos klišeedega mängida: laulja pisikesel estraadilaval, kus oma järjekordset armastuslaulu esitada, varjuteatris klassikalise balleti liikumisel põhinev koreograafia tantsupaarile, ja muidugi, kuri nõid seda magusust oma kohaloluga ohustamas ja võimendamas,” selgitab Triinu. Videos esitab laulja kõiki naisrolle ise, printsi mängib Marcus Nilson (Eesti Rahvusballett).

18.augustil tuli välja Triinu Upkini debüütalbum "Kõikvõimalikkus". Poole aasta jooksul salvestati bändiga koosseisus Rain Rämmal (klahvpillid), Jaan Jaanson (kitarr), Kaarel Liiv (basskitarr) ja Eno Kollom (trummid) seitse uut lugu. Lisaks kõlavad albumil varem avaldatud singlitest “Kiisu”, “Tõkkepuud” ja “Järjekordne armastuslaul”. Kõik salvestused, kokkumängud ja lõppviimistlused on teinud Kaspar Leesme.“Kõikvõimalikkus” sai füüsilise kuju CD-plaatide näol (graafika ja kujundus Rein R Seppius, fotod Albert Kerstna).

Albumiesitlusetendused "Läbimäng" toimusid augusti lõpus Sakala 3 teatrimajas. "Sinna ümber on põimitud minu tähelepanekud elust ja justnimelt elust kaunite kunstide karmis maailmas," tutvustas ta oma plaadiesitluskontserte.

Triinu Upkin ja J.O.C. ehk Päär Pärenson üllatasid 16.veebruaril 2024 ühise singliga “Galatea”. J.O.C. ehk Päär Pärenson on Eesti räppar, tuntud ansamblite Def Räädu ja Uus Energia solistina. “Galatea”, drum n’bassi rütmi, mahedat poppi ja räppi sünteesiv lugu räägib tehisnaisest ja inimmehest. Pealkiri viitab Vana-Kreeka müüdile kujuraidur Pygmalionist, kes vormis endale marmorist ideaalse naise Galatea. Tänapäeval on tehisliku kaaslase loomine väga reaalne. Aktuaalne ja intrigeeriv teema tehisaru või robotkaaslase kasutusvõimalustest inspireeris autoreid inimkonna tahtejõudu ja vastupidavust aina täiustuva tehisintelligentsi võimete vastu proovile panema.

21.veebruaril andsid artistid ühise kontserti Tallinnas Philly Joe’s džässklubis. Lisaks “Galatea” esitlemisele ja muusikavideo esilinastusele kombati üksteise repertuaari ja mugavuspiire. “Galatea” video režissööriks oli Rene Topolev (Bluberery Entertainment).

Faktid

Nimi: Triinu Upkin
Sünnipäev: 22.12.1987

Upkini bändis mängivad Rain Rämmal (klahvidel), Jaan Jaanson (kitarril), Kaarel Liiv (basskitarril), Eno Kollom (trummidel).

Muud huvitavat

Seotud videod

Triinu Upkin & J.O.C - Galatea
Triinu Upkin & J.O.C - Galatea

Artist: Triinu Upkin & J.O.C

Lugu: Galatea

Aasta: 2024

Režissöör: Rene Topolev (Bluberery Entertainment)

Triinu Upkin - Järjekordne armastuslaul
Triinu Upkin - Järjekordne armastuslaul

Artist: Triinu Upkin

Lugu: Järjekordne armastuslaul

Aasta: 2023

Triinu Upkin - Kiisu
Triinu Upkin - Kiisu

Artist: Triinu Upkin

Lugu: Kiisu

Aasta: 2022

Triinu Upkin - Tõkkepuud
Triinu Upkin - Tõkkepuud

Artist: Triinu Upkin

Lugu: Tõkkepuud

Aasta: 2022