Marilyn Manson

11.septembril 2020 ilmus Marilyn Manson 10-looline uus album "We Are Chaos", mille nimiloo videosingli avaldas ta 30.juulil. Shooter Jennings produtseeritud albumi järgmine lugu "Don't Chase The Dead" anti välja 10.septembril. Manson ütles, et kuigi nii äsja avaldatud lugu kui ka teised uuel albumil kõlavad lood on kirjutatud juba mõnda aega tagasi, tekib neid kuulates tunne justkui kõik maailmas korduks ja lood oleks tegelikult just praegu kirjutatud.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 14.04.2002 - 09:33
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 11.09.2020 - 07:15
Välismaine artist, Ansambel, Hard Rock & Metal

Kes poleks kuulnud Florida shockrocki bändist nimega Marilyn Manson ja ohhetanud nende tülgastamapanevaid videosid telekast vaadates ning keeranud muusikat ema-isa karjumise peale vaiksemaks. Ometi on ansamblil kindel koht nii Ameerika kui muu maailma muusikas ning seda musastiili kutsutakse death-metal. Kuigi bändi viimane album ilmus juba pea kaks aasta tagasi, pole nad kadunud kusagile. Alles märtsis hullutati kuulajaid uue singliga “Tainted Love”, mis seekord oli cover Soft Cell omaaegsest loost. Seekordne lugu kõlab vägevalt ja see telliti spetsiaalselt filmile “Not Another Teen Movie“. Shock-rock bänd Marilyn Manson on olnud eelmise kümnendi üheks kõige vastuolulisemaks bändiks üldse kui arvestada vastuolu bändi meeletu lavalise show ja nende endi üsna vaoshoitud tegelikke persoone. Ansambli liider ja solist on Marilyn Manson, kes on välimuselt üsna kõrend, sest kaalub vaid 62 kilo ent pikkust on mehel 186cm. Kui lisada siia otsa veel platvormid, mida ta alati laval kannab, on mees päris koljat.

Aga mingem ajas 30 aasta tagasi kui 05.jaanuaril 1969 sündis Ohio osariigis Cantonis poiss nimega Brian Hugh Warner. 18-aastasena alustas Warner tööd Floridas kus ta oli muusikakriitik ning puutus kokku paljude karvaste pillimeestega. 1989 aastal kohtas ta kitarristi nimega Scott Putesky ning kuna meestel oli muusikast ühine arusaam, otsustati hakata tegema oma bändi, mille nimeks sai "Marilyn Manson and the Spooky Kids“. Sürrealistlikest kaalutlustest lähtudes võeti omale lavanimed, milles esimene pool pidi olema naise nimi ning teine pool pidi kuuluma tuntud mõrvarile. Nii saadigi viie mehe lavanimedeks järgmised: Marilyn Manson (laulja), Daisy Berkowitz (kitarr), Olivia Newton-Bundy (bass), Zsa Zsa Speck (klahvpillid) ja Sara Lee Lucas (trummid), kes küll mõne aja pärast välja vahetati uue trummari Ginger Fish vastu. Samuti muutus ka ansambli basskitarrist, kelleks sai Twiggy Ramirez (sündinud Jeordie Francis White, 20. juuni 1971, Florida, USA).

Ansambli esimene album “Portrait Of An American Family” ilmus 12.juulil 1994 ning selle andis välja Nothing Records. Selle LP produtsendiks oli Trent Reznor ja bändi toetas paljuski Nine Inch Nails, kelle kontsertidel ka Marilyn Manson soojendusbändina kaasa lõi. 24.oktoobril 1995 ilmus teine LP “Smells Like Children” ning Manson esitas coveri Eurythmicsi klassikasse kuuluvast loost "Sweet Dreams (Are Made of This)", mis leidis tähelepanu raadiojaamade ja MTV poolt. Juunis 1996 lahkus bändist Berkowitz ning tema asemele astus Zim Zum (sünd. Michael Linton), kes võitis ansambli korraldatud kitarristide konkursi 150 mehe hulgast.

“Antichrist Superstar” oli kolmas LP ning selle ilmumisaeg 08.oktoober 1996. Plaat jõudis juba esimesel müüginädalal Billboardi plaaditabeli kolmandale kohale ning ameerika kriitikutel polnud enam võimalust nende kallal viriseda, sest LP oli sisult palju tõsisem eelmistest plaatidest ning siin peitusid laulusõnades juba üsna tõsised sõnumid. Plaadilt kerkis edetabelitesse singel nimega 'The Beautiful People”, millega Marilyn Manson triumfeeris järgmise aasta MTV muusikaauhindade jagamisel. Järgnes mõõn ansambli tegevuses ja närvipinged, mis tipnesid kitarrist Zim Zum lahkumisega ning tema asemele astus ansambli “Two” kitarrist John "John 5" Lowery. Augustis osales ansambel filmimuusikas “Man On Compus” ning mängis sisse David Bowie coveri “Golden Years”.

Marilyn Mansoni looming on korduvalt vaidlusi põhjustanud. Näiteks 1997. aastal toimus Ameerika senatis istung kaasaegse kultuuri mõjudest noortele, kus põhiteemaks oli arutelu bändi muusika üle. «Minu laulud on sellest, mis meid kõiki ümbritseb,» kommenteerib Marilyn Manson (sündinud Brian Hugh Warner). «Aga mõned inimesed on hirmunud – neile ei meeldi see, kuidas mina ümbritsevat vastu võtan. Ja mida ma ka ei teeks, eeldan ma, et see kutsuks esile elavad vaidlused. Siiski on kõik see minu provokatiivse imidži ja stiiliga kaasaskäiv osa ning see saadab alati mind ja minu loomingut.» Muusiku sõnul ühendas ta oma nimes kaks poolust: heleda – näitlejanna Marilyn Monroe ja tumeda – kurjategija Charles Mansoni, et näidata peent piiri, mis lahutab inimese elus suurepärast ja õudset, geniaalsust ja hullumeelsust.

15.septembril 1998 ilmus järgmine album “Mechanical Animals”, millest sai võimas edetabelite lõvi nii Ameerikas kui juba ka Inglismaal. Siit sadas häid hitte ridamisi, "Rock Is Dead", "The Speed Of Pain" ja "The Dope Show". Järgmisena lindistati kontsertalbum “The Last Tour On Earth”, millega hullutati publikut ja kuulajaid alates 16.novembrist 1999. Sama ränka rida ajab ka ansambli viimane LP “Holy Wood (In The Shadow Of The Valley Of Death)”, mis ilmus 13.novembril 2000. Sellelt plaadilt tuleks esile tõsta käredat esimest singlit “The Fight Song”, mis lasti välja enne Inglismaa kontserttuuri 2001 aasta 29.jaanuaril. Lugu ise on üheks parimaks pärliks plaadilt “Holy Wood” ning iseloomustab ülihästi tänapäeva maailmas valitsevat vägivalda läbi tõeliselt klassikalise shock-rocki punkide sõnade ja karjatuste saatel. Vaid mõned sekundid loo alguse kitarritinistamist ning siis järgneb tigedaid sounde ja sõimu pea kolm minutit. Bänd rockib siin tõelises hiilguses ning tuleb mõnuga nautida neid vilju, mis punkmuusika rock’n’rolli edasi arendades on saavutanud. “Ma ei ole mingi olematu jumala ori,” lõriseb Manson äärmiselt tigedalt.

16.novembril 1999 andis Marilyn Manson välja 15 lugu sisaldava kontsertplaadi “The Last Tour on Earth”. Siin kuuleme kogu siiani ilmunud lugude paremikku, alustades esimeste hittidega "Sweet Dreams" ning "Lunchbox" ja kogu paremikku albumitelt "Antichrist Superstar" ja"Mechanical Animals". Rariteetsemast materjalist pakutakse veel filmidest tuntuks saanud lugusid "Get Your Gunn" soundtrackilt "S.F.W." ning maiuspala lõpuloost soundtrackil "Celebrity Deathmatch". Kokkuvõtvalt väga hea ülevaade ansambli ja selle ninamehe Marilyni senistest tegemistest. Vahepeal on loobutud ka traditsioonilistest bändimeeste nimedest ning praegune klahvpillimees kannab lihtsat hüüdnime Pogo. Viimane bändi liikmevahetus leidis aset 2002 aastal kui kinga sai basskitarrist Twiggy Ramirez ning tänaseks on tema koha hõivanud rootslane Tim Sköld Saksamaa industriaalrocki ansamblist KMFDM.

Marilyn Manson andis 12.mail 2003 välja järgmise albumi Interscope Records abiga ning see LP kannab nime “The Golden Age of Grotesque“. Plaadi produtsentideks on bändiliikmed Manson ja Tim Sköld. Esimeseks on plaadi kolmas lugu “mOBSCENE“, mis on igati tige ja mitmekesine andmine.

Marilyn Manson'i uut plaati “The Golden Age of Grotesque“ võiks alguseks kohe võrrelda samalaadse ülesehituse poolest Alice Cooper'i 1975 aasta plaadiga “Welcome to My Nightmare“ ent kui Cooper tegi oma plaadil rohkesti huumorit ja parodeeris kabareed, siis Manson’il paistab asi naljast kaugel olevat. Seda kinnitab ta ka ise plaadi viimases loos "Vodevil", milles kõlab läbi mõte, et laulja on sündinud vales kohas ja valel ajal, tuues võrdluseks natsieelse Saksamaa. Uus plaat erineb üsna tugevalt Manson’i eelmistest ning see on täis tugevat rockimist ja raevu. Juba eelpoolkirjeldatud singlile "mOBSCENE", tuleks esile tõsta huvitavat lugu "Ka-Boom Ka-Boom", mis ka nagu terve plaadi temaatika, räägib elust enesest ja staariks olemisest.

Mehhikos, Monterreys toimus 16. oktoobril protestiaktsioon, kus umbes sada kristlast laulsid ja palvetasin šokk-rokkar Marilyn Mansoni hinge eest, kes esineb samas linnas 5. novembril. Kontsert toimub siiski protestist hoolimata. Protestiaktsiooni organisaator on Arsenia Campos, kelle tütar mõrvati eelmisel aastal satanisti poolt. Kaks päeva varem esines Manson Denveris esimest korda peale 2001. aasta Ozzfesti, kus samuti toimus tema vastu suunatud meeleavaldus. Mansoni vastu suunatud proteste on korraldatud üsna palju peale 1999. aastal toimunud tapatalgut Clumbine'i koolis. Mansonit nimelt on peetud tapjate üheks kultuuriliseks mõjutajaks.

Marilyn Manson ametlik leht teatab 2004 aasta uudistes, et 27.septembril tuleb välja groteskse rokistaari Best of album koos dvd-ga. Plaat annab ülevaate ansambli viimase kümne aasta tegemistest ning uue loona lisatakse siia koverdatud "Personal Jesus" bändi Depeche Mode lugu, mis ilmub samas ka singlina. Videoplaat sisaldab samuti hinnalisi üllitisi ning maiuspalana lubatakse varem keelustatud varianti loost "(s)AINT", mille valmimist juhtis Itaalia näitlejatar Asia Argento. Kogu kupatus on varustatud tugeva pildimaterjaliga ning plaadi kujunduse autoriks on Manson ise. Plaadi nimeks on "Lest We Forget" ja sellel on 17 lugu.

Manson on alustanud tööd ka juba järgmise stuudioalbumi kallal, mis saab olema jälle Interscope plaadifirma toode. Ent ansamblist on lahkunud seni teadmata põhjustel kitarrist John 5, kes oli bändi liige alates 1998 aasta albumist "Mechanical Animals".

Märtsis 2005 anti välja remiksitud singel "The Nobodies", millel Mansoni viimase albumi loole lisaks pakuvad remikse Chris Vrenna, Jam & Spoon ja K Rock. Singlile valmis ka video.

Marilyn ja tema kauaaegne kihlatu, glamuurne modell Dita Von Teese teatasid oma pulmaplaanidest aprillis 2005 ning 03.detsembril saigi pidu peetud. Pulmad toimusid Iirimaal Gurteen'i lossis 60 külalise osavõtul. USA kodanikena 36-aastane Brian Warner ja 33-aastane Heather Sweet elavad koos oma LOs Angeelese kodus märtsist 2004. Erimeelsuste tõttu viis naine aga lahutuspaberid sisse juba 29.detsembril 2006.

Mansoni versioon loost "This Is Halloween" kõlab kaheplaadilisel soundtrackil Tim Burtoni filmist "The Nightmare Before Christmas", mille uus versioon ilmus 24.oktoobril 2006.

04.juunil 2007 ilmus bändi kuues stuudioalbum "Eat Me, Drink Me". Albumi avalööki on võimalik kuulata Mansoni myspace lehelt. Esimene singel "Heart-Shaped Glasses (When The Heart Guides The Hand)" paiskus eetrisse juba aprillis. Laulja Marilyn Mansoni uues muusikavideos on näha karme seksistseene, milles rokkar armatseb oma uue tüdruksõbra, näitlejanna Evan Rachel Woodiga. Videos on näha, kuidas paar kirglikult verega kaetult voodis armatseb ja siis suundub kabrioletiga sõitma. Hilisemates kaadrites näitlejanna limpsib ja suudleb tema käes olevat nuga. Evan Rachel Woodile pole karmid stseenid tundmatud. Tema esimene filmiroll oli 2003. aastal linateoses «Thirteen», kus ta mängis seksist, narkootikumidest ja rokkarite elustiilist sõltuvuses olevat teismelist. Marilyn Manson on öelnud, et tema selle aasta suvel välja tuleva uue plaadi tegemiseks sai ta inspiratsiooni oma abikaasast Dita Von teese`is lahkuminekust. Ta lisas, et sellel plaadil olevad laulud käsitlevad inimsuhete tumedamat poolt.

Marilyn Manson viimase albumi lugu "Mutilation Is The Most Sincere Form Of Flattery" kõlab filmis "Funny Games".

Bändi maailmaturnee "Rape Of World" algas 2007 aasta juunis. Poole aastaga andis Manson ja tema bänd 93 kontserti Ameerikas, Kanadas, Kolumbias, Argentiinas, Uus-Meremaal, Mehhikos, Austraalias, Jaapanis ja veel 23 Euroopa riigis. 22. detsembril Saku Suurhalli laval toimunud show oli 2007. aasta tuuril viimane ning bänd esines järgmises koosseisus: Marilyn Manson (vokaal), Tim Skold (kitarr), Chris Vrenna (klahvpillid), Rob Holliday (basskitarr) ja Ginger Fish (trummid).

Oktoobris 2007 teatas Manson, et ta on järgmise albumiga peaaegu lõpule jõudmas. Kõik lood on kirjutatud koos jaanuaris 2008 taaühinenud basskitarristiga Twiggy Ramirez. Veebruaris teatas ametlik leht, et uue plaadi nimeks saab "The High End Of Low" ning see tuli välja 25.mail 2009. Albumit promos esmalt video singliloole "I Want To Kill You Like They Do In The Movies" ja see sadism oli 9 minutit pikk. Teise videona tuli veel "Arma-Goddamn-Motherfuckin'-Geddon".

Marilyn Manson teatas novembris 2010, et tema firma Hell ja inglaste Cooking Vinyl on löönud käed Mansoni järgmiseks albumiks. Plaadi "Born Villain" esimene singel "No Reflection" jõudis raadiotesse 08.märtsil ning 14-looline plaat ilmus 30.aprillil 2012.

20.augustil 2012 avaldati teine singel “Slo-mo-tion”, mille Dirtyphonics remix on saadaval Beatportis.

Rob Zombie & Marilyn Manson ühinesid "Twins of Evil" tuuril, mis algas 2012 aasta septembri lõpus Ameerikast ning jõudis novembris Euroopasse. 5.detsembril esineti Stockholmis ja 6.detsembril Copenhagenis.

Marilyn Manson ja Taani tantsustaar Mr Oizo ühendasid jõud uueks singliks "Solid". Esmaesitlus oli 28.juunil 2013.

Jaanuaris 2014 andis Manson inteka ajakirjale "Kerrang", kus kõneles oma tegevusest uue albumiga. 26.oktoobril tuli esimese loona avaldamisele "Third Day Of A Seven Day Binge".

Marilyn Manson kümnes stuudioalbum "The Pale Emperor" ilmus 16.jaanuaril 2015 ning sisaldab 10 lugu. 15.detsembril tuli avaldamisele uus lugu "Deep Six", mille video autoriks Bart Hess.

11.mail 2015 jõudis VEVOsse "Mephistopheles of Los Angeles" muusikavideo, mille lavastas Francesco Carrozzini. 10.juulil avaldas Manson muusikavideo "Third Day of a Seven Day Binge".

Marilyn Manson 10-s album kannab nime "Heaven Upside Down" ning ilmus 6.oktoobril 2017. Singel "We Know Where You Fucking Live" tuli välja 11.septembril ning teise loona avaldati "KILL4ME".

13.novembril jõudis vaatajateni Marylin Manson "KILL4ME" muusikavideo, kus mängib kaasa Johnny Depp. 17.jaanuaril teatas Manson, et Depp tuleb kaasa tuurile kitarristiks.

"Tattooed In Reverse" on Marylin Manson järgmine singel ning selle 23.märtsil 2018 avaldatud videos teeb kaasa Courtney Love.

11.juulil tulid Marilyn Manson ja Rob Zombie välja ühise looga "Helter Skelter", mille produtseeris Zeuss.

Marilyn Manson andis 18.oktoobril 2019 välja singli "God's Gonna Cut You Down" koos muusikavideoga, mille lavastas Tim Mattia.

11.septembril 2020 ilmus Marilyn Manson 10-looline uus album "We Are Chaos", mille nimiloo videosingli avaldas ta 30.juulil. Shooter Jennings produtseeritud albumi järgmine lugu "Don't Chase The Dead" anti välja 10.septembril. Manson ütles, et kuigi nii äsja avaldatud lugu kui ka teised uuel albumil kõlavad lood on kirjutatud juba mõnda aega tagasi, tekib neid kuulates tunne justkui kõik maailmas korduks ja lood oleks tegelikult just praegu kirjutatud.

Faktid

Nimi: Brian Hugh Warner
Lavanimi: Marilyn Manson
Nimi tuleneb: Marilyn Monroe (näitlejanna) ja Charles Manson (kurikuulus sarimõrvar)
Sündis/koht: 05.jaanuar 1969 / Canton, Ohio, USA
Tähtkuju: Kaljukits
Koht bändis: Laulja

Teised liikmed 2018 aastal:
kitarrist Tyler Bates
trummar Gil Sharone
bassist Juan Alderete
rütmikitarrist Paul Wiley

Muud huvitavat