Massive Attack

23.oktoobril 2023 suri 44-aastaselt kopsuvähki Massive Attack kitarrist Angelo Bruschini.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Kaarel - kaarel_a@yahoo.com 06.04.2003 - 10:57
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 24.10.2023 - 14:56
Välismaine artist, Ansambel, Rap & Hip-Hop

Massive Attacki ajaloo sissejuhatus algab aastaga 1983, kui tekkis bänd nimega The Wild Bunch. Bänd segas oma loomingus erinevaid muusikastiile, nagu hip-hop, soul, raggae ja punk. Kuigi bänd jõudis endale koguda palju andunud fänne, suudeti üllitada vaid üks EP.

1987. aastal bänd lagunes ja selle liikmed 3D, Daddy G ja Mushroom moodustasid Massive Attacki. Esimene singel ilmus aastal 1988, kuid esimene tuntust kogunud singel, Daydreaming, millel vokaalosa laulis Shara Nelson ning kus räppis Tricky. Aasta hiljem ilmus nende esimene album- Blue Lines. Vaevalt oskasid mehed enne seda arvata, et sellega antakse inspiratsiooni väga paljudele muusikutele ja pannakse alus uuele muusikastiilile- trip-hopile. Blue Lines'i peetakse üheks 1990-ndaid aastaid enim mõjutanud albumiks. Massive Attack nautis peale albumi ilmumist kriitikute ja fännide kiitmist ja poolehoidu. Väike tagasilöök tabas bändi Lahesõja ajal, kui neid sunniti oma nime lühendama Massive'iks. Pika nimega ei oleks neid sõja ajal lubatud USA raadiojaamades mängida. Loodetavasti ei ole alanud sõja ajal oodata uut nimemuutust. Aasta hiljem ilmutati järgmine EP eelmise plaadi lugude remixide juba endise nime all.

Kolm aastat peale debüüti ilmutati järgmine album Protection ja kuigi kriitikuid ootas või kartis täpselt samasugust plaati, suutis Massive Attack oma fänne veelkord üllatada veelgi enama eksperimenteerimisega. Albumi produtsent oli Wild Bunchist pärit Nelle Hooper. Plaadile oli kaasatud mitu uut lauljat ning pianist Craig Armstrong.

Varsti peale Protectioni ilmumist lahkus bändist Tricky, et pühenduda väga edukaks kujunenud soolokarjäärile ning mõnda aega arvati, et bänd vaevleb loomingulises kriisis ja et Tricky edukas soolokarjäär ning sarnast stiili viljeleva Portisheadi edu võivad Massive attacki populaarsust kahandada.. Kuid vaid aasta peale eelmist plaati ilmus järgmine, No Protection, küll mitte uute lugudega, vaid Mad Professori remixidega eelmise albumi lugudest.

1996. aastal lõi Massive attack oma plaadifirma Melankolic. Mõnda aega oli bändist vähe kuulda, kuni ilmus uue plaadi Mezzanine esimene singel Risingson. 1998. aastal ilmunud albumit peetakse ehk Massive Attacki parimaks plaadiks, kuid kindlasti on tegu tõelise meistriteosega ja nende populaarseima üllitisega. Albumit on kokku müüdud üle 2,5 miljoni koopia. Mezzanine oli eelmistest albumitest süngem, salapärasem ning rohkem rockist mõjustatud. Plaadilt ilmus ka mitu singlit, neist Teardrop sai Massive Attacki üheks edukaimaks ning selle fantastiline video võitis MTV auhinna.

Mezzanine oli erinev Massive Attacki varasemast loomingust ning ei meeldinud sugugi kõigile. Nende hulka kuulus ka Mushroom, kes ütles, et see on "fucking punk-record". liikmete vahelised pinged viisid lõpuks Mushroomi lahkumiseni bändist. Bänd jätkas siiski tegevust, asudes töötama uue materjali kallal. Uut materjali aga ei ilmutatud. 2000. aasta suursündmuseks fännidele kujunes hoopis 3D ilmutatud kunstiraamat Fitting In, mida tükiti 50 eksemplari ja müüdi hinnaga 600 dollarit tükk. Tulud annetati Punasele Ristile.

Bänd jätkas uue materjaliga töötamist, kuid bändisiseste ebakõlade ja eriarvamustega materjali suhtes. Kümnete tundide kaupa stuudiosalvestusi visati kõrvale, pidades neid mitte piisavalt headeks. Kolm albumit olid olnud kõik täiesti erinevad, neljandat eelmisi kordamata teha oli raske. Prooviti erinevaid lauljaid ning erinevaid stiile. Lõpuks otsustati plaadile kaasata Sinead O'Connor ja Jhelisa. Albumi kõrvalt ilmutati singel Nature Boy koos David Bowiega filmi Moulin Rouge soundtrackile ning DVD Eleven Promos, mis sisaldas muusikavideosid.

2002. aasta algul, enne plaadi uue materjali lindistamist, tuli 3D välja teatega, et Daddy G ei osale albumi tegemisel ja vihjas, et see plaat võib jääda Massive attacki viimaseks. Hiljem teatati siiski, et Daddy G on siiski bändi, kuid võttis aastase puhkuse. Albumi ilmumistähtaega lükati korduvalt edasi, Jhelisa ja Craig armstrong arvati plaadilt välja.

Massive Attacki neljas album, 100th Window, ilmus lõpuks 2003. aasta algul. Uus album on eelmisest meloodilisem, kui Mezzanine'il 3D rohkem rääkis kui laulis, siis 100th Window sisaldab ka tema sisselauldud vokaale lisaks Sinead O'Connori häälele. Nautida tuleb käesolevat plaati, selle esimest singlit Special Cases ja varsti ilmuvaid singleid Prayer For England ja Butterfly Caught/Antistar.

Massive Attack kirjutas muusika thriller-filmile "Danny the Dog" ja selle soundtrack-album ilmus 11.oktoobril 2004 Virgin Recordsilt. Soundtrack on naturaalne instrumentaalmuusika, mis koosneb 21 kompositsioonist. Plaadil kõlavad need kronoloogilises järjekorras filmi alusel ning näitab Massive Attack'i võimekust luua haaravaid ja põnevaid meistriteoseid nukratest mõtlikest meloodiatest kiirete rajudeni välja. Film ise on action-thriller ja selels mängivad näitlejad Jet Li, Morgan Freeman ja Bob Hoskins, filmi direktreeris Louis Leterrier.

Bändi järgmine album ilmus 25.märtsil 2006. Kahest plaadist ja parimatest lugudest koosnev “Collected” esimene osa sisaldab annsambli enda poolt valitud lugusid nagu “Unfinished Sympathy”, “Safe From Harm”, “Protection”, “Teardrop” ja ”Angel”. Teine osa on kogumik rariteetidest ja töötlustest, samuti dvd kõigi videodega. Esimene singel tuli 11.märtsil 2006 ja see on uus lugu “Live With Me”, laulmas kuuleme ja näeme Terry Callier'i. Bänd on naasnud taas hingestatuma muusika juurde kui seni ning video aitab üles võtta Jonathan Glazer. "Live With Me" kõneleb üsna tõsistest sotsiaalsetest probleemidest ning selle videos näeme tüdrukut allakäigutrepil. 08.juunil 2006 alustas ansambel maailmatutneed, milles esinetakse nii Euroopas, Jaapanis kui USA-s.

2008 aastal valiti Massive Attack Londonis toimuva muusika- ja kunstifestivali Meltdown kuraatoriks. Nii sai ansamblist esimene bänd-kuraator selle unikaalse festivali 15-aastase ajaloo jooksul. Üheksa päeva kestev üritus hõlmas nii muusikat kui ka arutelusid, filmi ja kunsti.

Virgin Records andis 06.oktoobril 2009 välja neljaloolise EP "Splitting the Atom", millel kolm uut lugu ning Bulletproof Love (Van Rivers and The Subliminal Kid Remix).

Juba 7 aastat polnud ansambel pärisalbumini jõudnud ent nüüd tuli 08.veebruaril 2010 lõpuks nende viies stuudioplaat "Heligoland". 10-loolisel plaadil osaleb palju külalisi, nimekaimad Damon Albarn, Hope Sandoval ja Tunde Adebimpe. Bändis on samuti tagasi Grantley Daddy G Marshall.

19.novembril 2012 avaldas Virgin Records ansambli esimese albumi "Blue Lines" 2012 Remix/Remaster CD. Originaal ilmus aprillis 1991.

Robert Del Naja (3-D) lööb kaasa elektrolegendi Jean-Michel Jarre 16.oktoobril 2015 ilmuval albumil "Electronica" ühiselt valminud loos "Watching You".

Massive Attack alustas üle pika aja jaanuaris 2016 UK tuuriga. 16.oktoobril 2015 ilmunud elektrolegendi Jean-Michel Jarre albumil kõlab koos 3D-ga ühislugu "Watching you".

Massive Attack jagab uut muusikat iPhone appis Fantom, mille üks autoritest on Robert Del Naja. 29.jaanuaril 2016 tuli välja nelja looga EP "Ritual Spirit". Videona avaldati "Take It There".

26.juulil jagati Fantomis kahte uut lugu - "Come Near Me" ja "The Spoils".

Massive Attack esines 12.augustil 2016 Soomes Suvilahtis toimunud Flow festivalil.

Massive Attack tellis 2019 sügisel suuremahulise uuringu live-muusika tööstuse süsinikujalajälje hindamiseks. Duo lubab koostöös Tyndalli-nimelise kliimamuutuste teadusuuringute keskusega kaardistada kontsertturneede tekitatud süsiniku jalajälg ja leida võimalused, mida heitkoguste vähendamiseks kiiresti ette võtta. Uuring võtab ette live-muusika tööstuse kõige suurema süsiniku jalajäljega valdkonnad: külastajate transport, bändireisid ja produktsioon ning kontserdikoha heitkogused.

10.juulil 2020 avaldas Massive Attack kolmeloolise "Eutopia" EP. Värske materjal on inspireeritud Thomas More'i raamatust "Utoopia". Visuaalalbumil löövad Massive Attack'i kõrval kaasa ka Algiers, Saul Williams ja Young Fathers. Samuti kuuleb plaadil kolme poliitilist eestkõnelejat: Christiana Figueres'i, Guy Standingut ja Gabriel Zuckmani. Lood on salvestatud koroonaviiruse pandeemia ajal, videod valmisid visuaalkunstnik Mario Klingemanni käe all.

23.oktoobril 2023 suri 44-aastaselt kopsuvähki Massive Attack kitarrist Angelo Bruschini.

Faktid

Massive Attack on:
21.jaanuar 1965 - Robert Del Naja (3-D)
10.november 1967 - Andrew Vowles (Mushroom)
18.detsember 1959 - Grant Marshall (Daddy-G)

Muud huvitavat