Pantera

14.juulil 2022 anti teada, et laulja Philip Anselmo ja bassist Rex Brown asuvad tuurile Põhja-Ameerikas ja Euroopas PANTERA nime all. Nendega liituvad laval Antrax trummar Charlie Benante ja Ozzy Osbourne kitarrist Zakk Wylde. Avakontsert toimus 2.detsembril Mexico's.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 09.06.2002 - 09:58
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 03.12.2022 - 10:57
Välismaine artist, Ansambel, Hard Rock & Metal

Pantera on psühhometalli bänd ning üks vähestest alternatiiv-metallibändidest mida tasub kuulata kogu selle isehakanud rämpsu seast, mis tänapäeval liikvel on. Nende muusikas ja eriti laulusõnades on rohkelt punkelemente, mis muudab nad eriti kuumadeks. Pantera muusika on massiivne, võimas, brutaalne, samas väga agressiivne metall, kuid aasta-aastalt on see muutunud järjest professionaalsemaks ja järjest raskemaks ning viimistletumaks. Suurema tähelepanu tõmbas bänd endale 90-ndate aastate algusest alates kui oldi niiöelda maa-alt välja tuldud ja saadud leping suurema plaadifirmaga.

Täielik paanika vallandus 21. märtsil 1994 aastal kui paljud populaarse Billboardi nädalauudiste lugejad avastasid äkki Top-200 enimmüünud albumite esimeselt kohalt neile täiesti tundmatu nime. See oli Pantera ning nende album “Far Beyond Driven”. Muidugi oli see paljudele üllatus, kuid kõik kes on elanud bändi pidevale tõusule kaasa alates bändi algusaastatest Dallase baaridest kuni maailmalavadele jõudmiseni teavad, et Pantera on olnud ja jääb üheks kuulsamaks 90-ndate aastate metallibändiks. Pantera teeneks võib tänapäeval lugeda ka seda kuhu praegune raske metall üldse välja on jõudnud. Tänaseks on Pantera bänd, kellel on neli plaatinaplaati, kolm kuldset videot ning ka kaks Grammy auhinda ning mis kõige fenomenaalsem – kogu see edu on tulnud ilma erilise raadio ja MTV abita.

Pantera andis septembris 2003 välja "Best Of" - stiilis CD. Plaadil on 16 lugu ning selle väljaandjaks oli Rhino Records Warner Music Group’ist.

Ajalugu:

I lugu - Pantera sündimine
See juhtus XX sajandil kaugel Ameerikas…..Esimesena sündis Vincent Paul Abbott ja see juhtus 11.märtsil 1964 aastal Dallases Texase osariigis. Juba mõni kuu hiljem, täpsemalt 27.juunil 1964 aastal nägi ilmavalgust Rex Robert Brown sama osariigi linnas nimega Graham. 1966 aasta 20.augustil tähistas perekond Abbott samas Dallases oma uue poja Darrell Lance Abbott’i sündi. Läks veel paar aastat ja ida pool Dallas’t Louisiana linnas New Orleans’is sündis Phillip Hansen Anselmo ja täpsemalt juhtus see 30.juunil 1968.aastal. ….ja kogu see lugu on tõsi.

II lugu – Pantera iseseisvad aastad.
Nojah, varajastel 80-ndatel aastatel lõid kõik meessoost Abbott’id – Diamond/Dimebag Darrell, Vinnie Paul ja nende isa Jerry Abbott omaenda lindistusstuudio ning kui ma täpselt mäletan kutsuti seda Metal Magic Records. Siis aastal 1984, ma arvan, loodigi ametlikult Pantera koos bassimehe Rex’i ja esimese laulja Terrence Lee’ga. Kõik sai alguse Ft. Worth Texas’e klubis Savvy’s. Kõige esimene plaat oli “Metal Magic”, mis oli päris ilusa 350 000 eksemplarise läbimüügiga. Siis ilmusid veel “Projects In The Jungle” ning “I Am The Night”, mida müüdi samuti “mõningad” eksemplarid. Kõik need albumid toodeti nende oma kompanii poolt ja ainsateks ostjateks olid kohalikud. Siis läks Terrence Lee bändist minema ja ka teda asendanud David Peacock ei saanud järgmise plaadiga hakkama. Lõpuks 1986. aasta lõpuks leitigi üles Phillip Anselmo, kes aitas Pantera’l lindistada nende viimase omatoodetud albumi “Power Metal”. Sellest sai ka nende seni edukaim album, mis võitis paljude põrandaaluste fännide tähelepanu.

III lugu – kõige tähtsama plaadi lugu
Ühel päeval tegi suur plaadikompanii Atco Pantera’le pakkumise uue plaadi väljaandmiseks. Lõpuks ometi läks täide nende ammune unistus ning Pantera sõlmiski Atco Records’iga plaadistuslepingu. Uus “debüütalbum” “Cowboys From Hell” ilmus 1990. aastal ja see müüs ootamatult edukalt. Selle albumiga jättis Pantera hüvasti oma “glam-rock’i” päevadega ning pöördus täielikult üha enam peadtõstva raskemetalli juurde. Plaadi parimateks lugudeks võib pidada omanäolist nimilugu “Cowboys From Hell”, millest 1991. aastal lähtudes plaadi talutavast edust vändati ka esimene video, siis muidugi Domination ning kõvade Deep Purple mõjutustega ballaad “Cemetery Gates”. Plaat oli Pantera ajaloos murdepunktiks ning peale kuueaastast tegutsemisaega oli lõpuks saadud tuntuks terves Ameerikas.

IV lugu – tigeda andmise lugu
Nüüd ei peatanud Pantera’t enam miski ning algas tigeda andmise aeg. Juba pea ilmus 1992. aastal uus album “Vulgar Display Of Power” ning sellega samaaegselt ka singel loost “Mouth For War”, millest sai kõigi aegade esimene metallmuusika singel, mis on debüteerinud number ühe singlite edetabelisse. Peale seda esines Pantera peaesinejana “Monster Of Rock” festivalil Moskvas. 1993. aastal lasti välja bändi teine video ning aasta lõpus korraldas Pantera suure kontsertturnee Inglismaale. Hoogu peatamata anti välja jällegi uus plaat juba 1994. aastal ning selleks oli nende seni edukaim “Far Beyond Driven”. Album oli niivõrd kõva sõna, et tõusis number üheks nii Ameerika kui ka Austraalia albumite edetabelites tõestamaks, et raske metall ei sure kunagi. Nüüd minnes uuele maailmatuurile vahetas ka kitarrivirtuoos Diamond Darrell oma artistinimeks Dimebag Darrell.

V lugu – viimase ja võimsaima lugu
Kõigi fännide pikaajaliste piinade lõpetuseks ilmus lõpuks üle pika aja ka uus plaat “The Great Southern Trendkill” 1996. aasta mais. Jällegi tootsid mehed uue plaadi omaenda Texase stuudios ning nüüd ei olnud nad enam kellestki sõltuvad ja võidi toimetada oma tahtmise järgi.

Plaadiga mindi uuele kontserttuurile, mis lõppes alles 1997 aasta alguses USA-s. Samal aastal pärjati bändi ka Grammy auhinnaga parima metalli esitluse eest looga “Suicide Note, Part I”. Bändi kontsertidel ei näinud nüüd enam lõppu tulevat ning selle materjali alusel paisati turule juba sama aasta juulis kontsertmaterjal “Official Live: 101 Proof”, kus oli peal 14 live-esitlust ning ka kaks uut stuudilugu. 1997. aasta lõpus tehti valmis ka Pantera kolmas video “Watch If Go”, kus näidati ka mõningaid lavataguseid naljakaid juhtumisi. Kogu järgneva perioodi on Pantera üles astunud mitmel maailmaturneel ning 1999. aastal vändatud muuvis “Detroit Rock City” kõlab nende lugu “Cowboys From Hell”.

VI lugu – 2000 aasta lugu
Peale pikki viivitusi ja probleeme ilmus lõpuks kauaoodatud uus stuudioalbum “Reinventing The Steel” 21.märtsil 2000, millega grupp loodab kinnitada oma positsiooni metal-muusika maailma tipus. Steel on nende nelja aasta pikkuse tööna valminud hiilgav meistriteos. Kokku on võetud kogu senise 17 aasta jooksul villitud stiilid ning parimad efektid eelmistelt albumitelt, mille tulemuseks on saadud loodetavasti üks unustamatumaid uue milleeniumi alguse albumeid. Steel on veenev tunnistus Pantera lubadusest, et nende iga järgmine album saab olema raskem kui eelmine. Tervikuna on Steel sünge ja sügav tee läbi verdtarretamapaneva maailma rängima bändi meelte. Plaati kuulates ei teki kahtlustki, et Pantera oleks nõus loovutama oma metalli- kuninga tiitlit ilma võitluseta. Juba esimene lugu Hellbound ( põrgupiir ) toob esile Phili sügavalt kurgust paiskuvad karjed läbisegi kuradi enda madalate häältega ning see tähendab, et selle loo sisu tuleb võtta räigelt tõsiselt. Järgmises loos “Goddam Electric” algavad Darrelli tuntud metsikud kitarririffid ja soolopained, mida saadab monotoonne räme trumm ja bass. Kolmas lugu “Yesterday Don’t Mean Shit” on üks metsikumaid põrgusttõusmist meenutavaid. Lugu oli kõige esimene, mis uue plaadi jaoks valmis sai ja oli spetsiaalselt ette valmistatud Black Sabbath’i taasühinemistuuri tarvis. Kogu plaadilt ei ole mõtet otsida ühtegi lugu, millelt koort võiks riisuda, sest siin polegi sellist lugu, mis oleks omaette hitt. Pole lootustki leida nõrka vokaali ega nüri soolot ning kõrvatorkavaid möödalaskmisi. Kogu plaati tuleb võtta kui ühtset tervikut, sest see on niivõrd siduv. “Me võtsime selle albumi tegemiseks aega,väga palju aega,” ütles Vinnie. Oskuslikult salvestati kogu materjal jällegi nende enda Texase stuudios. “Selle töö tulemuseks on tõsine pärl,” räägib Vinnie: “Me ei ürita kunagi pürgida nendeks kes me ei ole. Need sidemed mis seovad meid meie fännidega ei katke enam kunagi, sest oma vaimusilmas näevad nad endid seal üleval laval kui me mängime. Seda tunnet ei saa mitte kunagi võltsida.” Just nendes sõnades peitubki Pantera omapära, sest tõustes pikka aega vaid ühe osariigi piires tuntud bändist maailmanimega tegijaks pöördusid nad tagasi oma juurte juurde ning nende fännid ei ole võltsilt juurdepoogitud publik kusagil kaugel kontserdil. Pühendumus ja austus oma fännide vastu muudab Pantera millekski enamaks kui teised uhkeldavad metallibändid, kes jäävadki rockiajaloos vaid keskpärase kuulsusega tühisteks nimedeks.

Lõpulugu – 2003 aasta
Pantera andis 29.septembril 2003 ka Euroopas välja greatest hits tüüpi plaadi. LP kannab ülipikka nime “The Best Of Pantera: Far Beyond The Great Southern Cowboys Vulgar Hits“ ning sisaldab 16 lugu, lisaks veel 12 videoga bonus-dvd. Videodest on esindatud nende koguparemik ning lisaks veel kaks lugu kontsertidelt Moskvas. Plaadi andis välja Rhino Records, mis on osa suurest divisjonist Warner Music Group. Plaadiga tõmmati ansambli ajaloole joon alla, sest koos midagi uut valmis meisterdada pole bändil enam kavas.

08.detsembril 2004 tapeti kitarrist "Dimebag" Darrell Abbott ansambli Damageplan esinemisel ühes Ohio ööklubis. Tema mälestuseks anti 2006 aastal välja dvd "Dimevision Vol 1: That's The Fun I Have".

Sügisel 2006 kutsus Vinnie Paul Abbott kokku uue supergrupi HELL YEAH, mille kosseisu kuuluvad bändi Mudvayne mehed laulja Chad Grey ja kitarrist Greg Tribbet, lisaks bändi Nothingface kitarrist Tom Maxwell ja bassimees Jerry Montano. Bändilt on ilmunud albumid "Hellyeah" (2007) ja "Stampede" (2010). Kolmas kauamängiv "Band of Brothers" ilmus 17.juulil 2012.

Lisaks on Pantera mehed tegevad puntides Damageplan, Down ja Superjoint Ritual.

14.mail 2012 ilmus Pantera CD/DVD deluxe versioon bändi klassikalisest albumist "Vulgar Display Of Power". Bändi facebook avaldas video seni reliisimata loost "Piss".

22.juulil 2013 avaldas oma esimese sooloalbumi Phil Anselmo. Kaheksa looga album "Walk Through Exits Only" ilmus artistinime Philip H. Anselmo and The Illegals all. Loo "Ugly Mug" video avaldati 16.detsembril 2013.

17.detsembril 2013 avaldas Rex Brown osalusega superbänd Kill Devil Hill 11st looga albumi "Revolution Rise". Bändi kuuluvad veel endine Black Sabbath trummar Vinny Appice, endine Pissing Razors laulja Dewey Bragg ja kitarrist Mark Zavon. Video loole “Leave It All Behind” tuli 14.veebruaril 2014.

22.märtsil 2014 avaldati Pantera albumi “Far Beyond Driven” 20-ndaks aastapäevaks duubel-cd, kus esimesel kettal 12 remasterdatud originaallugu ning teisel kettal 40-minutiline 4.juuni 1994 aasta kontsert Monsters of Rock Festivalilt Donington Parkist.

Hellyeah neljas album tuli Eleven Seven Music alt 28.aprillil 2014. Produtsendiks on Kevin Churko.

Philip H. Anselmo and The Illegals oli peaesinejaks 28.juunil 2014 Vana-Vigalas festivalil Hard Rock Laager.

Tõelistest staaridest kubisev suprgrupp Metal Allegiance avaldas 18.septembril 2015 Nuclear Blast Entertainment alt albumi "Metal Allegiance". Plaadil lõid kaasa Philip Anselmo ja Rex Brown.

3.juunil 2016 ilmus Hellyeah viies stuudioalbum "Unden!able". Plaadil kõlab 13 lugu, millest 5.mail esitleti "Human" muusikavideot.

21.oktoobril 2016 tuleb müügile Pantera album "The Great Southern Trendkill: 20th Anniversary Edition", mille boonuskettal kõlavad kontsertversioonides lood, instrumentaalid ja alternatiivmiksid.

11.novembril 2016 ilmus viieliikmelise bändi Phil Anselmo’s Superjoint album "Caught Up In The Gears Of Application". 14.oktoobril esitleti lugu "Ruin You".

2.juunil esitles Rex Brown loo "Train Song" muusikavideot, mis pärines tema esimeselt sooloplaadilt "Smoke On This…". Albumi avaldas 28.juulil 2017 eOne Music.

24.novembril 2017 ilmus "Dimebag" Darrell Abbott mälestuseks dvd "Dimevision Vol 2: Roll with It or Get Rolled Over".

Philip H. Anselmo & The Illegals album "Choosing Mental Illness As A Virtue" tuli välja 26.jaanuaril 2018.

22.juunil 2018 suri legendaarne trummar Vinnie Paul Abbott, kes peale Pantera mängis veel bändides Damageplan ja Hellyeah.

4.septembril 2020 andis Philip Anselmo projekt En Minor välja albumi "When The Cold Truth Has Worn Its Miserable Welcome Out". Singliteks olid "Blue" ja "Mausoleums".

30.oktoobril 2020 avaldati 20ndaks aastapäevaks duubelalbum "Reinventing the Steel", millel lisamaterjalid ja kolm Terry Date remixi lugudest "Revolution Is My Name," "Death Rattle" and "We'll Grind That Axe for a Long Time."

2023 aasta kevadel annab albumi "Horns For A Halo" välja supergrupp Elegant Weapons, kuhu kuuluvad Judas Priest mehed Richie Faulkner ja Scott Travis, lisaks Pantera bassimees Rex Brown ning laulab Rainbow solist Ronnie Romero.

14.juulil 2022 anti teada, et laulja Philip Anselmo ja bassist Rex Brown asuvad tuurile Põhja-Ameerikas ja Euroopas PANTERA nime all. Nendega liituvad laval Antrax trummar Charlie Benante ja Ozzy Osbourne kitarrist Zakk Wylde. Avakontsert toimus 2.detsembril Mexico's.

Faktid

Nimi: Philip Anselmo
Tegevus bändis: Kõik vokaalosad
Sünniaeg: 30. juuni, 1968
Sünnikoht: New Orleans, Louisiana, USA
Pikkus: 185 cm
Kaal: 81 kg
Silmade värv: Pruunid

Nimi: Dimebag Darrell Abbott
Tegevus bändis: Vinge soolokitarri andmine
Sünniaeg: 20. august 1966
Sünnikoht: Dallas, Texas, USA
Surnud: 08.detsember 2004 Ohio
Pikkus: 176 cm
Kaal: 76 kg
Silmade värv: Sinised

Nimi: Vinnie Paul Abbott
Tegevus bändis: Raske trummiisa
Sünniaeg: 11. märts 1964
Sünnikoht: Dallas, Texas, USA
Surnud: 22.juuni 2018
Pikkus: 176 cm
Kaal: 93 kg
Silmade värv: Hallid

Nimi: Rex Brown
Tegevus bändis: Jube virtuoosne bassimees
Sünniaeg: 27. juuli 1964
Sünnikoht: Graham, Texas, USA
Pikkus: 178 cm
Kaal: 67 kg
Silmade värv: Pruunid

Muud huvitavat