Radiohead

Philip Selway kümne looga sooloalbum "Strange Dance" ilmub 24.veebruaril 2023 labeli Bella Union alt. Kaasa on löömas Portishead kidramees Adrian Utley, Briti produtsent Hannah Peel, tsellist Laura Moody ning trummar Valentina Magaletti. 26.oktoobril tõi Selway välja esimese loo "Check For Signs Of Life" ning 11.jaanuaril avaldas ta singli "Picking up the Pieces" koos videoga.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Kaarel - kaarel_a@yahoo.com 24.08.2002 - 12:00
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 12.01.2023 - 07:16
Välismaine artist, Ansambel, Alternative & Indie

Bändi viis liiget kohtusid koolipõlves ja nagu tublid koolipoisid ikka, hakkasid kohe bändi tegema. Nende bändi esialgne nimi oli "On A Friday" - "Reedel", sest see oli tavaliselt ainus päev kui neil oli aega harjutada.

1993. aastal ilmus Radioheadi esimene album "Pablo Honey", millel vapustav hitt "Creep", milles peituvat hingevalu võrreldi enim Kurt Cobaini laulude omaga. Enamik kriitikuid tituleeris Radioheadi järjekordseks ühe-hiti-imeks, kuid õnneks tuli kriitikutel seekord endale tuhka pähe raputada.

Kaks aastat hiljem ilmutas Radiohead albumi "The Bends", mis oli pühendunud fännide ja kriitikute jaoks tõeline sulakuld. Kuigi USA-s "Pablo Honey" edu korrata ei suudetud, oli plaadi menu Euroopas tohutu. Laulud nagu "Fake Plastic Trees" ja "Street Spirit (Fade Out)" muutsid Radioheadi tõeliseks kultusbändiks.

Pea kõik kriitikud ja fännidki olid ühel meelel, et nii head plaati ei suuda Radiohead enam teha. Kuid nad eksisid jälle. 1997. aasta "OK Computer" sai klassikuks juba enne plaadipoodidesse jõudmist. Plaadi esimene singel "Paranoid Android" oli üle 6 minuti pikk ja seega mitte eriti tõenäoline edukas esisingel. Pealegi ei soovinud bänd seda raadiote jaoks välja anda. "OK Computerilt" ei tulnud Top10 hitti, plaadi ja bändi edu tugines edaspidi suust-suhu infol ja positiivsetel arvustustel. Paljude jaoks seisneb bändi võlu suuresti just selles, et seda ei ole metsikult üleshaibitud ning et paljud ei tea Radioheadist siiamaani midagi. Tõelise fänni jaoks ei oma austajate hulk tähtsust.

Kuid hoolimata reklaami vähesusest on Radioheadil metsikult suur austajaskond. 2001. aastal ilmunud "Kid A" tõusis singlite, intervjuude ja videote puudumisest hoolimata esimesel nädalal USA TOP1-ks. Ja hoolimata sellest, et peale iga Radioheadi uut albumit on jälle fänne, kelle arvates pole see enam see tõeline Radiohead, tundub, et Radioheadi populaarsus ei vähene, vaid hoopis vastupidi.

Vahel tundub, et Radiohead püüab tahtlikult fänne eemale hirmutada. Seni viimane album "Amnesiac" ilmus vaid paar kuud peale eelmist ja sisaldas endas veel rohkem eksperimenteerimist ja uusi suundi, kuid sai ikkagi tohutult populaarseks.

Kuuldavasti on Radioheadi meestel juba olemas kes teab kui mitme plaadi jagu muusikat, nii et hoidke kõrvad-silmad lahti. Kui ikka julgete.

09.juuni 2003 ilmuv plaat “Hail to the Thief“ kõigub stiililt kahe endise plaadi “OK Computer“ eepilise progerocki ja “Kid A“ elektroonikasse libiseva teatraalsuse piirimail. Juba plaadi nimi luba aimata ansambli viha ja eriarvamusi kaasaegsest globaalsest poliitikast ning Radiohead ei ulu enam tühjalt kuu poole nagu varem. Sürrealismist pakatavates lugudes on tunda nii hirmu kui raevu 2000 aastal võimule tulnud USA poliitikute kui 11.septembri katastroofist. Thom Yorke ja ülejäänud punt näitab plaadi avaosas oma jõudu ja mitmekesisust ning see algab juba avalooga "2 + 2 = 5". Ometi on plaadi parimad hetked klaverisaatega külmusest kõle "Backdrifts" ning hämmastav meloodia loo "Sail to the Moon" keskosas. Lausa loomulikult on see bändi seniseim meisterlikem helitöö ning selle täielikuks avastamiseks ja mõistmiseks tuleb plaati kuulata väga palju kordi. LP esimene singel kannab nime "There There".

Radiohead' ametlik leht teatas, et 01.detsemril 2004 antakse välja DVD "The Most Gigantic Lying Mouth of All Time", millele pannakse kõik 24 lühifilmi, mis seni on üle kantud just selle kodulehe kaudu.

Aprillis 2005 hääletati ansambli album OK Computer tunnustatud telekanali Channel Four vaatajate poolt kõigi aegade parimaks albumiks ning see pole nali, sest hääletajaid oli üle 400 tuhande. Bänd ise on pannud heategevaks otstarbeks mõeldud The War Child kodulehele välja allalaadimiseks sümboolse tasu eest kõik oma singlid ja seni ilmunud albumid. Samuti oli bänd esimene, kes andis nõusoleku osaleda uuel heategevuaks otstarbeks loodaval kogumikul "War Child", millega tähistatakse selle eelmise plaadi 10-ndat aastapäeva.

Augustis 2005 teatas Thom Yorke, et nad on alustanud ka oma seitsmenda stuudioalbumi lindistamist, mis pidavat tulema a la Kid A stiilis. Teada on juba neli lugu: ‘House Of Cards’, ‘Glass Flowers’, ‘Reckoner’, ‘Arpeggi’.

Ansambel alustab 2006 aasta mais comeback kontsertide sarja Euroopas. Kavas on ka uued lood "4 Minute Warning", "Bangers 'N' Mash", "Spooks", "15 Step" ning "House Of Cards".

Thom Yorke teatas oma esimese sooloalbumi "The Eraser" ilmumisest 10.juulil 2006. Nigel Godrich produtseeritud 9-loolise plaadi ümbrise on kujundanud Stanley Donwood. Yorke lubab Radiohead fännidele, et bändi stiili võib ära tunda vaid kahes loos: 'And It Rained All Night' ning 'Black Swan'. Plaadilt ilmus singlina 21.augustil "Harrowdown Hill", mille b-pooled on veelgi uued lood "Jetstream" ja "The Drunnk Machine". Novembris 2006 ilmus järgmise singlina "Analyse".

Kitarrist Jonny Greenwood komponeeris ilgelt sramaatilise instrumentaalmuusika Oscari nominendist stsenarist-rezissööri nominated Paul Thomas Anderson'i uuele filmile "There Will Be Blood". Soundtrackil kõlab 10 lugu ja see ilmub plaadina 18.12.2007.

10.ktoobrist 2007 sai bändi ametliku lehe kaudu alustada Radiohead seitsmenda albumi "In Rainbows" 10 loo tasulist mahalaadimist. Radiohead lasi oma fännidel ise valida, kui palju nad bändi uusima albumi eest olid valmis maksma. Esimese müügipäevaga laaditi seda maha fantastilised 1,2 miljonit plaati. Pisut pikem discbox saabus müügile 31.detsembrist 2007 UK indie plaadifirma XL Recordings alt.

Esimene singel "Jigsaw Falling Into Place" jõudis müügile 14.jaanuaril 2008 ning selle mustvalge video autoriks oli Adam Buxton ja produtsendiks Garth Jennings. Teiseks singliks valiti "Nude" ja see tuli 31.märtsil 2008.

Mais 2008 valmis Radioheadi video "All I Need" koostöös MTV kampaaniaga "MTV's Campaign Against Human Trafficking". Video tegid John Seale ja Steve Rogers.

Juunis 2008 anti välja album "Radiohead: The Best Of", mis sisaldab valikut Radioheadi Parlophonei aegsetelt albumitelt ilmunud singitest, albumite avaträkkidest ning publiku livelemmikutest. Kogumikust on saadaval neli erinevat versiooni: cd, 2 cd, dvd ja 4 vinüüli box.
Oma 15-aastase karjääri jooksul on Radiohead olnud alati teerajajaks. Tingimatu ja hoolimatu hoiak on teinud Radioheadist ühe meie aegade märkimisväärsemaks ja hinnatuimaks bändiks. Ajakirja Q 2006.aastal toimunud hääletusel ”kõikide aegade parimad albumid” valisid lugejad ”OK Computeri” number üheks ja ”Bendsi” number kaheks ning ”Kid A” oli kümnendal positsioonil.

Mais 2009 asus ansambel taas stuudiosse järgmist plaati meisterdama, teatas bassist Colin Greenwood. Augustis pakuti allalaaditavat lugu "Harry Patch (In Memory Of)", mille sisuks on I Maaimasõjast pääsenud Harry Patch, kes suri hiljuti 111 aastasena. Kohe järgnes allalaaditava singlina "These Are My Twisted Words", mis saadaval bändi online poes w.a.s.t.e. Sinna jõudis lisaks neljalooline EP "Wall of Ice".

Philip Selway andis 30.augustil 2010 välja sooloplaadi "Familial", millel ta erinevate kaaslastega esitab 10 lugu. Avalugu "By Some Miracle" sai tasuta Selway kodulehelt laadida alates 01.juulist.

Jaanuaris 2011 tuli neljalt Euroopa kontserdilt salvestatud livealbum “I Might Be Wrong” digipakina.

18.veebruaril 2011 üllatas ansambel kaheksanda albumiga "The King of Limbs", mis allalaaditav nende ametlikult lehelt. Plaadifirma XL paiskab CD ja vinüüli müüki paari nädala pärast ning mais tuleb luxury box set to.

16.aprillil 2011 ansid bänd singlina välja kaks seniavaldamata lugu "Supercollider" ja "The Butcher".

Suvel 2011 anti albumilt "The King of Limbs" välja seeria 12” remikse. Esimesena tulid Caribou töötluses "Little By Little" ning Jacques Greene tõlgenduses "Lotus Flower". 10.oktoobril ilmus remikside album "TKOL 1234567".

19.detsembril 2011 ilmus DVD "From The Basement live session" ning kahelooline singel "The Daily Mail / Staircase".

Kitarrist Jonny Greenwood kirjutas 2010 aastal instrumentaalmuusika Jaapani filmile "Norwegian Wood" ning 2011 aastal Lynne Ramsay lavastatud draamale "We Need to Talk About Kevin".

2012 aastal kirjutas Jonny Greenwood filmimuusika draamale "There Will Be Blood", mille lavastas Paul Thomas Anderson. 5.novembril 2012 ilmus sellest Jonny Greenwood heliplaat "The Master: Original Motion Picture Soundtrack".

Thom Yorke kutsus 2009 oktoobris kokku koosluse Atoms For Peace, mille liikmed on veel Red Hot Chili Peppers bassimees Flea, produtsent Nigel Godrich, trummar Joey Waronker ja löökriistamees Mauro Refosco. 2010/2011 aastal esineti kontsertidega ning septembris 2012 avaldati esimene singel "Default" koos lisalooga "What The Eyeballs Did". 7.jaanuaril 2013 esitleti lugu "Judge Jury and Executioner".

Atoms For Peace esimene album tuli XL Recordings alt 25.veebruaril 2013, sisaldab üheksa lugu ning kannab nime "Amok".

3.märtsil 2014 ilmus klassikaalbum "St. Carolyn by the Sea/Suite From There Will Be Blood" kitarristidelt Jonny Greenwood ja Bryce Dessner (National).

Thom Yorke üllatas fänne 26.septembril 2014 albumiga "Tomorrow's Modern Boxes", mis on väikse tasu eest allalaetav BitTorrenti appiga.

6.oktoobril 2014 avaldas kümne looga sooloalbumi "Weatherhouse" trummar Philip Selway. Singel "It Will End In Tears" avaldati 9.septembril.

Jonny Greenwood jätkas filmimuusika komponeerimist koostöös lavastajaga Paul Thomas Anderson. Järgmiseks draamaks oli "Inherent Vice", mis jõudis Eesti kinodesse 10.aprillil 2015.

Jonny Greenwood andis 13.11.2015 välja 13-st lugu sisaldava albumi "Junun", mis salvestati Indias, kaaslasteks produtsent Nigel Godrich, Iisraeli helilooja Shye Ben Tzur ning India muusikagrupp Rajasthan Express.

25.12.2015 tuli soundcloudi jõulukingina uus lugu "Spectre".

Thom Yorke laulab produtsendi Mark Pritchard loos "Beautiful People", mis kõlab 13.mail 2016 ilmuval albumil "Under The Sun".

Bändi järgmine album “A Moon Shaped Pool” tuli välja 8.mail 2016 ning sisaldas 11 lugu. Esimene digisingel "Burn The Witch" tuli müügile 4.mail ning selle promovideo tegi Chris Hopewell.

5.oktoobril 2016 tuli Radiohead välja muusikavideoga loole "The Numbers". Kliimasoojenemise vastase loo video autoriks on Paul Thomas Anderson.

23.juunil 2017 anti albumi "OK Computer" 20-ndal sünnipäeval välja plaadi originaal koos b-poolte ja seniavaldamata lugudega. Üheks neist oli "I Promise", mis ilmus singlina 2.juunil.

27.oktoobril 2017 andis Philip Selway välja kolmanda sooloplaadi, milleks oli filmi "Let Me Go" soundtrack.

27.novembril lasi Radiohead müügile 400 lk raamatu "Radiohead Complete", kus sisalduvad kõigi nende laulude sõnad koos kitarriakordidega.

26.oktoobril 2018 tuli duubelplaadina välja Thom Yorke õudusfilmile "Suspiria" loodud muusika, kaasautoriks LSO.

11.jaanuaril 2019 andis Radiohead välja digiloo "III Wind", mis jäi välja 2016 aasta albumilt “A Moon Shaped Pool”.

Thom Yorke kirjutas oma esimese klassikalise muusika teose kahele klaverile ja süntesaatorile, mida esitles aprillis 2019 neljal kontserdil Euroopas. “Don’t Fear the Light” ettekandes osales prantslaste duo Katia & Marielle Labeque.

27.juunil andis XL Recordings välja Thom Yorke 9 looga albumi "Anima". Plaadi valmimisele aitas kaasa produtsent Nigel Godrich.

4.oktoobril tuli soololooga “Santa Teresa” välja Ed O'Brien. 5.detsembril avaldas ta järgmise singli "Brazil", mida saatva lühifilmi autoriks on Andrew Donoho.

17.aprillil 2020 ilmus Ed O'Brien 9-looline album "Earth", mille järgmine singel oli 6.veebruaril "Shangri-La". Plaadi produtseeris Flood ja miksis Alan Moulder, kaasatud olid bändikaaslane Colin Greenwood, David Okumu, Nathan East, Omar Hakim, Laura Marling, Portishead's Adrian Utley ja Wilco's Glenn Kotche. 2.aprillil ilmus singel "Olympik" ning 14.aprillil tuli välja lugu "Cloak Of The Night", kus kaaslaseks Laura Marling.

29.aprillil esitles Thom Yorke Jimmy Falloni saates uut lugu "Plasticine Figures".

Thom Yorke ja Jonny Greenwood koos jazztrummariga Tom Skinner astusid koosluses The Smile üles 22.mail Glastonbury's Live At Worthy Farm netikontsedil 8-loolise setiga.

5.novembril 2021 avaldas XL Recording ansambli albumi "Kid Amnesiae", kus kõlavad plaatide "Kid A" ja "Amnesiac" lood ning lisaks aastatel 1999-2000 salvestatud seniavaldamata lood. 10.septembril tehti avalikuks lugu "If You Say The Word" ning 1.novembril seniavaldamata 1997.a. loo "Follow Me Around" muusikavideo.

Jonny Greenwood avaldas kaks uut laulu "West" ja "25 Years", mis on tunnuslugudeks Jane Campioni uuele vestern-draamale "The Power of the Dog". Film esilinastus 17.novembril, Netflixi jõuab see detsembri alguses. Jonny Greenwood avaldas 12.novembril 14-loolise muusikaplaadi Princess Diana elulool põhinevale filmile "Spencer". Lavastajaks on Paul Thomas Anderson ning peaosas mängib Kristen Stewart ning esilinastus oli 5.novembril.

Thom Yorke ja Jonny Greenwood koos jazztrummariga Tom Skinner kooslus The Smile avaldas 5.jaanuaril 2022 loo "You Will Never Work In Television Again". KItarririfid on lisanud Nigel Godrich. Trio järgmise loona tuli 27.jaanuaril välja "The Smoke".

14.märtsil avaldas Thom Yorke loo nimega "5.17", mis kõlas draamaseriaali "Peaky Blinders" kuuendas hooajas. 3.aprillil tuli sarjast järgmise loona "That's How Horses Are".

Trio The Smile album "A Light For Attracting Attention" ilmus 13.mail XL alt. 13 loolise plaadi prodtseeris ja miksis Nigel Godrich ning kaastegev oli London Contemporary Orchestra. 20.aprillil toodi välja "Free in the Knowledge" video.

14.detsembril avaldas The Smile 7-loolise kontsertalbumi "The Smile At Montreux Jazz Festival", mis salvestati juuliis Šveitsis. 13.detsembrist nägi Youtube'is 48 tunni jooksul sama kontserdi filmi, kus kõlas ka uus lugu "Bending Hectic".

Philip Selway kümne looga sooloalbum "Strange Dance" ilmub 24.veebruaril 2023 labeli Bella Union alt. Kaasa on löömas Portishead kidramees Adrian Utley, Briti produtsent Hannah Peel, tsellist Laura Moody ning trummar Valentina Magaletti. 26.oktoobril tõi Selway välja esimese loo "Check For Signs Of Life" ning 11.jaanuaril avaldas ta singli "Picking up the Pieces" koos videoga.

Faktid

Radiohead on.
Thom Yorke ( 07. oktoober 1968 , Wellingborough)
Jonny Greenwood (05. november 1971, Oxford)
Ed O'Brien (15. aprill 1968 , Oxford)
Colin Greenwood (26. juuni 1969 , Oxford)
Phil Selway (23. mai 1967, Hemingford Grey)

Radiohead ehk täpsemalt:

Thom Yorke ehk täisnimega Thom Edward Yorke. Sündis 7. oktoobril aastal 1968. Bändis mängib kitarri ja klahvpille ning laulab. Thom on õppinud ülikoolis kunsti ja inglise keelt. Muusikutest peab Yorke oma mõjutajateks Elvis Costellot, R.E.M.-i ja Joy Divisioni.Praegu kuulab ta hea meelega P.J. Harveyt ja The Verve'i.

Bändiliikmed Thomist:
Jonny: Kui tal on vaba päev, kulutab ta selle shoppamisele.
Jonny: Ta on väga vaikne. Ta võib väga kergesti pingesse minna. Ta on tujukas, lapsik ja endassetõmbunud, kuid võib olla samas ka väga armastav
ja sõbralik.

Jonny Greenwood, täisnimega Jonathan Richard Guy Greenwood. Sündinud 5. novembril 1971. Bändis on tema hooleks jäetud kitarr, orel, süntesaator, klaver ja heliefektid. Muusikutest on teda mõjutanud enim Elvis Costello ja Miles Davis. Praegu kuulab Mo'Waxi ja Cani.Talle meeldib helikassettide ostmist, kuid ta vihkab Cd-de ostmist. Jonny ehitab oma kitarre ümber, et saada paremaid helisid, samuti leiutab ta ise uusi instrumente.

Teised Jonnyst:
Thom: Talle meeldib, kui tal on oma nurgas nii palju muusikainstrumente kui võimalik.
Colin: Jonny sundis meid kõiki vaatama Pink Floydi Pompeji kontserti ja ütles: "Niimoodi peaksime me oma videosid tegema."

Colin Greenwood ehk Colin Charles Greenwood on sündinud 26. juunil 1969. Bändis mängib bassi. Oma mõjutajateks loeb Madonnat, R.E.M.-i ja Tom Waitsi. Vihkab küsimusi nagu:"Kui sa oleksid piimakokteil, mis maitsega sa siis oleksid?"

Teised Colini kohta:
Ed: Väike nõuanne: ära usu mitte midagi, mis ta räägib.

Ed O'Brien ehk edward John O'Brien on sündinud 15. aprillil 1968. Mängib rütmipille ja rütmikitarri ning laulab tausta. Mõjutusi on saanud The Beatlesi ja NWA muusikast. Praegused lemmikud on The Verve ja Moloko.

Teised Edist:
Colin: Kõige hullem Edi juures on see, et ta räägib unes. Ükskord kui ta jagas tuba Jonnyga, hakkas ta läbi une karjuma:"Fuck Off.Fuck Off".Kell oli 5 hommikul, aga Jonny vabandas ja lahkus.

Phil Selway ehk Philip James Selway sündis 23. mail 1967. Bändis mängib trumme. Teda on mõjutanud Joy Division ja The Ruts. Koduleht: http://www.philipselway.com/

Teised Philist:
Thom: Saad sa natuke kiiremini mängida?

Muud huvitavat