Noorkuu

12.aprillil toimus Alexela Kontserdimajas kaheksandat korda Eesti Filmi Instituudi poolt ellu kutsutud Eesti filmi- ja teleauhindade jagamine, kus Noorkuu astus Eesti filmilaulude popuriiga. Seadjaks Jaako Maltis.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Magnus - magnus@allstarz.ee 07.11.2002 - 12:09
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 13.04.2024 - 06:02
Eesti artist, Ansambel, Pop

Ansambel Noorkuu moodustus detsembris 1996. aastal. Siis pandi nimeks “Rumal Noorkuu” ning koosseisu kuulusid Rein Kahro, Henrik Raave ja Martti Meumers. Kolmekesi tegutseti 1999. aasta suveni. Selle aja jooksul anti välja 2 kogumikku (“Võrratu Öö”-’97 ja “Võib-olla”-’99), osaleti mitmetel kontserttuuridel ja meisterdati kokku üks ja ainuke video loost “Aeg teeb selgeks kõik”. 1997. aasta märtsis võideti Jõgeval toimunud Alo Mattiisenile pühendatud konkursil Grand Prix.

1999. aasta augustis lahkus bändist Henrik Raave ja juurde tuli 3 uut liiget: Ilmar Madison,Virgo Tulit ja Valmar Saar, seega muutus ansambel kvintetiks ja on seda tänaseni “Noorkuu” nime all. Sama koosseisuga võideti juba ka 1998. aastal Raimond Valgre nimeline laulufestival Tartus ning sama korrati aastal 2000. Eriauhind pälviti 2001. aastal Pärnus toimunud "Peer Gynt ja Solveig" improvisatsioonokonkursil. Samal aastal jõuti preztiisikal Tampere Vocal Festivalil Soomes finaali, 8 parima vokaalansambli hulka. Kvintett on tänaseks välja andnud ka kaks kogumikku („Meile meeldib“ –’2000 ja „Sünnipäevaplaat“ –’2001). Alates 2000. aastast korraldab ansambel ise noorte vokalistide ja vokaalansamblite konkurssi “Estvokaal”.

Noorkuu on esinenud lisaks Eesti kõikvõimalikele kohtadele veel Soomes, Saksamaal, Austrias, Slovakkias, Tsehhis, Islandil ja Ameerika Ühendriikides. Kõik liikmed on õppinud Tartu Karlova Gümnaasiumis ja laulnud pikki aastaid Tartu Poistekooris. Viimasega tehakse koostööd ka praegu. Ansambel harjutab 2-3 korda nädalas, eesmärgiga saavutada kõrgeim vokaaltase ning säilitada stiilipuhtus. Kõik lood lauldakse a capellana st. ilma erilisi saatepille kasutamata. Poistele endile meeldivad kõige enam kaasaegsete popplugude töötlused ja igihaljad eesti lood, millele loomulikult ise seaded tehakse. Näit: Backstreet Boys-“ I want it that way”, Nirvana-“Smells like teen spirit”, The Beatles-“Blackbird”,“When i’m 64” ja eesti lugudest “Jamaica hällilaul”, “Õige valik”,“Oi kaunis noorus”, “Vaid sina Niina", jt. Samas on kavas ka mitmeid klassikalise suunitlusega laule nagu F.Schuberti “Üks kask meil kasvas õues” jt.

2003. juunis osaleti Tampere Vocal Festivali konkursil Soomes ning jõuti taas finaali, kaheksa parima ansambli hulka. 2003. septembris lahkus Noorkuust bass Valmar Saar ning asemele tuli Remi Teras. 2003. novembris ilmus jõulualbum "Jõulud a cappellas".

04.juunil 2005 TV3 muusikashow "Eesti muusika karikas" finaalis kuulutati Noorkuu karika võijaks. Kokku osales konkursil 12 muusikakollektiivi.

Oktoobris 2005 andis ansambel välja eesti- ja ingliskeelseid lugusid sisaldava plaadi "Vocapella". Vokaalansambli kuuendal albumil on nii uusi kui ka vanemaid seni salvestamata laule, millest suur osa on a capella töötlused maailma pophittidest. Näiteks on albumi 12 loo seas laulud "Rohelised niidud", "Back in the USSR", "Relight my fire", "Aeg teeb selgeks kõik" ja "Seal kus silmapiir". Albumi esitluskontserdid toimusid 12.-21. oktoobrini Tallinnas, Valgas, Rakveres, Tartus, Kuressaares, Viljandis, Pärnus ja Võrus.

Ansambli liige Martti Meumers sõnas, et plaat annab ülevaate bändi viimase kahe aasta repertuaarist, mis on muutunud mõnevõrra noortepärasemaks. "Meil pole ammu plaati ilmunud. Eelmine plaat sai välja antud kaks aastat tagasi jõulude ajal," põhjendas Meumers uue albumi väljaandmist. Meumers lisas, et ansambel stiili muuta ei kavatse ning propageerib jätkuvalt a capella muusikat.

15. septembrist 2006 oli müügil ansambli juubeliplaat "Noorkuu 10", mis sisaldab enamikke Noorkuu hitte läbi aegade ning samuti ka palju tuliuusi laule. Noorkuu 10 juubeli suurejoonelised kontserdid koos külalisartistide Maarja-Liis Ilusa ja Tõnis Mägiga toimusid 4.-13. oktoobrini üle Eesti. Esitusele tulid ansambel Noorkuu kogu tegutsemisaja ehk 10 aasta parimad lood ning samuti mitmed uued laulud nii eraldi kui koos külalisartistidega. Juba pärast juubeliturneed võeti ette jõulukontserdid koos Uno Loobiga Eesti kirikutes.

30.oktoobrist kuni 11.novembrini 2007 sõitis Noorkuu koos telesaate "Eesti otsib superstaari" võitnud Birgit Õigemeelega Eesti-tuurile. 11 aastat tegutsenud, seitse albumit välja andnud ja üheksas riigis üle kuuesaja kontserdi andnud ansambel esitas kontsertidel nii uusi kui vanu laule, koos Õigemeelega tulid ettekandele mitmed tuntud hitid.

13.mail 2008 jõudis esmakordselt raadioeetrisse kunagise bändi liikme Henrik Raave esimene singel "Reaalsus". Helilooja ja produtsendina on Henriku partneriks Martti Meumers, sõnade autor on Kaire Raave. Praegu Eesti Ekspressi turundusjuhina töötav 29-aastane Henrik teeb comebacki üheksa aastat peale Noorkuust lahkumist.

Noorkuu astus 2008 sügisel rahva ette uue programmi ja tunnustatud külalisstaaridega. Uut loomingut aitasid lisaks meestele endile esitada Maarja Liis Ilus, Hendrik Sal-Saller ja Tõnis Mägi. Kontsertide salvestustest valmis ansambli CD "Noorkuu Live 2008". Plaadil kõlavad nii eesti- kui inglisekeelsed lood spetsiaalselt Noorkuule valmistatud a capella seadeis. Teiste seas leiab albumilt ka selliste tuntud laulude nagu "Quando", "Aeg ei peatu" ja "Somebody to love" töötlused. Koos külalistega esitatakse Maarja-Liis Ilusa ja Tanel Padari lugu "Liiga hea", Hendrik Sal-Salleri "Keelatud viljade turg" ning Tõnis Mägi "Pühendus". Viimane ilmus singlina ka 23.oktoobril 2008 ajalehe "Eesti Ekspress" vahel.

Noorkuu ilmutas 2009. aasta novembris uue lastelaulude CD - "Lapsepõlve laulud". See on plaat, millel kõlavad Eesti parimad lastelaulud läbi aegade a capella seadeis. Ansambel on nende 13 tegutsemisaasta jooksul saanud oma kuulajatelt palju tagasisidet ning nii mõneski kirjas ja jutuajamises on just seda ideed välja pakutud. Tundus olema õige hetk see nüüd ellu viia ning sellega ennekõike meie väikestele kuulajatele rõõmu valmistada.

Noorkuu lastelaulude CD ei ole tavaline lastelaulude plaat. See sisaldab endas 12 spetsiaalselt Noorkuule arranzeeritud lastelaulu, mis on välja valitud ja komplekteeritud sadade võimalike hulgast. Plaadil kõlavad kõige tuntumate Eesti lastelaulude nagu “Karumõmmi unelaul”, “Rongisõit”, Põdra maja”, "Kevadel (Juba linnukesed)" ja paljude teiste töötlused. Viiehäälsed seaded on valmistanud Tõnu Raadik, Kristo Matson ja Martti Meumers. See plaat ei ole kindlasti mõeldud ainult lastele. Tänu põhjalikult ettevalmistatud seadetele ning stuudioviimistlusele, pakub see erksat vaheldust kõigile muusikasõpradele ning loomulikult Noorkuu senistele fännidele – nii vanadele kui noortele.

Septembris 2011 valmis muusikavideo kunagise Henn Rebase ja Jaak Jürissoni menuhiti "Veskimees" kaverile, mis filmitud ainulaadses Kiidjärve vesiveskis ja selle ümbruses.

14.novembril 2011 ilmus Norkuu album "Jõul", millel 9 lugu. Detsembris tähistas Noorkuu 15. juubelit suurejooneliste jõulukontsertidega, külaline Rosanna Lints.

4.augustil 2012 suri õnnetuse tagajärjel ansambli Noorkuu laulja Virgo Tulit. Noorkuu avaldas mälestuseks loo "Ärkamise aeg", viimase laulu, mis jõuti Virgo Tulitiga koos stuudios salvestada.

Sügavat leina on ülejäänud mehed otsustanud ravida ei millegi muu kui muusikaga ja nii on sündinud valust ja kaunitest helidest pakatav helikandja pealkirjaga "piiratud". Plaat sisaldab ansambli ilmumata stuudiosalvestisi aastatest 2007-2012 ning müügist saadav tulu läheb Virgo pere toetusfondi.

16.novembril 2012 sai Noorkuu uueks liikmeks 26-aastane Märt Murrik.

17.jaanuaril 2013 esitles Noorkuu heatujulugu "Soodsad tuuled". Loo viisi ja sõnade autorid on Martti Meumers ja Rein Kahro.

Koos Märdiga lihviti uut kava, millega nüüd oma kuulajaid rõõmustatakse. Programm sisaldab nii eesti- kui inglisekeelseid hittlugusid, kuid ka omaloomingut. Kontsertseeria jõudis seekord seitsmesse kontserdipaika mais 2013.

7.juunil 2013 jõudis Vanemuise suures majas vaatajate ette kontsert-tantsuetendus "Thriller – Tribute To Michael Jackson", milles osaleb ka Noorkuu.

20.detsembril 2013 esineti Tartus Taskus jõululaulude ja oma värskeimate lugudega.

2014 juulis Tantsupeol kasutati otse väljakul esitatavat elavat muusikat. Muusikute jaoks ehitati Kalevi staadioni kellatorni juurde kõrge lava. Esinejate hulgas oli ka Noorkuu.

2014 aastalõpu tuur kandis nime "Kelle laule me laulame?".

10.aprillil 2015 esitles bänd promovideot, mille monteeris Henri Killõ novembris-detsembris 2014 salvestatud esinemiste käigus.

Urmas ja Anneli Kõiv kirjutatud lugu "Kaugel Sinust" kõlas Eesti Laul finaalis Saku Suurhallis 5.märtsil. Youtube'is avaldat lugu 13.12.2015, esitajateks Kati Laev ja Noorkuu. 4.veebruaril esitati lugu ETV Terevisioonis.

Noorkuu tähistas oma 20. tegutsemisaastat suviste a capella kontsertidega koos Maarja-Liis Ilusaga. Kontsertprogramm sisaldas nii kaasaegsete poplugude töötlusi, igihaljaid Eesti meloodiaid kui ka omaloomingut ning kestis 3.-15.juuli.

8.-21.12 toimusid Ott Leplandi ja Noorkuu jõulukontserdid. Lisaks traditsioonilistele jõululauludele kuulis kontsertidel mõlema esineja tuntumaid palasid.

2.novembril 2017 teatas Noorkuu, et bändist on lahkunud Ilmar Madison ning tema asemel laulab tenorit Jakko Maltis.

Noorkuu ja Laura imelised jõulukontserdid toimusid 10.-21.detsembril kõikjal üle Eesti. Kontserdil kuulis Noorkuu verivärskeid omaloomingulisi laule, Laura parimaid hittlugusid ning loomulikult kõigile tuntud jõululaule. 14.novembril tuli Noorkuult uus laul "Mis tulevik toob", mille viisi kirjutas Jakko Maltis ja sõnad kogu bänd.

Noorkuu andis 26.mail Viimsi koolis üheksandal JazzPopFestil kontserdi, kus kuulis päris mitut uut laulu.

Maarja-Liis Ilusa, Ott Leplandi ja Noorkuu ühised jõulukontserdid toimusid 18.-26. detsembril 2018 Tartus, Laitses, Tallinnas ja Pärnus.

Ansambel Noorkuu liikmed Martti Meumers, Rein Kahro ja Jakko Maltis astusid Isadepäeva kontserdil esmakordselt lavale koos tütardega. Jõulukontserdid toimusid 1.12-22.12 2019.

Maarja-Liis Ilus, Hanna-Liina Võsa & Noorkuu ühised Jõulukontserdid toimusid: 13.12 Laitse Graniitvilla, 16.12 Pärnu Kontserdimaja, 17.12 Tartu Vanemuise Kontserdimaja, 21.12 Tallinna Kaarli kirik.

Noorkuu avaldas enda 25. sünnipäeva puhul 6.12.2021 uue laulu nimega “Tornikella mäng”. Tegemist on Ukraina helilooja ja dirigendi Mykola Leontovychi teosega “Shchedryk”, mida maailmas tuntakse ja teatakse ka kui jõululaulu “Carol of the Bells”. Eestikeelse teksti on sellele spetsiaalselt Noorkuu palvel teinud Eesti armastatud luuletaja ja prosaist Leelo Tungal. Noorkuu esitas seda laulu esmakordselt juba 2017. aastal, aga siis veel ukrainakeelsena.

Ansambel Noorkuu ja Koit Toome avaldasid 4.detsembril 2022 laulu “VAIKUS”. Tegemist on Simon & Garfunkeli loo “The Sound of Silence” (1964) a capella versiooniga, millele on eestikeelse teksti loonud näitleja ja lavastaja Katrin Pärn.

6.aprillil 2023 avaldas Noorkuu kevadise laulu “Sünd”. Loo muusika autor on bändi liige Jakko Maltis, sõnade kaasautor on lisaks Jakkole ka Jaan Karukäpp. Noorkuu soovib uue lauluga kõigile rohkelt kevadpäikest ja rõõmsaid hetki!

Maarja-Liis Ilus ja vokaalansambel Noorkuu andsid 2023 aastal ühised jõulukontserdid 10-21.detsembrini üle Eesti. Kuulis palju kauneid jõulu- ja talvelaule, valdavalt a capella seadeis nagu Noorkuule omane.

12.aprillil toimus Alexela Kontserdimajas kaheksandat korda Eesti Filmi Instituudi poolt ellu kutsutud Eesti filmi- ja teleauhindade jagamine, kus Noorkuu astus Eesti filmilaulude popuriiga. Seadjaks Jaako Maltis.

Faktid

BÄNDILIIKMED (nimi/häälerühm/sünnipäev):
Martti Meumers/bariton/01.04.1979
Rein Kahro/tenor/26.06.1979
Jakko Maltis/tenor/20.01.1980
Märt Murrik/bariton/20.02.1986
Remi Teras/bass/24.12.1980

Muud huvitavat

Seotud videod

Noorkuu - Soodsad tuuled
Noorkuu - Soodsad tuuled

Artist: Noorkuu

Lugu: Soodsad tuuled

Aasta: 2013

Režissöör: Henri Killõ

Noorkuu - Veskimees
Noorkuu - Veskimees

Artist: Noorkuu

Lugu: Veskimees

Aasta: 2011