Säm

Säm & Kewin esinevad festivalil NUBLIKUM 2024, mis toimub 27.juulil Keila uuenenud laululaval.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 08.09.2002 - 12:29
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 21.07.2024 - 23:18
Eesti artist, Sooloartist, Rap & Hip-Hop

Säm on muusik, räppar ja eelkõige lüürik. Üldiselt aga inimene nagu iga teinegi – käib ülikoolis, rassib jõusaalis ja tänavapildis teda kergelt ei eristagi. Küll aga eristub Säm oma loominguga. Eeskujudeks on tal Reket, Põhja-Korea ja KiROT.

Luuletuste kirjutamine meeldis talle juba väiksena, esimese Lugu valmis põhikooli lõpus. Alguses rohkem sõprade ringis kirjutatud lood jõudsid 2017. aastal SoundCloudi ja kahe aasta pärast hakkasid inimesed Säm’i loomingut juba märkama. Keskkoolis astus esimest korda päris üksi lavale. Esimese nii-öelda tõsisema projekti tegi 11. klassis, kui läks Tallinna 32. keskkooli – ilmus kaheksa looga kogumik. Sämi repertuaari kuuluvad sadu tuhandeid kuulamisi kogunud hitid nagu "mida ma teen" (2018.a.), "must ja valge" (2019), "tulikuum" (2019) ja teised. 2019.a. Singel "mõista, mõista" jõudis maineka Raadio 2 Aastahiti edetabeli 8. kohale. Märtsis 2020 esines ta festivalil Tallinn Music Week.

Enne kaitseväkke minekut 2020.a. oli Säm Made in Balticsi all kolme singli lepinguga ning ilmusid "jah või ei", "oled kuul". Kaitseväes tuli tohutult ideid ja tekkis kindlam arusaam, kuhu loomingus liikuda. 19.märtsil 2021 esimesena avaldatud "soomaa" on melanhoolse kõla ja frustreeritud, kahetseva tooniga, milles esitaja peab justkui dialoogi, mille märklaud pendeldab tema enda ja kuulaja vahel edasi-tagasi. Sõnad on moraalitsevad, samas mõtisklevad, jagades õpetussõnu nii iseendale minevikus kui arusaamisi ja mõistmisi tulevikuks.

23.juulil 2021 avaldas ta loo "Sa ei tea mitte kedagi", mis on inspireeritud briti roki- ja räpilugudest. Võrreldes varasema repertuaariga on uus lugu artisti sõnul kindlasti hoogsam. "Mis läänes moes, see paar kuud hiljem ka Eestis. Praegune muusikamaastik vajab kindlasti hoogsamat ning rütmikamat meeleolu juurde, " kommenteeris Säm huvitavat valikut. Loole tegi muusikavideo režissöör Markus Mikk. 12.augustil esines Säm Elvas Eesti HipHop Festivalil.

24.augustil 2021 avaldasid Säm & KiROT & An-Marlen ühise loo "anna teada". Muusikavideo režissööriks taas Markus Mikk. 21.detsembril 2021 avaldas Säm videosingli "tuimalt". 4.märtsil 2022 toimunud Eesti Hip-Hop Auhinnad 2021 hääletusel jõudis KiROT feat. säm "Kas sa elad enam" neljandale kohale.

24.veebruaril 2022 kõlas Säm’i lugu "Eesti, kas sa kuuled?" presidendi EW aastapäevakontserdil. Loo valmimisele andis oma panuse Karl Killing. Säm lõi kaasa 25.märtsil ilmunud lauljatar Merilin Mälk singlil "Tuim ja tundetu", mis troonis Eesti raadiote Top 50s lausa 28 nädalat. Lisaks on räppar ühendanud enda väed varasemalt Heleza ja Luisa Rõivasega.

Säm lõi tunnusloo "Tormide mäng" Jaak Kilmi põnevusfilmile "Tagurpidi torn", mis räägib laste suvest alevikus, kus suurimat lõbu pakub turnimine mahajäetud tootmiskompleksis. Seal viibimine keelatakse neile aga ära. Kamba pealik Kristjan ja tema sõbrad otsustavad keelust üle astuda. Otsus muudab nende elu ning paneb sõbrad karmi vastasseisu.

Räppar andis 11.novembril 2022 välja oma esimese kauamängiva "Emps vaata kuis lendan ma", kus teevad kaasa ka KiROT, Heleza ja kaw. 14-e loo hulgast ilmusid lisaks varasemale loomingule veel singlid "siniste tulede valgus", klubikas "kajakad", "põleme koos" (ft. Heleza) ning "kas te samastute? ".

28.aprillil 2023 avaldas Säm pärast pooleaastast loomepausi singli "Keset kevadet". Säm kirjeldas ise, et singli puhul on tegemist kosmilise looga ja seda just oma instrumentaali ja vokaali reverb’i poolest. "Kuigi .juunil refrään algab sõnadega "kevad pole kunagi nii valus olnud", siis paradoksaalselt pole mu elu vist kunagi parem, rõõmsam, toredam, ägedam ja põnevam olnud kui ta praegu on. Elu käib alati üles-alla ja just nukramatel hetkedel lugu kirja saigi," kommenteeris artist.

"Emps vaata kuis lendan ma" esitluskontserdid toimusid 4.mail Tartus ERM-i black box saalis ja 6.mail Tallinnas klubis D3. "Ma olen juba nii elevil, sest ma ei ole kunagi varem nii suurelt ja ägedalt ise kontserti andnud. Üllatusi on, külalisi on ning eeltööd on juba päris palju tehtud. Tahtsime, et debüütalbumi esitlemine saaks olema natuke erilisem," ütles Säm.

9.juunil 2023 andsid Merilin Mälk ja Säm välja singli "11". Lugu räägib sellest, mis sellele kevadele järgneb, kui suhe on juba karile jooksnud. Suvi on käes, palju melu, tahaks ju nautida mitte vanade probleemidega tegeleda. Merilini arvates töötab just nendevaheline kontrast: "Minu hele hääl ja tema madal tämber sulanduvad minu meelest maitsekalt kokku."

5.septembril 2023 tuli välja Säm ja Maria Kallastu singel “linn on sinu”, mis on artistide sõnul päriseluline kompott mitme inimese mõtetest ja tunnetest. “Tundsin suvel pikalt, et mul ei ole sugugi midagi öelda. Leidsin inspiratsiooni hoopis ühelt spetsiifiliselt sõbralt, kes maadles eriti raskes olukorras. Suures pildis samastusin ka ise tema emotsioonidega ja neid tundeid oli päris lihtne kirja panna,” meenutas Säm. “Loo pealkiri tuli Sämi esimeste ideede hulgast. Fraas “linn on sinu” jäi mulle kohe kõrvus helisema ja otsustasin selle temaatika järgi kirjutada refrääni,” lisas Maria.

29.märtsil 2024 ilmus Säm uus singel "kõik mu süü" ning sügisel tuleb järgmine album.

26.juunil avaldasid Säm ja Karl Killing uue loo "on läinud nii". Video režissöör oli Markus Mikk.

12.juulil esines Säm Tallinnas Eesti Vabaõhumuuseumis festivalil Võnge 2024.
13.juulil esines Säm Pärnus Beach Grind festivalil.

Säm & Kewin esinevad festivalil NUBLIKUM 2024, mis toimub 27.juulil Keila uuenenud laululaval.

Faktid

Pärisnimi: Sam Schmidt
Sünniaeg: 23.jaanuar 2001

Muud huvitavat

Seotud videod

säm & Karl Killing - on läinud nii
säm & Karl Killing - on läinud nii

Artist: säm & Karl Killing

Lugu: on läinud nii

Aasta: 2024

Režissöör: Markus Mikk