Texas

Texas ja USA laulukirjutaja-pianist Spooner Oldham andsid 29.märtsil 2024 välja ühise LP "The Muscle Shoals Sessions", kus kuulis 12 ansambli lugu uues kuues ning lisaks 2 kaverit. Esimestena toodi 12.veebruaril välja "Say What You Want" ning Charles and Eddie kaver "Would I Lie To You".
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 25.09.2003 - 12:41
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 29.03.2024 - 07:38
Välismaine artist, Ansambel, Pop

ShŠotimaalt Glasgow'st pärit Texas alustas 1986. aastal ning nime võttis ansambel endale 1985. aasta Win Wenders'i filmi "Paris, Texas" järgi. Ansambli loojaks oli toona 23-aastane basskitarrist Johnny McElhone, kes oli olnud eelnevalt tegev ansamblites Hipsway ja Altered Images. Viimane neist oli suhteliselt edukas, jõudes kaheksakümnendate keskpaigas isegi USA ja Suurbritannia edetabeleisse. Koos 18-aastase lauljatari Sharleen Spiteriga hakati kahekesi koos lugusid meisterdama ning kui paras ports laule oli valmis saanud, võeti kampa veel Eddie Campbell (klahvpillid), Ally McErlaine (kitarr) ja Stuart Kerr (trummid). Bändi debüütesinemine toimus 1988. aasta märtsis kohalikus kolledzhis.

Samal 1988 aastal anti välja esimene album "Southside" ja nende plaadikompaniiks oli Phonogram/Mercury. Album müüs ennast Inglismaal esimese kolme hulka ning müüs üle 1,6 miljoni eksemplari. Üllatusena jõudis kohe esimene ilmunud singel "I Don't Want A Lover" esikümnesse. See kõik oli väga tugev debüüt. Plaadilt tasuks meenutada veel lugusid "Everyday Now" ja "Prayer For You".

1991 aastal järgnes teine album "Mother's Heaven" ning siin mängis trumme juba uus ansambli liige Richard Hynd. Plaat oli väikeseks tagasilöögiks ning sai kriitikutelt päris kõvasti sugeda ent ometi müüdi sedagi pea miljon eksemplari. Järgnes 1993 aasta album "Rick's Road", mis sisaldas ka kaverit loost "Tired of Being Alone" (Al Green) ja see singel jõudis Inglise edetabeli Top 20-sse, taastades vahepeal langenud maine. Plaat tegi ansamblist kuulsused üle maailma, sealhulgas ka USA-s ja Austraalias. Loomulikult ei olnud eespool mainitud kaver plaadi kõige kõvem lugu vaid need olid hoopiski "So Called Friend" ja "So In Love With You".

Texas naases peale mõneaastast pausi 1997 aastal albumiga “White on Blonde”, millelt hakkas järjest sadama võrratuid hitte. Meenutuseks siin: "Say What You Want", "Halo", "Black Eyed Boy" ja muidugi seksikas "Put Your Arms Around Me". Nende edukate singlitega suutis Texas püsida UK albumite edetabeli esineljakümnes tervelt 12 kuud, olles kahel korral ka esimesel positsioonil. Plaati müüdi üle maailma neli miljonit ning Texas korjas kolm auhinda Ivor Novello Awardsil.

1999. aastal andis ansambel välja plaadi "Hush", millelt esimene singel "In Our Lifetime" tegi ilma eelkõige Ameerika alternatiivmuusikaraadiotes. Plaat oli lindistatud Spiter’i enda stuudios Glasgows ja selle produtsendiks oli Johnny McElhone ise. Siin olid esindatud kõik bändile aegade jooksul omaseks saanud muusikastiilid ning ei puudunud ka kaver ansambli Blondie hitist “Summer Son”, mis Eestiski kõva raadiohitt oli. Ilusad lood siit olid kindlasti veel “When we are together“, “Tell me the answer“ ning aeglaselt voogav nimilugu “Hush“.

Aasta 2000 sai ansambli ajaloos kokkuvõtvaks ajajärguks ning 20.oktoobril anti välja kogumikalbum “Greatest Hits“, millega kaasnes täisedu kontserttuuril ja aasta parima albumi tiitel Inglismaal, müüginumbritega viis miljonit üle maailma. Plaadi valmimise käigus lindistas ansambel kolm uut lugu ja ka vanema materjali ümber ning seekord oli ka nende koosseis täiesti uuenenud – trummidel mängisid hoopiski Mykey Wilson ja Steve Washington ning punti oli võetud dj Mark One. Texas andis 09.juulil 2000 uuesti välja oma esimese ajaloolise singli “I Don't Want A Lover” ning nüüd 12 aastat hiljem usaldati lugu miksida Londoni tiimile Stargate, kes lisas siia mõnusa suvetümpsu ja nii kordus 1988 aasta hiti taasedu just tantsusaalides. Heliplaadil oli esindatud uutest lugudest “My Inner Smile”, "Guitar Song" ning 02.oktoobril 2002 ilmunud uus singlilugu "In Demand". Veel jõudis Texas sama aasta juunis osaleda filmimuusikaplaadil “Titan A.E.” hoogsa looga “Like Lovers (Holding On)”.

2003 aasta 20.oktoobril andis Texas välja uue albumi “Careful What You Wish For”. Seekord oli Sharleen appi kutsunud mehe, kes tegi Robbie Williams’ist superstaari ja see pole keegi muu kui Guy Chambers. Uus muusika oli hoopis midagi rabavamat kui eelmine Texas. Juba 06.oktoobril ilmus esimese singlina “Carnival Girl”, milles esmakordselt kasutati räppimist ning seda aitas korraldada Kanada räppar Kardinal Offishal. Ansamblis oli sellel albumil jällegi uus trummar, seekord Neil Payne. Texas teiseks singliks sai 12.jaanuaril 2004 ilmunud “I'll See It Through“.

2005 aasta 01.augustil ilmus ansamblilt singel "Get Away" ja 12-looline album "Red Book" tuli 07.novembril 2005 koos teise singliga "Can't Resist". Sharleen osales vahepalana ka ühes loos sakslastest Rammsteini albumil. 09.jaanuaril 2006 anti singlina välja "Sleep", milles laulis kaasa UK komöödiameister Peter Kay, kes osaleb ka naljakas loo videos. Järgmine singel "What About Us" tuli 24.aprillil 2006 ning 03.juulil 2006 anti UK-s singlina välja "What About Us".

24.septembril 2007 ilmus duubelalbum "Texas - The Complete BBC Sessions", millel 24 lugu aastatest 1989 - 2003.

Edasi andis sooloplaadi välja Sharleen Spiteri ja plaat nimega "Melody" ilmus 14.juulil 2008. Singliks oli lugu "All the Times I Cried". Sharleen ametlikult kodulehelt sai vabalt alla laadida veel lugu "That Was A Lie". Üsna nostalgiline vanamoodne album on inspitreeritud Johnny Cash, Nancy Sinatra, Serge Gainsbourg ja Elvis' muusikast. Sama nostalgiat jagas ka järgmine märtsis 2010 ilmunud Sharleen Spiteri album "The Movie Songbook", millel lauljatari 13 lemmiklaulu läbi aegade menukatest filmidest.

Juunis 2011 alustas Texas taas kontsertide andmist peale 5-aastast vaheaega. Esitati ka uut lugu "The Conversation". Ansambli plaate on ostetud seni üle maailma 30 miljonit.

20.mail 2013 avaldas Texas oma kaheksanda stuudioalbumi "The Conversation" läbi [PIAS] Recordingsi. Nimiloo singel tuli 13.mail ning selle video avaldati 22.aprillil. Albumi deluxe variandil on kaasas kontsertplaat "Live In Scotland".

12.augustil 2013 tuli singel "Detroit City", mille video esilinastus 5.augustil. Kolmas albumi "The Conversation" singel oli "Dry Your Eyes", mille video avaldati 21.oktoobril 2013.

13.veebruaril 2015 avaldas ansambel sünnipäeva puhul kogumiku "Texas 25", millel 12 lugu. Singliks oli plaadi avalugu "Start a Family".

Texas üheksas stuudioplaat “Jump On Board” ilmus 21.aprillil 2017 BMG alt. Singel “Let’s Work It Out“ tuli välja 10.veebruaril ning "Tell That Girl" 28.märtsil. Viimase muusikavideo jõudis Vevosse 19.aprillil.

12.juulil tuli välja loo "Midnight" video, mis filmitud Indias ning 2.oktoobril singli "Can't Control" video.

1.detsembril 2020 andsid Texas ja Wu-Tang Clan välja ühise singli "Hi". RZA ja Ghostface Killah osalusega muusikavideo tegi Fenn O'Meally.

11.jaanuaril 2021 avaldas Texas uue loo "Hi" ning 6.aprillil tuli järgmisena "Mr Haze". Bändi 10-s stuudioalbum "Hi" ilmus 28.mail ning sisaldas 14 lugu.

16.juunil 2023 avaldas Texas duubelalbumi "The Very Best Of 1989 – 2023", millel kõlas 24 lugu, sealhulgas kaks uut.

Texas ja USA laulukirjutaja-pianist Spooner Oldham andsid 29.märtsil 2024 välja ühise LP "The Muscle Shoals Sessions", kus kuulis 12 ansambli lugu uues kuues ning lisaks 2 kaverit. Esimestena toodi 12.veebruaril välja "Say What You Want" ning Charles and Eddie kaver "Would I Lie To You".

Faktid

Texas praegu:
Sharleen Spiteri – laul - 07.november 1967
Johnny McElhone – basskitarr - 21.aprill 1963
Ally McErlaine – soolokitarr - 31.oktoober 1968
Eddie Campbell – klahvpillid - 06.juuni 1965
Mark One – dj - 22.juuli 1973
Tony McGovern – kitarr - 16.mai 1970
Neil Payne – trummid - 01.september 1975
Michael Bannister - klaver - 22.aprill 1980

Taustalauljad: Nicole Patterson ja Charlotte Hodson

Eelmiste koosseisude trummarid: Stuart Kerr, Richard Hynd, Mykey Wilson ja Steve Washington.

Muud huvitavat