The Rasmus

31.märtsil 2023 avaldas bänd singli "Fireflies" muusiku Charles Ans töötluses.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 22.07.2003 - 10:59
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 31.03.2023 - 04:39
Välismaine artist, Ansambel, Rock

Ansambel alustas 1994 aasta novembris kui poisid käisid kõik ühes Helsingi koolis ning neid valdas soov esineda kooli jõulupeol. Kuna see esinemine sujus ülihästi, otsustati bändi edasi teha. Nimeks pandi endile the Rasmus, sest ilma eesliiteta oleks korratud ühe Rootsi dj pseudonüümi. Algul oli neid bändis kolm – laulja Lauri, kidramees Pauli ja bassimees Eero. Trummariks hakkas neile Aki alles 1999 aastal ning enne seda oli ta olnud lihtsalt plakatite ja muu nänni müügimees. Toona 16-aastased poisid tundsid, et Soome popmusa tammub paigal ja vaja oleks värsket verd ja midagi uudsemat.

Plaadilepingu sai bänd Warner Music Finlandilt ning 1996 aastal anti välja esimene album “Peep“. Kuna uue rockilaine tulekuks oli Soomes soodne pinnas olemas, müüs plaat väga hästi ning ansambel võitis kiiresti nii publiku kui muusikakriitikute poolehoiu. Ühe aastaga jõuti anda sadu kontserte, mille järel suunduti taas stuudiosse ja 1997 järgnes teise albumina “Playboys“. Selle plaadiga võideti Soome hinnatuim Emma auhind parima uustulnuka kategoorias ning edasi esineti kodumaal selliste kuulsuste nagu Rancid, Red Hot Chili Peppers ning Garbage soojendajatena.

Aastast 1999 pärineb nende kolmas LP “Hell Of A Tester“, mille singel “Liquid“ valiti Soomes aasta parimaks singliks. 2001 anti välja viimane plaat Warner Music Finlandilt ning selleks oli kogumik nimega “Hell Of A Collection“. Edasi suundus ansambel vallutama juba Euroopa muusikaturgu uue plaadifirma Edel Records värvides.

Album “Into“ tegi bändist eredaima tähe, mis iial tõusnud Soome poprockitaevast, kelle rahvusvaheline karjäär liikus tipu poole silmnähtava kiirusega. Menukas album “Into” ilmus 03.septembril 2001 ja selle esimene singel “F-f-f-falling” (ilmus 20.august 2001) vallutas raadiojaamade edetabelid koheselt. Edasi lõi laineid teine singel “Chill”. Plaadi nimi “Into“ omab tähendust nii soome kui ka inglise keeles. Soome keeles tähendab see entusiasmi ja inglise keeles võib seda tõlgendada kui "into the music" (muusikasse) ehk siis astudes sügavamale muusikasse. Plaadi lindistamise ajal tekkis ansamblil tugev side rootslaste Roxette’iga kuna albumi produtseeris Roxette kitarrist Micke Nord Andersson. Koos Roxette’iga esines ansambel 2001 aasta lõpus ka Eestis ning Saksamaal esineti koos teise Soome kuulsusega H.I.M. Samal aastal tegi bänd Soome musaauhindade jagamisel puhta töö, saades omale kõik tähtsamad auhinnad: parim bänd, parim singel (“F-f-f-falling“), parim rock/pop bänd ja aasta album (“Into“).

Aastal 2003 on the Rasmus tagasi juba järgmise LP-ga “Dead Letters“, mis ilmus Soomes, Rootsis, Norras, Taanis ja Baltimaades 10.jaanuaril, mujal Euroopas aga alles 08.juulil 2003. Plaadi esimene singel kannab nime "In The Shadows" ning selle video pärineb filmi "Pahat pojat" temaatikal. Singel oli kõva tegija Skandinaavias juba kevadel ent Euroopas ilmus see alles 30.juunil 2003 ning tõusis edetabelitesse kõrgetele kohtadele alles juulis, seoses video ketramisega nii VIVA kui MTV kanalitel. 01.augustil järgnes singlina Põhjamaades “In My Life“, mille videos laulja püherdas lausa mudas.

Kolmanda singlina ilmus üks albumi tugevamaid palasid “First Day Of My Life“, täpsemalt 13.oktoobril 2003. Rasmusel läheb samas ülihästi, kuldplaate tuleb Kesk-Euroopast, ansambel kandideerib parimaks põhjamaiseks bändiks MTV Europe Music Awards´ides ja aasta lõpul antakse Dead Letters välja ka USAs ja Jaapanis. Singli peal ka tempokas video, mis on ülesvõetud Berliini Nascar-autorajal.

Soome Emma-galal 21.veebruaril 2004 valiti The Rasmus aasta ansambliks ning nad võitsid ka aasta kodumaise artisti publikuhääletuse. Lisaks sai bänd MTV Emma auhinnavideo kujukese ning ka Ekspordi-Emma.

The Rasmus järgmine maxi-singel ilmub 22.märtsil 2004 ning see on “Funeral Song“. Singlil on kolm lugu: “Funeral Song (Resurrection)“, “If You Ever“ ja “Everything You Say“.

Aprillis 2004 UK-s ilmunud avasingel “In the Shadows" tõusis edetabelisse kohale #3 kaheks nädalaks ning hästi läks ka albumil “Dead Letters“. Sellega avati bändi vallutusretk maailmale väljaspool Euroopat. Juba mais ollakse tähelepanu all Canadas ning album on ilmunud ka USA-s. Peale kontserte üle mere ollakse Euroopas tuuriga tagasi jälle mai lõpus.

26.juulist on saadaval Euroopas juba viies maxi-singel menualbumilt “Dead Letters“ ja selleks on “Guilty“.

Ansambel võitis oma hitt-videoga “In The Shadows” parima välismaise artisti auhinna MTV Russia auhindade jagamisel, mis toimus 16.oktoobril 2004 Moskva Kremlis.

Lauri Ylönen kutsuti osalema tsellorokkaritest Apocalyptica uuele singlile "Bittersweet", milles ta laulab duetti H.I.M. ninamehega Ville Valo. Vägeva videoga reklaamitav singel tuleb soomlaste maiuspalaks kujunenud Saksamaal välja 29.novembril 2004.

06.detsembril 2004 tuli Eestis müügile bändi DVD "Live Letters". Enamus materjali pärineb 21.augustil 2004 Svheitsis lindistatud kontserdilt, mis on esindatud 12 looga, edasi tuleb viis videot koos lisamaterjalidega.

2005 aasta Soome Emma gaalal võitis ansambel taas parima video auhinna ja seekord oli looks "Funeral Song".

19.aprillil 2005 ilmus taas singel bändilt Apocalyptica, mille vokaalid laulis sisse Lauri ning laulja osaleb ka singli vägevas põletamise videos.

The Rasmus uus album nimega "Hide From The Sun" sisaldab tavavariandis 11 lugu. Esimese singlina tuleb välja 29.augustil 2005 lugu "No Fear". Eestis on album saadaval alates 12.septembrist nii tavavariandis kui ka limiteeritud versioon ühe boonuslooga ning digipakkformaadis. Uuel albumil kõlab taas käredapoolne ent siiski meloodiline rock ning eraldi äramärkimist vajaksid seekord mõnus sujuv ballaad "Sail Away" ning ainsa külalisena astub plaadil üles motoks tituleeritud loos "Dead Promises" ansambel Apocalyptica. Albumi teiseks singliks on novembris ilmuv "Sail Away", mille video võeti üles septembri keskel Riias.

Uusaastatervituses lubasid poisid järgmiseks singliks "Shot". Video võeti üles veebruaris Kanaari saartel ja telekatesse ilmus see 15.märtsil. Poelettidele jõudis singel 21.aprillil 2006.

The Rasmuse Eero on maailmavallutuse kõrvalt jõudnud ka stuudiosse bändiga Hay and Stone. “Making Waves” on selle rocktrio retrohõnguline ja maalähedane debüütalbum, mõjutusi on tunda Lenny Kravatzist Von Hertzen Brothersite ja Jimi Hendrixini. Bänd loodi kolm aastat tagasi, kui kaks miljonit albumit müünud The Rasmuse bassist Eero Heinänen tahtis teostada oma põhibändist erinevaid muusikalisi visioone. Septembris 2006 ilmunud “Making Waves” koosneb Kravitzalikust energiast, riffidest, meloodiatest ja võimsast laulust, sisaldab ka coverit Jimi Hendrixi loost “Spanish Castle Magic”.

The Rasmus seitsmenda plaadi produtsentideks olid ameeriklane Desmond Child ja Harry Sommerdahl. Koostöö eesmärgiks on kannakinnitamine USA turul. The Rasmus'e bassisti Eero Heinoneni sõnul loodab bänd kasu lõigata Childi rikkalikest kontaktidest. Album "Black Roses" ilmus Soomes 26.septembril 2008. Sellele eelnes 10.septembril singel "Livin' in a World Without You", mille video võeti üles Stockholmis, produtsendiks Niclas Fronda. Teiseks singliks oli "Justify", mis tuli 19.jaanuaril 2009.

11.novembril 2009 andis ansambel välja singli "October & April", millel külalisena laulab vokaale Nightwish solist Anette Olzon. 23.novembril järgnes album "Best of 2001-2009 ", millel 17 parimat lugu.

Kuigi The Rasmus tegutseb seni väga edukalt, alustas Lauri 2011 aastal soolokarjääri. Tema esimene sooloalbum "New World" ilmus 30. märtsil ja selle esimene singel "Heavy" kõlas esmakordselt 26. veebruaril Soome muusikaauhindade "Emma"-gaalal.

"Heavy" video autor on Owe Lingvall, kelle looming on ka The Rasmuse videod lugudele "Justify and October" ja "April". Sooloalbumi teine singel oli "In The City", mille videovõtted toimusid Las Vegases. Suvel esines Lauri kõikvõimalikel Soome festivalidel, sügisel aga Saksamaal.

Kolmas singel debüütplaadilt oli remixitud versioon loost "What Are You Waiting For". Lauri Euroopa turnee algas kontsertidega Venemaal. Ylönen on koostööd teinud ansambliga Kwan lauldes nende loos "Chillin' At The Grotto" koos ansambli Killer solisti Siiri Nordiniga. Lisaks laulab ta Apocalyptica palas "Life Burns" ja "Bittersweet", viimases osaleb ka HIMi solist Ville Valo.

Pärast neli aastat kestnud vaikust avaldas Soome üks suurimaid rockbände The Rasmus 18.aprillil 2012 oma kaheksanda stuudioalbumi "The Rasmus". The Rasmus on üle maailma müünud 3,5 miljonit albumit. Uue albumi ettevalmistustöödele see siiski survet ei avaldanud. Bändi vokalisti Lauri Ylöneni sõnul on suured müüginumbrid ja rahvusvaheline edu väga hea motivaator. Bänd on siiski väga tänulik iga hittloo eest, mida nad aastate jooksul on suutnud luua. Näiteks lugu "In The Shadows" on tänaseks müüdud üle miljoni koopia. Kogu albumi produtseerimisprotsess oli senistest erinev. Ylönen ütles, et albumi nimi "The Rasmus" iseloomustab kogu tööprotsessi – selles osales kogu bänd.

Albumiga kaasnes kontsert-tuur, mille käigus 17.oktoobril 2012 astuti üles Tallinnas Rock Cafes.

4.märtsil 2013 võitis The Rasmus Soomes 2 Emma auhinda, parim albumi ümbris ja parim muusikavideo (I’m a Mess).

The Rasmus tuli peale pausi 31.märtsil 2017 välja singliga "Paradise". Bänd oli peaesinejaks 23.juunil 2017 Pühajärve Jaanitulel.

6.oktoobril 2017 ilmus 10-looline helikandja “Dark Matters”, millelt on avaldatud veel lood "Silver Night", "Nothing" ja "Wonderman". Viimase video tuli välja 27.septembril. Lisaks avaldati 1.detsembril albumi loo "Silver Night" video.

The Rasmus esines albumi “Dark Matters” tuuril 21.septembril 2018 Tallinnas Rock Cafes. 12.oktoobril tuli singlina välja "Dark Matters" boonuslugu "Drum".

14.mail 2021 oli The Rasmus tagasi rajal singliga "Bones".

3.septembril ilmus The Rasmus & Apocalyptica ühine lugu "Venomous Moon" koos muusikavideoga.

9.jaanuaril 2022 teatas Pauli Rantasalmi oma lahkumisest bändist ning tema asemele asus kitarristiks Emilia ‘Emppu’ Suhonen.

17.jaanuaril andis The Rasmus välja uue singli "Jezebel", mille kaasautoriks on Desmond Child. Looga sukeldus The Rasmus Soome eurolaulu karussellile ning teenis sealt võidu. Bänd ise põhjendas oma osalusotsust kui soovi proovida midagi uut perioodil, kus kõik turneed ja esinemised tühistati tingituna koroonasituatsioonist maailmas.

The Rasmus "Jezebel" võistles Torinos Eurovisiooni poolfinaalis 12.mail ning pääses 14.mail toimunud finaali.

10.juunil avaldas bänd koos videoga uue singli "Rise".

17.juulil andis Pirita kloostris kontserdi üle maailma rohkem kui 5 miljonit albumit müünud ning tänavu Eurovisioonil osalenud soomlaste au ja uhkus The Rasmus.

Uus album "Rise" ilmus 23.septembril ning samas esitleti avaloo "Live And Never Die" muusikavideot.

21.oktoobril tuli firmalt ENKO välja Ukraina toetuseks The Rasmus loo töötlus "In The Shadows Of Ukraine" räpipundilt Kalush Orchestra.

31.märtsil 2023 avaldas bänd singli "Fireflies" muusiku Charles Ans töötluses.

Faktid

Nimi: Lauri Johannes Ylönen
Sünniaeg: 23.aprill, 1979
Sünnikoht: Helsinki, Soome
Tähtkuju: Sõnn
Hüüdnimed: Lintu, Nalle, Lare, Liuri, Lind
Pikkus: 169 cm
Silmad: Rohelised
Juuksed: päriselt tumepruunid
Bändis: Laulja ja lugude kirjutaja
Lemmik muusika: Björk, Metallica, Muse
Lemmik toit: Pitsa, lagrits
Lemmik värv: Tumesinine
Esimene mälestus seoses muusikaga: Tema vanemad kuulasid Abba't ja Beatle'id. Noorena meeldisid talle ka Mötley Crue ja Extreme (Praegu talle need enam ei meeldi!)
Lõõgastavad asjad: Ookean, sukeldumine, aeglane muusika. Tavaliselt on ta elu väga ärev, sellepärast talle meeldibki reisida üksi kaugeile maile.
Maagline hetk: Vihmased õhtud nende tuuribussis. Kui ta on väsinud või kurb, siis ta leiab, et see on peaaegu maagilne.
Parim nõuanne, mis on kellelegi andnud: Reisi maailas ringi
Tee õnnele: Töökus, malbus ja alati ka teiste inimeste tunnetega arvestamine.

Nimi: Aki-Markus Hakala
Sünniaeg: 28.oktoober, 1979
Sünnikoht: Espoo, Soome
Tähtkuju: Skorpion
Hüüdnimed: Aake, Hattu, Asi
Pikkus: 170 cm
Silmad: sinised
Juuksed: pruunid
Bändis: Trummar
Lemmik muusika: RHCP, Muse, Foo Fighters
Lemmik toit : Kanapasta
Lemmik koht: Helsingi
Esimene mälestus seoses muusikaga: Soome folkmuusika saated, mida hakati telekas 80ndate alguses näitama.
Lõõgastavad asjad: Olla oma armastatu kõrval
Maagline hetk: Kui kaks inimest jagavad teineteisega puhast armastust. Hetked, kui sa tunned, et kõik on ok.
Parim nõuanne, mis on kellelegi andnud: Hea võidab alati kurja.
Tee õnnele: Iseenda tundmine

Nimi: Eero Aleksi Heinonen
Sünniaeg: 27.november, 1979
Sünnikoht: Helsinki, Soome
Tähtkuju: Ambur
Hüüdnimi: Suuntavaisto
Pikkus: 180 cm
Silmad: pruunid
Juuksed: pruunid
Bändis: Basskitarrist ja taustalaulja
Lemmik muusika: Metallica, Nirvana, RHCP
Lemmik toit: Pitsa
Esimene mälestus seoses muusikaga: James Browni album "Dead On The Heavy Funk". Kunagi kuulas ta seda kogu aeg.
Lõõgastavad asjad: Meditatsioon ja jooga
Maagline hetk: Koos vennaka vaikse järve peal kala püüdmine
Parim nõuanne, mis on kellelegi andnud: Ole tasa ja tunne ennast
Tee õnnele: Iseenda ja oma probleemide tundmine

Nimi: Emilia Suhonen
Sünniaeg: 15. detsember 1985
Sünnikoht: Helsinki, Soome
Hüüdnimi: Emppu
Bändis: kitarrist

Lahkus 9.jaanuar 2022
Nimi: Pauli Esro Rantasalmi
Sünniaeg: 01.mai, 1979
Sünnikoht: Helsinki, Soome
Tähtkuju: Sõnn
Hüüdnimi: Tonni
Pikkus: 176 cm
Silmad: rohelised
Juuksed: pruunid
Bändis: Kitarrist
Lemmik muusika: Cypress Hill
Lemmik toit: Kala
Kõrvalprojektid: Ta on produtsent bändidele Killer ja Kwan
Esimene mälestus seoses muusikaga: "Itsy Bitsy Spider" loo kitarri peal mängimine koos isaga
Lõõgastavad asjad: Magamine
Maagline hetk: Esinemised ja uute lugude kirjutamine
Parim nõuanne, mis on kellelegi andnud: Kui sa tead midagi, siis ütle ka teistele!
Tee õnnele: Avatus

Muud huvitavat