Travis

12.juulil 2024 avaldas Travis kümnenda stuudioalbumi "L.A. Times", kus kõlas 16 lugu. Esimene singel "Gaslight" koos videoga toodi välja 21.märtsil. Teine singel "Raze The Bar" ilmus 10.mail, kaaslasteks Coldplay's Chris Martin ja The Killers' Brandon Flowers. 7.juunil esitleti singlit "Bus".
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 06.04.2003 - 11:14
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 12.07.2024 - 06:59
Välismaine artist, Ansambel, Alternative & Indie

1994 aastal Shotimaal Glasgow’s alustanud bändi loojaks ja hingeks on laulja Fran Healy, kes koos nelja Glasgow kunstikooli tudengiga moodustasid algul bändi nimega Glass Onion. Hiljem lisandus ansamblisse bassimees Dougie ning koos Andy ja Neiliga moodustus neljaliikmeline bänd Travis. Nende esimene singel lindistati stuudios Red Telephone ning “All I Wanna Do Is Rock“ nimelise looga plaati valmis kõigest 750 eksemplari. Järgnevalt sõitsid poisid New Yorki ja lindistasid oma esimese albumi “Good Feeling” vaid nelja päevaga ning muusikakriitikute ahastuste saatel manati bänd väga erinevate stiilide ühele plaadile pressimisega maa põhja. Ent võta näpust – kuulajatele see meeldis ning Travise fännide hulk muudkui kosus. Bändi esimene ametlik singel kandis nime “U16 Girls“ ja siit plaadilt tuleks esile tõsta veel lugusid “Happy“, “Tired Of The 90's“ ning “More Than Us“.

1999 aastal andis ansambel välja teise albumi “The Man Who”, mis sundis neist kõnelema kui suurimast avastusest kitarripopis. Kuus kuud kestnud lindistused ja väga head lood ning ridamisi ilmunud singlid nagu “Writing To Reach You” (märts 1999), “Driftwood” (mai 1999), “Why Does It Always Rain On Me?” (august 1999) ning “Turn” (november 1999) viisid Travise maailma üheks nõutuimaks esinejaks kontsertidel ning eriti klubides kuhu just nende akustiline esitusstiil väga hästi sobib. Album pärjati samas Brit Award’il aasta parimaks albumiks ning uskumatuna tundub tänasenigi selle läbimüük - 2,5 miljonit plaati. Laulja Fran Healy on kommenteerinud edu saladust järgnevalt: “Muuika loomine on nagu joonistamine, mitte kedagi ei huvita joonistaja ise vaid hoopis joonistused. Nii räägibki meie muusika ise enda eest:” 2000 aastat jääb meile meenutama veel eraldi välja antud singel “Coming Around“, mis ilmus 05.juunil.

Travis naases kolmanda stuudioalbumiga “The Invisible Band” ning see jõudis müügile 11.juunil 2001. Uus album lindistati ajavahemikus oktoober 2000 kuni märts 2001 Los Angeleses Ocean Way stuudios ning selle produtsendiks on Nigel Godrich. Kõik uuel albumil olevad 12 lugu on tõelised pärlid ning koos väga heade laulusõnadega ning professionaalse esitlusega muutuvad need tõesti nauditavateks. Esimeseks singliks uuelt albumilt sai 28.mail 2001 ilmunud “Sing” ja kogu fantastiliselt hea kitarrisoundi ja eheda omanäolise muusika tõi meieni plaadikompanii Independiente. Kui rääkida siin alustuseks plaadikompaniist, siis asutati see alles 1997 aastal ning Travis oli üldse esimene ansambel kellega plaadileping sõlmiti. Kuigi album tervikuna meenutab muusikaliselt nii nende eelmist tugeva saatega albumit, leiab siit meeldiva üllatusena ka 1997 aasta albumile “Good Feeling” sarnaseid täiesti akustiliselt esitatud laule. Esimesel albumi puhtalt läbikuulamisel leiad aega nautida ilusat kitarrimusa ning laulja Fran Healy järjest süvenevat professionaalsust, millele lisavad oma panuse kõik teised bändiliikmed ning eriti mõnus on just saatemeeskonna bassimehe Dougie ja trummar Neil’i koostöö. Vahest tunneb kõige rohkem puudust kitarristi Andy elektrikitarri soolodest, mis just eelmise albumi võluvaks muutis. Singltena ilmusid siit veel “Side“ 17.septembril 2001 ja “Flowers In The Window“ 25.märtsil 2002.

07.juulil juhtus õnnetus trummar Neil Primrose’iga, kes vigastas Prantsusmaal Belforti hotellis basseinis ujudes oma kaela ning ansambel oli sunnitud pidama pikema pausi. Ometi riputati juba üsna pea bändi kodulehele välja uus lugu "Love Will Come Through", mis pärines filmimuusika plaadilt “Moonlight Mile“ ja see plaat ilmus USA-s, Epic Recordsilt 17.septembril 2002. Peale seda on poisid olnud ametis oma neljanda LP ettevalmistamisega ning märtsi lõpuks 2003 oli see juba peaaegu valmis.

Travis ilmutab uue albumi "12 Memories" 10. oktoobril. Albumi kaanefotod on pildistatud Eestis Paldiskis, fotograafiks kuulus Anton Corbin. Esimene singel “Re-Offender” ilmub juba 29.septembril 2003.

Ansambel on kolmandal plaadil pöördumas järjest tõsisema muusika juurde ning laulusõnadki on üsna süngevõitu. “12 Memories“ algab rajukamate lugudega "Quicksand" ja "Re-Offender" ning lõpeb peidetud kena klaverisaatega ballaadiga “The Church“. Rohkesti on ka eksperimenteerimist nagu näiteks loos "Paperclips" kuuleme taustaks koera ulgumist. Kena teise singlina antakse 15.detsembril 2003 välja aga ilmselgelt plaadi parim lugu “The Beautiful Occupation“ ning bänd ise nimetab seda irooniliselt rahuhümniks tänapäevale. Laulja Fran Healy poolt sõnadesse peidetud sõjavastane sõnum jõuab ilmselt kõigile kuulajatele ka kohale.

Travis alustab märtsituuriga Inglismaal ning laseb selle puhuks 22.märtsil 2004 välja uue singli “Love Will Come Through“. Seni oli singel mahalaadimiseks väljas bändi ametlikul kodulehel ning sellest saadud tulu annetati heategevusele. Video singlile filmiti Poolas.

17.mail 2004 andis Travis välja DVD “Travis At The Palace“, millele on jäädvustatud nende 20.detsembril 2003 antud kontsertesinemine Londoni Alexandra Palace’is. Kokku kõlab siin 21 ansambli kuulsamat ja ilusamat lugu. Ametlikul bändi lehel on väljas dvd näidis ja see on live versioon hitt-singlist “Turn“.

Travis tuli novembris 2004 välja greatest hits kogumikuga, mis sisaldab nende kõik senised UK-s ilmunud 16 singlit ja lisaks ühe uue loo. Plaadi nimeks ongi "Singles" ja uue loona kõlab "Walking In The Sun", mille produtsentideks on Nigel Godrich ja Mike Hedges. Lisaks on veel DVD, millel lugude videod, kontsertülesvõtted ja lavatagused juhtumised.

2006 aastal salvestas Travis 20 lugu järgmisele stuudioalbumile. Produtsent on ikka ja jälle Nigel Godrich ning ühes loos lööb kaasa lauljatar KT Tunstall. Plaat "The Boy With No Name" tuli välja 07.mail 2007, sisaldades 13 uut lugu ja esimese singlina ilmus 23.aprillil "Closer". Selle naljakas supermarketi tööd parodeerivas videos lööb kaasa Hollywoodi superstaar Ben Stiller. Eelmisest stuudioplaadist on möödunud 4 aastat ja puhanud punt on elu vormis. Travise plaate on seni üle ilma müüdud 9 miljonit. Teise singli ja videona järgnes 09.juulil "Selfish Jean" ning kolmas singel "My Eyes" tuli välja 17.09.2007.

30.juunil 2008 andis Travis omaenda plaadifirma alt välja EP "J. Smith". Edasi tuli 15.septembril singel "Something Anything", mis oli esimene pääsuke uuelt elektrikitarridega albumilt "Ode to J Smith". Albumi andis 29.septembril 2008 välja Red Telephone Box Records. Teine singel "Song To Self" tuli välja 05.01.2009 ja see oli nii bändi enda kui fännide lemmik kontsertidel.

Fran Healey tuli 04.oktoobril 2010 välja sooloalbumiga "Wreckorder" omaenda plaadifirma WreckordLabel all. 11-loolise albumi singliks oli "Buttercups".

Travis on müünud albumeid üle kaheksa miljoni, nad on võitnud kolm Brit awardsi ning omavad UK viite top 10 singlit.

Oktoobris 2012 alustas ansambel seitsmeda stuudioalbumi salvestamist Norras. Produtsendiks on Michael Ilbert. 1.juulil 2013 avaldati esimese singli "Moving" video.

11-loolist plaat nimega "Where You Stand" tuli müügile 19.augustil 2013 ning oli UK-s top 3-s.

28.oktoobril 2013 ilmus singel "Mother", mille video võeti üles New Yorkis ühe päevaga uue IPhone 5-ga.

25.novembril 2015 tuli välja video uuele loole "Everything At Once". Loo on kirjutanud Dougie Payne.

11.jaanuaril 2016 avaldatud singlil "3 Miles High" laulab tausta norralanna Aurora.

29.apriili 2016 ilmus Traviselt album "Everything At Once". 10 loolise plaadi teiseks singliks oli "Magnificent Time".

24.novembril 2016 ilmus digitaalselt heategevussingel jõuludeks, kus Travis ja shoti legend Del Amitri esitavad viimase kuulsaima loo "Nothing Ever Happens".

Ben Bridwell (Band of Horses), Alex Kapranos (Franz Ferdinand), Fran Healy (Travis), Jason Lytle (Grandaddy) ja Eric Pulido (Midlake) moodustasid uue bändi BNQT ("banquet"). 30.jaanuaril 2017 avaldati esimene lugu "Restart", mis pärines 28.aprillil tulnud 10-looliselt plaadilt "Volume 1", kus iga liige soleeris kahes loos.

21.juunil 2019 tähistas bänd oma teise albumi “The Man Who” 20ndat juubelit ning avaldas plaadi deluxe variandi koos 19 b-poolega. Samal päeval ilmus lisaks 16-looline kontsertplaat "Live At Glastonbury '99".

9.oktoobril 2020 ilmus BMG alt bändi uus album "10 Songs", millel ka 2019 aasta singel "Kissing In The Wind". 3.juunil ilmus teine singel "A Ghost" koos muusikavideoga ning 8.juulil "Valentine". Neljanda singli “The Only Thing”, kus osaleb Susanna Hoffsf ansamblist The Bangles, muusikavideo avaldati 24.augustil. 6.oktoobril ilmus järgmine singel "Waving At The Window".

13.jaanuaril 2021 avaldas Travis "Nina's Song" muusikavideo, lavastajaks Fran Healy.

12.juulil 2024 avaldas Travis kümnenda stuudioalbumi "L.A. Times", kus kõlas 16 lugu. Esimene singel "Gaslight" koos videoga toodi välja 21.märtsil. Teine singel "Raze The Bar" ilmus 10.mail, kaaslasteks Coldplay's Chris Martin ja The Killers' Brandon Flowers. 7.juunil esitleti singlit "Bus".

Faktid

<b>Travis on:</b>
Andy Dunlop (kitarr, 16.03.1972)
Fran Healy (laul, 23.07.1973)
Neil Primrose (tummid, 20.02.1972)
Dougie Payne (bass, 14.11.1972)

Muud huvitavat