U2

17.septembril filmis ansambel Las Vegases antud kontserdil uue loo "Atomic City" kontsertvideo. Raadiotesse jõudis see 28.septembril.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 01.07.2003 - 11:16
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 29.09.2023 - 08:06
Välismaine artist, Ansambel, Rock

U2 on üks enimmüüdud artiste ja karjääri jooksul välja andnud 14 stuudioalbumit ning võitnud 22 Grammy-auhinda.

U2 moodustus 1978 aasta suvel neljast koolipoisist, kes õppisid kõik Dublini Mount Temple School’is. Need neli olid Bono (laul), the Edge (kitarrid, klaver), Larry Mullen (trummid) ja Adam Clayton (basskitarr). 1979 aasta lõpus anti välja debüüt EP (poolpikk plaat) “U23”, mis meeldis iirlastele hästi. Järgnes 1980 aasta veebruaris singlina “Another Day“. Juba aprillis 1980 saadi plaadileping Island Recordsiga ning mais anti välja esimene ametlik singel "11 O'Clock Tick Tock."

U2 alustas oma esimese LP lindistamisega 1980 aasta augustis ning plaadi produtsendiks oli Steve Lillywhite. Juba samal kuul ilmus järgmise singlina "A Day Without Me" ning oktoobris oli bänd valmis alustama esimeste kontsertidega Euroopas. Kohe ilmus edule aluse pannud album “Boy“ koos järgmise singliga "I Will Follow". Juba jaanuaris 1981 alustati teise albumi ettevalmistusi ning “October“ ilmus juunis ning jõudis UK edetabeli 11 kohale. Selle plaadi kolm singlit olid "Fire", “Gloria” ja “A Celebration“ ning kui U2 oli end kahe looga pressinud MTV mängukavva, muutusid nende kontserdid hoobilt nõutumaks.

1983 aasta märtsis järgnes LP “War”, millest kujunes suur läbimurre bändi ajaloos. Plaat tõusis inglise edetabelis kohale #1 ning jõudis USA-s top 10-sse. Hittideks mängiti singlid “New Year’s Day”, “Two Hearts Beat As One“ ning loomulikult “Pride (In The Name of Love)“. Samal aastal võeti Ameerika tuuri ajal üles ka esimene kontsertalbum, täpsemalt Colorados (Red Rocks Amphitheater) ja plaat nimega “Under a Blood Red Sky“ ilmus novembris 1983. Selle eduka aasta eest omistas ajakiri Rolling Stone ansamblile aasta bändi tiitli.

1983 aasta detsembris käidi kontserte andmas Jaapanis kus külastati fotonäitust Hiroshima pommitamisest ning selle nime “Unforgettable Fire“ järgi pärineb nende järgmise plaadi idee. Selle lindistamist alustati 1984 aasta mais ja seekord valiti omale uued produtsendid Brian Eno ja Daniel Lanois. Oktoobris ilmunud plaat viis läbimüügilt taas UK number üheks ning järgnesid legendaarsed kolm kontserti: London'i Wembley Arena, New York'i Madison Square Garden ning Dublin'i Croke Park. 1985 aastal osales U2 kampaanias Live Aid ning toetas palju üldse igasuguseid heategevuslikke üritusi. Sellest jääb ajalukku ainult USA-s ilmunud EP “Wide Awake”, mille parimad pärlid olid kontsertsalvestused lugudest "Bad" ja "A Sort of Homecoming."

Superstaarideks võib bändi nimetada aastast 1987 kui märtsis ilmutati album “The Joshua Tree”. See jõudis esikohale nii USA-s kui Suurbritannias ning plaadi peal oli sellised fantastilised laulud nagu “With Or Without You” ja “I Still Haven’t Found What I’m Looking For” ning veel “Where the Streets Have No Name“. Ansambel suundus lõputule tuurile, mille käigus anti kaheksa kuu jooksul üle saja kontserdi ning tänu suurele promole müüs plaat 14 miljonit eksemplari ja oli edetabelites tervelt 22 riigis. 1998 aasta kevadel korjas U2 oma esimesed Grammy auhinnad aasta parima plaadi ja parima rockesitluse eest. Sama aasta oktoobris jõudis ansambel välja anda duubelalbumi “Rattle and Hum“, mille produtsendiks oli Jimmy Iovine. Ja ka selle plaadiga saadi veel kaks Grammyt juurde, seekord parima rockiesituse ja aasta parima video eest. Seda plaati jäävad meenutama singlitest “Desire“, “Angel of Harlem“, “When Love Comes To Town“ ja 1989 aasta hitt “All I Want Is You“.

Üheksakümnendaid alustas U2 kaasaegsemalt. Maailmas oli moodi läinud elektropop, mida nad kasutasid esmakordselt albumil “Achtung Baby”(1991). Plaat lindistati nii Dublinis kui Berliinis ning siit ka saksapärane nimi. Produtsentideks olid taas Daniel Lanois ja Brian Eno. Meeletuteks hittideks tõusid järgemööda singlid “The Fly“, "Mysterious Ways", "One", "Even Better Than the Real Thing" ja “Who's Gonna Ride Your Wild Horses“. 1992 aastal algas uus tuur nimega "Zoo TV", mille käigus valmisid uued lood eesotsas vapustavate singlitega "Lemon" ja “Stay (Faraway, So Close)“ ning 1993 aastal anti välja 10-looline LP “Zooroopa”. Elektroonikasegused laulud olid tõesti head ja bändi maine läks üha paremaks. Uue näoga U2-te kuulis filmi “Batman Forever“ tunnuslaulus. “Hold Me, Thrill Me, Kiss Me, Kill Me” pälvis tähelepanu nii hea muusika kui pika pealkirja pärast. Veel teisegi teemalauluga seostatakse U2-te, täpsemalt kahte liiget Larry Mullenit ja Adam Claytonit. Just nemad tegid ümber “Mission Impossible“ klassikalise tunnusviisi.

Peale pikka pausi oodati ansambli uut täispikka albumit väga kaua ent ootused rockisõpradele purunesid selle ilmumisel 1997 aastal. Paroodiline elektropop ja segane soigumine ei sarnanenud enam üldse U2 varasemale muusikale. Ometi pöörlesid edetabelites ja kommertsraadiotes singlid "Discotheque", "Staring At The Sun", “Last Night On Earth“, “Please“, “If God Will Send His Angels“ ja “Mofo“. Ja ka raha hakkas mehi pööraseks tegema, järgneval kontserttuuril nimega PopMart kasutati maailma seni suurimat videoekraani suurusega 45,72x15,24 meetrit ning muud gigantomaaniast pulbitsevat stuffi. Viimase singlina ilmus 1998 aasta oktoobris “The Sweetest Thing“.

Järgnevatel aastatel räägiti kõikjal meeste parimate laulude kogumikust. Selle esimene osa “Best Of 1980-1990” ilmuski, kuid siis jäi asi soiku. Põhjuseks oli ilmselt uue plaadi idee, mis teostus 2000. aasta sügisel. “All That You Can’t Leave Behind” viis U2 oma tuttava stiili juurde tagasi ja suurendas uuesti austajate hulka. Plaat ilmus Island Recordsilt 30.oktoobril 2000 ning sisaldas 11 lugu. Kokku oli ansambel lindistanud 15 uut lugu ning need kõik lindistati Dublinis ja plaadi produtsentideks olid ikka ja jälle Daniel Lanois ning Brian Eno ja miksijaks Steve Lillywhite (ansambli esimese plaadi produtsent).. Plaadi esimene singel ”Beautiful Day” saabus müügile juba 09. oktoobril ning sisaldas lootust ja sära ning puhast klassikalist rocki, mis just võlus U2 muusikas nende varasematel päevadel. "All That You Can’t Leave Behind" oli U2 kõige kuulajasõbralikum album ning see oli pea 50 minutit pikk. Singlitena ilmusid siit “Elevation“, mille Tomb Raider Mix kõlas ka 09.juulil 2001 ilmunud Tomb Raider soundtrackil, veel “Walk On“ ja “Stuck In A Moment You Can't Get Out Of“. Veel osales bänd filminusaga projektis “Million Dollar Hotel“ märtsis 2000. Viimase kauamängiva plaadiga domineeris U2 lausa kaks aastat ning nii võideti järjepannu ka kahel Grammy auhindade jagamisel tervelt seitse tiitlit.

Ansambli viimane album “The Best Of 1990 – 2000“ ilmus aastal 2002 ning siin kõlas uue loona ka nende viimane singel "Electrical Storm". Lisaks kuulsime uuemast materjalist filmimusa “The Hands That Built America“ ning eelmise plaadi esimese singli teist lugu “Summer Rain“. Huvitavaks tegi plaadi ehk fakt, et kümme 14-st loost olid remiksid ning plaat on kena reis koos ansambliga 90-ndate ajaloos.

U2 annetus päästis sulgemisest heategevusorganisatsiooni One In Four, mis võitleb seksuaalse väärkohtlemise vastu. U2 liikmed ning nende mäned˛er Paul McGuiness annetasid kokku üle 45000 dollari.

U2 manager Paul McGuiness on teatanud ametlikult, et 2004 aastal on oodata ansamblilt järjekordset plaati. Seni veel nimetu albumi on produtseerinud Chris Thomas ja Steve Lillywhite ning lõplikule lindistamisele Prantsusmaal on Universal Records kutsunud veel Jimmy Lovine. Esimene singel peaks ilmuma juba septembris ent täpsemalt infi jälle ei anta. Seni on teatatud vaid kahest plaadil sisalduvast loost ja üks neist on "Full Metal Jacket", mille laulja Bono on tituleerinud kui "the mother of all rock tunes". Teise loona on avaldatud "Tough", mille Bono kirjutas oma isa mälestuseks, kes suri 2001 aastal.

U2 esimene singel "Vertigo" alustab raadiotes mängimist septembri lõpus ning ametlikuks ilmumisajaks on 08.november 2004. Singlile tehakse ka video. Uus plaat nimega "How To Dismantle an Atomic Bomb" ilmub 22.novembril 2004 Interscope Recordsi alt ning siin on kokku 11 lugu. Plaadi esmaesitlus toimus Dublinis 16.novembri õhtul ja esitamisele tuli siin neli lugu: UK number üks singel "Vertigo" ja vähe rahulikumad lood "All Because of You", "Miracle Drug" ja "Sometimes You Can't Make It On Your Own".

"Sometimes You Can't Make It On Your Own" oli teine singel ning see jõudis müügile 14.veebruaril 2005. Nimiloole lisaks pakuti siin Vertigo Trent Reznor remixi ning üllatusena uut lugu Ave Maria. Viimane lindistati nüüd stuudios koos kuulsa Itaalia tenoriga ent laval esitati seda koos Pavarotti and Friends kontserdil Itaalias 2003 aastal. Kolmas singel "City of Blinding Lights" ilmus 13.juunil 2005 ning neljanda singlina tuli 10.oktoobril 2005 "All Because Of You".

21.novembril 2005 andis Island Records välja duubel-dvd "2005 Vertigo - Live From Chicago". DVD-l ongi Vertigo tuuri Chicago live. DVDst on saadaval ka limiterritud versioon, millel on lisaks lavatagust dokumentaalset boonusmaterjali ja paar videot.

10.jaanuaril 2006 esilinastus uus video loole "Original of the Species". 08.veebruaril pärjati U2 taas viie Grammy auhinnaga ja nüüd on neil kokku 20 Grammy auhinda ning ansambel on sellega Grammy auhinnavõitjate esikümnes.

03.aprillil 2006 tuli UK-s singlina ja ka videona välja ühisprojekt MARY J BLIGE & U2 - 'ONE'.

Juuni alguses 2006 teatas Bono, et loodab ansambli taas stuudiosse saada juba sel suvel. Samuti võtab Bono koos oma pojaga klaveritunde ning kirjurtab iga õpitud päeva kohta uue laulu. Septembris 2006 asus bänd ettevalmistusi tegema järgmiseks stuudioplaadiks, mille produtsendiks on Rick Rubin.

21.novembril 2006 andis Interscope Records välja järjekorse kogumikalbumi 16-ne U2 parima looga. Plaadile lisati uue lauluna shoti bändi Skids' kaver "The Saints Are Coming", mida U2 esitab koos bändiga Green Day. Singlikogumikust on saadaval ka limiteeritud versioon, millel on lisaks Milaano kontserdi DVD ning paralleelselt kogumikuga on lettidele jõudnud DVD – 18 Videos.

U2 esitles 29.novembril 2006 Jaapanis antud kontserdil ka juba järgmist singlit "Window in the Skies". Euroopas ilmus see 01.01.2007.

23.detsembril 2006 teatati, et Bono on löödud Inglise kuninganna poolt rüütliks ent aunimetust Sir ei hakka ta kandma kuna pole UK kodanik.

Ansambli U2 laulja Bono ning kitarrist The Edge aitavad lavalaudadele tuua muusikali "Ämblikmees" ning kirjutavad nii muusika kui sõnad. Muusikali lavastajaks saab Julie Taymor ning muusikalis oleks SpiderMan esimene koomiksiväljaandja Marveli lavalaudadele jõudnud kangelane.

U2 kontsertfilm 3D esilinastus 2008 aasta jaanuaris. Salvestisele võeti üles bändi Vertigo tuur Lõuna-Ameerikas ja produtsendiks oli Sandy Climan. Film on valmistatud uues Digital 3D formaadis.

U2 andis oma 12nda albumi "No Line On The Horizon" välja 02.märtsil 2009, sellel on 11 lugu kogupikkusega 53 minutit. Plaadi produtsentideks on Brian Eno, Daniel Lanois ning Steve Lillywhite. Plaat antakse välja viies eri versioonis. Esimene versioon ehk tavaline CD on see, mida peaks kõigile jätkuma. Teine versioon ehk vinüülplaat on neile, kes hindavad krabinaid. Kolmas kuni viies versioon on erinevad piiratud väljaanded. Digipack peidab endas 36-leheküljelist kaaneraamatut ja kokkuvolditud bändiplakatit ning võimalust laadida alla fotograafi ja reźissööri Anton Corbjini film U2 muusikaga. Digipackist soliidsema boxi sees on lisaks 60-leheküljelise kõvade kaantega kaaneraamatuga plaadile ka DVD,Corbjini filmiga ja hoopis teistsugune bändiplakat. Viies versioon ehk "ajakirjaversioon“ on 60-leheküljelise ajakirja stiilis kujundatud kaaneraamatuga ja juhistega, kuidas endale Corbjini film alla laadida.

U2 esitles uut singlit "Get on Your Boots" BRIT Awards tseremoonial 17.veebruaril 2009. Ametlikul bändi lehel oli võimalik seda kuulata 19.01.2009 ning alla laadida alates 15.veebruarist. Promovideo autoriks on taas Alex Courtes. Plaadi teiseks singliks oli 01.mail 2009 "Magnificent" ning kolmas singel "I`ll Go Crazy If I Don`t Go Crazy Tonight" koostöös will.i.am-ga tuli 17.augustil 2009. Selle multikavideo lõi David O'Reilly.

12.märtsist 2010 võisid leida U2 fännid 13-loolise remikside albumi - Artificial Horizon - U2.com Subscribers Limited Edition, millel remikside kogum nende tuntumatest lugudest, kuulsamad nendest vahest Trent Reznor ja Justice töötlused. Vinüülil tuli plaat välja 14.mail 2010. Juunis lasti välja kontsert-dvd "360° At The Rose Bowl".

U2 teatas augustis 2011, et annetab 5 miljonit eurot nelja aasta jooksul iiri muusikakoolide hariduse heaks, mis jagatakse 16 tuhande lapse vahel.

Adam Clayton andis 14.oktoobril 2013 teada, et ansambel on lõpetamas 13-nda stuudioplaadi salvestamist New York's Electric Lady Studios koos produtsendiga Danger Mouse.

21.oktoobril 2013 sai esmakordselt kuulda U2 uut lugu “Ordinary Love”, mis kõlas 21.novembril esilinastunud Nelson Mandelast valminud filmis "Mandela: Long Walk To Freedom".

11.jaanuaril 2014 esines U2 esmakordselt peale 4-aastast vaheaega. Üles astuti "Help Haiti" heategevuskontserdil Beverly Hills'is. Täiskoosseisus esitati lood "I Will Follow", "Desire" ja "Vertigo".

2.veebruaril 2014 avaldas U2 singli “Invisible”, mille müügitulu läheb heategevale organisatsioonile (RED). Mark Romanek loodud mustvalge video avaldati 11.veebruaril.

2.märtsil 2014 esines U2 Oscarite galal, kandideerides looga "Ordinary Love” samuti auhinnale.

9.septembril 2014 esines U2 uue looga “The Miracle (of Joey Ramone)” Californias Apple iPhone esitlusel ning nende uus album “Songs of Innocence” tuli iTunes välja 19.septembril. Üksteist lugu sisaldav plaat tuli teistes poodides digitaalselt müügile 10.oktoobril 2014.

14.oktoobril 2014 avaldas U2 "The Miracle (Of Joey Ramone)" muusikavideo.

U2 plaanib 2015. aastal turneed, mille raames kavatseb kohtadel teha kaks kontserti järjest. Adam Clayton selgitas, et “üks õhtu võiks olla valjult plahvatuslik rokenrolli vaadend ja teine esinemine taas intiimne ja akustiline.”

9.detsembril 2014 tuli iTunes müügile U2 viimase plaadi videoversioon "Films of Innocence".

12.veebruaril 2015 avaldas U2 uut singlit "Every Breaking Wave" promova 13-minutilise lühifilmi, mille autoriks Aoife McCardle. Filmis kõlab nii loo albumi kui akustiline versioon.

9.juulil 2015 esitles U2 Vincent Haycock lavastatud lühifilmi loole "Song For Someone", mille peaosa mängib Woody Harrelson.

10.juunil 2016 jõudis müügile U2 kontsertfilm "iNNOCENCE + eXPERIENCE – Live In Paris".

U2 osales loos "xxx" Kendrick Lamar 14.aprillil 2017 ilmunud albumil "Damn".

2.juunil 2017 tähistas U2 viienda albumi "The Joshua Tree" 30ndat juubelit ning välja anti plaadi deluxe versioon. 12.mail alustati juubeltuuriga.

1.detsembril 2017 avaldas U2 uue 13-loolise albumi "Songs of Experience". Esimese loona toodi Facebookis välja "The Blackout". Singel "You're the Best Thing About Me" anti välja 6.septembril ning Jonas Åkerlund lavastatud muusikavideo avaldati 27.septembril. Järgmiste lugudena tulid 3.novembril "Get out of Your Own Way" ja 17.novembril "American Soul".

31.augustil 2018 algas Berliinist "eXPERIENCE and iNNOCENCE Tour" Euroopa osa.

22.novembril 2019 andsid U2 & A.R. Rahman välja singli "Ahimsa".

24.märtsil 2020 esitlesid Bono, will.i.am, Jennifer Hudson ja Yoshiki kaoses maailmast kõnelevat lugu "Sing For Life".

14.mail 2021 tuli välja singlina Martin Garrix feat. Bono & The Edge "We Are The People" [Official UEFA EURO 2020 Song]. Elavas ettekandes kõlas lugu avatseremoonial 11.juunil Roomas.

3.novembril 2021 andis U2 välja uue singli "Your Song Saved My Life", mis oli seriaali "Sing" teise hooaja tunnuslugu. Animafilmis teeb kaasa ka Bono.

17.märtsil 2023 avaldas U2 albumi "Songs of Surrender", millele jõudis 40 uues kuues vanemat lugu. 11.jaanuaril esitleti singlina "Pride (In The Name Of Love) [Songs Of Surrender]".

17.septembril filmis ansambel Las Vegases antud kontserdil uue loo "Atomic City" kontsertvideo. Raadiotesse jõudis see 28.septembril.

Faktid

U2 on:
The Edge – kitarrid ja klaver - sündinud David Evans, 08.august 1961 Barking
Bono – laul - sündinud Paul Hewson, 10.mai 1960 Dublin
Larry Mullen – trummid - sündinud 31.oktoober 1961 Dublin
Adam Clayton – basskitarr - sündinud 13.märts 1960 Chinnor

Muud huvitavat

Ametlik leht: http://www.u2.com