Norah Jones

8.märtsil 2024 avaldas Norah Jones üheksanda albumi "Visions", mille produtsendiks oli Leon Michels. 12-ne loolise plaadi esimese singli “Running” tõi ta välja 18.jaanuaril. Teiseks singliks oli 22.veebruaril ilmunud "Staring At The Wall".
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 05.06.2003 - 20:48
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 08.03.2024 - 07:29
Välismaine artist, Sooloartist, Jazz

Norah Jones on sündinud 1979. aasta 30. märtsil USA-s New Yorgis. Alates neljandast eluaastast kolis ta koos emaga Texasesse linnakesse nimega Grapevine kus hakkas juba viieaastasena laulma kirikukooris. 15-aastasena siirduti elama Dallase’sse ja asus õppima kauneid kunste. Nüüd hakkas Norah järjest rohkem huvituma muusikast ning proovis mängida mitmeid erinevaid instrumente ent jäi lõpuks pidama klaveri juures ning hakkas seda sügavamalt õppima. Oma esimese suurema etteaste tegi ta omaenda 16-ndal sünnipäeval.

Peale keskkooli lõpetamist õppis ta Põhja-Texase Ülikoolis jazzklaveri mängu. Enne kolmandat aastat sealses koolis võttis Norah ette reisi New Yorki, ise teades, et jääb sinna pikemaks ajaks. Juba 1999 aasta detsembrist kuulus ta ansamblisse Wax Poetic ning aasta pärast pandi kokku neljane ansambel kus lisaks laulja Norale olid veel Jesse Harris (kitarr), Lee Alexander (bass) ja Dan Rieser (trummid). 2000 aasta oktoobris tõi ansambel demo EMI Blue Note Records'ile. Leping Blue Note'ga sai sõlmituks 2001. aasta jaanuaris, mil toimus Jones'i ja firma juhi Bruce Lundvall'i kohtumine. Debüütalbumi valmimiseks läks aega rohkem kui aasta, kuid tulemus oli pikka tööd väärt. Album "Come Away With Me" sai väga edukaks (eriti debüütalbumi kohta) müügiedetabeleis.

2003. aasta 23. märtsil New Yorgis toimunud Grammy auhindade jagamisel võitis 23-aastane Norah Jones tervelt kaheksa Grammyt. Jones võitis oma albumi "Come Away With Me" eest aasta albumi, aasta salvestise, aasta popartisti albumi auhinna. Lisaks pälvis "Come Away With Me" parima produtsendi ja heliinseneri auhinna. Albumi tuntuim lugu "Don't Know Why" sai aasta singli tiitli ning veel võitis Norah parima naisartisti ja uustulnuka auhinnad. Selline edu tuli Norah Jonesile tema enda sõnul suure, kuid meeldiva üllatusena.

Tänaseks on Norah Jones debüütalbumit "Come Away With Me" üksnes Ameerikas müüdud üle 2,7 miljoni ning üle maailma 8 miljonit. Tema edu ei piirdu vaid Ameerikaga ning Grammy auhindade võitmisega - Jonesi talent on talle kindlustanud plaattina Kanadas, Iirimaal, Singapuris ning Suurbritannias. Kuldplaadini on ta jõudnud Austraalias, Hiinas, Taanis, Prantsusmaal, Itaalias, Jaapanis, Hollandis ning Taivanis. Eelmisel (2002) aastal lõpetas Jones 44-päevase turnee Põhja-Ameerikas, sel aastal on ta esinenud Austraalias ning Uus-Meremaal - s.h. ka kuulsas Sydney ooperimajas. Norah Jones’i kontsert dvd “Live In New Orleans” reedab Norah edu saladuse. Kui muusika ja esitus klapivad pole vaja meeletuid valgusshowsid.

Kaheksakordne Grammy võitja Norah Jones lõpetab momendil oma teist stuudioalbumit, mis peaks ilmuma veebruaris 2004. Albumi kuulsaim kaasategija on country superstaar Dolly Parton ja produtsendiks on Arif Mardin, kes osales ka loo „Come Away With Me“ tegemises. Ülemaailmset tuuri alustab Norah 2004. aasta aprillist Euroopast.

Norah tuuri viimased kaks kontserti toimuvad Eestile kõige lähemal ja need on 22.juunil Copenhagen (Forum) ja 24.juunil Stockholm (Hovet). Plaat “'Feels Like Home” antakse välja 09.veebruaril 2004 ning sellel on 13 lugu. Plaadi esimene singel on avalugu “Sunrise“, mis kirjutatud kahasse Lee Alexander’iga.

Norah Jones album "Feels Like Home" müüs USA-s juba esimesel nädalal 1,02 miljonit plaati ning tõusis sellega #1 albumiks. Nii püstitati omanäoline rokord esimese nädala jooksul müüdud plaatidega, millist pole USA turg näinud juba 2001 aastast peale kui 'N Sync's "Celebrity" ostunumbrid küündisid 1,88 miljonini. 16.veebruarist juhtis plaat peale ilusat osturallit sõbrapäeva auks albumite edetabelit veel UK-s, Prantsusmaal, Hollandis ja isegi Eestis ning plaadifirma EMI andmetel oli see nii kokku 16 riigis.

“What Am I To You?“ oli teine singel Norah Jones uuelt plaadilt ning see ilmus 21.juunil 2004. Lisaks nimiloole leiab singlilt veel teisegi aeglase bluesi “Sleepless Nights“, mis on seni avaldamata lugu.

21.septembril anti välja albumi "Feels Like Home" uus versioon, mis oli täienenud kolme looga. Lisaks on kaasas dvd, millel Norah esinemine märtsis 2004 Madriidis, Lauljatari intervjuu ning viimased kaks uut videot koos lisadega.

11.oktoobril 2004 järgnes singel 'Those Sweet Words'. Loo on kirjutanud Norah's kauaaegsed sõbrad Lee Alexander ja Richard Julian ning uue video direktoriks on David LaChapelle.

Novembri lõpus 2004 tuli DVD ”Live In 2004”, mis salvestati käesoleva aasta augustis Nashville Ryman Auditooriumis ja sisaldab üle 2 tunni jagu materjali, külalisesinejatena Dolly Parton ja Gillian Welch. DV´D-l veel dokumentaari ja kaks muusikavideot.

2006 märtsis ilmus album “The Little Willies”. New Yorki, The Living Room klubis sündinud The Little Willies on üks selle aasta huvitavamatest albumitest. Tegemist ei ole mistahes NY klubibändiga. The Little Willies on Lee Alexander (bass), Jim Campilongo (elektrikitarr), Norah Jones (klaver, laul), Richard Julian (kitarr, laul) ja Dan Rieser (trummid). The Little Willies on valinud oma esikalbumile üheksa coverit ja neli oma lugu. Norah Jonesi ja Richard Juliani suurepärased hääled koos Jim Campilongo muinasjutulise kitarrimänguga loovad lõdvestava, vaimuka ja meeldiva koosluse.

30.jaanuaril 2007 ilmus Norah Jones kolmas sooloalbum 'Not Too Late', millel kõlab 13 lugu. Plaadi produtsendiks on Norah saatebändi basskitarrist ja elukaaslane Lee Alexander. Külalistena löövad seekord kaasa M.Ward ja Kronos Quartet tsellist Jeff Ziegler ning organist Larry Goldings. Esimene singel koos videoga oli lõbus "Thinking About You". Album on salvestatud Norahi ja Lee kodustuudios Manhattanil. Uue albumi lood annavad ettekujutuse Norah’st , tema iseloomust, humorist ja mõtetest. Albumist on saadaval ka Deluxe Edition, mis sisaldab kolme muusikavideot, making-of materjali nende videote tegemistest, live esinemisi ja 12. minutilist EPK’d. Teine singel koos animatiseeritud videoga oli 'Sinking Soon' ja see tuli välja 26.märtsil 2007.

Norah Jones lõi külalisena kaasa oma õe Grammy kandidaat Anoushka Shankar uuel albumil ”Breathing Under Water” . Album ilmus 10.septembril 2007.

2007 aasta lõpus läks Norah Jones lahku oma peigmehest Lee Alexanderist. Jones tegi näitlejadebüüdi armastusfilmis "Mu mustikavärvi ööd" Jude Law' ja Rachel Weiszi kõrval. Lavastas Hongkongi staar Wong Kar Wai ("In The Mood for Love", "2046") ning film jooksis 2008 aasta algul ka Tallinnas Sõpruse kinos. Filmi soundtrackil, mis ilmus 25.02.2008, kõlas Norah uus lugu "The Story".

16.novembril 2009 andis lauljatar välja taas albumi. Neljandal stuuioplaadil "The Fall" katsetas Norah paljusid muusikastiile ning lugusid on kirjutanud Ryan Adams ning Jesse Harris. Plaadi produtseeris Jacquire King, kes kutsus kokku nimeka saateansambli koosseisus: trummidel Joey Waronker (Beck, R.E.M.) ja James Gadson (Bill Withers), klahvpillidel James Poyser (Erykah Badu, Al Green), kitarristid Marc Ribot (Tom Waits, Elvis Costello) ja Smokey Hormel (Johnny Cash, Joe Strummer). Singli ja videona tuli esmalt "Chasing Pirates".

EMI tütarfirma Blue Note Records avaldas 03.novembril 2010 kogumikalbumi "…Featuring", millel kõlavad Norah Jonesi duetid paljude staaridega. Kaheksateistkümnest laulust koosneval plaadil laulab Norah koos legendaarsete artistidega nagu Ray Charles, Willie Nelson ja Dolly Parton ning 21. sajandi ikooniliste ansamblitega Foo Fighters ja OutKast.

10.jaanuaril 2012 tuli Norah kantribändi The Little Willies teine album "For The Good Times". Plaadil kõlab 12 aegumatut kaverit (Johnny Cash, Kris Kristofferson, Dolly Parton, Loretta Lynn jt.).

30.aprillil 2012 ilmus Blue Note/EMI Recordsilt Norah viies stuudioalbum "Little Broken Hearts". Kõik 12 lugu on kirjutanud Norah ja Danger Mouse. Singliks ja videoks oli “Happy Pills”.

9.juulil 2012 tuli singel "Say Goodbye" ning 7.augustil linastus muusikavideo loole "Miriam".

25.novembril 2013 avaldasid Norah Jones ja Green Day solist Billie Joe Armstrong 12-loolise albumi "Foreverly", mis on ansambli Everly Brothers' 1958 aasta kantrifolk kaverite plaadi "Songs Our Daddy Taught Us" moodne töötlus.

27.juunil 2014 esilinastunud romantilises komöödiafilmis “They Came Together” kõlab Norah Jones esitatav lugu "It Was The Last Thing On Your Mind".

5.augustil 2016 tuli Noralt uus singel “Carry On”, mis pärines 7.oktoobril ilmunud artisti kuuendalt stuudioalbumilt “Day Breaks”. Plaadil kuuleb 9 jazzisugemetega lugu ning kolm artistide kui Horace Silver, Duke Ellington ja Neil Young klaverit. Muusikutest osalevad saksophonist Wayne Shorter, organist Dr. Lonnie Smith ja trummar Brian Blade.

1.detsembril 2017 avaldas Norah Jones jõululoo "It's Not Christmas 'Til You Come Home", mis salvestatud Spotify stuudios.

8.juunil 2018 tuli Norah Jones välja uue looga "My Heart Is Full" ning 15.juunil ilmus kontsert-dvd "Live at Ronnie Scott’s". 13.juulil avaldas ta singli "It Was You".

16.novembril ilmus Norah Jones singel "Wintertime".

12.aprillil 2019 avaldas EMI lauljatari 7-loolise albumi "Begin Again", millel singlid "It Was You" ja "Wintertime".

4.oktoobril ilmus Norah Jones & Mavis Staples singel "I'll Be Gone".

13.novembril avaldas Norah Jones duubelsingli, kus lugudes "Falling" ja "I Forgot" laulab Rodrigo Amarante. 29.novembril järgnes "Playing Along" (With Tarriona Tank Ball).

12.juunil 2020 avaldas Norah Jones uue albumi "Pick Me Up Off The Floor", millel kõlab 11 lugu. 13.märtsil ilmus esimene singel "I’m Alive", kus kaaslaseks Jeff Tweedy. 14.aprillil tuli teine singel "How I Weep" ning 28.aprillil lugu "Tryin' To Keep It Together". 14.mail ilmus plaadi singel "Were You Watching?" ja 12.juunil "To Live".

16.oktoobril ilmub albumi "Pick Me Up Off The Floor" täiendatud versioon, millel kõlab 30 lugu. Lisalood on peamiselt kaverid nagu Kris Kristofferson'i "For The Good Times" ja Ravi Shankar'i "I Am Missing You". Uueks lisalooks on "Light Wind Blowing". Singlina ilmus 25.septembril "Hurts To Be Alone" koos videoga.

16.aprillil 2021 andis Norah Jones välja oma esimese kontsertalbumi ''...'Til We Meet Again". 14 lugu on salvestatud ajavahemikul 2017-2019 ning esimeseks singliks oli "It Was You".

15.oktoobril ilmus Norah Jones jõululbum "I Dream Of Christmas". 13-st loolise plaadi inglina tuli 1.oktoobril välja "Christmas Calling (Jolly Jones)".

27.mail 2022 andis Norah Jones välja kaheloolise kontsertsalvestise "Let It Be / I’ve Got A Feeling [Live From The Empire State Building]".

Norah Jones osales 10.veebruaril 2023 ilmunud Logic singlil "Paradise II".

16.juunil avaldas Norah Jones uue loo "Can You Believe". Kaasautoriks ja pillimeheks oli Leon Michels.

Norah Jones avaldas 24.novembril 2023 vinüülplaadi "Playing Along", millel 12 lugu tema samanimeliselt podcastilt erinevate artistidega.

8.märtsil 2024 avaldas Norah Jones üheksanda albumi "Visions", mille produtsendiks oli Leon Michels. 12-ne loolise plaadi esimese singli “Running” tõi ta välja 18.jaanuaril. Teiseks singliks oli 22.veebruaril ilmunud "Staring At The Wall".

Faktid

Nimi: Norah Jones
Sünniaeg: 30.märts 1979
Sünnikoht: New York City, New York, USA
Rahvus: ameeriklane
Elukutsed: näitleja, muusik
Haridus: University of North Texas in Dallas, Texas
Isa: Ravi Shankar (helilooja; sünd. 07.04.1920)
Ema: Sue Jones (töötab õena)
Poolõde: Anoushka Shankar
Kuulsuse algus: album Come Away With Me (2002)
Auhinnad: 8 Grammyt 2003 aastal

Muud huvitavat