Vaiko Eplik

30.mail avaldas Vaiko Eplik esimese singli "Ekstaas" albumilt, mis on esimene, kus lööb juba loomisprotsessis kaasa ka Epliku bänd Eliit ehk Sten Šeripov, Kallervo Karu ja Kostja Tsõbulevski. Teksti autor on Betti Alver, kelle luuletusi Eplik eesootaval albumil viisistab.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Magnus - magnus@allstarz.ee 07.08.2004 - 21:07
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 31.05.2024 - 13:46
Eesti artist, Sooloartist, Alternative & Indie

Vaiko Eplik on oma muusikalise tegevuse jooksul olnud aktiivne lugematuis Eesti ansamblites, andnud välja hulga kauamängivaid heliplaate, produtseerinud muusikat ka teistele ja kirjutanud paar tuhat laulu. Ta on sündinud 1.augustil 1981.

Claire's Birthday loodi 1998. aastal, mil bändi algkoosseisus olid Vaiko Eplik, Margus Tohver, Siim Mäesalu ja Cät (bassitüdruk). Kõik bänditegijad olid verinoored, kuid neil oli kindel plaan läbi lüüa ja seda nad tegidki.

Vaiko oli kõigest 16 - aastane, kui ta alustas CD tegemist. Tema repertuaar on olnud läbi aegade tohutu (16. a. saades oli ta kirjutanud 700 laulu).

CB esimene laul kandis pealkirja "Things you do" ja nende esimene suurem ülesastumine toimus Rapla Linnapea Rockil aastal 1998.

CB debüütalbum ilmus 2000. aastal ja kandis nime "Venus", aasta varem - novembris lisandus bändile bassist Ivo Etti.

Aastal 2000 osales bänd tol ajal väga menunkas telesaates "7 vaprat", kus sai rahva lemmikuks lugudega "Ladies love me" ja "Venus". Seda aega võib nimetada ka CB tähelennuks, CB oli võitnud rahva südame. Samal aastal võitsid nad ka aasta parima bändi - ja aasta uustulnuka tiitli. Järgmise plaadina tuli välja "City Loves" (31.mai 2001).

2003. aastal andis bänd välja oma viimase plaadi "Future is now", selle plaadi ilmumisega läks bänd lahku ja kolm bändiliiget (Vaiko Eplik, Siim Mäesalu, Ivo Etti) alustasid uue bändi tegemist, mille nimeks sai Ruffus. Nendega liitus trummar Max (Priit Mägi).

2003. aasta Eurovisiooni lauluvõistlusel Riias esindas Vaiko Eplik Eestit lauluga "Eighties Coming Back" koos ansambliga Ruffus.

Ruffuselt on ilmunud album “Lessons in pop” ja kaks singlit "Bad" ja "Found a new Friend".

Koer oli Vaiko Epliku punkgrupp, mis loodi veel palju ennem kui Claire's Birthday. Koer oli: Vaiko Eplik (vokaal ja kitarr), Jaan Pehk (vokaal ja rütmikitarr), Margus Tohver (trummid) ja Ivo Etti (basskitarr). Koeral ilmus kolm raadiosinglit: “Maiu on piimaauto”, “Te olete värdjad” ja “Igapäevane menüü”. 2004 oktoobris tuli 15-st looga album “Pure!”.

10.aprillil 2006 ilmus Vaiko Eplikult ja Eliidilt album “1”. Kaasa tegid: Queen, Milli Vanilli, William Shakespeare, Marilyn Monroe ja Vaiko Epliku sõbrad Jaan Pehk (tekstiautori ja lauljana), Chalice (tekstiautori ja lauljana), Aapo Ilves (tekstiautori ja lauljana), Kristel Eplik (lauljana), Evelin Pang (lauljana), Taavi Tammearu (lauljana).

Vaiko Epliku & Eliidi plaadi "2: Aastaajad" esitlusel 25.mail 2007 Tallinnas toimunud "Kumu ööl" astusid lavale trummar Raul Saaremets ning Tursk ja Foto ansamblist Andur. Vaiko Eplik ja Eliit 2 oli kohalike väljaannete 2007 aasta albumi edetabelite tipus, sest inimesed olid lummatud. Kui keegi pole veel Vaikost nakatunud, siis piisab teil ainult mõnel tema ainukordsel kontserdil, kas Eliidiga või ilma, käia ja oletegi tehtud mees, sest ta saab kuulajaga justkui üheks. Mõned fännid on tabavalt öelnud: “vot Vaikost ma saan kohe aru, mida ta ütleb”; “teda on füüsiliselt raske mitte kuulata”; “kõrvaklapid pähe ja kananahk tuleb ihule – meeliülendav teraapia” jne.

2008 aastal pärjati Eesti Muusikaauhindadel Aasta Ansambli ja Aasta Rockartisti tiitliga Vaiko Eplik ja Eliit.

Vaiko Eplik & Eliit album "3: Kosmoseodüsseia" tuli müügile aprillist 2008 ja plaadil oli kokku 13 lugu. Kaasa tegid Lili Lind, Ettel Poobus, Andres Ehin, Tursk ja Foto. Plaat sisaldas hitte: “Robotite Rünnak” ja “Ma Olin Teismeline Libahunt”. Siin oli imearmas "In Spe" (viimasel ajal meie linnas ei kiusata kedagi) ja nukkervaimukas "Meie linn on linnulaat”.

1.augustil 2009 ilmus Vaiko Epliku sooloplaat, seekord 12-looline "Neljas". Albumi avasingliks oli "Peidetud varandus". Esitlused toimusid 1.augustil Tallinnas Von Krahlis ja 7.augustil Tartus Genklubis.

5.juunil 2010 toimus Tallinnas Rock Cafés Lenna Kuurmaa esimese sooloalbumi "Lenna" esitluskontsert. Plaadi muusika oli kirjutanud Vaiko Eplik. Plaat salvestati 2009. aasta oktoobrist kuni 2010. aasta maikuuni Sonicmedia stuudios ja Lenna Kuurmaa köögis.

20.mail 2011 ilmus Vaiko Epliku viies kauamängiv "V ehk tants klavessiini ümber". Plaadi ametlik esitlus toimus 30.juulil Põhuteatris.

12.detsembril 2011 andsid Vaiko Eplik ja Eliit välja albumi "Sinilind Ehk Eliit Eesti Raadios". Plaat sisaldas 2006 aastal salvestatud impromuusikali "Sinilind" ja Vibratsiooni sessioonide raames valminud süidi "Maailma loomine" valitud palu.

Vaiko vastutas Eesti Vabariigi 94. aastapäeva puhul korraldatud kontserdi muusikalise poole eest 2012 aastal.

Vaiko Eplik astus üles Baltikumi suurimal talendifestivalil Tallinn Music Week märtsi lõpus 2012.

6.juunil 2012 andis Vaiko välja oma kuuenda albumi "6: Varielu". Plaat oli ülimalt eluline, selles on detaile, on õhku, on valgust, on varje. Plaadist tuli 2013 aastal lisaks 13-looline tõlgendus "Varielu Remixed"

Vaiko Eplik võitis 14.veebruaril Eesti Muusikaauhinnad 2013 aasta albumi ja aasta rokkalbumi preemiad.

Vaiko Eplik ja Eliit oli 8.juunil toimunud Kaparock 2013 peaesineja, samuti osaleti Rocksummeril 25.

21.juunil 2013 esineti Pärnu Vallikäärus Watergate festivalil ning 12.juulil astuti üles kunsti- ja muusikfestivalil Patarei Kultuuritolm 2013. 2.augustil 2013 esineti Intsikurmu Muusikafestivalil Põlvas.

11.oktoobril 2013 avaldas Vaiko Eplik soundcloudis loo "Murelik brünett". Nelja uut pala esitles ta oktoobri alguses Tartu Uues Teatris ja Tallinnas kohvikus Sinilind. Uuemad lood olid "Kleopatra ilmub", "Trevooga" ja "Väike öömuusika".

Vaiko tegi muusika Alina Järvine ja Meelis Arulepp joonisfilmile "Suur maalritöö", mis põhineb Ellen Niidu raamatule. Tööd alustas ta juba oktoobris ning sõnas: "See on minimuusikal lastele. Mind tegelikult muusikal kui selline huvitab üha rohkem, sest see on laulukirjutajale kõige keerulisem ülesanne". Film jõudis kinodesse 5.detsembrist 2013 ning meeleolukaid laule esitavad Mari Pokinen, Priit Võigemast ja Rapla laulustuudio tüdrukud Thea Paluoja juhendamisel.

31.jaanuaril 2014 taasesietendus Vanemuise suures majas muusikal "Evita", kus Che osas astus üles Vaiko Eplik.

3.veebruaril 2014 tuli Vaiko Epliku album ''7 ehk Nõgesed'', mis puudutab varasematest plaatidest rohkem hingemuusikat.

19.veebruaril 2014 kandis Vaiko Epliku 20-minutilise teose "Suur maalritöö" ette ETV tütarlastekoor koos Otsa-kooli ansambliga, taustaks filmistuudios A Film valminud joonisfilm.

Vaiko Eplik & Eliit osales 28.märtsil 2014 TMW raames Raadio2 showcasel Von Krahli teatris.

16.juunil 2014 avaldas Vaiko Eplik singli oma 21.juunil ilmunud samanimeliselt albumilt "Nelgid". Laulu muusika ja sõnade autor on Vaiko Eplik ise. Loos saab kuulda Mari Jürjensi häält.

26.juulil astus "Kesklinna Suvemuusika" raames Kadrioru pargi kontserdilaval üles Vaiko Eplik.

1.augustil esinesid Vaiko Eplik ja Kristjan Randalu Intsikurmu Muusikafestivalil Põlvas.

3. - 20.detsembrini toimus Liisi Koikson ja Vaiko Eplik kontsertsari "Aastaajad". Kõlasid laulud nii Liisi kui Vaiko esituses - üksinda ja üheskoos.

15.jaanuaril 2015 võitis Vaiko Epliku "Nõgesed" Eesti Muusikaauhinnad 2015 Alternatiiv/Indiealbumi auhinna.

6.veebruaril 2015 esietendus Nordea kontserdimajas muusikal "Savisaar", mille 100 minuti jagu originaalmuusikat on kirjutanud Vaiko koos Jakob Juhkamiga.

23.veebruaril 2015 sai Vaiko Eplik oma muusikalise tegevuse eest Eesti Vabariigi presidendilt Toomas Hendrik Ilveselt Rakvere Teatris Eestile osutatud teenete eest Valgetähe IV klassi teenetemärgi.

Vaiko Eplik esitleb õige pea NO99 muusikalist “Savisaar” pärit lugusid albumiga “Kodanik S”.

17.märtsil 2015 anti välja Eeti Esitajate Liidu, Eesti Autorite Ühingu ja NCB Eesti kogutud faktiliste andmete alusel popmuusikaauhind Kuldne Plaat. Aasta meesartisti kategoorias võidutses Vaiko Eplik.

Vaiko Eplik ja Lenna Kuurmaa suvekontsert "Nelgid Rapunzlile" toimus Käsmus 7.juuni õhtul, kus näha sai muusikuid üksteise lugusid esitamas.

Noblessneri Valukojas esines 11.juunil alternatiivroki suurkuju Ariel Pink, keda soojendas Vaiko Eplik spetsiaalselt üheks õhtuks valminud kavaga "Hommage Ariel Pinkile".

Vaiko Eplik avaldas 04.09.2015 uue loo, mille pealkirjaks on “Kaerahelbed”. Lugu on pärit Epliku uuelt plaadilt, mis ilmub järgmisel aastal.

7.jaanuaril esilinastus Jõhvi kontserdimajas 2016. aasta avafilm “Ema”, mille tunnusloo "Liblikas" on loonud Jaan Pehk ja Vaiko Eplik.

Vaiko Eplik ja Eliit astusid üles 18.aprillil Nordea Kontserdimajas Manic Street Preachers külalistena.

9.septembril 2016 esitles Vaiko Eplik Tallinnas oma üheksandat stuudioalbumit "Kirevase". Singlitena on tulnud "Krevettide muusika", "Röntgen" ja “Fuurija”. Plaat jõudis avalikkuseni 5.oktoobril. Albumil kõlab 12 lugu, kaasa löövad Anelle Trepp, Mari-Liis Rebane, Kallervo Karu ja Sten Sheripov.

Vaiko Eplik ja Eliit koos külalistega astusid 28. ja 29.oktoobril Sinilinnu lavale ning tähistasid albumi "Kirevase" ilmumist. 22.detsembril 2016 toimus albumi "Kirevase" esitluskontsert Club Hollywoodis.

2017 aasta septembris jõudis müügile Vaiko Epliku ja pianist Kristjan Randalu loomingulise tandemi teine plaat "Lahkhelid", mis jäädvustab nende viimase paari aasta koostöö. Plaadil kõlavad Randalu ja Epliku repertuaarist tuttavad lood uues võtmes, samuti Jaan Räätsa Marginaali töötlus.

23.juunil 2018 nägi ilmavalgust Vaiko Epliku uus, järjekorras 22. kauamängiv heliplaat "Uus karjäär uues linnas". Youtube'is oli 4.maist kuulatav plaadi esimene singel "Jänkud" ning 8.juunil tuli välja lugu "Lame maa".

Vaiko Eplik ja Eliit esinesid 27.juulil Tallinnas Sweet Spot Festivalil. 19.augustil esinesid Eplik ja Miljardid Tallinna lauluväljakul EV100 üleilmse üheslaulmise üritusel.

6.septembril toimus Viru Keskuse Rahva Raamatus Vaiko Epliku 12-loolise plaadi “Uus karjäär uues linnas” esitlus. Plaadi kolmas singel "Hull" tuli välja 21.augustil. Loo “Lame maa” muusikavideo režissöör oli Kätlin Karama. Videos näitlevad Kaisa Kattai ja Edgar Vunsh.

15.mais 2019 ilmus Vaiko Epliku 14-looline album “Sireleis”, millelt 26.märtsil tuli välja lugu “Tetris”. Muusika ja sõnad lõi Vaiko Eplik, naisvokaal kuulub Vanemuise teatri näitlejannale Marian Heinatile. 2.mail avaldas muusik loo "Uus tüdruk".

Ansambel Koer on tagasi ja jagas 21.mail oma uut lugu "Piss" eesolevalt albumilt "Karake". Lugu on salvestatud ajavahemikul 2004–2019. Muusika on loonud Vaiko Eplik ja Jaan Pehk, sõnade autor on Olavi Ruitlane. Löökpille mängib Margus Tohver ja tausta laulavad Marian Heinat ja Linda Kolde. Loo miksis ja masterdas Martin Kikas.

17.juunil tuli välja Koera teine singel "Süstime". Värske loo muusika ja sõnade autor on Vaiko Eplik, taustalauljateks on Marian Heinat ja Linda Kolde. Uues singlis laulab lisaks Eplikule ka Jaan Pehk.

14.septembril laulsid Jarek Kasar ja Vaiko Eplik enda ja oma sõprade laule kordumatus erikavas “ÕHMOVID" Raplas kultuurifestivalil "Särin".

27.jaanuaril 2020 avaldasid Vaiko Eplik ja Priit Võigemast ühise singli "Ainult sul". Lugu pärineb Toivo Kurmeti sulest, kuulsaks laulis selle 1960. aastate lõpus Jaak Joala Kurmeti ansambliga Virmalised. Muusikute noorpõlvebändi Joygunsi kontsertuuri raames jõudsid Eplik ja Võigemast märtsis Pärnusse ja Viljandisse.

Vaiko Eplik avaldas 29.mail loo pealkirjaga “Kamoon Uno”, mille ta pühendab lauljale, laulukirjutajale, kitarristile, heliloojale, sportlasele ja pedagoogile Uno Loobile, kes tähistab 31. mail 90. sünnipäeva. “”Kamoon Uno” on minu tulevase albumi esimene singel ja ühtlasi minupoolne sügav kummardus kahele Unole, kelle tööl rajaneb kogu meie tänane eesti kergemuusika,” kommenteerib Eplik. “Loo taustaks seatud fotol võib neid kahte džentelmeni – Loopi ja Naissood – näha viiekümnendail ansambli Swing Club koosseisus tollal ametlikult keelatud džässmuusikat viljelemas.”

Vaiko Eplik laadis 16.novembril oma SoundCloudi lehele üles loo “See pole nii”, mis on salvestatud koos Rita Ray’ga, kes oli tänavu nomineeritud neljale Eesti Muusikaauhinnale. “Mina kirjutasin loo, Kristi seadis vokaalid ja torud, Peeter Salmela miksis ja masterdas, teie võiksite kuulata… Jee!” kirjutas Vaiko Eplik muusikapala kommentaariks.

Eesti Muusikaauhindade jagamisel 28.jaanuaril Saku Suurhallis võitis Aasta Parima Laulu tiitli Trad.Attack! singel “Armasta mind” (feat. Vaiko Eplik).

13. ja 14. augustil Paides toimuv Arvamusfestival sai omale tunnusloo "Malelaud”, mille autoriks on muusik Marti Tärn, sõnade autor Sten-Olle Moldau ning esitajaks Vaiko Eplik.

2021 aasta viimastel päevadel andis Jarek Kasar koos Vaiko Eplikuga neli kontserti, pealkirjaga “Viimast korda sellel aastal”. Nende muusikasse ja juttudesse on peidetud aastatepikkune sõprus, mis sõnadesse ei mahu, kuid mida on paslik aastalõpu eel meenutada. Kavas oli meeste endi looming, aga ka nende heade sõprade laulud.

5.augustil esinesid Vaiko Eplik ja Eliit Intsikurmu festivalil.

Vaiko Eplik andis 23.jaanuaril 2023 välja esimese singli "Must maagia" oma märtsi algul ilmunud albumilt.

25.veebruaril andsid Vaiko Eplik ja Mari Jürjens kontserdi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias! Kuulda sai nii muusikalist loomingut kui ka toredaid lugusid.

Vaiko Eplik andis 6.märtsil välja oma 12. sooloalbumi "Klišeed", millel kõlab 12 lugu. Eplik sõnas, et "Klišeed" on tema diskograafias omamoodi rekord, kuna ta pole kunagi originaalloominguga plaati üle kolme aasta teinud. Uue albumi pealkiri on tema sõnul ka igati tähenduslik. "Võibki öelda, et ma ei paku seal mitte midagi uut, mõneti oligi selle plaadi idee vormistada ära sellised klišeed, mida ma võin pidada justkui enda omaks." "Klišeed" ilmub CD-plaadil ja vinüülil aprillis.

4.juunil andsid Estonian Voices, Vaiko Eplik & Eliit kahetunnise kontserdi Tallinna vanalinna päevade raames pealaval Niguliste kiriku kõrval haljasalal.

Juulis üle aastate kokku tulnud ansambel Claire's Birthday andis kontserdid 16.septembril Raplas kultuurifestivalil Särin, 22.septembril Tartus Atlantise majas ning 23.septembril Tallinnas Telliskivis klubis D3.

1.detsembril toimus Vaiko Eplik & Eliit kontsert klubis Uus Laine kus laval olid lisaks Eplikule samamoodi hinnatud Sten Sheripov, Kostja Tsõbulevski ja Kallervo Karu.

Vaiko Eplik "Klišeed" võitis Aasta Autorilaulualbumi tiitli Eesti Muusikaauhinnad 2024 galal 1.veebruaril Unibet Arenal.

25.mail esinesid @KRULLI Balearic (Tallinn, Kopli 70a) Lexsoul Dancemachine ning Vaiko Eplik & Eliit.

30.mail avaldas Vaiko Eplik esimese singli "Ekstaas" albumilt, mis on esimene, kus lööb juba loomisprotsessis kaasa ka Epliku bänd Eliit ehk Sten Šeripov, Kallervo Karu ja Kostja Tsõbulevski. Teksti autor on Betti Alver, kelle luuletusi Eplik eesootaval albumil viisistab.

Faktid

Eliit on 2016 aastal:
Vaiko Eplik – laul ja kitarr
Sten Sheripov – kitarr
Kostja Tsõbulevski – bass
Kallervo Karu – trummid
Mari-Liis Rebane - taustalaul
Anelle Trepp - taustalaul

Muud huvitavat

Seotud videod

Vaiko Eplik - Lame maa
Vaiko Eplik - Lame maa

Artist: Vaiko Eplik

Lugu: Lame maa

Album: Uus karjäär uues linnas

Aasta: 2019

Režissöör: Kätlin Karama