5MIINUST

Albumi “kannatused ehk külakiigel pole stopperit” esitluskontsert oli 31.mail Noblessneri Valukojas. Suve suurim tuur “EUROTUUR: 5MIINUST & Puuluup koos erikülalistega” toimub 16. augustil Rakvere Vallimäel ja 7. septembril Tartu lauluväljakul. Kaasatud on Käärija ning Windows95man Soomest.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 07.11.2004 - 12:48
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 01.06.2024 - 11:16
Eesti artist, Ansambel, Rap & Hip-Hop

Lääne-Viru mändide all alguse saanud Võsu bänd 5MIINUST on tänaseks kasvanud üle-eestiliseks sensatsiooniks. Tabelitipud ja A-pleilistid pole neile võõrad. Pundi intervjuud, muusika ja lived on laetud positiivsest energiast, siirast rõõmust, armastusest muusika ja kõige ümbritseva vastu ning üleajavast andekuseämbrist.

Bänd loodi 2016. aastal ning muutus noorte seas väga populaarseks. Võsu kalifaadina tuntud liikmete nimed on Lancelot, Päevakoer, Estoni Kohver ja biidimeister Põhja Korea, kes artistinimesid kasutades ja alati tumedate päikeseprillidega esinedes oma lava- ja argielu lahus hoiavad. Grupeeringu räpp räägib väikeasulate kirjutamata lugusid brutaalsemalt, kui seda keegi varem teinud on. Laulude sõnades on väga palju ropendamist ja slängi. Legendaarne Recordsilt 2016.a. ilmud 12-looline plaat "Korralik Saavutus/Aasta Plaat" oli stressivaba bängiv vaheldus sotsiaalpoliitilisele- ja ühiskonnaräpile. Lisaks Võsu hõbekõridele astuvad albumil üles ka Reket, Beebilõust, Genka, Cool D, Liis Miinust, Jon Mikiver, Magnum Pi Gorõ Lanast ja Vana Yoss. Albumi muusikalise poole eest hoolitsevad peale miinuste biidimeistri Põhja Korea ka Kuera a.k.a. Sammalhabe, Käärkäsi ja Paul Oja.

Juunis 2017 avaldati 7 looga "Rämmar" EP (Legendaarne Records), mis salvestati Võsul. Plaadil teeb häält ka kirjanik Sass Henno. Veel olid kaaslasteks Paul Oja, Bert on Beats ja 372. Bändiga oli liitunud Venelane Loksalt, kelle elutööks kõikide laulude issi - "erootikapood". EP kohta ütlevad kutid ise: „See on rämmar! Vali mida soovid, j***e ja viina, mõrnaja proosit!“ EP esitluspidu toimus 2.juunil Tallinnas, kohas nimega Peatus (Telliskivi 62).

22.märtsil 2018 esitleti Tallinna klubis Hollywood nelja looga "Niid for spiid" EP-d. Plaadilt leiab absoluutsed klassikud nagu "anna vett" ja "pohmakas", aga pumpamisloo "trenažöör" ja ässapala "keti lõpp".

Veebruaris 2019 andsid nublu, 5miinust ja Pluuto välja ühise pala “Tsirkus”. 20.juunil tuli 5Miinust välja looga “(Ei ole) aluspükse”, kus lõi kaasa taas nublu. 7.augustil tuli väla nublu esimene muusikavideo loole “für Oksana”. Narvas ja Ida-Virumaal filmitud video režissöör oli Marta Vaarik. Kakskeelses loos vastutab venekeelsete riimide eest Gameboy Tetris ehk 5miinust Venelane.

2019. aasta detsembris ilmunud hitt ”Paaristõuked” koos Villemdrillemiga püsis Eesti raadiote edetabelis tervelt 20 nädalat ja hoidis digikanalites esimest kohta lausa 14 nädalat jutti. Järgnenud singlid “peo lõpp” ning duett “loodus ja hobused” koos vanameister Hendrik Sal-Salleriga puudutasid samuti tabelitippe ning on hullutanud kümneid tuhandeid pidulisi üle Eestimaa.

5.veebruaril 2021 ilmus Estoni Kohver, Reket ja Boipepperoni koosluse Pitza 12-looline album "Calzone". Enamasti on lood kõik kirjutatud kohvri ja Reketi ning produtseeritud põhitrio poolt, aga lisaks võib leida albumilt ka paar külalist – Maiani ja Genka.

2021. aasta kevadel ilmunud 5MIINUST duubelsingel “gloria/buffalo” on ideaalseks leevenduseks mullu ärajäänud suvele. 30. ja 31.juulil esines 5MIINUST Võsu Rannafestivalil.

6.augustil ilmus Warner Music Finland alt Gameboy Tetrise õhinal oodatud esimene soolosingel “Incognito”. Loo produtsendid on Kaspar372 ja Otoroshi, kitarri mängis Raul Ojamaa, viiulit Serj Solo ja taustavokaale laenas laulja Elina Born. Õhinal oodatud lugu ilmus koos filmiliku muusikavideoga, mille idee autorid on režissöör Janar Aronija ja Get Shot Films.

5Miinust andis 24.septembril välja uue loo "Koptereid" koos animeeritud videoga. Loo muusika autorid on lisaks bändi liikmetele Leo Jupiter, Sten Sheripov ja Gevin Niglas, lüürika on kirjutanud 5Miinust. Muusikavideo režissööriks on Mikk Mägi, produtsendiks Jaagup Metsalu ja tootjaks BOP Animation. Värske singel ja animeeritud stiil juhatavad sisse ka sel aastal ilmuva 5Miinust koomiksiraamatu ning sellele lisaks on alates 24.septembrist on võimalik Tallinnas sõita ka 5Miinust trammiga. Singli "Koptereid" kangelastega disainitud tramm number 2 sõidab marsruudil Kopli – Suur-Paala.

1.detsembril ilmus bändi 5Miinust 92-leheküljeline koomiksiraamat "Suur süü veeretamine kriitilisel ajal" ja teine EP "Kõik on süüdi". Minialbumil kõlavad lisaks varem avaldatud loole "Koptereid" ka neli täiesti uut lugu, mis näitavad bändi uuest rokilikumast küljest. Albumi produtsent on Kim Wennerström. lisaks teevad kaasa kodumaised tipud Sten Sheripov ja Gevin Niglas ning Soome produtsent Leo Jupiter. EP lood said omale ka koomiksi stiilis videod.

30.detsembril toimus Kultuurikatlas Raadio 2 aastahiti gala, kus astusid üles ka Nublu ft. Gameboy Tetris & Raul Ojamaa looga "Paraadna". Aastahitiks valiti 5Miinust lugu "Koptereid".

1.jaanuari öösel toimus Kultuurikatlas üritus Grind, kus uusaastapeol esinesid nublu & gameboy tetris, SIIMI ja Bianca DJs.

26.jaanuaril Alexela Kontserdimajas toimunud Eesti Muusikaauhinnad 2022 galal saatis kõiki galal ülesastuvaid esinejaid sümfooniaorkester, kellele sobivasse võtmesse olid ka artistide armastatud lood seatud. Üheks esinejaks oli Gameboy Tetris looga “Incognito” ja koosseis 5MIINUST, kes võitis aasta artisti tiitli.

7.aprillil toimunud Eesti popmuusika auhinnagalal Kuldne Plaat võitis Gameboy Tetris Aasta Esitaja 2022 tiitli.

Räppar Fenkii ja Estoni Kohver avaldasid 29.aprillil tempoka singli "Miks mitte". Loole valmis ka muusikavideo.

Gameboy Tetris ja Põhja-Korea andsid 29.aprillil koos Soome räpiduoga Seksikäs-Suklaa ja Dosdela välja suvise singli “JANO”. Ülevatest emotsioonidest tulvil lugu ilmus koos muusikavideoga, mis viis artistid pöörasele öisele peo rännakule Tallinna kesklinnas.

9.mai õhtul toimus Tallinnas Islandi väljakul Euroopa päeva kontsert, kus esinesid teiste seas nublu & Gameboy Tetris + Narva tantsutüdrukud.

5MIINUST astus 20.mail üles Tartu Kaubamaja 0-korrusel. Kui tavapäraselt on sel korrusel parkimisala, siis nüüd keerati see pea peale ning 5MIINUST tõi sinna kohale tõelise festivali. Midagi sellist ei ole teadaolevalt Tartus varem veel tehtud. Kontserdil kõlas nii bändi uusi kui ka parimaid vanu palu. Sündmusel astusid üles veel lisaks 5MIINUSELE pillimehed sõprusansamblitest OUU ja Elephants from Neptune.

17.juunil tuli välja 5MIINUST singel “Vamos“, mille muusikavideo salvestati kuumas Ibizas. Produtseerida aitas kim w, Video: jaan sinka & robert parelo (riba films).

8.juulil esinesid nublu & Gameboy Tetris Pärnu rannapargis festivalil Beach Grind. 9.juulil astus samas üles 5MIINUST.

14.juulil tuli Rally Estonia raames Tartu Raekoja platsil lavale 5MIINUST, andes spetsiaalselt Rally Estoniaks loodud eri-show koos live-bändi, DJ ja Shaté showgrupiga ning erikülalisena astus lavale Jaan Pehk ehk Orelipoiss.

23.juulil esines 5MIINUST Pärnumaal Valgeranna Festivalil ning 30.juulil Võsu Rannafestivalil. 6.augustil esineti Kloogaranna Summerfestil. 14.augustil esines 5MIINUST Elvas Eesti hiphop festivalil.

26.augustil ilmus Gram-Of-Funi ja Gameboy Tetrise ühine lugu "Thrills". 28.augustil esines Gameboy Tetris Tallinnas Telliskivi Kvartalis FlexFestil.

5MIINUST ja Smilers andsid ainulaadse ühiskavaga kontserdi 10.septembril Telliskivi Kvartalis.

9.novembril avaldasid gameboy tetris x nublu loo “Kuhu kadus Sten?”. Loo ega videoga räpparid halvale teele minemist ei glamuriseeri, vaid pigem toovad välja ühiskonna karmi reaalsust. Millega Sten tegeles ja kuhu elutee ta viis, võib igaüks ise välja nuputada koos singliga ilmunud mustvalgest muusikavideost. Aristide idee aitas visuaalselt ellu äratada A CUBE Agency.

12.novembril toimus Tallinnas Depoo välialal Balti Jaama Turu kõrval tänavafestival “Kõige Hallim Päev”, kus esinesid 5MIINUST, Smilers ja Cartoon.

5MIINUST esines lugudega "Mis sa tegid?" ja "Vamos" aasta parima muusika auhinnagalal Raadio 2 Aastahitt, mille otseülekanne oli Raadio 2-s ja ETV-s 29.detsembril. Tallinnas Vabaduse väljakul toimus 31.detsembril aastavahetuse ainulaadne laseretendus. Lavale astusid Anne Veski, Karl-Erik Taukar Band ja ansambel 5MIINUST.

2020. aasta sügisel moodustatud kollektiiv nimega pitsa, mille liikmeteks on kohver, reket ja boipepperoni laadis 2. veebruari õhtul YouTube’i üles videosingli “Pole lihtne olla joonistatud”. Tegu on palaga animafilmist “Kaka, kevad ja teised” (A Film Eesti, 2023), mis jõudis kinodesse 10.veebruaril.

3.märtsil said Alexela Kontserdimajas kokku taevas ja põrgu kui laval olid folktroonika duo Puuluup ning ansambel 5MIINUST.

Liis Lemsalu avaldas 30.märtsil tantsulise muusikapala "Paus" koostöös räpparite Reketi ja Kohvriga, mis räägib salajastest kohtadest, kus tuleb inimese tegelik pale esile.

Liisi, reketi ja kohvri ühissinglit ”PAUS” sai esmakordselt LIVE-esituses näha 14.aprillil EFTA auhinnagalal. Teleülekanne ETV-s.

2.juunil avaldas 5MIINUST kuuma duubelsingli “kõrvetab / kallab”. Esimene, koos nubluga, on uustöötlus Nexuse "Nii kuum" refräänist, teine aga sensuaalsem pala koos Elina Borniga. Kõrvetavamale duubelsingli poolele valmistas Get Shot Films ka kuuma video. Režissöör Janar Aronija idee oli kujutada miinuseid üksteist toetavate nukrate tuletõrjujatena boybandilikus võtmes, depoos, mille katusealune põleb.

16.juunil esines 5miinust Tallinnas Kopli 70 elustiilifestivalil Flex Fest. 24.juunil esines 5MIINUST Pühajärve jaanitulel. 8.juulil astus 5Miinust üles Pärnus festivalil Beach Grind.

Gameboy Tetris suve lõppedes bändis enam ei jätka. „Kurb ma kindlasti ei ole. See oli ikkagi puhtalt minu otsus. Vahepeal on aeg lihtsalt edasi liikuda. Loodan, et bändil läheb ilma minuta hästi,“ põhjendas Gameboy Tetris oma otsust. „Kui kõik läheb plaani järgi, siis saab mu debüütalbumit kuulata juba sel talvel,“ üllatab ta.

Alika, Nublu ja 5miinust esinesid WRC Rally Estonia avasõul 20. juulil Tartu Raekoja platsil. 29.juulil esines 5MIINUST Võsu Rannafestivalil.

Ansambel 5miinust ning räppar Nublu ühiskontsert "Kuum tuur" sai alguse 21.juulil Tartu laululavalt. 11.augustil esinesid nad Rakvere Vallimäel. 12.augustil esines 5miinust EESTI HIPHOP FESTIVALi laval.

5MIINUST kolistas kodukülade uksi ja murdis need lahti kahel kuupäeval – 22.detsembril Võsu Spordihoones ja 30.detsembril Tartu A le Coq Sport Spordimajas. Kusjuures Tartus astuti üles ühiskavaga, kus tegi kaasa ka number 1 artist Eestis täna – villemdrillem.

Plaadifirma Kurvad Uudised andis 2.jaanuaril 2024 välja singli "Mõrult", kus saavad kokku ansambel Ouu ja räpigrupist 5miinust tuntud Kohver. Laulu autoriteks on Hyrr Innokent Vainola ja Tiit Liblik ning sõnade autoriks Kohver. Singlit saadab ka muusikavideo, mis on režissööri ja Ouu liikme Jaan Sinka sõnul kõige tõsisem video, mis bänd on teinud.

Eesti Laul 2024 10. finalisti seas oli 5miinust ja Puuluup "(nendest) narkootikumidest ei tea me (küll) midagi", autorid Põhja Korea, kohver, Lancelot, Päevakoer, Marko Veisson, Ramo Teder, Kim Wennerström. Esmakordselt kuulis tänavusi võistluslugusid 8.detsembril. Eesti Laulu finaal toimus 17.veebruaril ning looga võideti esimene koht.

Järgmist ühislugu "Külakiigel pole stopperit" esitati 7.jaanuaril telesaates "Hommik Anuga". 21.aprillil avaldasid 5miinust ja Puuluup uue loo "Isegi kakelda pole kellegagi".

26.aprillil ilmus ühisalbumi "kannatused ehk külakiigel pole stopperit", mis oli otsast lõpuni 5MIINUSE ja Puuluubi ühislooming ning tervikuks produtseeris albumi Rootsi-Saksa produtsent Kim Wennerström. Albumilt leiab 13 lugu, mis on ühise nägemuse ja sihikindluse tulemusena sündinud tervik. Ootamatu, ent toimiva kompotina on 5MIINUST ja Puuluup leidnud koha paljude muusikasõprade südametes.

5miinust ja Puuluup "(nendest) narkootikumidest ei tea me (küll) midagi" astus üles Eesti esindajana 11.mail Malmös Eurovisioni finaalis ning saavutas 20. koha.

Põhja-Korea lõi kaasa 24.mail ilmunud Dew8 ja Mesabby albumil "Matador" kahes loos.

30.mail Kroonika meelelahutusauhindade glamuursel peol Kruiisiterminalis võitsid 5Miinust ja Puuluup kategoorias Aasta artist.

Albumi “kannatused ehk külakiigel pole stopperit” esitluskontsert oli 31.mail Noblessneri Valukojas. Suve suurim tuur “EUROTUUR: 5MIINUST & Puuluup koos erikülalistega” toimub 16. augustil Rakvere Vallimäel ja 7. septembril Tartu lauluväljakul. Kaasatud on Käärija ning Windows95man Soomest.

Faktid

Liikmed:
Karl Kivastik aka Põhja-Korea - sünnipäev: 29.07.1988
Kristjan Jakobson aka Estoni Kohver - sünnipäev: 11.11.1988
Mihkel Tamm aka Päevakoer - sünnipäev: 10.07.1989
Pavel Botšarov aka Gameboy Tetris - sünnipäev: 11.03.1986
Priit Tomson aka Lancelot - sünnipäev: 02.02.1987

Muud huvitavat

Seotud videod

5MIINUST, Puuluup - (nendest) narkootikumidest ei tea me (küll) midagi
5MIINUST, Puuluup - (nendest) narkootikumidest ei tea me (küll) midagi

Artist: 5MIINUST, Puuluup

Lugu: (nendest) narkootikumidest ei tea me (küll) midagi

Aasta: 2023

5MIINUST - vamos
5MIINUST - vamos

Artist: 5MIINUST

Lugu: vamos

Aasta: 2022

Gameboy Tetris - Incognito
Gameboy Tetris - Incognito

Artist: Gameboy Tetris

Lugu: Incognito

Aasta: 2021

5MIINUST - Koptereid
5MIINUST - Koptereid

Artist: 5MIINUST

Lugu: Koptereid

Aasta: 2021