Cool D

20.aprillil 2022 ilmus Cool D’l uus suvehõnguline lugu "Eesti Despacito", mis kuumade kaadritega Mehhikost loob suvetunde ka veel jahedas kevadtuules. Video autoriks on Cool D ise. Cool D sõnul oli suureks ajendiks loo kirjutamisel juba sügisel saabunud hinnatõus.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 11.03.2005 - 07:30
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 20.04.2022 - 11:36
Eesti artist, Sooloartist, Rap & Hip-Hop

Cool D, kodanikunimega Priit Kolsar (s. 23.10.1976), on Eestis juba vana ja tuntud räppar, kes osaleb ka sellises grupis nagu A-Rühm.

Cool tegeleb praegu ka heliproduktsiooniga ning tööandjaks on Sky Plus. Peale selle on ta veel ametlik DJ, kes momendil töötab klubis Club Unlimited. Tööst ülejäänud aja täidavad PR-õpingud Tartu Ülikoolis ja sport.

Kunagi on O’Culo (nagu teda vahel kutsutakse) teinud ka raadiosaadet Tartu Raadios, kus ta mängis popimaid lugusid ja andis edasi värskemaid räpiuudiseid, kuid pärast tekkinud vahet ei tahetud enam sellist saadet teha. Selle ajaga oli hip-hop Coolile aga juba lähedaseks saanud ja nii tekkis ka soov ise midagi korda saata, sest muusikaga on ta tegelikult juba väiksest peale tegelenud.

Cool käis väiksena muusikakallakuga koolis, muusikaklassis ja veel muusikakoolis. Muusikakoolis õppis ja mängis ta alguses trumme ja hiljem ka ksülofoni, kuid see tüütas ta ära ,sest ei olnud piisavalt revolutsiooniline mässumeelsele teismelisele.

Oma esimest tausta tehes ei olnud tal kasutada lõikamiseks midagi muud peale tavalise duubelkassettmaki, sest endal ju tehnilisi võimalusi ega stuudio üürimise võimalust ei olnud. Sõbralt laenatud mikserpuldiga sai aga juba nii mõndagi korda saata.
Esimesed kvaliteetsemad taustad said kokku pandud juba Tartu Raadios ja seda suure lintmakiga.

Esimene album nägi ilmavalgust küll vaid MC kujul, kuid oli siiski esimene Eestis välja antud hip-hopi kogumik.

Cool D laulude temaatika üle on olnud alati palju vaidlusi ja vahel ka kõvemaid ütlemisi, sest oma riimides kirjutab ta pidudest, pohmellidest, politseist, jne. Ta on riimistanud avalikult oma mõtteid, vihapurskeid, fantaasiaid ja roppe läbielamisi, pidutsemiskombeid ning muidugi ka huumorit.

Aastal 2004 on Cool D-l lõpuks ometi ilmunud ka kuues album, nimeks „Seenioride vabakava“. Sellel plaadil teeb ta koostööd selliste artistidega nagu Stupid F, TommyBoy, Kozy, G-Enka, DJ Critical, Paul Oja, Hash, Leslie Da Bass, Loop Pirates, Kelly ja Ethel.

2006 jaanuaris üllatas album "Cool D - Tütar Üksi Kodus" [Mindnote]. Kuigi plaadi vahelehel leidub lausekatkend „sa hoiad käes kodumaa ühe ja ainsama superfriigi Cool D viimast albumit”, on see momendil tõesti viimane. Üheltpoolt polekski Cool’ilt nii kiirelt järgmist albumit oodanud, kuivõrd alles 2004. aasta lõpus nägi ilmavalgust „Seenioride vabakava” nimeline üllitis, mille eest tüüp pärjati koguni 2004. aasta Eesti Parima Meesartisti tiitliga, mis on räppari kohta päris kõva sõna tegelikult. Aga teisalt – „Tütar üksi kodus” plaadi eellugu ongi pisut teistmoodi. Algselt oli see mõeldud EP-na, milles oleks kokku võetud alates 1995. aastast kestev seeria-lugu (nimetagem seda kasvõi ‚saaga’) nimega „Tütar üksi kodus”. Kuna kodumaise publiku jaoks on EP formaat pisut võõras, siis võeti ette ja toodeti sisu veidike juurde, niiet me saame käes hoida ‚täispikka’ plaati, millel leidub 18 träkki ja lisaboonusena veel loo „Eestlased” eriti hea video. Selle albumi enamike lugude produtsent DJ Critikal.

„Tütar üksi kodus” on kodumaise hiphop-publiku nooremale generatsioonile kohustuslik plaat, sest seda kuulates on võimalik tõmmata võrdlusjooni sellega, kuidas kõlas Eesti räpp 11 aastat tagasi, mil päris paljud teist alles lasteaias või algklassides käisid (ärge nüüd solvuge, eks!). Ja vanem generatsioon saab muie suunurgas meenutada aegu, mil kõik oli uus ja huvitav ning kuidas me läbi nende aastate oleme tänaseks juba 2006sse jõudnud. Mis puutub uutesse lugudesse, siis Cool D ei näita hoolimata kogunevatest aastatest mingeid närtsimise märke, vastupidi – ta hoiab kätt kindlalt Eesti räpi pulsil.

Juulis 2006 ilmutas Eesti staažikaim räppar Cool D uue singli "Tahan sind hetkeks", mis on kolmas singel tema läinud aasta lõpus ilmunud kauamängivalt "Tütar üksi kodus". Lugu on tehtud koostöös Def Räädust tuntud J.O.C'ga.

Cooli riimide austajatel on põhjust rõõmustada. Nimelt andis mees detsembris 2006 välja anda DVD, millel on kõik tema videod ja palju kontserdimaterjali. Kogumik nimega "Legendaarselt eetris" on kohaliku hiphop-plaadifirma Mindnote välja antud DVD-album, mis kannab ka uhkelt esimese Eesti hiphop-DVD tiitlit. Film vaatleb ühe tuntuma siinse hiphopi suurkuju Cool D tegemisi tema esimesest albumist kuni tänase päevani perioodil ligi 12 aastat. Filmis räägivad Cool D’st mitmed muusikud ja raadiosaatejuhid, nagu näiteks Koit Raudsepp, Genka, North Crew, Da Raba Mob, samuti muusikavideote režissöör Masa. Loomulikult avab oma tegemiste taustu Cool D ise. Filmi autorite Martin Vinkeli, Critikali ja Margo Siimoni kokkupandud filmis on lisaks filmile ja Cool D muusikavideotele ka ajalootolmuga kaetud kaadreid, mis kannavad näiteks kadunud RTV logo.

Singlitena tulid järjest veel 2006 aastal "Aitäh Elu Eest", "Tahan Sind Hetkeks", "Ma Olen Räpane" ja 2007 aastal "Juua Täis Peaga".

Oktoobris 2008 oli taaskord rõõm tõdeda, et Eesti hiphopskenel jätkub endiselt püssirohtu uuteks pommideks!Lõuna-Eesti roppsuu COOL D singel oli "Iharluse Missa". Juunis 2009 järgnes singlina "Suveläpatis" ning oktoobris "Naised on purjus".

Loogilise jätkuna järgnes siia 10.novembril 2009 järjekorras kaheksas stuudioalbum "Cool FM", mida võib pidada ennekõike heaks meelelahutuseks ja Cool D on funkim kui kunagi varem. Plaadilt leiab 12 täispikka lugu ning samapalju raadio vahepalasid. Cool FM-il teevad kaasa J.O.C. (Def Räädu), LeslieDaBass (HU?), Anna Põldvee ning Kostja Tsobulevski (Aides). Produtseeris Dj Critikal.

6.juunil 2012 avaldas Cool D albumi "Tumeaine", millel 12 lugu. Singliks oli "Pessimistlik".

2012 aastal tuli üle pika aja kokku taas A-rühm ning 11.juunil 2012 avaldati singel "Hakka pihta". Muusikavideo filmiti Ida-Virumaal, võttekohtadena kasutati nii Kiviõli tuhamägesid kui ka Liimala randa. Video produtseerris Riin Urbanik.

28.märtsil 2013 ilmus bändilt verivärske raadiosingel "Tavaline mees". Bändi 15ndat aastapäeva tähistatakse kevadise tuuriga, mille raames antakse 6 kontserti.

Legendaarne hip-hopi rühmitus A-Rühm esines 7.juunil Kohila Kaparock muusikafestivalil. Rühma liikmed haarasid festivalilaval kätte kitarrid ning trummikomplekti taha istus Cool D, kelle sõnul ta päris niisama trummi ei tao. Cool D: “Mul on varasem mängukogemus olemas ja olen isegi 3 aastat Tartus muusikakoolis õppinud. Muidu oli tore aga seal sunniti ka ksülofoni mängima.”

21.juunil oli kavas Pärnus Watergate festivalil Cool D ja 2.

16.augustil 2014 esinesid Cool D, Kozy ja Genka Eesti Hiphop Festivalil Elvas.

Ansambel Pärl avaldas 27.oktoobril 2014 oma kolmanda singli “Mänguasi”, kus lööb räpiriimidega kaasa ka Cool D. Loomalikust kirest pakatav lõbus uus poprokilugu on kaasahaarav ning täis naiselikku power'it, mis halva tuju peletab, jala tatsuma võtab ja kõik vallatud suveseiklusi igatsema paneb.

2.jaanuaril 2015 avaldas Cool D muusikavideo "Ära siit".

Cool D sai 3.märtsiks 2015 valmis singli „Sinisilm“, mis räägib lähisuhtevägivallast. Singli muusika autor on A Rühma, HU? ja paljude teiste projektide produktsiooni eest vastutav DJ Critikal. Loos teeb kaasa lauljatar Tuuli Rand. Loo video autor on Felix Laasme.

Kristjan Kasearu esitles 10.juunil koos bändiga The Heft Kanal 2 “Suvereporteris” uut lugu “Vabadus elada”, milles teeb kaasa ka räppar Cool D.

2.detsembril 2015 astus Cool D esmakordselt lavale live-bändiga kui klubis "Hollywood" toimus Kristjan Kasearu plaadiesitlus.

29.juunil tuli Cool D välja meeleoluka suvehitiga "Suveaeg 2.0", milles teeb kaasa lauljatar Windy Beach aka Tuuli Rand. Loo on salvestanud, miksinud ja masterdanud Dj Critikal Midnote Records stuudios.

4.jaanuaril 2017 ilmus hiphoprühmituse A-Rühm värske singel “Mingi kukk on mu BMWs”. Muusikavideo esitlus toimus 22.aprillil Tallinnas, kohvikus Pööning.

Cool D avaldas 19.03.2018 uue singli "Üksi kodus", mis on järg aastate tagusele saagale "Tütar üksi kodus". "Eks igaüks otsustab ise, kas uus lugu on järg või mitte, kuid igal juhul nii mõnedki loost läbi käivad nimed ja sündmused on reaalselt aset leidnud," selgitas Cool D uue loo tagamaid. Uus singel "Üksi kodus" on salvestatud Mindnote stuudios ja produtseeritud DJ Critikali poolt. Cool D salvestab hetkel uut materjali, lähiajal ilmub veel uusi lugusid. Samuti on oodata uut albumit.

23.mail andis Cool D välja uue träki, millel pealkirjaks “Mihkel Raud”. “Tegelikult see laul otseselt Mihkel Rauast ei ole, pigem on Mihkel Raud selle laulu mõjutaja või muusa, nagu tänapäeval armastatakse öelda. Ta andis piisavalt inspiratsiooni selle loo tegemiseks ja see mees on oma krõbedate väljaütlemiste ja raudse olekuga inspireerinud mind päris palju. Sellest ka see lugu alguse sai,” rääkis räppar. Loo tekst on Cool D-lt endalt, viisi tegi riimiseadja koos DJ Critikaliga.

8.detsembril 2020 tõid Cool D ja Kozy välja kuus aastat tagasi valminud loo "Äkilised vanad pässid". Videomaterjali filmis aastal 2014 üles Sander Valge ja lõikas kokku MC Kollanokk ehk McNokk.

14.juunil 2021 avaldasid Eesti Laulu 2021 poolfinalist Uku Haasma ja räppar Cool D loo ''Kuningas on linnas". Lugu jutustab Haasma sõnul sellest, kuidas linna on saabunud kuningas, mida kõik on oodatud tähistama. "Teatavaid sarnasusi leiab loos sellega, et meile on saabunud suvi ning Eesti elu on piirangutest üsna vaba. Piirangutevaba on ka uus muusikalugu, mis tekitab rahuloleva, tähistava ja vabastava tunde, ka laulusõnad hõiskavad, et kõik on oodatud," selgitas Haasma.

11.augustil postitas Cool D soundcloudi uue loo “Kus mu papp on?”. Järgmine esinemine toimus A-Rühma koosseisus 12.augustil Elvas Eesti HipHop Festivalil, kus tuli esitamisele ka Cool D uus lugu.

20.aprillil 2022 ilmus Cool D’l uus suvehõnguline lugu "Eesti Despacito", mis kuumade kaadritega Mehhikost loob suvetunde ka veel jahedas kevadtuules. Video autoriks on Cool D ise. Cool D sõnul oli suureks ajendiks loo kirjutamisel juba sügisel saabunud hinnatõus.

Faktid

Cool D albumid:

„O'culo“ (1995)
„Sõnumid pimedusest“ (1996)
„Saaga läheb edasi“ (1997)
„Pahade planeet“ (1999)
„Räpased riimid“ (2001)
„Seenioride vabakava“ (2004)
„Tütar üksi kodus” (2006)
"Legaalselt Eetris" - DVD (2006)
"Cool FM" (2009)
"Tumeaine" (2012)

Muud huvitavat

Seotud videod

Cool D - Eesti Despacito
Cool D - Eesti Despacito

Artist: Cool D

Lugu: Eesti Despacito

Aasta: 2022

Cool D ja Kozy - Äkilised vanad pässid
Cool D ja Kozy - Äkilised vanad pässid

Artist: Cool D ja Kozy

Lugu: Äkilised vanad pässid

Aasta: 2020

Cool D - Ära siit
Cool D - Ära siit

Artist: Cool D

Lugu: Ära siit

Aasta: 2015