Külmking

29.juunil esines Külmking Vana-Vigalas festivalil Hard Rock Laager.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Magnus - magnus@allstarz.ee 22.04.2004 - 10:44
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 29.06.2024 - 15:51
Eesti artist, Ansambel, Hard Rock & Metal

Külmking on Tallinna pagan metal'i ansambel, kes tegutseb aastast 2014. Külmking ammutab inspiratsiooni Eesti folkloorist, sidudes nõnda ürgsed sõnad tänapäevase raskemuusikaga.

2018. aastal salvestati demoplaadile palad "Timuka tütar", "Libahunt", "Tulilill" ja "Hingede mets" ning 10.detsembril 2018 toodi lagedale singel "Nüüd näen su taevast".

Tallinna pagan metal'i ansambel Külmking avaldas 20.veebruaril 2020 video loole "Kõik kaob". Filmis ja produtseeris Einar Kuusk, monteeris Niels Gramsen. Tegu on palaga ansambli samanimeliselt debüütalbumilt. "Kadunud on imetabane aeg otsides balanssi tehnilise raskemuusika, meie ürgse looduse, vanade kirjatükkide ja kauni eesti keele vahel."

Täispikk Külmking album "Kõik kaob" ilmus 6.märtsil 2020. Keset ürgset Eesti metsa kõrgub väätide rägastik mille keskelt võid enda õudseid mõtteid mõlgutamas kohata Külmkinga. Seal vaeb ta värsse sellest mis on olnud ja tulnud ning mis läeb. Raske kaarega on tema taktikepp, aukartust äratavalt väle käelöök ning hääl… see jäine hääl paneb kanna pealt ümber keerama ja ütleb sulle õrnalt: "Jookse, jookse mu juurde – oled jõudnud koju". Albumi 10 lugu on salvestanud Are Kangus ja Karl Korts Walter Production stuudios, miksinud ja masterdanud Are Kangus. Plaadiesitlus toimus samal päeval Barbaris.

Kuigi bändile karakteristlik eesti keele ja modernse metali kombinatsioon pole kuskile kadunud, on uues loos selgelt tunda, et võrreldes varem avaldatuga on loomes toimunud muutused. Kontrasti raskele instrumentaalile loob äsja kollektiiviga liitunud vokalist Sylvia Krupp, kelle puhas tämber annab meloodilisema helipildi, luues samaaegselt kuulajale omapäraselt nõidusliku kuvandi. Meloodilisest hevimuusikast inspireeritud instrumentaali ja haldjaliku vokaali koosmõjul on Külmking loonud Eesti muusika maastikule unikaalse kõla, mille läbi jätkata müütiliste olendite elushoidmist maagilisemas võtmes.

Peale pikka loomepausi ja koosseisu vahetust esitles Külmking 19.aprillil 2022 singlit "Vägine". Seekord räägib Külmking loo ühest võimsast tegelasest nimega Vägine, kes on sündinud siia, et luua kord hukule määratud maailma ning ehitada see üles reeglite põhjal, mis on kasulik eelkõige neile, kes elavad elu enda järgi. Samas ei piiritle lugu kinni jääma vaid eelpool mainitule, vaid julgustab kõiki iseseisvalt mõtlema, kuidas nad seda tõlgendada tahavad ja mida nemad sealt välja loevad. Uue loo produtseeris, miksis ja masterdas Tõnis Noevere.

15.juunil 2022 tuli välja singel. “Dogma” on lugu, mis on kirjutatud järgneva mõtiskluse põhjal: Inimesed tahavad näha asju kas ühes või teises äärmuses, mustalt või valgelt, tõe või valena. Maailmas aga asjad ei oma tihtipeale kindlaid piire. Iga päev õpitakse midagi uut, mis on loomulik osa arengust ja elamisest. Julge on see, kes oma vigadest on nõus õppima ning eksimise korral seda ka ausalt tunnistama. Produtseeris, miksis ja masterdas Tõnis Noevere. Lüürika ja visuaalide eest hoolitses Sylvia Krupp.

28.märtsil 2023 avaldas Külmking loo “Algus”. “Algus” on muusikatükk, mis on saanud inspiratsiooni järgnevatest küsimustest: Mis on algus, mis on lõpp? Kas kõigel on algus ja lõpp? Kas lõpp saab olla samaaegselt ka algus? Kuidas keegi neid sõnu mõistab, on iga kuulaja enda teha. Video “Algus” klipid on filmitud poole aasta jooksul erinevates Harjumaa paikades eri aastaaegadel. Visuaali õnnestumise märksõnaks oli pühendumus ja mantraks vanasõna: “Tasa sõuad, kaugele jõuad”.

31.märtsil tuli välja järgmine lugu “Vanapagan”. See on lugu, mis kujutab inimest, kes tunneb end võõrana selles maailmas, sest mõistab, et tema käitumine ja sõnavõtud ei vasta kunagi üldtunnustatud normidele ja ootustele. Video näitab kui võimekas ja kui suureks abimeheks on kujunenud tänapäeva tehisintellekt kunsti loomisel.

Külmking esitleb oma uut koosseisu ja kava 21.aprillil Rakveres Kära Kantsis ja 22.aprillil Tallinnas rokiklubis Barbar.

6.oktoobril tulid Tartu klubisse Rock’n’Roll (Tiigi 76A) viinakuu raskust peletama kolm kanget bändi - Taak, Külmking ja Teravmoon.

1.detsembril esinesid Külmking, Ereb Altor (swe) ja Enisum (ita) klubis Tapper.

Wabariigi 106. sünnipäeva raskemuusikaga vürtsitatud pidustustel 23.veebruaril klubis Barbar astusid ülesse eestikeelsed, sirge selja, selge astumise ja ütlemisega Külmking ning Bestia.

19.aprillil esitles Külking singlit "Meie aeg", mis on täis lootust ja optimismi raskemuusika suhtes. See lugu on pühendatud metalmuusika tulevikule ning innustab kõiki metalskenet elavdama ja edasi viima. "Metalipõlvkond vananeb, aga uus veri voolab soontes," ütleb Külmkinga solist Sylvia. "Meie aeg" ergutab raskemuusikahuvilisi tegudele – me kõik oleme osa millestki suuremast ja koos suudame saavutada rohkem. Lisaks jõulisele palale on koostöös Martti Sepaga valminud singli visuaalne pool kaasahaarava muusikavideona, mis annab edasi loo sünge, kuid samas ka lootusrikka sõnumi.

27.aprillil esines Külmking Pärnu mnt. @The Krypt - Spooky Bar & Stage. Külmking esines 4.mail Paavli Kultuurivabrikus juba teist korda toimunud Raskemuusika Esitluspäeval.

Külmking, Artifer ja põhjanaabrite Irrational Cause ühendavad jõud kontsertidega 31.mail Pärnus Wunderbaaris ja 1.juunil Tallinnas Fort Baris.

8.juunil esines Külmking tunnise kavaga klubis Barbar üritusel "Paganate suvi".

29.juunil esines Külmking Vana-Vigalas festivalil Hard Rock Laager.

Faktid

Koosseis: /nimi/tegevus bändis/sünniaeg/
Sylvia Krupp – haldjalik vokaal - 23.10.1995
Madis Velström - põrgulik vokaal - 12.06.1988
Rain Parkman - käre trummiküte - 26.07.1988
Sven Põder - keevitav kitarr - 12.10.1995
Raiko Parts - raiuv kitarr

Mihkel Orek - kärkiv bass - 11.01.1987, surn. 02.12.2020

Muud huvitavat

Seotud videod

Külmking - Meie aeg
Külmking - Meie aeg

Artist: Külmking

Lugu: Meie aeg

Aasta: 2024

Külmking - Algus
Külmking - Algus

Artist: Külmking

Lugu: Algus

Aasta: 2023

Külmking - Vanapagan
Külmking - Vanapagan

Artist: Külmking

Lugu: Vanapagan

Aasta: 2023

Külmking - Kõik kaob
Külmking - Kõik kaob

Artist: Külmking

Lugu: Kõik kaob

Album: Kõik kaob

Aasta: 2020