Kõrsikud

26.juulil astusid Linalakk ja Bonzo üles Kristiines, Löwenruh’ pargis. "Muusikasuvel esitleme oma uut üllitist “Kahelt poolt”, samuti võib kuulda meie varasemat loomingut ning teisi unustamatuid lugusid. Kontserdil lööb kaasa ka kitarrist Jaagup Jürgel,” kutsus Liina Tsimmer.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Krissu - whatever_317@hotmail.com 15.03.2005 - 14:34
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 26.07.2023 - 21:47
Eesti artist, Ansambel, Alternative & Indie

Kõrsikud on 2012. aastal loodud muusikaline kooslus, mille moodustavad kolm suurt ja muhedat eesti meest – Bonzo, Orelipoiss ja Päss. Esitatakse ainult emakeelset muusikat, mis sisaldab nii töötlusi kui ka omaloomingut nauditavas ettekandes... Noh, tegelikult võiks ju öelda ka lihtsalt indie-folk-popp.

Bonzo – Andrus Albrecht – on Rakverest. Suur mees suure hääle ja hingega. Ta on juba aastaid folkmuusikuna leiba teeninud.

Orelipoiss – Jaan Pehk – on Türilt. Suur mees kauni häälega. Omab suurepärast oskust oma häält teistega ühendada. Sõna- ja helilooja.

Päss – Alari Piispea – on Tartust. Väga musikaalne multiinstrumentalist, kes ei jää jänni ühegi pilliga. Igasuguste koosluste administraator, direktor, ideede generaator.

Tegelikult on neil kambas ka neljas tegelane, kes kõik selle kauniduse läbi juhtmete, aparaatide ja puldi üles salvestab või siis kontserdil kuulajatele edastab – Lauri Liivak.

Märtsis 2012 aastal ilmus kümne looga plaat “Kolme peale”, kus lauldakse Bonzo ja Jaani laule ning neid läbi aegade armastusväärseid lugusid, mis kolmikule endale väga meeldivad. Plaadi idee oli, et see peaks kõlama täpselt nii nagu kontserdil, ei tohi kasutada ühtki stuudiomuusikut ega muid taustajõude. Singlid olid “Musta varju saatel“ ja “Mööda koduvälju“. Plaati esitleti märtsis kuue kontserdiga.

Kõrsikute 2012 aasta suvetuur kandis pealkirja “Mööda koduvälju“ ning avakontsert toimus 29.juunil Haapsalu Piiskopilinnuse konvendihoone terrassil. Viimane oli 28.augustil asukohaga Tartu Uus Teater.

Kõrsikute lugu “Suuda öelda ei” saavutas ”Eesti Laul 2013” telesaates suure menu, olles sealjuures žürii lemmik. Lugu kõlas 5.juulil 2013 ilmunud albumil “Sinu südames“, mis oli selle ilmumisest alates Eesti plaadimüügi edetabeli tipus. Menukaimad vanade hittide töötlused olid singlitena tulnud “Vihmapiisad“, “Vilma“ ja “Viimases jaamas“ ent ka omalooming “Neli jäätist“.

6.juulil 2013 algas Haapsalust ”Sinu südames” plaadiesitluse tuur, mis lõppes 24.augustil Pärnu Jahtklubis.

Kõrsikutel ilmus 2.detsembril 2013 uus album “Heli jälgedes“. Tegu on Kõrsikute omapoolse tõlgendusega Heli Läätse loomingust. Kaheteistloolise plaadi esitluskontsert toimus 2.detsembril Solarise Apollos.

12.detsembril 2013 valiti Kõrsikute imeilus laul "Tule ja jää" konkursi "Eesti Laul 2014" poolfinaali.

22.detsembril toimus Pärnumaa Varbla valla metsade rüpes teist korda üritus “Kidise jõulumuusika”, mille peaesinejaks seekord olid Kõrsikud. Piletimüügist teenitav tulu annetati Paadrema kirikule.

15.jaanuaril 2014 mängisid Kõrsikud ETV saates "Terevisioon" ette oma laulu "Tule ja jää".

30.jaanuaril Nokia Kontserdimajas toimunud Eesti Muusikaauhinnad 2014 galal võitsid Kõrsikud aasta ansambli ja aasta rahvaliku albumi tiitli plaadiga "Sinu südames".

1.märtsil 2014 osalesid Kõrsikud Eesti Laul 2014 finaalis Nokia kontserdimajas looga “Tule ja jää” ning saavutati 8. koht.

27.märtsil 2014 võitis ansambel Kuldne Plaat 2014 aasta ansambli auhinna. Aasta albumiks kuulutati "Sinu südames".

23.mail 2014 toimus Tornide väljaku pargis Tallinna lillefestivali avatseremoonia, kus õhtuse kontserdielamuse pakkusid Kõrsikud. 10.augustil esines bänd Viru Folk 2014 programmi Metsalaval.

Kõrsikud ja Vallatud Vestid olid 2015 detsembris tuuril suuremates kontsertmajades üle Eesti kavaga "Kiigume koos". 12.novembril 2014 avaldati koos ühine singlel pealkirjaga "Kiigu ja liugle".

24.02.2015 vabariigi aastapäeva kontserdi staar oli Jaan Pehk, kes kehastas tavalist inimest meie kõigi seast. Kõlas ka laul "See alles jääb".

8.märtsil 2015 esineti Vanemuise suures saalis ning ühes naistepäevaga tähistati bändi kolmandat sünnipäeva.

15.mail avaldasid Kõrsikud loo “Tähetolm”, mis pärit nende 25.mail ilmunud 11-looliselt plaadilt “Viies”. Albumi esitluskontserdid toimusid 15.juunil Türi Kultuurikeskuses ja 18.juunil Tartus Vanemuise Teatri Suures Majas ja 19.juunil Tallinnas Vaba Laval.

Ansambel Kõrsikud tõi 21.10.2015 avalikkuse ette uue loo "Magus aeg". Loo muusika on loonud Bonzo, sõnade autoriks on Andrus Niit.

Ansambel Kõrsikud avaldas 8.novembril lapsepõlvesuvesid ja kohupiimaga kisselli igatseva singli "Magus aeg". Kahe häbeliku varateismelise ilusast suvest rääkiv video filmiti pea täielikult Prangli saarel, et tabada looduse puutumatust ja retrohõngu. Kõrsikute liikme Bonzo ehk Andrus Albrechti sõnul on "Magus aeg" Kõrsikute kollektiivne ajarännak, milles on pildikesi kõigi bändiliikmete lapsepõlvest.

5.novembril avaldasid Märt Avandi ja Kõrsikud ühise laulu "Valgust valgub". Publiku rõõmuks mindi koos tuurile nimega "Elud, asjad" ning vahemikus 20.november kuni 15.detsember anti kontserte üle Eesti.

7.jaanuaril esilinastus Jõhvi kontserdimajas 2016. aasta avafilm “Ema”, mille tunnusloo "Liblikas" on loonud Jaan Pehk ja Vaiko Eplik.

Saara Kadak ja ansambel Kõrsikud tõid 20.aprillil 2016 avalikkuse ette loo “Ma koju läen”, mille viis pärineb Roy Orbisonilt ja sõnad Kustas Kikerpuult. 30.aprillil järgnes lugu "Jolene".

4.juunil 2017 rõõmustati austajaid omapoolse versiooniga loost “Lahku me ei läe”, mille laulis omal ajal linti Els Himma.

Andrus Albrecht, rahva seas tuntud kui Bonzo, kogus kokku ajavahemiku 2003-2016 parima loomingu ning pani selle plaadile "Ma olin Bonzo". Kontserdituur algas 3.novembril Rakverest ja lõppeb 18.novembril Tallinnas.

Orelipoiss ehk Jaan Pehk andis 24.02.2018 välja oma kolmanda heliplaadi "Sünnipäev", mis sisaldab endas viimase kümnendi vältel salvestatud 29 muusikapala. Esitlus toimus Telliskivi Loomelinnakus.

Andrus (Bonzo) Albrecht ja Jaan (Orelipoiss) Pehk võtsid juubeliaasta puhul üheskoos pillikohvrid selga ning külastasid oma lauludega 7.-22.aprillini kauneid kevadisi kodumaiseid lavasid.

Bonzo esines 20.septembril Harju Haljasala laval festivalil Valgus kõnnib.

Jarek Kasar, Jaan Pehk ja Mari Kalkun esinesid kontsertkavaga "Leitud asjad" 25.detsembril Pärnu kontserdimajas, 26.detsembril Tallinnas Estonia kontserdisaalis, 27.detsembril Jõhvi kontserdimajas ja 28.detsembril Tartus Vanemuise kontserdimajas.

Eesti Laul 2019 poolfinalistiks olid Cätlin Mägi & Jaan Pehk looga "Parmumäng", mille muusika autoriks Cätlin Mägi ja sõnad kirjutas Jaan Pehk. 1.detsembril avaldatud lugu kõlas 2.veebruaril poolfinaalis Tartu ülikooli spordihoones.

25.novembril 2020 avaldasid Kõrsikud kantriversiooni räpiduo Clicherik & Mäx loost "Maakas". "Oleme alati maailma asjade vastu huvi tundnud ja seega väga uudishimulikud, kuna laulu "Maakas" puhul me paljudest sõnadest ja tähendustest aru ei saanud, tundus hea mõte nooremate muusikutega üks tore koostöö teha," selgitasid Kõrsikud.

31.märtsil 2021 ilmus Soomes ja Eestis Jaan Pehki ning legendaarse Sepi Kumpulaise ühine EP „Viiskymppiset Virossa”. Playground Music Finlandi poolt välja antud plaadi materjal on salvestatud 2020. aasta juuli keskel Tartus, Clockwork stuudios. Plaadil on kakskeelsed palad “Tullimiestä Laiskottaa / Tolliametnik” ja “Hirviö Tuli Mua Vastaan / Hirv tuli mulle vastu” ning soomekeelne laul “Muista käyttää turvavälejä”, mis räägib kogu maailmas valitsevast koroonaohust.

29.juulil said ühisel laval ainult üheks õhtuks kokku eestlaste poolt armastatud Mari Jürjens ja ansambel Kõrsikud. Kontsert toimus Kiidjärve mõisapargis.

Haridusministeeriumi ja Eesti Rahvusringhäälingu koostöös sündisid lood Eesti muusikutelt lähtudes kooliprogrammi soovituslikust ja kohustuslikust väärtkirjandusest. Lauljad ja ansamblid valisid välja viis raamatut, mis neid inspireeris. 2.oktoobril Aasta õpetaja galal kõlas Orelipoisi esituses "Väike prints".

5.novembril 2021 andis 11. looga albumi välja ansambel Puhkuseloomad, kuhu kuuluvad laulja Jaan Pehk, kitarrist Paul Daniel, trummidel Ramuel Tafenau ja Kristjan-Robert Rebane basskitarril. Lugude autor on Paul Daniel ning sõnad pärinevad Kalju Kruusalt.

Liina Tsimmer kirjutatud "Aeg" Linalakk & Bonzo esituses osales Eesti Laulul. Esmakordselt kuulis laulu ETV erisaates 2.detsembril. Poolfinaalis võistles lugu 14.jaanuaril ent finaali ei pääsenud.

4.juunil andsid Jarek Kasar & Jaan Pehk tunnise kontserdi Tallinna vanalinna päevade raames pealaval Niguliste kiriku kõrval haljasalal.

Duo Bonzo & Linalakk astusid 15.juunil üles "Terevisioonis", kus esitasid Eesti Laulul osalenud singlit "Aeg" kui ka uut lugu "Armastada kainelt". 16.juunil ilmus nende 7-looline album “Kahelt poolt”.

26.juulil astusid Linalakk ja Bonzo üles Kristiines, Löwenruh’ pargis. "Muusikasuvel esitleme oma uut üllitist “Kahelt poolt”, samuti võib kuulda meie varasemat loomingut ning teisi unustamatuid lugusid. Kontserdil lööb kaasa ka kitarrist Jaagup Jürgel,” kutsus Liina Tsimmer.

Faktid

Kõrsikud on: (nimi/tegevus bändis/sünniaeg)
Bonzo (Andrus Albrecht) - laul, kitarr, suupill, meloodika - 02.08.1973
Orelipoiss (Jaan Pehk) - laul, kitarr - 13.06. 1975
Päss (Alari Piisipea) - bass, orel, klarnet, löökpillid - 11.05.1966
Lauri Liivak - helirežissöör – 06.09.1973

Muud huvitavat

Seotud videod

Linalakk, Bonzo - Aeg
Linalakk, Bonzo - Aeg

Artist: Linalakk, Bonzo

Lugu: Aeg

Aasta: 2022

Orelipoiss - Väike prints
Orelipoiss - Väike prints

Artist: Orelipoiss

Lugu: Väike prints

Aasta: 2021

Kõrsikud - Magus aeg
Kõrsikud - Magus aeg

Artist: Kõrsikud

Lugu: Magus aeg

Aasta: 2015

Orelipoiss - See alles jääb
Orelipoiss - See alles jääb

Artist: Orelipoiss

Lugu: See alles jääb

Aasta: 2010

Režissöör: Ove Musting