Franz Ferdinand

11.märtsil 2022 andis bänd välja 20-loolise kogumiku "Hits to the Head". Plaadile salvestati 2020 aastal kaks uut lugu ning 2.novembril 2021 anti välja singel "Billy Goodbye" koos muusikavideoga. Teine singel "Curious" koos muusikavideoga avaldati 25.jaanuaril.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 03.07.2005 - 07:40
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 11.03.2022 - 03:10
Välismaine artist, Ansambel, Alternative & Indie

Kui 2004 aastat nimetada mõne kindla bändi aastaks, siis oleks see üsna tõenäoliselt Franz Ferdinandi aasta. Nende esikplaat “Franz Ferdinand” on müünud üle miljoni eksemplari ning poistel on käes MTV Music Video Awardsilt “Breakthrough video” tiitel , Briti olulisem auhind Mercury Prize ning viiest nominatsioonist kaks Brit Awardsil .

2004 aasta jooksul ei ole ülemaailmne muusikatööstus eriti muust rääkinudki kui Franz Ferdinandist – pretsedendiks on nii kunstikooli taustaga noorte poiste kosmiliselt kiire tähelend kui ka asjaolu, et miljon plaati on müünud siiski pisi- labeli Domino alla kuuluv suhteliselt alternatiivne garage rock – retro punk artist. Palju on spekuleeritud, kuhu selline komeet-edukas algus lõpuks välja võib viia.

Glasgow kunstikasvatusega Shotimaa roki kvartett Franz Ferdinand koosneb bassimängijast Bob Hardyst, kitarristist Nick McCarthyst, trummar Paul Thomsonist ja lauljast-kitarristist Alex Kapranosist. Aasta 2001 lõpu poole hakkasid Kapranos ja Hardy koos muusikat tegema ning kohtusid seejärel McCarthyga, kes oli klassikalise koolitusega pianist ja kontrabassimängija ja kes alustas bändis trummarina kuigi ta sellest midagi ei teadnud. Kui poisid mõnda aega mänginud olid, kohtusid nad trummar Thomsoniga, kes tahtis aga hoopis kitarri mängida. Lõpuks vahetati osad ikkagi ära ja koliti mahajäetud tehasehoonesse, mis nimetati Chateau'ks. Sellest sai nende peakontor, kus nad proovi tegid ja reivi-taolisi pidusid korraldasid, kus ühendati muusika kunstiga. Hardy oli nimelt lõpetanud Glasgow kunstikooli ning Thomson oli samas kooli modelliks. Chateuau kunsti-reivid muutusid ümbruskonnas kurikuulsaks, kuid mõne aja pärast sattus neile peale politsei, kes poiste rõõmule kiire lõpu tegi. Peagi leiti uus proovipaik viktooria-aegse vangimaja näol ning poisid lindistasid EP-täie materjali, mille plaanisid ise plaadistada.

Jutud uuest geniaalsest bändist levisid kui kulutuli ning 2003 tegi nendega lepingu hoopis Domino plaadifirma. Esimeseks hitiks sai “Darts of Pleasure” ning teiseks singliks “Take Me Out” 2004 alguses. Teine singel keerutas nad UK edetabelitesse ja peagi oli valmis ka geniaalne retrohõnguline, energiast pakatav debüütalbum “Franz Ferdinand” , mis ilmus 2004 veebruaris nii Euroopas kui USA-s. “Take Me Out”-ist oli saanud moodne rock-hitt, osalt tänu ka rajule videole, mis võitis MTV Music Video Awardsil “Breakthrough Video” tiitli. Bändi triumf jätkus singli “Michael” riliisiga augustis 2004 ning koju toodi ka Mercuri Prize , mis napsati ära artistide eest nagu the Streets, Basement Jaxx ja Keane. 2004 novembris avaldati allalaaditava singlina lugu ”This Fffire”. Bänd seati üles Grammy auhindadele lausa kolmes kategoorias ent USA-st edu ei tulnud. 2005 Brit Awardsil napsati ära "parima Briti bändi" ja "parima Briti rock-artisti" tiitlid.

Juuli alguseks 2005 oli Franz Ferdinand jõudnud oma teise albumiga pea lõpule ning stuudios oli valmis miksitud 15 lugu. Esimese singlina tuli välja 19.septembril "Do You Want To", mille video rändas ametlikes edetabelites kõrgeimatel positsioonidel.

Franz Ferdinandi uus album "You Could Have It So Much Better" ilmus Domino Recordsilt 03. oktoobril 2005. Lisaks tavaplaadile on olemas ka edev limiteeritud variant digipacki kujul, mille lisaplaadiks DVD filmi, video, fotogalerii ja ligipääsuga eksklusiivsele internetimaterjalile.

28.novembril ilmus dvd "Franz Ferdinand". Franz Ferdinandi esimene DVD on korralik 4 ja poole tunnine duubel-DVD. Materjal pärineb esimese albumi kontsert-tuurilt. Kontsert esinemisi Belgiast Austraaliani ja Glasgow'st San Francisco'ni. Loomulikult sisaldab hitte “Take me out”, ”Matinee”, ”Michael” ja ”This fire”. Lisaks intervjuud, tuuri dokumentaal, ja karaoke variandid lugudest ”Take me out” ja ”Matinee”.

05.detsembril 2005 tuli neilt ilus singel "Walk Away", mille CDS'il cover Air'i 'Sexy Boy'-st, DVD'l video, dokumentaal ja live versioon.

03.aprillil 2006 tuli kaksiksingel "The Fallen/L. Wells", millel lisaks singlilugudele 2005 aasta lõpus esilinastunud video "The Fallen" ja märtsikuine video "L. Wells". Lisaks järgnes videona aprillis singli b-poole uus lugu "Jeremy Fraser". Juulis 2006 järgnes singel ja video "Eleanor Put Your Boots On".

2007 aasta suvel kirjutas Alex Kapranos filmile “Hallam Foe” muusikat ning tunnistas, et see oli bändi jaoks väga lõbus.

Franz Ferdinand oli 4. juulil 2008 Tallinna Lauluväljakul 15. juubelit tähistava Õllesummeri peaesineja. Nende kontsert oli kui auvõlg 2005. aastal ärajäänud kontserdi eest.

Franz Ferdinand kutsus Xenomania produtsendi Brian Higginsi appi plaati salvestama ning lindistused algasid jaanuari lõpus 2008. Esimesena pakkus bänd oma kodulehel e-maili vastu kuulamiseks uut lugu "Lucid Dreams". Oktoobris esitati kontserdil kahte uut lugu "Bite Hard" ja "Katherine, Kiss Me".

Albumi nimeks on "Tonight: Franz Ferdinand" ning selle produtseeris Dan Carey. 12-looline plaat ilmus 26.jaanuaril 2009 ning selle esitluspidu toimus Londoni gayklubis "Heaven in London". Seekord on poisid teinud sellise plaadi mis neile endile meeldib ja see on tantsuline. Esimeseks singliks oli "Ulysses".

06.aprillil 2009 tuli albumi teine singel "No You Girls", millele on remiksid meisterdanud Vince Clarke, Noze ja John Disco. Järgmine singel oli 06.juulil 2009 "Can't Stop Feeling".

02.mail 2011 andis Franz Ferdinand välja 5-loolise "Covers EP", millel kaverdatud lood bändi enda lemmikutelt nagu Debbie Harry, Peaches jt.

Ansambli neljas album “Right Thoughts, Right Words, Right Action” tuleb 26.augustil 2013 ja sisaldab 10 lugu. Külalisena osaleb Roxanne Clifford bändist Veronica Falls. Esimene singel "Right Action" ilmus 19.augustil ning teiseks singliks oli "Love Illumination".

Kolmanda singli “Evil Eye” video esilinastus VEVOs 9.septembril 2013 ja neljanda singli “Bullet” video 19.novembril 2013.

Järgmisel albumil ühineb nendega veteranansambel Sparks, kelle Ron Mael kinnitas koostööd ning lisas, et Alex Kapranos ja Russell Mael hääled kõlavad hästi kokku.

Ansambli neljanda albumi viimaseks singliks on "Fresh Strawberries" koos Roxanne Cliffordiga. Uue loona kõlab b-poolel "Erdbeer Mund". Singel ilmus 7.aprillil ning selle video tuli välja 13.märtsil VEVOs.

Kuuenda singli “Stand On the Horizon” video jõudis VEVOsse 4.augustil 2014.

8.juunil 2015 ilmus Domino Recordsilt ansamblite Franz Ferdinand ja Sparks 16-looline ühisalbum "FFS", millelt esimese loona avaldati 27.aprillil "Collaborations Don’t Work". Veel on esitletud lugu "Call Girl" ja muusikavideot loole "Johnny Delusional".

8.juulil 2016 teatas bänd twitteris, et kitarrist Nick McCarthy lahkus bändist, et olla koos perega ja pühenduda sooloprojektidele. 14.oktoobril avaldas bänd uue loo "Demagogue".

Ben Bridwell (Band of Horses), Alex Kapranos (Franz Ferdinand), Fran Healy (Travis), Jason Lytle (Grandaddy) ja Eric Pulido (Midlake) moodustasid uue bändi BNQT ("banquet"). 30.jaanuaril 2017 avaldati esimene lugu "Restart", mis pärines 28.aprillil ilmunud 10-looliselt plaadilt "Volume 1", kus iga liige soleeris kahes loos.

19.mail 2017 tegi bänd teatavaks uue 5-liikmelise koosseisu, kuhu on lisandunud endine Dino Bardot kitarril Julian Corrie, kes mängib klahvpille, sünti ja kitarri.

25.oktoobril 2017 esitles Franz Ferdinand uut singlit "Always Ascending" ning 4.detsembril tuli välja loo muusikavideo.

8.jaanuaril esitleti lugu "Feel The Love Go", mille 21.jaanuaril avaldatud video lavastas Diane Martel. Järgmine lugu "Lazy Boy" tuli välja 25.jaanuaril.

10-looline uus album "Always Ascending" ilmus 9.veebruaril 2018. Plaat salvestati RAK Studios Londonis ja Motorbassis Pariisis, produtsendiks Philippe Zdar (Cassius, Phoenix, The Beastie Boys).

Franz Ferdinand avaldas 23.aprillil muusikavideo singlile “Glimpse of Love”. Franz Ferdinand kommenteerib singlit järgmiselt: “Me võtsime originaalloo aluseks ning lisasime sellele särtsu ja rütmikust. Oleme väga uhked selle singli üle ning loodame, et naudite seda.”

4.juulil 2018 andis maailmakuulus indie-rock bänd Franz Ferdinand kontserdi Tallinna Lauluväljakul 25. Õllesummer Festivalil.

24.augustil 2019 astus bänd üles Helsinkis Kaisaniemis festivalil In The Park.

11.märtsil 2022 andis bänd välja 20-loolise kogumiku "Hits to the Head". Plaadile salvestati 2020 aastal kaks uut lugu ning 2.novembril 2021 anti välja singel "Billy Goodbye" koos muusikavideoga. Teine singel "Curious" koos muusikavideoga avaldati 25.jaanuaril.

Faktid

Franz Ferdinand - liikmed:
Alexander Kapranos - sünnipäev: 20.03.1972 – laulja-kitarrist
Robert Hardy - sünnipäev: 16.08.1980 – basskitarr
Julian Corrie - sünnipäev: 20.06.1985 - klahvpillid, sünt, kitarr
Dino Bardot - sünnipäev: 08.05.1972 - kitarr
Audrey Tait – trummid

Lahkunud:
Nicholas McCarthy - sünnipäev: 13.12.1974 - soolokitarr
Paul Thomson - sünnipäev: 15.09.1976 - trummid

Muud huvitavat