The Masquerade / Kognito

Oliver Timmusk mängib kaasa Vanemuise Teatris 28.novembril esilinastunud muusikalises komöödias "Nunnad hoos".
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 05.07.2005 - 11:39
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 28.11.2020 - 22:35
Eesti artist, Ansambel, Alternative & Indie

Ansambel Kognito tekkis sellises koosseisus 2005 aasta alguses. Me viljeleme, võiks öelda, jazz-indie-rokkmuusikat...selles peab ise veenduma, kui seda ongi nii oluline täpselt teada. Me proovime panna enda muusikasse veidike rohkem kui sõnad, natuke mõtet ja muudki. Oleme endale võtnud sellise väikese idee hoida eesti keelt ja seepärast on meie sõnad tihtipeale tuntumate ja vähem tuntumate luuletajate pliiatsist, samuti hetke eesti noorte luuletajate tekste, kes võibolla veel tuntud pole, kuid loodame, et läbi meie muusika saavad tuntuks ja armastatuks. Meile meeldib endi muusikat pidada sümbolistlikuks ja veidike kriitilisekski. Ühe sõnaga, me oleme avangardistid ja hindame huvitavat ... ja me ei ole nipernaadid.

Pärnus baseeruva ansambli lugusid saab kuulata nende myspace lehelt, esimestena olid 2006 aasta suvel väljas lood: Tuisk ja Tuhandeis tubades

Ansambel Kognito andis 2007 aasta alguses välja enda debüütalbumi "Muutuv". ”Meie plaat on nagu raamat, ta algab ja lõppeb, rääkides vahepeal enda mõtestatud lugu,” ütles Kognito kitarrist Ott Ojamets. Ta rõhutas, et eriti peaks valminud plaat meeldima inimestele, kellele meeldib muusikaga kaasa mõelda. ”Me paneme enda muusikasse selle, mida tahame inimestele öelda ning kindlasti on see ka väljaelamine: see arusaam, et elu hetkest tuleb võtta nii palju kui võimalik,” sõnastas Ojamets noorte meeste bändi debüütalbumi peamise idee.

Kognito nime all tegutsenud kollektiivi on võrreldud nii noorte Genialistide kui ka Rujaga. Bändimehed ise peavad Kognito täpse muusikalise stiili paika panemist keeruliseks, kuid kindel on, et selles on väga palju erinevaid mõjutusi. Laulude sisu pärineb tuntud ja tundmatute eesti luuletajate sulest. Näiteks on aluseks võetud Juhan Viidingu ja Hendrik Visnapuu tekste, aga lisaks on kasutatud ka noore luuletaja Tauno Siimu loomingut.

2007 aasta detsembris anti välja enda esimene luulekogu "Kognito I", mis sisaldab Tauno Siimi, Oliver Timmuski ja Ott Ojametsa luuletekste, mis on otseselt seotud albumiga "Muutuv”. Luuletusi illustreerivad Jaanika Arumi graafilised joonistused.

Ansambel Kognitol sai veebruaris 2008 valmis uus stuudiolugu „Kümnes kiri“, mis on esimene salvestus pärast 2007. aasta kevadel ilmunud debüütplaati “Muutuv”. Uus lugu põhineb luuletaja ja dramaturgi Henrik Visnapuu (1889-1951) kirjutatud luuletusel “Kümnes kiri Ingile”, mille kirjanik pühendas oma kadunud kaasale. Laul on kuulatav ja vabalt allalaetav bändi kodulehelt.

Bändi kitarristi ja lugude kirjutaja Ott Ojametsa sõnul kasutas bänd Visnapuu luulet, kuna see haakub ideeliselt mõttega, mida muusikud öelda tahavad. “Võta igast elu hetkest maksimum, sest ainult nii saad kõike täiel rinnal nautida” sõnab selgituseks Ott. Lisaks uue loo väljaandmisele ilmus Kognito kollektiivi sulest ka hiljuti luulekogu “I”, mis on otseselt seotud albumiga „Muutuv”. Luuletusi illustreerivad Jaanika Arumi meeldejäävad graafilised joonistused.

24.mail 2009 valiti Pärnu kontserdimajas telekanali TV 3 menusaate "Eesti otsib lemmiklaulu" võitjaks Tõnis Mägi "Koit", mida esitas Oliver Timmusk koos Tartu Akadeemilise Meeskooriga. Ansambli Kognito solist õpib momendil Tartu Ülikoolis semiootikat ning kasvatab muusikategemise ja õpingute kõrval paariaastaseid kaksikutest tütreid Emilit ja Dianat.

2009 aastal osales ansambel Kognito Eesti esimese (tudengi) film-muusikali töös - kogu filmis kostuv muusika on ansambel Kognito lindistatud ning kasutatakse paljusid meie laule.

2011 aasta talvel lindistas ansambel Kognito II albumi. Kognito II raamat ilmus 2011 aasta detsembris.

Ott Ojamets avaldas artistinime Creekwood alt 23.juulil 2015 oma esimese singli "What It Means". 16.novembril tuli teine singel “Walking Away”.

2016. aastal alustas Tartus tegevust ansambel The Masquerade. Bänd toob kuulajateni nii raskemat kui ka kergemat rokk-muusikat. Loomingu mitmekülgsus pakub pinget erinevatele maitsetele. Bändi muudab omapäraseks ka tugev ooperi taustaga vokaal, mis värskendab senist rokk maailma.

Esimene singel "Psycho" avaldati 26.veebruaril 2017 ning 31.märtsil ilmus teine singel "Tonight". 2017 aasta mais ilmus album "Welcome to the Masquerade", millel kuuleb 11 lugu. Lood produtseerisid Joonas Uus ja Steven Kingo. 5.septembril 2017 anti välja kolmaski singel "Hell on heels".

3.veebruaril 2019 avaldas The Masquerade esimese eestikeelse loo "Võlts Naer". Koosseisuvahetusega on trummidel Andres Arens, soolokitarril Priit Arens ning bassil Siim Rohtväli.

Ansambel osales Eesti Laulul ent poolfinaali valituks ei osutunud. Oma lugu "Just Tell Me Why" tehti avalikuks 20.veebruaril 2020.

Oliver Timmusk mängib kaasa Vanemuise Teatris 28.novembril esilinastunud muusikalises komöödias "Nunnad hoos".

Faktid

Kognito liikmed:
Oliver Timmusk - laul - 18.12.1988
Ott Ojamets - soolokitarr - 10.03.1986
Rauno Pella - trummid - 24.04.1991
Rauno Muttik - kitarr - 10.05.1988
Madis Hunt - bass - 10.03.1986
Kristo Ukanis - klaver - 23.06.1988

The Masquerade:
Oliver Timmusk - vokaal
Joonas Uus - kitarr
Andres Arens - trummid
Priit Arens - soolokitarr
Artur Nagel - Siim Rohtväli

Muud huvitavat