Svjata Vatra

29.juulil 2023 esines Svjata Vatra 30. Viljandi pärimusmuusika festivalil.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Helina - helina@allstarz.ee 06.08.2005 - 20:36
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 29.07.2023 - 22:16
Eesti artist, Ansambel, Alternative & Indie

Svjata Vatra on eesti-ukraina folkansambel, mis tegutseb Viljandis alates 2005 aastast. Ansambli unikaalne helikeel tugineb suuresti Ukraina trombooni ja Eesti torupilli koostööl ning ansambli solisti Ruslan Trochynskyi esinejatemperamendil. Algnelikusse kuulusid veel Kulno Malva (akordion), Sandra Sillamaa (torupill) ja Silver Sepp (laul, löökriistad). Esimene album “ Svjata Vatra” (Püha tuli) ilmus 2006 aastal.

Järmise albumini “Kalyna” jõuti 2008 aastal. Plaadil oli Sandra Sillamaa asemele astunud torupillil Juhan Suits ning Kalle Kindel djembe trummil. Peale Silver Sepa lahkumist, asendas teda löökriistadel Dmitri Dmitrenko.

Aastal 2010 oktoobris ilmus cd/dvd “Zillja Zelenen'ke” (Haljendav rohi), mis sisaldas 2009 aastal Viljandi Folgil salvestatud kontserti ning Eesti Raadio stuudios salvestatud plaati. Samal ajal jõudis kinodesse ka tunnipikkune dokumentaalfilm “Püha tuli”, mis valmis režissöör Erik Norkroosi kaheaastase töö tulemusena. Film kajastas bändi seiklusi Karpaatides ning andis ülevaate Ukraina muusiku Ruslan Trochynskyi romantilisest Eestisse elama asumise loost ning siin koos nelja mõttekaaslasega loodud tulefolki viljeleva Svjata Vatra sünnist.

5. aprillil 2013 avaldas bänd neljanda albumi "Svitlyi schljah" (Helgem elutee). Muusika salvestati Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia helistuudios. Plaadikujunduse tegi Asko Künnap, kes on kujundanud ka kõik Svjata Vatra eelnevad plaadid. Masteringi ja miksingu lihvi andsid Marko Atso ja Keijo Koppel Roundsound stuudiost. Bänd oli kahanenud kvartetiks Ruslan Trochynskyi, Kulno Malva, Juhan Suits ning trummidel Martin Aulis. 2013 aastal lahkus bändist asutajaliige Kulno Malva ning akordioni haaras enda kätte Madis Pilt.

Svjata Vatra on Eestit esindanud 14-nes välisriigis ja andnud arvukalt kontserte kodumaal. Sõltumata piirkonnast tundub tihti nende muusika kuulajatele tuttav ja tekitab erilise emotsionaalse kontakti publiku ja muusikute vahel. Kultuuriliste sarnasuste väljatoomine kõnetab publikut kindlasti paremini kui erinevuste rõhutamine. Nii on Svjata Vatra soojalt vastu võetud eri maade publiku poolt, vaatamata sellele, et ukraina ja eesti keelt kuuldakse esmakordselt. Viimase aja sündmused on mõjutanud ka Svjata Vatra loomingut ja eriti tugevalt välja toonud nende muusika ühendava olemuse.

Ansambel on produtseerinud 4 CD-d ja 1 DVD. Lisaks on Svjata Vatra tootnud muusikalise dokumentaalfilmi “Püha tuli”, mida on näidatud Eesti ja Ukraina televisioonis ning festivalidel Eestis, Soomes, Ukrainas ja Poolas. 2015. aasta alguses liitus bändiga basskitarrist Arlet Tiigi, Viljandi Kultuuriakadeemia muusikatudeng, kes tõi kaasa suuri muutusi nii bändi kõlas kui lavapildis.

2015 aasta märtsis anti välja Tallinn Music Weekiks uus singel “Andesta. Armasta. Ela”, mis sündis 2014 aasta Ukraina sündmuste ajendil, mil Svjata Vatra solisti Ruslani sünnimaal leidsid aset pöördelised sündmused. Uued lood on proovistuudios tööprotsessis ning salvestatakse CD-d "Vabadus". Eestikeelsete tekstidega aitavad Anzori Barkalaja, Andres Noormets ja Asko Künnap. Kolmes loos laulab kaasa Lea Dali Leon. CD kujunduse teeb Asko Künnap. Uut plaati esitleti Viljandi Pärimusmuusika Festivalil 25.juulil A. Le Coq'i Kirsimäe laval.

Bänd andis 15.-30. septembrini kümme kontserti Torontos ja Ottawas ning lisaks viis koolikontserti Eesti- ja Ukraina koolide lastele, kus näidatakse kahe kultuuri erinevusi ja sarnasusi muusika kaudu. Suurimaks väljakutseks peab ansambel esinemist Bloor West Village Toronto Ukrainian festivali pealaval peaesinejana, kus festivalikülastajate arvuks on ligi 500 000 inimest.

2015. aasta sügisel sai Svjata Vatra 10-aastaseks ning sünnipäeva- ja uue CD “Vabadus / Svoboda" tutvustuskontserdid viisid bändi 10-sse Eesti linna. Alustati 7.oktoobril Tartust. Bändist lahkusid hiljem Madis Pilt ja Arlet Tiigi.

20.03.2016 astuti uues kooseisus koos kitarrist Paul Neitsoviga üles esmakordselt ETV saates "Hommik Anuga".

10.mail 2016 tuldi välja uue akustilise videoga loole "Pane mind põlema". Viljandi Vibes sessioonide raames valminud video filmiti Viljandi rohelise maja kohviku köögis, mis pole bändile üldse suvaline koht. Veel 11 aastat tagasi oli selle köögi asemel Ruslani esimese Viljandi kodu puukuur. Just seal tööd tehes hakkas mees unistama ansambli loomisest, mis tänaseks on kasvanud välja legendaarseks Svjata Vatraks. "Pane Mind Põlema" tuletab meelde, et kunagi ei või teada eesootavat. Tuleb alati olla valmis, et uusi võimalusi maha ei magataks. "Nii rokkivast loost akustiline versioon teha oli paras väljakutse," tunnistas ansambli ninamees Ruslan Trochynskyi.

19.märtsil 2017 jõudis Youtube'i loo "Letila Zozulja" video, mis filmitud jäisel Viljandi järvel 15-kraadises külmas. Lavastajaks oli Erik Norkroos. Svjata Vatra esitles videot suurel ekraanil 25.märtsil Tartus Athena Keskuses.

Svjata Vatra esitles 1.oktoobril Raadio 4 saates DEMO oma uut lugu "Hobusemäng". "Hobusemäng" on Eesti traditsioonis tuntud noorte seltskonnamäng, kus õige paarilise leidmiseks ja kättesaamiseks tuleb end proovile panna. Selles Eesti regivärsilises rahvalaulus on Svjata Vatra ühendanud torupilli ja trombooni juba 2010. aastal, kui lugu esitati Emajõe lodjal purjevarjuteatri etenduses ning seitse aastat hiljem tegi bänd uues koosseisus raadiosingli.

24.oktoobril avaldatud Svjata Vatra video "Hobusemäng" režissöör ja montaaži autor on Kristo Viiding. Videotiimi kuulusid Karl Erik Heinsoo, Andreas Martin Reili, Ako Lehemets ja Martin Kosseson.

Veebruaris esines Svjata Vatra USA-s Kansas Citys. Tulefolkaritega on liitunud andekas noor kitarrist Peeter Priks.

Svjata Vatra esitles 4.aprillil tuliuut ukrainakeelset singlit "Jihav kozak za Dunaj" ehk "Kappas kasakas Doonau taha", mis on teejuht bändi maikuus ilmuvale albumile "Muutused Zminy". Ruslan Trochynskyi rääkis, et singel "Jihav kozak za Dunaj" on üks tuntumaid ukraina rahvalaule, mis on ka 300 aastat hiljem aktuaalne. Igivana teema, kus kasakas end sõjateele seab ning pisarates neid teda koju ootama jääb. Kuid kasakat ei kannusta mitte sõdimiskihk, vaid teadmine, et oma kodu kaitstes loob ta helgema tuleviku oma perele ja tagasi koju toob teda usk armastusse.

Plaadifirma Nordic Notes annab suvel välja Svjata Vatra uue albumi "Muutused Zminy" nii saksa- kui ingliskeelses kultuuriruumis. Tänu plaadifirma laiale turustajatevõrgule levitatakse CD-d Saksamaal, Austrias, Šveitsis, Portugalis, Inglismaal, Iirimaal ja Soomes. Bändis on ka kaks uut liiget, 20. eluaastates kitarrist Peeter Priks ning trummar Karl-Heinrich Arro.

Svjata Vatra mais ilmunud CD ”Muutused Zminy” esitluste said alguse 5. ja 6. mail Pariisis ECU Film Festivalil. Eesti publik sai värskest muusikast osa 11. mail Moostes, 12. mail Karksis, 18. mail Tartus ja 19. mail Tallinnas.

13.juulil avati Tallinna merepäevad, kus Svjata Vatra esines esimest korda ajaloos merel, kasutades lavana jäämurdja Tarmo ahtris olevat helikopteri maandumisplatsi. 10.augustil esines Svjata Vatra Viru Folgi programmis Ingmani metsalaval.

Svjata Vatra avaldas 23.detsembril 2019 esimese videosingli "Shchedryk" 2020. aastal albumilt "Maailm, sa muutud!". "Shchedryk" on tuntuim Ukraina jõululaul, millele on tehtud sadu arranžeeringuid. Loos laulavad kaasa bändi solisti tütar Rute ja Eestis elavate Ukraina vanaemade koor Žurba. Lugu on üles ehitatud isa ja tütre kooslaulmisele, mida täiendab justkui vanast raadiost kuuldav vanaemade laul, mis kostub aegade tagant tänapäeva.

Svjata Vatra andis 20.märtsil 2020 välja märgilise nimega CD "Maailm, sa muutud". Kaasatud olid Rute Trochynskyi, Ukraina naiskoor Žurba, Tuva kurgulaulja Radik Tyulyush.

26.märtsil 2022 toimus Poolas Gdanskis suur heategevuskontsert Ukraina heaks. Rahvusvahelise orkestri Baltic Sea Philharmonic kontserdil "Põhjala luiged" kõlas maailma esmaettekandes ka Kristjan Järvi ja Ruslan Trochinsky uudisteos "Child of the Nightingale".

Svjata Vatra esines 5.mail Tallinnas Vabal Laval TMW raames Viljandi pärimusmuusika festivali õhtul. 9.mai õhtul toimus Tallinnas Islandi väljakul Euroopa päeva kontsert, kus esinesid teiste seas Svjata Vatra ja Rute Trochynskyi.

16.mail avaldasid Eesti sõjaväeorkester ja ansambel Svjata Vatra Ukraina auks muusikavideo 2018.a. singlile "Kappas kasakas Doonau taha". "Usume, et 300 aastat lauluga edasi kantud elutarkus aitab meid läbi ka tänasest keerulisest ajast ning meil on võimalus sellest koos oma lastega õppida elu väärtust," ütles Ruslan Trochynskyi.

29.juulil 2023 esines Svjata Vatra 30. Viljandi pärimusmuusika festivalil.

Faktid

2020 koosseis: (nimi-tegevused bändis-sünnipäev)
Ruslan Trochynskyi - tromboon, vikat, laul - 19.10.1976
Juhan Suits - torupill, parmupill, viled, sarvepill - 06.02.1977
Karl-Heinrich Arro – löökpillid - 04.10.1993
Robin Mäetalu - akustiline kitarr, laul
Ats Tani - basskitarr

Lahkunud:
Peeter Priks - akustiline kitarr - 03.11.1994
Martin Aulis – trummid - 14.08.1990
Paul Neitsov - akustiline kitarr - 29.12.1993
Madis Pilt – akordion - 14.01.1989
Arlet Tiigi - basskitarr

Muud huvitavat

Seotud videod

Svjata Vatra - Shchedryk
Svjata Vatra - Shchedryk

Artist: Svjata Vatra

Lugu: Shchedryk

Aasta: 2019

Režissöör: Kevin Kohjus

Svjata Vatra - Letila Zozulja
Svjata Vatra - Letila Zozulja

Artist: Svjata Vatra

Lugu: Letila Zozulja

Aasta: 2017

Režissöör: Erik Norkroos

Svjata Vatra - Hobusemäng
Svjata Vatra - Hobusemäng

Artist: Svjata Vatra

Lugu: Hobusemäng

Aasta: 2017

Režissöör: Kristo Viiding