Alanis Morissette

3.novembril avaldas Alanis Morissette nelja looga EP “Last Christmas”. Kõlasid John Lennon & Yoko Ono “Happy Xmas (War is Over)”, George Michael “Last Christmas” ning jõuluklassikad “Little Drummer Boy” ja“What Child is This?”.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 27.02.2002 - 11:10
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 04.11.2023 - 08:24
Välismaine artist, Sooloartist, Alternative & Indie

Alanis Morissette on senise karjääri jookusl müünud enam kui 60 miljonit plaati. Alanist on auhinnatud seitsme Grammyga.

Nimi Alanis on pärit Kreekast ning tähendab midagi üksiku hundi sarnast. Selle leidis Alan Morissette ajalehest kui otsis oma tütrele nime, mis oleks sarnane tema enda nimele. Nii saigi praegu 27-aastane lauljatar omale nime. Huvitav on muidugi ka see, et Alanis on sündinud oma kaksikvennast 12 minutit hiljem, et tema ema on ungarlanna ja isa kanadalane. Kõik see on loomulikult mõjutanud fantastiliselt andeka lauljatari kujunemist. Kuigi tema vanemad olid sõjaväekooli õpetajad ja Alanis on pidanud elama väga erinevais paigus, kaasaarvatud Lääne-Saksamaal oma esimesed eluaastad, on tema emakeeleks ikkagi prantsuse keel.

Alanis alustas klaveriõpinguid 6-aastasena ning kirjutas oma esimese laulu 9-aastasena. Lisaks oskab ta mängida veel kitarri, suupilli ja flööti ning tema lemmikhobideks on joonistamine, suusalauaga liuglemine ja luuletamine. Morissette’i esimene album ilmus juba aprillis 1991 ent tõelise edu tõi alles 1995 aasta neljas LP “Jagged Little Pill”. Ometi on ta tänaseks suutnud müüa üle maailma 40 miljonit LP-d ning teda on pärjatud seitsme Grammyga.

Alanis’ esimene maailmaturnee kestis 18 kuud ning ajavahemikus 1995/96 ilmusid menukad hittsinglid "You Oughta Know," "Hand In My Pocket," "Ironic" ning muidugi "You Learn". 1998 aasta kinkis fännidele järgmise albumi “Supposed Former Infatuation Junkie”, millelt pärineb ka lauljatari menukaimaid laule "Thank U", lisaks veel "Unsent" ja "So Pure." Selle albumi ilmudes on Alanis öelnud: "Ma näen, et iga albumiga olen ma välja elanud just selle etapi oma elust, mis peegeldub kõigis mu lauludes ja tunnetes, mis mind sel perioodil on vallanud.”

1999. aastal ilmus album “MTV Unplugged”, millelt leiab Alanis’ kogu varasema perioodi muusika ning mis lindistati New York’i Brooklyn’i Muusika Akadeemias. Siit pärineb veel üks singel - "That I Would Be Good", mis on siiani üks lauljatari fännide oodatuimaid lemmikuid kontsertidel.

Kõige uuem Alanis’ album “Under Rug Swept”, mis ilmus 04.märtsil 2002, sisaldab vaid 11 lugu. Ometi on avaldatud tõde, et tegelikult kirjutas lauljatar selleks valmis lausa 30 laulu, millest lindistatud sai 25! Plaadil mängib lauljatar ise nii akustilist kui elektrikitarri, samuti klahvpille ning külalistena leiame siit mitmeid nimekaid muusikuid nagu Flea (Red Hot Chili Peppers), Meshell Ndegeocello, Dean DeLeo (Stone Temple Pilots) ja Eric Avery (kunagine Jane’s Addiction). Loomulikult ei puudu ka kauaaegsed sõbrad kui Nick Lashley, Joel Shearer, Chris Chaney ja Gary Novak. “Under Rug Swept” ei ole mõeldud kuulamiseks nooremale publikule vaid seda tuleb mõtestada ja tunnetada nii nagu seda teeb Alanis ise ning üsna traagilistest läbielamistest kõnelev album pakub vaheldust nii plahvatuslike rocklugude kui kenade balladide näol.

27. mail 2002 ilmus Alanis Morissette uus singel nimega "Precious Illusions".

Alanis Morissette andis 16.detsembril 2002 välja huvitava uue albumi “Feast On Scraps”, millel kuuleme kaheksat seni avaldamata lugu ning lisaks veel akustilist versiooni hitist "Hands Clean". Ilusa üllatusena kõlab siin rariteetlugu "Sister Blister" ning folkpala “Offer” koos Joni Mitchell’iga. Koos plaadiga anti välja ka DVD, mis paneb vaatama kontsertesitusi sellistest lugudest nagu "You Oughta Know", "Head Over Feet" ning "Thank U." Samuti on lisatud fännidele terve loo “Surrendering” saamislugu ning siin näeme Alanist lausa nutmas.

Alanis plaanib taas uut plaati aastal 2004 ja 12.aprillil tuleb Inglismaal välja album nimega "So-Called Chaos". Esimene uus singel on "Everything", mis plaanitakse ilmuma juba 05.aprillil 2004. Lisasime siia uue plaadi kaanepildi.

17.maist 2004 ka Eestis kättesaadav Alanis Morissette uus album “So Called Chaos“ avaldab meile andeka artisti uusi külgi ning mõjub seega värskendavalt. Ise arvab Alanis, et tema elu otsingud ja õpingud on muutunud rahulikumaks ja looming on arenenud temaga koos st. lauludest ei kõla enam nii palju trotsi. Sõnades on Alanis oma kuulajatega endiselt avameelne ja jagab fännidega kõike, mida ise avastanud on. Tõenäoliselt on tegu Morissette karjääri järjekordse tipphetkega. 05.juulil tuli teise singlina välja “Out Is Through“.

Tähistamaks oma esimese menualbumi "Jagged Little Pill" 10-ndat aastapäeva, otsustasid Alanis Morissette ja produtsent Glen Ballard välja anda akustilise albumi, millel tema toonased hitid "You Oughta Know," "Hand in My Pocket," "You Learn," "Head Over Feet" ja "Ironic". Album ilmus 13.juunil 2005, just täpselt 10 aastat hiljem menualbumist, mis on tänaseks müünud juba 30 miljonit üle maailma.

15.novembril 2005 anti välja kogumikalbum 'The Collection', millel 18 laulu koos coverversiooniga Seal'i loost 'Crazy'. Lisaks oma plaatide paremikule on siin veel neli lugu soundtrackkidelt - 'Mercy', 'Still', 'Uninvited', 'Lets do it (Lets Fall in Love)'. Ometi pole siia mahtunud juba uuemat lugu "Wunderkind" filmist "The Chronicles of Narnia Original Soundtrack", mis tuleb fännidel omale osta ilmselt momendil eraldi. Kanada rockitari esimene kogumikalbum The Collection on läbilõige 1995 – 2005 aastatel ilmunud albumitest ja singlitest, mis kogub enda alla kõik Alanise suuremad hitid nagu “You Oughta Know”, “Hand In My Pocket” ja “Ironic”. Album sisaldab ka Alanise versiooni Seali loost “Crazy”, mille tantsuline taust näitab meie aja suurimat naisartisti täiestu uue nurga alt. Alanise kogumiku limiteeritud version sisaldab kaunile kujundusele lisaks ka 2’e tunni pikkust dokumenti.

Alanis on muide jaanuarist 2006 aastal edaspidi blondide juustega ning tema tulevane kaasa on näitleja Ryan Reynolds.

Aastal 2007 on Alanis Morisette töötanud oma uue stuudioalbumi kallal, mis kannab nime "Flavors of Entanglement". Albumi ilmumisaega pole veel kinnitatud.

Alanis osales ulmekirjaniku Philip K. Dicki pool-autobiograafilises filmis "Radio Free Albemuth". Lauljanna mängib seal naist Sylviat. Film põhineb Dicki samanimelisel novellil, mida inspireeris autorit kirjutama 70. aastatel ilmunud kujutluspildid. Morissette on eelnevalt üles astunud näiteks sarjades "Seks ja linn" ja "Nip/Tuck".

2008 aasta juunis ilmus uus album "Flavors Of Entanglement". 11-looline album sisaldab nii popi kui kantrit ning taustalauljateks on seekord mehed. ”Flavors of Entanglement” on Alanis Morissette seitsmes stuudioalbum peale nelja-aastast salvestuspausi. Plaadi produtsendiks on Guy Sigsworth, keda tuntakse mh. Madonna ja Björki albmuite tootmise järgi. Morissette enda sõnul sisaldab uus album varasemast tantsulisemat muusikat, aga meeleolult on see ikka hea ja tuttav Morissette. Esimese näitena tuli jaanauris 2008 lugu "Underneath" koos videoga. Teine singel "In Praise Of The Vulnerable Man" tuli 11.augustil 2008 ning selle video oli elavas etteastes filmitud Brixton Academy's. 2008 oktoobris tuli veel singlina "Not as We".

Aprillis 2010 avaldas Morissette loo "I Remain", mis kõlas filmi "Prince of Persia: The Sands of Time" soundtrackil.

22.mail 2010 abiellusid Alanis Morissette ja temast kuus aastat noorem räppar MC Souleye (pärisnimega Mario Treadway). Nende poeg Ever Imre Morissette-Treadway sündis 25.detsembril 2010.

Alanis seitsmes stuudioalbum ilmus 27.augustil 2012 ja kannab nime "Havoc and Bright Lights". Alanis on säilitanud oma tugeva hääle vaatamata emadusele ent lauludest on kadunud temale nii omane viha ja see sobib kuulamiseks täiskasvanud generatsioonile. Kokku on albumil 12 lugu. Uus plaat on värske ja meloodiline pop-plaat, millele viitab ka esiksingel ”Guardian”.

Teine singel on "Receive", mille videot esitleti 21.detsembril 2012.

22.aprillil 2013 tuli müügile firmali Eagle Rock dvd "Live At Montreux 2012", mille kontsert on salvestatud 2.juulil 2012 Guardian Angel Tour raames. Vaatamist on 98 minuti jagu ja kokku esitab lauljatar 20 lugu. Sama kontserdi cd-l kõlab 15 lugu.

Novembrist 2013 töötasid Alanis ja Tom Kitt orkestreeringuga Broadway muusikaliks, milles kõlavad albumi "Jagged Little Pill" lood. 2014 aastal tulevate etenduste produtsentideks on Arvind Ethan David ja Vivek J Tiwary.

Mais 2014 avaldas Alanis California kongresmeni Marianne Williamsoni valimiskampaaniaks pehme rockloo "Today".

Alanis Morissette esitas loo "The Morning" dok.filmis "A Small Section of the World", mis räägib kohviubade kasvatajatest. Loo kaasautoriks on Costa-Rica muusik Carlos “Tapado” Vargas ning muusikavideo avaldati 7.novembril 2014.

23.juunil 2016 sündis Alanise ja räppar Souleye perre tütar Onyx Solace Morissette-Treadway.

12.augustil 2019 sündis lauljatari perre poeg Winter Mercy Morissette-Treadway.

2.detsembril 2019 andis lauljatar välja uue singli "Reasons i Drink".

31.juulil 2020 ilmus uus album "Such Pretty Forks In The Road", kus kuuleb 11 lugu. Singlina ilmus 21.veebruaril "Smiling" ning 23.aprillil järgnes "Diagnosis". 10.juulil tuli välja singel "Reckoning".

4.augustil esitles Alanis Morissette oma kodus filmitud muusikavideot loole "Ablaze", kus osalevad abikaasa Mario "Souleye" Treadway ja kolm last. 28.augustil ilmus singel "You Oughta Know".

Alanis Morissette jõulusingliks oli 27.novembril ilmunud kaver "Happy Xmas (War Is Over)".

16.aprillil 2021 ilmus Alanis Morissette singel "I Miss The Band".

11.märtsil 2022 tuli välja Alanis Morissette uus lugu "Olive Branch".

17.juunil andis Alanis Morissette välja 11 erineva meditatsiooniga albumi "The Storm Before The Calm". Koos Dave Harringtoniga (Darkside) kirjutatud albumi singliks oli 18.mail avaldatud "safety—empath in paradise".

21.aprillil 2023 tuli välja singlina “You Oughta Know”, mida esitasid kantrimuusika auhinnagalal Alanis Morissette, Lainey Wilson, Ingrid Andress, Madeline Edwards ja Morgan Wade.

3.novembril avaldas Alanis Morissette nelja looga EP “Last Christmas”. Kõlasid John Lennon & Yoko Ono “Happy Xmas (War is Over)”, George Michael “Last Christmas” ning jõuluklassikad “Little Drummer Boy” ja“What Child is This?”.

Faktid

Nimi: Alanis Nadine Morissette
Artistinimi: Alanis Morissette
Sünniaeg ja koht: 01. juuni 1974 / Ottawa Ontario, Kanada
Tähtkuju: Kaksik
Pikkus: 162,5 cm
Juuste värv: Mustad
Silmad: Pruunid
Lapsed: poeg Ever Imre, tütar Onyx Solace, poeg Winter Mercy
Mees: räppar MC Souleye (Mario Treadway)
Isa: Alan Morissette, kanadalane
Ema: Georgia Morissette, ungarlanna
Vennad: Chad Morissette (3a. vanem), Wad Morissette (kaksikvend, 12 minutit vanem)
Hobid: Maalimine, lumelauaga sõitmine ja luuletamine.
Haridus: Glebe Collegiate Institute Ottawas

Muud huvitavat