Liisi Koikson

Trio Koiksin-Tärn-Mölder kogumik-minialbumit ja vinüülplaati "TIKS 054" esitleti 2.mail 2024 Fotografiskas.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Helina - helina@allstarz.ee 09.02.2006 - 14:56
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 02.05.2024 - 23:02
Eesti artist, Sooloartist, Jazz

Liisi Koikson on laulnud kogu oma elu. Ta pole kunagi mõelnudki otseseselt, et tegeleb suurena muusikaalal, lihtsalt laulmine kandis teda endaga kaasa.

Liisi muusikatee sai alguse koolist, Toomas Volli käe all. Tema esimene tele-esinemine oli 8 aastaselt. Liisi on võistelnud paljudel lauluvõistlustel. Laulukarussellil on ta saavutanud 3.koha ja kahel korral 1.koha. Samuti on ta osalenud Zecchino dŅro lauluvõistlusel ja saavutanud seal 4.koha.

Kilingi-Nõmmelt pärit Liisi Koikson on armastanud laulda maast-madalast. Väga hea lavakogemuse on Liisi saanud lauldes-mängides muusikalides: "Evita“, "Aida“, "Miss Saigon“, "Helisev muusika“, "Jesus Christ Superstar“, "Grease“ ja "Georg“.

Liisi lõpetas G.Otsa nim. Tallinna Muusikakooli ja tuleviku kohta ei oska veel midagi öelda. Ta tahab lihtsalt head muusikat teha. Liisi elu motoks ongi võtta kõike üks päev korraga.

02.märtsil 2006 jagati Eestis aasta popmuusikaauhindu "Kuldne plaat", millega tunnustati aasta edukamaid autoreid ja muusikuid. Naisartist 2006 oli Liisi Koikson.

15.aprillil 2006 algas Tallinnas Salme kultuurikeskusest Liisi Koiksoni DVD esitluskontsertide sari. DVD-d on müügi 17.aprillist kauplustes. Jazzkaare kavasse kuuluvad kontserdid on kujundatud samas romantilises unistajalikkuses, kus DVD salvestatigi: õitsvate õunapuude all. DVD-l ja kontsertidel laulab Liisi neidsamu lugusid, mis on 2005 sügisel ilmunud plaadil “Väike järv”, ning pisut enamgi. “Väikese järve” lood on spetsiaalselt Liisile kirjutanud või sahtlisse unustanud tuntud eesti muusikud Tõnis Mägist Robert Jürjendalini. Tema esitusmaneer on lihtne ja siiras ning ta armastab sõnumiga laule.

09.mail 2006 ilmus Arne Oidi lugude plaadil "Kaks kuukiirt", millel helilooja surematuid hitte esitavad koos politseiorkestriga Liisi Koikson, Lauri Liiv ja Karl Madis. Albumil kõlab muuhulgas esmakordselt duetina "Mis värvi on armastus" Liisi ja Lauri esituses.

11. augustil Tallinnas Rocca al Mare suurhallis toimunud Simply Redi kontserdi erikülaline oli Liisi Koikson, kes astus üles oma programmiga "Väike järv". Koikson esines koos oma kaheksaliikmelise bändiga ning tema jaoks oli see esmakordne kogemus esineda ühel laval koos niivõrd tuntud maailmakuulsate muusikutega.

Liisi Koikson alustas jõulukontsertide sarja ”Liisi laulud”. Kuut kirikut hõlmav kontsertsari algas 5.detsembril Tartu Jaani kirikus ja lõppes 23.detsembril Tallinna Oleviste kirikus. Koiksonit saatis tuuril viieliikmeline ansambel. Liisi Koiksoni sõnul oli 2006 aastal esitamisele tulnud kava talle iseäranis südamelähedane. ”Laulan laule, mis on meelde jäänud lasteaiast, varasemast ja hilisemast kooliajast, kavas on loomulikult ka jõululaulud ja mõned uuemad lood,” ütles Liisi Koikson. ”Olen kindel, et igas eas inimene leiab kontserdile tulles oma laulu, mis on ajapikku armsaks saanud ja mis veel peale kontserti kõrvus kajab,” lisas Koikson.

17.detsembril 2007 ilmus Liisi Koiksoni plaat "Väikeste asjade võlu", mis on oma nime saanud Ewert Sundja kirjutatud samanimelise laulu järgi. Lauljatari jaoks on plaadis rohkelt rõõmsat katsetamislusti. "Eks kõik need kaksteist lugu hakkavad iga inimese jaoks isemoodi elu elama," ütles ta. "Loodan, et inimestel on selle plaadiga koos hea olla."

Liisi mängis peaosalist Anna't 16.oktoobril 2008 esilinastunud mängufilmis "Detsembrikuumus". Liisi sõnul nautis ta filmis osalemise iga hetke ning kõik oli pigem põnev kui hirmutav. "See, et mind filmi välja valiti, oli minu jaoks suur au," ütles Koikson, kes end näitlejaks ei pea ja arvab endiselt, et laulmine tuleb tal paremini välja. Samuti laulis Liisi sisse filmi tunnusloo, mille autoriks Sven Grünberg.

Liisi Koikson on väga mitmekülgne lauljatar. 2009 aasta tantsupeol kuulsime tema estitatud lugusid "Viire takka" ja "Tuulevaiksel ööl" ja ta laul kõlas nagu eestluse sümbol - kindel, rahulik ja kaunis. Tartu linnaga on Liisi seotud vaid töökoha kaudu, ta on Tartu Heino Elleri nimelise muusikakooli õpetaja. Liisi on kaasa teinud paljudes Eesti muusikalides, millest tuntumad "Evita", "Aida", "Helisev muusika", "Georg" ja "Jesus Christ Superstar".

Septembris 2010 andis Liisi Koikson oma bändiga välja uue loo "Hea". Lugu "Elu pärast..." kõlab sarjas "Klass: elu pärast" tunnuslauluna. Viisi autor on Timo Steiner, sõnad kirjutas Peeter Volkonski.

Novembris 2010 jõudis raadiotesse teine singel "Üksinda“ Liisi Koiksoni 22.novembril ilmunud albumilt "Ettepoole“. Loo autoriteks on Liisi bändiliige Erki Pärnoja ning hea sõber ja kursusevend Ewert Sundja. Liisi kommenteerib: "Selles loos on millegi uue lõhna ja värsket julgust ja pikki käsi vastu võtmaks kõike uut, mis on hea“.

Liisi Koiksoni album „Ettepoole“ on järjekorras kolmas sooloplaat, ent esimene album uue bändiga, kelle näol on Liisi leidnud endale muusikud, kellega koos julgelt ideid genereerida. Võrreldes vanemate albumitega on plaadil kõlavate lugude heliloojate nimistu teistsugune - enamus neist pärineb bändiliikmete endi sulest. Heaks näiteks on juba raadiotes kõlav esimene singel “Hea”, mille autoriks on eelkõige basskitarristina tuntud Marti Tärn. Esimest korda salvestas Liisi plaadile ka ühe päris enda kirjutatud loo.

Liisi Koiksoni albumi "Ettepoole" esitluskontsert toimus selleaastase Jõulujazzi raames 11. detsembril 2010 Vene Kultuurikeskuses.

Ajavahemikul 16.-29. detsember toimus Liisi ja Märt Avandi ühine jõulukontsertide sari, kus publiku lemmikud esitasid ajastutekindlaid laste talve- ja jõululaule uues võtmes.

26.märtsil 2011 esietendus Nuku- ja Noorsooteatris muusikal "Libahunt", mille muusika autorid on Jaagup Kreem (ka sõnade autor) ja Tiit Kikas. Detsembris valmis esimene singel "Lilled juustes", mille esitavad Liisi Koikson ja Arno Tamm. Muusikali lavastab Neeme Kuningas ning Liisi Koikson astub üles Tiina osas.

17. juunil 2011 astusid Viimsis “Valgete ööde” festivalil taluõue kontserdil üles Liisi Koikson bändiga ja Tõnis Mägi. Esitusele tulid mõlema artisti parimad palad nii eraldi kui üheskoos ja peale selle tuli ettekandele Tõnise aastaid tagasi Liisile kirjutatud laul “Sinu hääl”.

21.novembril 2012 tuli müügile CD "Liisi Koikson ja Vaikne Esmaspäev". Muusika autor ja bändi ellukutsuja on Ardo Ran Varres. Muusika on seatud akustilisele bändile, mis koosneb 11-st liikmest. Muusikastiil on sulam džässist, etnost, popist ja klassikast. Laulud on Anzori Barkalaja tekstidele.

Jõiludeks 2012 valmis muusikavideo "Üle vee". Laul osales konkursil "Eesti Laul 2013" finaalis 2.märtsil ning esitajateks on Liisi Koikson ja Söörömöö.

23.augustil 2013 2013 tuli Liisi Koikson & Raivo Tafenau Band album "Õhtu rannal. Valter Ojakäär". Plaat on pühendatud maestro Valter Ojakääru 90. sünnipäevale.

12.detsembril 2013 pääses Eesti Laul 2014 poolfinaali MiaMee laul "Fearful Heart", mille kirjutanud Liina Saar ja Liisi Koikson.

2014 juulis Tantsupeol kasutati otse väljakul esitatavat elavat muusikat. Muusikute jaoks ehitati Kalevi staadioni kellatorni juurde kõrge lava. Esinejate hulgas oli ka Liisi Koikson.

2.augustil esinesid Liisi Koikson ja bänd Intsikurmu Muusikafestivalil Põlvas.

3. - 20.detsembrini toimus Liisi Koikson ja Vaiko Eplik kontsertsari "Aastaajad". Kõlasid laulud nii Liisi kui Vaiko esituses - üksinda ja üheskoos.

Liisi on noore helilooja Rasmus Puuri viisile ja näitleja ning luuletaja Veiko Tubina tekstile lindistanud uue jõululaulu "Jõuluunistused“. Laul salvestati Eesti Raadios, toonmeistriks Teet Kehlmann. Koos Koiksoniga musitseerivad veel klaveril tunnustatud jazzpianist Joel Remmel ning keelpilliorkester kontsertmeister Egert Leinsaare juhtimisel.

24.aprillil kuulis festivali Jazzkaar tellitud legendaarse lauljatari Billie Holiday 100. sünniaastapäevale pühendatud kava Liisi Koiksonilt ja tema muusikutelt.

19.juunil 2015 esines Liisi Koikson Hiiumaal Sõru Jazz festivalil, kus koos saksofonist Raivo Tafenau ansambliga tehti kummardus Valter Ojakääru muusikale.

24.juulist kuni 7.augustini kõlasid Eestimaa eri paigus imelise Liisi Koiksoni esituses lood filmimuusika kullafondist. Laval oli bänd koosseisus Raivo Tafenau (saksofonid, akordion), Peedu Kass (bass), Paul Daniel (kitarr), Marti Tärn (löökpillid).

3.märtsil 2016 astus Liisi Koikson kohvikus TOPS "Femme Fatale" nimelisel üritusel üles nais-DJ'na.

7.juulil 2016 postitas Liisi Koikson soundcloudi legendaarse ansambli Virmalised kunagise imeilusa pala "Suve hääl" omalaadse versiooni, mis valmis koos Erki Pärnojaga. Oma kodulehte uuendas Liisi 12.juunil.

14.juulil 2016 toimus Kärdla Villalaos Hiiu Folgi avamine ning peale folgi ametlikku algust astusid üles Kadri Voorand, Liisi Koikson, Jaak Sooäär ja Paul Daniel Veljo Tormise muusikale kummarduse teinud kavaga “Mõeldes Tormisele”.

20.-23.oktoobril 2016 toimusid kontserdid erinevates Eesti linnades ning kõlasid George Gerschwini ooperist "Porgy & Bess in Jazz" pärit unustamatud lood senisest erinevas võtmes, mis võimaldas Koiksoni sõnul näidata tal oma džässiarmastust.

Liisi Koikson ja tema elukaaslane Christian Harryson said enne jõule pisitütre Ella vanemateks.

17.detsembrist 2016 saab koduleheküljel www.liisikoikson.ee osta endale Liisi uue loo "Lumetants" allalaadimisõiguse. Kogu laulu eest saadud tulu läheb Toidupanga toetuseks, et aidata neil oma suurepärast tööd veel paremini teha. Muusika Liisi Koikson ja Christian Harrysson, sõnad Ly Kuningas.

Liisi Koikson avaldas 17.aprillil 2017 heliplaadi “Coffee For One”, mille seitse lugu on kõik tema enda kirjutatud. Singel "Procrastination Queen" koos Robert Linnaga tuli välja 7.aprillil ning tagasiside on olnud positiivne. Plaadi helirežissöör oli Kaarel Tamra. "Mulle on abiks palju häid muusikuid, nende seas Raun Juurikas klahvidel, Martti Laas basskitarril, Tiit Kevad mängib trumme ja Raul Ojamaa, kes oli ka plaadi produtsent, on kitarril" nentis Koikson.

Plaati esitleti Jazzkaare raames toimuvatel kontsertidel 21.04 Otepää Kultuurikeskuses, 22.04 Saku Mõisas, 23.04 Telliskivi loomelinnaku Vabal Laval, 26.04 Pärnu Endla Küünis.

25.juunil 2017 avaldas Rasmus Puur seade Mihkel Lüdigi ja Friedrich Kuhlbarsi laulupeo avalaulust "Koit", mis kirjutatud 2017. aasta noortepeo "Mina jään" raames ning esitajaks Liisi Koikson oma bändiga.

2.augustil tuli heliplaadilt “Coffee For One” teine singel “I Am The Only One”.

13.oktoobil ilmus ansambli Elletuse, kus laulab Liisi Koikson, kolmas album peakirjaga "Ilu sõitis jõge pidi". Plaat sisaldab ansambli juhi Paul Danieli heliloomingut Kristiina Ehini luuletustele ja paar koraaliseadet. Esitlus oli 15.oktoobril Sügisjazzil Kumu auditooriumis.

13.mail esitas Liisi endakirjutatud lastelaulu "Sind vaid kiidan" emadepäeva pidulikul aktus-kontserdil Tallinnas, Vabaduse väljakul.

Saksa plaadifirma Nordic Notes andis kaheteistkümnes riigis välja Tormis kvarteti kevadel Eestis ilmunud plaadi "Tormisele", mille rahvusvaheline pealkiri on "Hommage á Veljo Tormis". Plaat anti välja Saksamaal, Shveitsis, Austrias, Belgias, Luksemburgis, Hollandis, Suurbritannias, Prantsusmaal, Soomes, Iirimaal, Portugalis ja Jaapanis. Tormis kvartetis laulavad Kadri Voorand ning Liisi Koikson, kitarristid on Jaak Sooäär ning Paul Daniel. Tormis kvartett sai alguse 2015. aastal seoses Veljo Tormise 85. juubeli tähistamisega.

Liisi Koikson osales Marko Matvere juubelituuril, mis toimus 12. - 20.juulil üle Eesti.

16.detsembril toimus ERRi Uudistemaja 1. stuudios Liisi Koiksoni ja Robert Jürjendali trio kontsert "Valge maa", mis jõudis Klassikaraadio vahendusel miljonite kuulajateni üle maailma.

Liisi Koikson avaldas 7.mail loo pealkirjaga “Can’t Stop Dancing”. Tegu oli esimese singliga 15.mail ilmunud lühialbumilt “Bittersweet”. Plaadi muusika on inspireeritud suuresti soulmuusikast, mis on saanud toe kaasaegsest produktsioonist. Lühialbumil on Liisi kimpu pannud nii mõtteid sellest, mis talle hetkel oluline on, kui ka välgatusi ja varje nö eelmisest “pere-eelsest” elust ja läbielatud emotsioonidest, millele tundus, et tuleks nüüd nende lugudega punkt panna.

Anett Kulbin ja Liisi Koikson andsid 6. juunil Telliskivi Loomelinnakus asuvas restoranis Kivi Paber Käärid ühise kontserdi, esitledes kumbki enda värsket lühialbumit.

26.oktoobril esines trio Liisi Koikson, Sander Mölder, Marti Tärn Euroopa kergejõustikuauhindade galal. Esitati Sander Mölder töödeldud rahvalaule "Kulla kulumine", "Viire Takka" ja "Nagu merelaine".

6.oktoobril 2020 avaldas Liisi Koikson uue singli "Üksindus" ja uusversiooni loost "Procrastination Queen".

Liisi Koikson esines kahe kontserdiga Jazzkaarel – 10.oktoobril Tallinnas Vaba Laval ja 11.oktoobril Pärnu Kontserdimajas. Kontserdid tähistasid Liisi Koiksoni albumi "Väike Järv" 15. aastapäeva.

7.detsembril 2020 andis Royal Records välja Robert Lõvi ja Liisi Koiksoni ühise singli "Ära kauaks jää".

Liisi Koikson avaldas 22,veebruaril 2021 koostöös Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri, Kristjan Järvi ning Kristjan Randaluga kodumaale pühendatud pala "Sind vaid kiidan". Muusika ja sõnade autor on Liisi Koikson. Orkestrile tegi seade Ülo Krigul, salvestasid Kaarel Tamra, Peeter Salmela ja Tanel Klesment. "Soovisin kirjutada loo, mis sõnastaks noorema põlve kiindumust meie väikesesse eestimaasse. Või, kui seda kiindumust veel tekkida pole jõudnud, õpetaks märkama kõike ilusat, mis meile siin antud on. Nüüd saangi selle minule väga olulise koosluse eesti inimestele kinkida, et ka nemad seda laulu kuulates mõne kõrge puu all korraks peatuksid, imetleksid seda tohutut sinist taevalappi, mis neid kõrgelt katab, jääksid korraks tasa, et linnud julgeksid kõvemini häält teha ja teeksid oma sammudega igale ruutmeetrile heaperemehelikult pai, sest see kõik ongi ju meie õu, mis tahab, et teda koduks kutsuksime," avas Koikson loo tausta.

24.veebruaril 2021 kõlas Liisi Koiksoni esituses Veljo Tormise ja Minni Nurme "Armastus" Eesti 103. sünnipäevale pühendatud kontserdil.

24.aprillil 2022 andis Liisi Koikson kontserdi Fotografiska Tallinna kohvikus 33. rahvusvahelise festivali Jazzkaar avapäeval.

Liisi Koikson avaldas 12.detsembril koostöös Erki Pärnoja ja Tallinna Tehnikaülikooli Akadeemilise Naiskooriga uue loo "Detsember". "Detsember" on Koiksoni sõnul pühendatud inimestele, kes pühade ajal üksinda peavad olema. "Detsember ja jõulud on saanud perega koos olemise templi ja mul vedanud, et mul on need inimesed, kellega sellel ajal koos olla. See lugu tahaks olla toeks just nendele, kellel tuleb pühad üksinda veeta," märkis ta.

Liisi lugu „Sind vaid kiidan“ on võetud 2024. aasta Tartu laulupeo programmi.

17.aprillil ilmus lauljatar Liisi Koiksonil ning pianist Joel Remmelil 8-looline album “Põimumised”, kus kõlavad muusikute lemmiklood kodumaistelt artistidelt. Albumi esitluskontserdid toimusid festivali Jazzkaar raames 23.aprillil Tartus Elleri koolis ning 29.aprillil Fotografiska Tallinnas.

18.mail andis trio Liisi Koikson, Marti Tärn ja Sander Mölder välja uusversiooni Ivar Musta ja Leelo Tungla loost "Nagu merelaine".

Trio muusika on inspireeritud kodumaistest lugudest – töötluste aluseks on lisaks rahvalauludele ka 20. sajandi Eesti heliloojate looming ning kaasaegne popmuusika ning nende kuue looga lühialbum "TIKS 054" ilmus 22.juunil. Albumi lood arranžeerisid Liisi Koikson, Marti Tärn, Sander Mölder, miksis Kaarel Tamra ning masterdas Tony Lindgren Rootsist.

Trio Koiksin-Tärn-Mölder kogumik-minialbumit ja vinüülplaati "TIKS 054" esitleti 2.mail 2024 Fotografiskas.

Faktid

Saatebänd: Raun Juurikas, Martin Petermann, Marti Tärn ja Marek Talts

Sünniaeg/-koht: 04.06.1983/Kilingi-Nõmme
Tähtkuju: kaksikud
Silmade värv: hallid
Juuste värv: pruunid
Vanemate nimed: Tiina ja Henno
Õed-vennad: Triin ja Indrek
Elukaaslane: Christian Harryson
Tütred: Ella (2016) ja Julia (2020)
Elab: Tallinnas

Lemmik:
-söök: kartulipuder, kana
-jook: vesi, apelsinimahl
-artist/bänd: Genialistid
-näitleja: mitmeid
-raamat: mitmeid
-loom: koer
-film: "Love Actually"
-kosmeetika: Blistexi variatsioonid

Albumid:

"The Gemini Diaries“ 2002
"Liisi Koikson“ 2003
"Maailma Kaunimad Jõululaulud“ 2003
"Väike Järv“ 2005
"Väikeste asjade võlu" 2007
"Ettepoole" 2010
“Coffee For One” 2017

Muud huvitavat

Ametlik kodulehekülg: http://www.liisikoikson.ee/

Foto: Sadu-Triste Juurikas

Seotud videod

Liisi Koikson ja Söörömöö - Üle vee
Liisi Koikson ja Söörömöö - Üle vee

Artist: Liisi Koikson ja Söörömöö

Lugu: Üle vee

Aasta: 2013

Režissöör: Peeter Rebane