Mary J. Blige

Uus Mary J. Blige singel “Still Believe In Love” ilmus 27.oktoobril. Kaasatud oli räppar Vado.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 02.04.2006 - 22:52
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 27.10.2023 - 08:22
Välismaine artist, Sooloartist, R&B & Soul

Mary J. Blige’i on võrreldud nii Aretha Franklini kui Chaka Khaniga, kuid terve viimase dekaadi jooksul on Mary J. Blige suutnud säilitada oma maalähedase aga samas nii getho-glämm ja femm oleku, olles kindlasti säravaimaks r ‘n’ b naishääleks 90ndatel ja auga teeninud välja tiitli “Queen of the hiphop and soul”. Kokku on Mary J. Blige välja andnud 12 albumit, mida on müüdud üle 50 miljoni. Ta on võitnud 9 Grammy auhinda.

Mary Jane Blige sündis 11.jaanuaril 1971 New Yorki Bronxis. Tema isa Thomas oli dzäshmuusik ja ema Cora kooliõpetaja ning Mary puutus muusikaga kokku juba varases nooruses. Ent isa lasi jalga ja nelja-aastane Mary ja tema vanem õde Latonya elasid ja kasvasid Yonkersis ning neill puudus võimalus saada korralikku kooliharidust. Ometi on Mary tänaseks tunnustatud produtsent, lauludekirjutaja ja soulilaulja.

Blige muusikaline karjäär algas 1989 aastal, mil ta lindistas karaokemasina saatel Anita Bakeri loo “Caught Up in the Rapture”. Lint leidis tee Uptown Recordsini ja Mary võeti tööle taustalauljana. Tema esimeseks produtsendiks sai Sean 'Puffy' Combs, kes aitas kokku panna esimese albumi ”What's the 411?”. 18.juulil 1992 ilmunud plaadi muusika oli segu hip hop ja soul musast ning seda hakati kutsuma nu soul. Oma esimese plaadi laulusõnade autoriks oli Mary ise. Singlitena ilmusid ”You Remind Me" ja "Real Love" ning 1993 aastal "Reminisce", Chaka Khan cover "Sweet Thing" ja "Love No Limit". Aasta lõpuks oli ”What's The 411” müünud kolm miljonit eksemplari ning plaadi eluiga pikendas veelgi remiksalbum ”What's The 411? Remix”.

1994 aasta albumiga ”My Life” juhatas Mary kätte tee tänapäeva R&B naislauljate võtmesaladustesse. 29.novembril 1994 ilmunud plaadi oli produtseerinud taas nüüd end juba "Puff Daddy" nime taha peitev tegelane. Samal aastal ilmus singlina "Be Happy". 1995 aastal järgnesid singlid: Rose Royce coverlugu "I'm Goin' Down", "You Bring Me Joy" ja "I Love You". Mary osales lisaks mitmes projektis, lauldes sisse Aretha Franklini klassika "(You Make Me Feel Like A) Natural Woman" soundtrackile ”New York Undercover” ning loo "Everyday It Rains" soundtrackile ”The Show”. 1995 suvel aga üllatas Mary üldsust koos räppariga Method Man loos "You're All I Need/I'll Be There For You", mille eest pälvis Mary 1996 aastal oma esimese Grammy auhinna.

Peale Uptown firma lahkumist areenilt, jäi Mary kogu 90-ndate lõpuni MCA Recordsi artistiks. 1996 aastal jõudis Babyface kirjutatud singel “Not Gon' Cry” USA edetabeli kohale #2 ning see pärines filmist ”Waiting To Exhale”. 1997 aasta albumil ”Share My World”, millest sai kommertsedu alusepanija, töötas Mary juba koos produtsentidega Jimmy Jam ja Terry Lewis. 22.aprillil 1997 ilmunud album oli läbinisti optimistlikum ning andis neli singlit: "Love Is All We Need" (featuring Nas), "I Can Love You" (featuring Lil Kim), "Everything" ja "Seven Days". Viis miljonit müünud albumi eest pälvis Mary 1998 aasta algul American Music Awardi ja sama aasta lõpus andis lauljatar välja kontsertalbumi ”The Tour”.

17.augustil 1999 jõudis müügile neljas album ”Mary”, mis sisaldas 70ndate ja 80ndate souliklassikat ja müüs kaks miljonit eksemplari. Plaadil osaless ridamisi kuulsusi nagu Aretha Franklin ("Don't Waste Your Time"), Elton John ("Deep Inside"), Eric Clapton ("Give Me You"), Lauryn Hill ("All That I Can Say") ja George Michael ("As"). Ainukese tantsuloona jõudis siit edetabelitesse "Your Child" oktoobris 2000. Samal aastal anti välja Mary parimate ballaadide kogumikalbum ”Ballads” ning lauljatar osales Wyclef Jeani singlil "911".

28.augustil 2001 ilmus Blige viies album ”No More Drama”. Avasinge “Family Affair”, millest sai lauljatari suurim hitt läbi aegade, lendas hoobilt Billboard edetabeli #1-ks. Kindlad hitid olid veel koos räppariga Ja Rule esitatud “Rainy Dayz” ja plaadi kaunis klaverimeloodiaga nimilugu ”No More Drama”, millest sai seebika “The Young and the Restless” tunnuslaul. Oma järgmise Grammy auhinna võitis Mary aga 2002 aastal singliga "He Think I Don't Know".

2003 aastast siirdus Blige Geffen plaadifirma alla ning andis 26.augustil välja kuuenda stuudioalbumi ”Love & Life” koos eduka esimese singliga “Love at First Sight”. Samal aastal abiellus Mary J. Blige oma kauase kaaslase, produtsent Kendu Isaacsiga. Laulatus peeti pereringis, Mary ema ja õde grillisid pidusöögiks kana ja valmistasid teisigi koduseid hõrgutisi. Noorpaar lükkas aga mesinädalad edasi, sest lauljatar valmistus ”Love and Life” reklaamiturneeks. Ometi ei toonud aga kaks järgmist singlit "Ooh" ning "Not Today" edu. Aastal 2004 ilmus DVD ”MARY J BLIGE – Live From Los Angeles”, millel täispikk sama aasta kontsert.

Geffen Records andis 20.detsembril 2005 välja Mary J. Blige’s seitsmenda albumi ”The Breakthrough”. Tema uuel sooloalbumil teevad kaasa Black Eyed Peasi Will.I.Am, vanameister Jay Z ning U2. Plaadi esiksingel "Be Without You" leidis ootuspäraselt hea vastuvõtu ning 03.aprillil 2006 tuli UK-s müügile uus singel "One", mis on U2 1992 aasta unustamatu hitt ning bänd saadab lauljatari lausa ise. Kolmas singel ja video "Take Me As I Am" tuli augustis 2006.

04.detsembril 2006 Las Vegases Billboardi muusikaauhindade jagamisel tegi võimsa comeback’i R&B laulja Mary J Blige, kes viis koju üheksa võitu. Blige’i viimane album "The Breakthrough" pärjati tiitlitega parim R&B album ja parim R&B hip-hop album.

08.detsembril 2006 esilinastus MTV telekanalil uus video loole "We Ride (I See The Future)". Lugu oli esimene singel 12.detsembril 2006 ilmunud lauljatari 15-aastasele karjäärile pühendatud kogumikalbumilt "Reflections – A Retrospective". Kokku kõlab plaadil 15 lugu, millest neli on täiesti uued.

11.veebruaril 2007 võitis Mary J.Blige kolm Grammy auhinda. Mary J.Blige sai muusikaauhinnad parima R&B esituse ja laulu "Be Without You" ja albumi "The Breakthrough" eest.

Mary J. Blige kaheksas stuudioalbum "Growing Pains" ilmus USA-s 18.detsembril 2007 ja müüs esimese nädalaga 629 tuhat koopiat. Plaadil kõlab 16 lugu. Esimese singli "Just Fine" produtsentideks on "Tricky" Stewart ning Jazze Pha ja see ilmus Geffeni alt 01.oktoobril 2007. Lisaks tavaplaadile pakuti ka dvd-ga versiooni.

22.detsembril 2009 üllatas lauljatar albumiga "Stronger with Each Tear", milles ta ühendab laulu jõulisuse ja valu. Kaasa löömas Jazmine Sullivan, T.I. ja räppar Drake, kelle osalust kuulis esimesel singlil "The One". Singel tuli USA-s 21.juulil 2009. Lisaks kõlas Mary muusikast lugu "Stronger" uues spordifilmis "More Than A Game". Järgmise singlina tuli detsembris 2009 veel "I Am".

Albumist järgnes 22.märtsil 2010 uuendatud variant UK turule. Värskendatud plaadile on lisati uusim singel "Each Tear", milles osaleb Jay Sean. Üllatusi oli veelgi ning kaaslauljateks plaadil Austraaliast Vanessa Amorosi ning Itaaliast Tiziano Ferro. Lisaks kõlasid Mary esituses legendaarsed Led Zeppelin hitid "Stairway To Heaven" ja "Whole Lotta Love".

21.novembril 2011 ilmus Mary 10-s stuudioalbum "My Life II: The Journey Continues". 14st looga plaadi produtsendiks on Eric Hudson ning 01.septembril ilmus esimene singel “25/8″. Teiseks singliks oli 28.oktoobril "Mr. Wrong" featuring Drake.

15.oktoobrill 2013 avaldas lauljatar jõulualbumi "A Mary Christmas", mille produtseeris David Foster. Plaadil kõlab 12 klassikalist jõululaulu ning duettides osalevad Barbra Streisand, Jessie J, The Clark Sisters ja Marc Anthony.

6.novembril 2013 esitles Mary J. Blige videot oma tõlgenduses loost "Have Yourself A Merry Little Christmas".

Mary J. Blige andis fantastilise häälelisa briti elektroonikaduo Disclosure singlile “F for You”. Muusikavideo avaldati VEVOs 23.jaanuaril 2014.

Mary J. Blige esitas 14 lugu Kevin Hart’s komöödias "Think Like a Man Too", mis esilinastus 17.juunil 2014. 20.juunil esitles ta siit peateema “Suitcase” muusikavideot.

Mary J. Blige salvestas erinevate briti artistidega albumi "The London Sessions", mis avaldati 24.novembril 2014. Kaasa lõid Disclosure, Naughty Boy, Emeli Sande, Disclosure, Sam Smith ja Jimmy Napes.

17.veebruaril 2015 jõudis raadiotesse singel “Doubt“. Ethan Lader lavastatud muusikavideo avaldati 12.märtsil.

Mary J. Blige osales 6.juulil 2016 avaldatud loos "Hands" koos paljude USA muusikutega, mille tulu läheb Orlando massitulistamise ohvrite toetuseks.

24.augustil 2016 avaldas Mary J. Blige uue loo ja muusikavideoga “World’s Gone Crazy”. Diane Warren kirjutatud lugu on teemaks USA talkshow "The View" 20ndale hooajale.

Mary J. Blige tuli 6.oktoobril 2016 välja uue singliga “Thick of It”, mis oli esimene ilmuvalt albumilt “Strength of a Woman”. Muusikavideo lavastas Dennis Leupold ning seda esitleti Vevos 7.novembril. 17.veebruaril 2017 avaldas Mary J. Blige singli “U + Me (Love Lesson)”.

Mary J. Blige 13-s album “Strength of a Woman” ilmus 27.aprillil 2017 Capitol Recordsilt. 14-loolise polmas singel “Love Yourself” (featuring Kanye West) tuli välja 31.märtsil ning selle video 26.mail.

11.jaanuaril 2018 sai Mary J. Blige oma tähe Californias Hollywood Walk of Fame-l. Selle tähistamiseks avaldas ta uue loo "Bounce Back 2.0". 12.juulil tuli välja singel "Only Love".

Mary J. Blige on esindatud looga "Stay With Me" 25.aprillil 2019 avaldatud Netflix seruiaali "The Umbrella Academy" soundtrackil.

10.mail andsid Mary J. Blige & Nas välja singli "Thriving".

8.augustil ilmus Mary J. Blige uus singel "Know".

22.mail 2020 avaldas Mary J. Blige singli "Can't Be Life" muuvist "Body Cam".

16.oktoobril ilmus Mary J. Blige uus singel "See What You've Done".

Mary J. Blige osales 30.oktoobril ilmunud Busta Rhymes albumi loos "You Will Never Find Another Me".

Mary J. Blige osales 19.märtsil 2021 ilmunud Sting'i duettide albumil loos "Whenever I Say Your Name".

Mary J. Blige ja DJ Cassidy osalesid 19.novembril 2021 ilmunud Snopp Dogg albumil loos “Diamond Life”.

Mary J. Blige uus album "Good Morning Gorgeous" ilmus 11.veebruaril 2022. Nimiloo koos videoga ja loo "Amazing", kus kaaslaseks DJ Khaled, tegi ta avalikuks 3.detsembril. Järgmine singel "Rent Money" featuring Dave East, ilmus 21.jaanuaril.

Dr Dre, Kendrick Lamar, Eminem, Mary J. Blige ja Snoop Dogg esinesid 13.veebruaril 2022 Inglewoodis, Californias uuel SoFi staadionil Super Bowl LVI poolajashow'l.

6.mail tuli Mary J. Blige välja 19-loolise albumi "Good Morning Gorgeous" deluxe editioniga. Singel oli "Tough Love" feat. Moneybagg Yo.

15.mail anti lauljannale Las Vegase galal elutöö eest üle Billboard muusikaikooni auhind.

1.juulil tuli välja muusikavideo Mary J. Blige loole "Come See About Me" (feat. Fabolous).

5.veebruaril 2023 toimunud Grammy tseremoonial esines Mary J. Blige looga "Good Morning Gorgeous".

Mary J. Blige osales 10.veebruaril 2023 ilmunud Mariah Carey EP-l "It's A Wrap".

Mary J. Blige osales 15.septembril ilmunud Diddy albumil loos "I Like".

10-ks sünnipäevaks taasilmus 6.oktoobril Mary J. Blige album "A Mary Christmas", millel 16 lugu, neist 3 uued.

Uus Mary J. Blige singel “Still Believe In Love” ilmus 27.oktoobril. Kaasatud oli räppar Vado.

Faktid

Nimi: Mary Jane Blige
Sünniaeg: 11.jaanuaril 1971
Sünnikoht: New York, Bronx
Tähtkuju: Kaljukits
Pikkus: 165 cm
Kaal: 57 kg

Muud huvitavat