No-Big-Silence

30.juunil osaleti Vana-Vigalas toimuval festivalil Hard Rock Laager 2017.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 17.05.2006 - 10:29
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 01.07.2017 - 09:10
Eesti artist, Ansambel, Hard Rock & Metal

No-Big-Silence on tegutsenud juba alates 1989. aastast. Cram, Willem ja Kristo K alustasid koos musitseerimist death-metal bändis Aggressor. Välja anti albumid "Procreate The Petrifactions" (1993) ja "Of long duration anguish" (1994).

Bänd muutus No-Big-Silence’iks (edaspidi NBS) 1995. aastal ning koos muusikalise stiilimuutusega toimusid ka muudatused bändi koosseisus. NBS oli 1995. aastal viieliikmeline: Cram vokaalil, Willem ja Kristo K kitarridel, bassi mängis Raimo Jussila (Toe Tag jt) ja trummide taga oli Marko Atso (Metsatöll, Loits, Toe Tag jt). Samal aastal võttis publik Rock Summeri B-laval esinenud bändi soojalt vastu ja pärast seda on Baltikumi parimaks industriaalbändiks nimetatud NBS esinenud peale Eesti ka Venemaal ja Skandinaavias.

1996 aastal ilmus NBS esikalbum ”99“. Sellel ja järgneval aastal tegi bänd oma esimesed iseseisvad stuudiosalvestused, mis anti välja bändi koduleheküljel internetialbumina ”Unreleased“ aastal 2003. Ajajärku 1996-1998 jäävad muuhulgas lood ”New Race“, ”Blowjob“ ja ”Vamp-o-drama“, mida paljud bändi fännid loevad siiani ansambli lugude vaieldamatu paremiku hulka.

2000. aastal sai NBS tegevus sisse uue hoo. Lahkusid Jussila ja Atso, NBS’i trummariks asus Kristo R (Kosmikud jt). Bänd lõi oma plaadifirma NBS Recordings ning andis välja albumi ”Successful, Bitch and Beautiful“. Plaati saatis edu, raadiohitiks sai ”On The Hunt“, millest tegid suurepärased remiksid ansambel Pedigree ja DJ Dave Storm. Sellelt albumilt püsivad siiani bändi kontsertkavas veel sellised palad nagu ”Reaction“, ”Make Them Bleed“ ja ”Star Deluxe“. Soome plaadifirma Cyberware Production vahendusel müüdi plaati 2001. aastal. Skandinaavias, Inglismaal, Saksamaal, Itaalias ning teistes Euroopa riikides.

”Successful, Bitch and Beautiful“ albumi avaldamisele järgnes rohkelt avalikke esinemisi. Kvaliteetseteks ja efektseteks tunnistasid NBS’i lava-show’d lisaks kodupublikule ning kriitikutele ka sellised maalimakuulsad rockbändid nagu Metallica, Iron Maiden, Rammstein, HIM, Motörhead jt valides NBS’i oma Eesti ja ka Baltikumi kontsertidele soojendusbändiks.

2003. aastal tegi bänd meeldiva vahepalana koostöös Peeter Volkonksi ja ansambliga Kosmikud lõbusa plaadi ”Kuidas kuningas kuu peale kippus“. Plaadil kõlab Volkonski muusika Dagmar Normeti sõnadele samanimelisest lastelavastusest. Kuna lood vajasid ka naisvokaali, tegi albumil külalisena kaasa andekas Linnateatri näitleja Hele Kõre. See album võeti samuti suurepäraselt vastu nii publiku kui ka kriitikute poolt. Järgnevatel aastatel lihvis bänd veelgi oma esinemiste show poolt, võttes lisana kasutusele erinevaid pürotehnilisi lahendusi. Erilist äramainimist tasuvad 2004. ja 2005. aasta Leigo järvel korraldatud audiovisuaalsed vaatemängud, kus NBS tõi koos multiinstrumentalisti ja elektroonilise muusika produtsendi Tiit Kikase ja Leigo Talu perega publiku silme ette tõelised maa-tule-vee ja helide etendused.

NBS’i uue stuudioalbumi „War In Wonderland” salvestused toimusid erinevatel perioodidel aastatel 2002-2006 ning plaat ilmus 17. aprillil 2006. Plaat on saanud fännide ülistuste osaliseks ning ka kriitikud peavad seda NBS’i parimaks albumiks. Erilist tähelepanu on pälvinud plaadi kujundus, mille on loonud Läti kunstnik Harijs Brants. Samuti on saanud kiita plaadi sound, mille lihvimisel on kaasa aidanud Tom Baker (Precision Mastering) USAst. Tom Baker’i klientide hulgas on muuhulgas Marilyn Manson, Beastie Boys, Nine Inch Nails, Cher, Alice Cooper, Deftones, Ministry, Stone Temple Pilots, Velvet Revolver, Rob Zombie jpt.

”Uue albumi esimene singel “The Outer Suns” on selle albumi vaieldamatult kõige popilikum lugu ja muudes tingimustes oleksime valinud võib-olla esimeseks singliks midagi karmimat, kuid eesti muusikaturu reaalsus on selline, et just “The Outer Suns” sobib meie raadioeetritele kõige paremini,” kommenteerib loo sõnade autor ja bändi laulja Cram. Tema sõnul ei peaks uus hittlugu NBS’i staazhikaid fänne üllatama, sest bändi eelmise albumi peal oli sarnase soundiga “On The Hunt”. “Mis puudutab aga meie loomingu uusi austajaid, siis arvan, et “The Outer Suns” võib saada väravaks meie maailma,” räägib muusik.

Uue albumi seni tuntuim lugu “Robot Super Lover Boy” on salvestatud 2002. aastal ja tänavu uuesti produtseeritud. Loost on valminud ka video, milles teeb kaasa bravuuritar Anu Saagim. “Meie lood on täis positiivset energiat ja irooniat. NBS kõlab karmilt, kuid samal ajal ka kergelt,” räägib muusika autor ja NBSi bassimees Willem. “Album andis bändile uue hingamise, meie bändi elus on alanud uus põnev etapp”.

Avanädalal tõusis „War In Wonderland” Eesti plaadimüügiedetabelis esimesele kohale. Ansambli kodulehelt saab maha laadida esimest singlit "The Outer Suns". No-Big-Silence’i järmised live-esinemised olid 09. juunil Järvakandis, festivalil Rabarock ja 08. juulil Tallinnas, Õllesummeri pealaval.

No-Big-Silence tähistas kümne aasta möödumist oma esimesest albumist klubihooaja lõpukontserdiga Rock Café's 11.mail 2007. Lisaks fännidele tulid valjusti õnne soovima ka sõprusbändid - HND Eestist ja 45 Degree Woman Soomest, mõlemad viljelevad samuti kvaliteetset elektroonilist rock-muusikat. Bändist on kujunenud omamoodi Eesti show-bändi etalon, kuna kontserte andes väärtustab No-Big-Silence kvaliteeti – olenemata, kas ülesastumine toimub tuhandete inimeste ees vabas õhus või paarisaja kuulajaga keldribaaris, peavad esitus, valgustus, heli ja lavakujundus olema efektsed.

Suureks tunnustuseks bändile on aktiivsemad fännid vaid loetud kuud tagasi koondunud fännklubiks Silencers, milles osalejate arv kasvab iga päevaga. No-Big-Silence'i liikmetele teeb kõige rohkem rõõmu fakt, et klubis on igas vanuses inimesi ning tegemist pole ainult alles oma muusikalise maitse kujunemise eas teismelistega, vaid aastate jooksul bändi esinemisi ja loomingut põhjalikumalt tundma õppinud inimestega. Omalt poolt pakub bänd fännklubi liikmetele erinevaid soodustusi alates odavamatest kontsertpiletihindadest lõpetades eksklusiivsete ülesastumistega ainut Silencers liikmetele.

No-Big-Silence ja Tiit Kikas ilmutasid "Suurte Masinate Muusika" DVD plaadi 13.08.2007. "Suurte Masinate Muusika" ehk Leigo Järvemuusika festivalil 2004. ja 2005. aastal toimunud suur audiovisuaalne vaatemäng on jätnud kõigile kohalviibinutele kustumatu elamuse. Nüüd on hea võimalus seda mälestust värskendada, sest on valminud esimene No-Big-Silence’i DVD just selle etenduse pildimaterjaliga. DVD’le on salvestatud "Suurte Masinate Muusika II", lisadest leiab kaadreid eelnenud ettevalmistuspäeva juhtumistest ning seadetes on audiogurmaanide rõõmuks tavalise stereoheli kõrval ka Dolby 5.1 surround-heli. 17.08.2007 toimus Leigo Järvemuusika raames "Suurte Sõjamasinate Muusika", mis oli kolmas ja viimane show selles sarjas. Sõjamasinate, tule, raudse muusika ja pürotehnikaga "Suurte Sõjamasinate Muusika" oli kõige efektsem ja meeldejäävam audiovisuaalne etendus, mis Leigol eales toimunud.

2008 aasta alguses lahkus trummar Kristo Rajasaare bändist. "Seoses sellega oleme otsimas oma bändi uut trummarit, peale kelle leidmist hakkame ette valmistama uue albumi salvestamist," seisab kitarrist Kristo Kotkase poolt ansambli Orkuti kommuuni postitatud teates.

Väljavalitud trummariks sai Rainer Mere kes on õppinud löökriistade mängimist muusikakoolis juba 9-aastasena, sattus bändindusse aastal 1999 - tema esimene bänd oli ska-punki viljelev Müstika, hiljem on noormees mänginud ka Operatsioon Õ ning Chainsaw ridades.

13.märtsi õhtul toimus Radio Mania kuues sünnipäevapidu, mille raames jagas Eesti ainus rokiraadio parimatele ka auhindu. No-Big-Silence’it tunnustati kahekordselt – bänd pälvis nii „Aasta rockbändi“ kui „Aasta 2007 rock DVD“ tiitli. Viimane omistati neile eelmisel aastal ilmunud „Suurte masinate muusika“ DVD eest, millele on jäädvustatud vaatemäng Leigo Järvemuusikafestivalil aastast 2005.
Hiljuti trummarivahetuse üle elanud No-Big-Silence’it oli esimene võimalus uue koosseisuga lives näha 9.mail 2008 Rock Cafes, kus lisaks astusid lavale veel Kosmikud.

NBS alustas kuuenda plaadi salvestamist stuudios Sinusoid detsembris 2008. „Kui bändi eelmistel plaatidel oli raske NBSi muusikat mingi kindla stiili alla liigitada, siis uuel plaadiga on asi veelgi hullem ja üldistusi teha veelgi keerulisem,“ selgitas bändi kitarrist Kristo Kotkas. Muusika autor Willem: „Plaadi materjal sündis peamiselt eelmine aasta, mil minu elus toimusid pöördelised sündmused. Sündmused, mis muutsid mu arusaamist elust ja panid ümber hindama paljusid põhiväärtusi. Muusika ongi peamiselt nendest emotsioonidest kantud.“

No-Big-Silence’i kuues album „Starstealer“ ilmus 18. mail 2009 ja plaadil on kokku kümme täiesti uut lugu. Esimene singel uuelt plaadilt "Chain Me" jõudis bändi myspace kontole maikuu alguses. Kauaoodatud kaunikese valmimist on raskema muusika austajad pikisilmi oodanud kolm aastat. Rockmuusika asjatundja ja Raadio 2 saatejuht Koit Raudsepp on iseloomustanud uut albumit järgnevalt: “Raskem kui ootasin, lobedam kui arvasin. Puhas kuld!” Plaadi ametlik sissepühitsemine toimus 22.mail klubis Rock Café.

08.novembril 2010 jõudis poelettidele albumi "Starstealer" uustrükk, mis üllatab erinevate muusikute tehtud remikside lisaplaadiga. Kokku on lisakettal 79 minuti ja 18 loo jagu remikse, teiste seas Meelis Meri uus projekt Tiger Milk, Zorg, Leslie Da Bass, Tiiu Kiik, Sinine, Sethh, Tallinn Daggers, Mimicry ning Forgotten Sunrise.

Mõnda aega vaikuses püsinud industriaalroki bänd No-Big-Silence andis jaanuaris 2013 välja uue singli “The Falling”. Helikeeles domineerib süngus ja tumedus, pseudotraagiline avamäng liigub üle hambaidkrigistava salmi kriiskavalt mürisevasse refrääni, et siis oma absurdses painajalikkuses uuesti ja uuesti kuni nõrkemiseni korduda. Lüürika on tüüpiline: lihtsureliku mannetust siseheitlusest, "mina või veel millegi hullema" otsimisest.

2.augustil 2013 esines No-Big-Silence Viljandi Lossimägedes Festivalil Rock Ramp ning 21.septembril harrastusautode näituse-võistluse HTG CustomShow järelpeol Rock Cafe's.

20.detsembril 2013 esineti Rock Cafe's. Bändi jaoks on iga kontsert suursündmus ning nad soovivad alati publikule pakkuda võimalikult elamusrikkaid livesid, millele aitavad kaasa mitmed efektsed erilahendused.

16.augustil 2014 esines bänd Haapsalus üritusel Rock Nektar 2014.

19.detsembril 2014 korraldas No-Big-Silence Rock Cafes vägeva aastalõpushow pealkirjaga ELULIVE. Maraton-kontserdil sai kuulda esimest korda elavas esituses ka uut lugu pealkirjaga "Supersonic Night".

2015 aasta Hard Rock Laager festivalil "come back'i" teinud Eesti death metali au ja uhkus Aggressor andis publikule unustamatu elamuse. Paljud avaldasid soovi bändi uuesti lives näha ning selleks avanes võimalus 26.detsembril rokiklubis Tapper.

1.juulil 2016 andis bänd välja kaveri Depeche Mode'i loost "A Question Of Time". Pala valmimisele andis põnevate helinüansside näol oma panuse ka muusik Tomi Rahula. "Kolmkümmend aastat vana muusikapala on tänaseni säilitanud oma cooli ja intrigeerivalt tumeda sära," teab Cram.

30.juunil osaleti Vana-Vigalas toimuval festivalil Hard Rock Laager 2017.

Faktid

No-Big-Silence on: (nimi/ tegevus bändis/sünniaeg)
Kristo Kotkas aka Kristo K (kitarr, klahvpillid, proged, taustalaul) - 19.12.1974
Villem Tarvas aka Willem (bass, taustalaul) - 20.03.1974
Marek Piliste aka Cram (laul) - 15.09.1970
Rainer Mere (trummid) - 19.09.1986

Discograafia:
99 (1996)
Successful, Bitch & Beautiful (2000)
Unreleased (2003)
Kuidas kuningas kuu peale kippus (2004)
War In Wonderland (2005)
Starstealer (2009)

Muud huvitavat