Soul Asylum

20.aprillil 2023 taaselustab bänd 30ndal aastapäeval legendaarse "MTV Unplugged" kontserdi Minneapolises. Esitamisele tulevad 13 lugu.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 03.02.2007 - 07:38
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 16.02.2023 - 22:14
Välismaine artist, Ansambel, Rock

Soul Asylum on USA rokk-ansambel, mis alustas oma tegevust 1981. aastal Minneapolises, Minnesota osariigis, ja on nüüdseks koos olnud üle 40 aasta. Soul Asylumit on liigitatud post-punk indie', hard-rocki, rock and rolli, power popi, pungi, pop-pungi alla. Grupp on eriti tunnustatud oma live-esinemiste energilisuse ja vokalist Dave Pirneri laulusõnade eest.

Bändi algne nimi oli Loud Fast Rules koosseisuga Dave Pirner (trummidel), Karl Mueller (basskitarril) ja Dan Murphy (kitarril). 1984. aastaks oli ansambliga liitunud trummar Grant Young ning Pirnerist saanud kitarrist, lugudekirjutaja ja vokalist. Loud Fast Rules'ist sai Soul Asylum - nimi tuli ühe Pirneri loodud laulu pealkirjast, (lugu ise kellelegi eriti ei meeldinud).

1984. aastal sõlmis ansambel lepingu plaadifirmaga Twin/Tone Records ja andis lühikese aja jooksul välja neli CD-d ja ühe kasseti. Bänd esines kümnetes USA klubides, nende muusikat lasti peamiselt kolledžiraadiotes ning neile tekkis kiiresti andunud järgijaskond. Suurt läbimurret siiski ei toimunud, Soul Asylum oli varjutatud kahe teise kohaliku grupi - The Replacements ja Hüsker Dü - poolt. Kui viimatimainituid nimetati "A-teamers", siis Soul Asylum oli "B-teamers".

1989. aastal sõlmiti leping järgmise plaadifirma, A&M-iga, kuid kompanii eeldatud suurt müügiedu ei tulnud. Järgnevatel aastatel tuuritasid Pirner ja Murphy USA Kesk-Lääne osariikides akustilise duo Murphy & Pirfinkle'ina ning töötasid oma lugude kallal.

Pöördepunktiks sai aasta 1992, mil Soul Asylum sõlmis järjekordse lepingu, seekord nn suure kaubamärgi, Columbia Recordsiga, ning andis välja plaadi Grave Dancers Union, mis tõi neile üleriigilise tuntuse. Plaadi kolmanda singli Runaway Train video, milles näidati pilte kadunud lastest (ja nende nimesid ning kadumise aastat), oli pidevalt kõikvõimalikes muusikasaadetes ja -kanalitel (MTV, VH1) ja võitis 1994. aastal Grammy parima rokk-loo eest. Tänu sellele loole pöördusid mitmed ärajooksnud lapsed koju tagasi. Aastal 1992 esines Soul Asylum Bill Clintoni ametissepühitsemise tähistamisel Valges Majas.

Järgmine plaat, Let Your Dim Light Shine (1995), ning 1998. aasta Candy from a Stranger said hoopis väiksema edu osaliseks. Järgnes pikk paus, mille kestel bänd küll jätkas esinemisi (nt ühe kooli lõpupeol pärast kohalikku üleujutust - sealt live-plaat After the Flood: Live from Grand Forks Prom, June 28, 1998), kuid midagi uut välja ei antud. Murphy oli (ja on siiani) tegev bändis Golden Smog, Pirner oma kõrvalprojektis The O'Jeez, kellega tegi soolo-plaadi Faces & Names (2002).

2004/2005 aastal tuli Soul Asylum uuesti kokku (ametlikult ei oldud küll lahus oldudki) ja hakkas looma/ette valmistama uut materjali. Otsuse eestvedajaks oli basskitarrist Mueller (sünd. 27.juuli 1962).

Mais 2004 diagnoositi Muelleril kõrivähk. Sama aasta oktoobris toimus Minneapolises heategevuslik üritus tema ravikulude eest tasumiseks, sellest võtsid osa kohalikud ansamblid Hüsker Dü (tuli just selle pärast 17 aasta järel kokku), Paul Westerberg from The Replacements, Golden Smog ja veel mõned. Mueller suri 17. juunil 2005 40 päeva enne oma 43. sünnipäeva.

The Silver Lining (2006, Sony, Legacy) oli viimane Soul Asylumi plaat, millel tegevad kõik kolm asutajaliiget. Uueks basskitarristiks sai endine The Replacementsi liige Tommy Stinson, kes aitas ka lõpetada The Silver Liningut. Trummariks seekord Michael Bland (Soul Asylum on fännide seas tuntud pidevate trummari-vahetuste poolest).

Peale kuueaastast vaheaega on bändil plaadileping 429 Recordsiga ning 17.juulil 2012 ilmus 10-looline album "Delayed Reaction". Veteranidest on endiselt rivis Dave Pirner ja Dan Murphy, neile on toeks ex-Guns N' Roses bassist Tommy Stinson ning endine Prince trummar Michael Bland.

12.novembril 2012 teatas bänd Facebookis, et Winston Roye on uueks bassimeheks Tommy Stinson asemel ning kitarristiks on Justin Sharbono Dan Murphy asemel.

16.juulil 2013 tuli kolme looga EP "No Fun Intended".

2013 detsembris uuenes bändi koduleht ning anti teada uuest loost "Voicings".

Dave Pirner osales hollandlaste Within Temptation singlil “Whole World Is Watching", mille muusikavideo avaldati VEVOs 27.jaanuaril 2014.

Soul Asylum järgmine album "Change Of Fortune" ilmus 18.märtsil 2016 ja sisaldab 12 lugu. Kitarrile oli asunud Ryan Smith.

17.aprillil 2020 ilmus bändi 12s album "Hurry Up and Wait". Esimene lugu "Social Butterfly" tehti avalikuks 5.märtsil.

20.aprillil 2023 taaselustab bänd 30ndal aastapäeval legendaarse "MTV Unplugged" kontserdi Minneapolises. Esitamisele tulevad 13 lugu.

Faktid

2013 koosseis:
David Pirner - laul, kitarr - 16.04.1964
Michael Bland - trummid - 14.03.1969
Winston Roye - bass - 20.09.1964
Justin Sharbono - kitarr - 31.03.1981

Laulja, kitarrist, lugudekirjutaja - Dave Pirner
sündinud 16. aprillil, 1964 Green Bays, Wisconsinis. Aastaks 1981 oli Pirner kolinud Minneapolisesse, Minnesota osariiki, ja asutas seal kahe koolikaaslase, Karl Muelleri ja Dan Murphyga punk-ansambli Loud Fast Rules, kus Pirner mängis trummidel, Mueller basskitarril ja Murphy kitarril. Lühikese aja pärast täitis trummari koha Pat Morley ning Dave vahetas instrumenti - temast sai kitarrist ja esilaulja. 1983. aastal muudeti ansambli nimi Soul Asylumiks.

Lõputud klubituurid mööda USA-d teenisid grupile ustava järgijaskonna ja äärmiselt energiliste live-esinemistega bändi maine. Üleriigiline kuulsus saabus siiski alles 1992. aastal, mil Soul Asylum andis välja oma kuuenda plaadi, Grave Dancers Union (Columbia Records). Selle albumi (kui mitte kogu ansambli loomingu) tuntuim laul Runaway Train võitis 1994. aastal parima rokk-loo Grammy. Ühegi järgneva plaadi ega singliga seda edu korrata ei õnnestunud.

Nüüd, kus Pirneri nimi oli üldiselt teada, kasutas ta oma kuulsust toomaks avalikkuse ette artiste, keda ta imetles, tehes koostööd erinevate vähetuntud ansamblitega.

1994. aastal välja tulnud filmis Backbeat, mis kajastas The Beatlesi varajasi aastaid Hamburgis, Saksamaal, laulis Dave John Lennoni osa. Aastaks 1997 Soul Asylum laiema avalikkuse tähelepanu enam ei köitnud. Pirner asutas kõrvalprojekti The O'Jeez, kuhu lisaks temale kuulusid Jesse Greene (ansamblitest The Geraldine Fibbers ja The Jayhawks) ja Kraig Johnson (Run Westy Run). Bändi liikmed mängisid instrumentidel, mis erinesid neist, mille poolest nad varem tuntud olid; Dave oli taas trummari rollis nagu Loud Fast Rulesis, samuti musitseeris ta trompetil ja plokkflöödil. 1998. aastaks - mil Soul Asylum andis välja oma viimase plaadi enne järgnevat kaheksa-aastast vaheaega - oli The O'Jeezil valmis vähemalt 14 lugu, millest ükski ametlikult ei ole ilmunud.

1999. aastal kolis Pirner New Orleansi, Louisiana osariiki, kus töötas koos sõpradega muusikaringkonnast oma sooloplaadi Faces & Names kallal. Album on erinevalt Soul Asylumi loomingust mahe ja soulilik, tuntavate R&B mõjutustega. Salvestis valmis 2001. aastal, misjärel vahepeal "puhkust võtnud" Soul Asylum uue hooga järgmise albumi kallal tööle hakkas. 2006. aastal, umbes üheksa kuud pärast bändikaaslase ja asutajaliikme Karl
Muelleri surma, ilmus Soul Asylumi (praegu) viimane plaat, The Silver Lining (Sony, Legacy).

Dave on austajate hulgas enimtunnustatud oma laulusõnade leidlikkuse, nn storytellingu (jutustavate lugude) ja halbade naljade (dave jokes) poolest.

Koostöö:
Victoria Williamsi,
Mike Watti,
Paul Westerbergi (The Replacements),
The Autumn Defence'i,
Golden Smogi,
Coup de Grace'i,
Micheli,
Cazebo Princessi
ja mitmete teistega.

Pirner on mitmel korral teinud koostööd režissöör Kevin Smithiga:
Clerks (1994) - filmi lõpetab Soul Asylumi laul Can't Even Tell,
Chasing Amy (1997) - Pirner komponeeris filmimuusika,
Clerks II (2006) - linateose lõpus Soul Asylumi lugu Misery.

Kitarrist - Dan Murphy
sündinud 12.juulil, 1962 Duluthis, Minnesotas. Lisaks sellele, et ta kuulub Soul Asylumisse, on ta bassist bändis Golden Smog'is, millega ta liitus 1988. aastal. Seal astuvad veel üles teiste bändide liikmed: The Replacementsist, The Jayhawksist ja Run Westy Runist. Daniel'il on ka antiigiäri.

Basskitarrist - Tommy Stinson
sünninimi Thomas Eugene Stinson, sündinud 06.oktoober 1966, Minneapolis, USA. Samaaegselt on ta ka Guns N' Rosesi bassist. Tom liitus Soul Asylum'iga 2005 aasta sügisel ja loomulikult läbi tutvuste, kuna Dave ja Tom olid juba keskkooliaegsed sõbrad.
Asendab 2006 aastast Karl Mueller-it.

Trummarid:
Pat Morley (1983-1984)
Grant Young (1984-1995) - sündinud 05.01.1964
Sterling Campbell (1995-1998)
Ian Mussington (1998-2001)
Michael Bland (2005-...) – sündinud 14.märts 1969

Muud huvitavat