Põhja-Tallinn

3.juulil esines Põhja-Tallinn Õllesummeril Saku laval.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 19.02.2007 - 19:48
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 03.07.2024 - 22:07
Eesti artist, Ansambel, Rap & Hip-Hop

Põhja-Tallinn on seitsmeliikmeline hiphoppi viljelev bänd, mis senise koosseisuga on tegutsenud alates 2010. aasta suvest.

Räpigrupp “Põhja-Tallinn” sai alguse 2007 aastal, kui ninamees Wild Disease e Jaanus Saks kogus kokku kõik teadaolevad selle kandi mehed, kes parajasti räppmuusikaga tihedamalt seotud olid. Nime sai bänd selle järgi, et esialgsed liikmed olid pärit ühest linnaosast. Koos lindistati lugu nimega ”Probleem”, kus siis osalesid (Genka, Metsakutsu, Ice, Bob, Chance, Mini, Junior O, Lil’ Carl, Dizzy ning praegusest põhikooseisust Wild Disease ja Fate).

Singel oli küllaltki edukas ja pärast pikka pausi tekkis Wildil idee uuesti Põhja-Tallinna all Kruu kokku panna ja EP materjali lindistada. Punt saadi kokku ja koosnes siis sellistest nimedest nagu (Wild Disease, Fate, Kenny, Chance ja Mini). Selle kooseisuga lindistati esimeseks looks ”Ei Salli Vaikust”, millele oma jõududega ka video vorbiti. EP saadi ka lõpuks valmis ja isegi neti teel välja antud, kuid kuna huvide konfliktid olid suured, nagu ikka suurte kooseisudega üldjuhul tekivad, sai ka see ”Põhja-Tallinnale” osaks. Sellise koosseisuga enam edasi ei mindud.

Wild Disease, Fate ja Kenny otsustasid peale seda asja tõsisemalt kätte võtta ja hakkasid plaadi materjaliga tegelema. Bändi kaasati noor, kena ja võimsa häälega lauljatar Maia Vahtramäe, kellega salvestati esimene lugu ”Lähen ja Tulen”. Kõik sujus ja jätkati lugude valmistamisega.

Tulemas oli Eesti Hip-Hop Festival 2011 kuhu ka ”Põhja-Tallinn” esinema kutsuti. Olles sellest üritusest ka varem osa võtnud, tekkis Wildil idee , et see aasta peab esinema LIVE bändiga. Mõeldud-tehtud, nii hakati uurima, kes oleks nõus ja kuidas see realiseerida. Aega võttis, asja sai. Leitigi inimene, kes oli nõus asja kuulama ja proovima. See mees oli Eric Kammiste (kitarrist), kes, kuuldes prooviruumis saundi, leidis enda kõrvale bassimehe (Meelik Samel) ja trummari (Robert Liogom). Koos tehti proove festiali jaoks, ning astuti ka koos üles ja anti väga oivaline LIVE. Kõik mehed ja neiu jäid rahule ja otsustati , et asja peab koos edasi tegema. Nii sai räpigrupist ”Põhja-Tallinn” bänd.

Jaanus Saks on räpimaailmas tegutsenud juba rohkem kui kümme aastat. "Aastal 2001 hakkasin ma sahtlisse kirjutama ja tegin asjaga vaikselt algust." Seega oskab ta väga hästi öelda, kas ja kuidas muusika seis vahepeal muutunud on. "Räpp ei ole praegu selline, nagu kunagi oli. Kunagi oli see Eestis suhteliselt uus asi ja läks hästi käima," ütleb ta, et kümme aastat tagasi kuulas räppi väga suur hulk inimesi. Vahepeal jäi asi toppama, räpp tüütas inimesed ära ja nad leidsid endale midagi muud," räägib Jaanus. "Sellepärast teeme ka meie sellist stiili, et midagi uut ja huvitavat peale tuleks."

Kuigi Põhja-Tallinn on muutnud esitusstiili, on teemad, millest lood räägivad, jäänud samaks. "On tõsisemaid ja rõõmsamaid teemasid – suhteid, sõprust, inimesi ja ühiskonda puudutavaid asju. Nagu ikka." Laulusõnad kirjutab enda jaoks iga räppar ise ja nii on lugudes väga palju ka oma eludes läbielatut. "Mingi mõte peab asjal ikka olema, niisama ei saa." Jaanus ütleb, et viisid, kuidas laulud sünnivad, on erinevad. "On juhtunud, et kellelgi tuleb mingi hea mõte ja ta paneb sõnad kirja kodus. Siis räägib sellest teistele ja kui kõigile sobib, teevad teised oma sõnad juurde. Aga on olnud ka olukordi, kus saame lihtsalt prooviruumis kokku ja mõtleme asjad välja kohapeal."

10.märtsil 2012 valmis bändi esimene video “Lähen ja tulen“, mis salvestati suurepärase Eiko Kinki valvsa pilgu all. "Lähen ja tulen" kogus kuue kuuga Youtube'is üle 700 000 vaataja. Aastaga on Põhja-Tallinn andnud kõvasti kontserte ja vallutanud kõikvõimalikke muusika- ja videoedetabeleid. "Mulle tuli selline edu üllatusena," tunnistab Jaanus. "Ma teadsin algusest peale, et "Lähen ja tulen" on hea ja mõnus lugu ja et sellest võib midagi saada küll, aga ma ei arvanud, et see niimoodi massidesse läheb."

Aprillis 2012 salvestati Türi Kultuurimaja stuudiotes teine raadiosingel "Nii lihtsalt ei saa". Loo muusikavideo sai valmis 31.juulil 2012, produtseerijaks ja arranžeerijaks olid Kenny & Põhja-Tallinn ise. Kolmas singel oli Jaanus Saksa kirjutatud "Tere tulemast", mis väljastati raadiotele 20.septembril.

Põhja-Tallinna debüütalbum "Per Aspera ad Astra" ilmus 27.septembril 2012 ning sisaldas 15 lugu. Jaanus Saks ütleb, et pealkiri, mis eesti keeles tähendab "läbi raskuste tähtede poole", iseloomustab hästi seda, kui palju vaeva plaadi nimel on nähtud. Album anti välja plaadifirma Masterhead Records alt, mille loojateks on bändiliikmed ise. "Oma plaadifirma tegime seepärast, et Eesti on nii pisike ja kui lähed kellegi teise alla, siis võtab see firma kõik raha ära ja endale ei jäägi midagi," põhjendab Jaanus, miks nii mõnigi muusik ise firma teeb ja oma jõududega plaadi välja annab.

Põhja-Tallinn esitles oma hittidest pungil debüütplaati Rock Cafes R2 Live raames. Ansambel astus üles laiendatud koosseisus ja koos külalistega: Genka, Artjom Savitski, Metsakutsu, Antti Kammiste, Janno Reim ning Aegviidu lastekoor.

27.novembril 2012 tuli neljas singel "Meil on aega veel", millel lõi kaasa Aegviidult pärit lastekoor Reet Kangeri juhtimisel. Lapsed astusid üles ka muusikavideos, mis filmiti Kaarli kirikus. "Tahtsime tuua jõuludele eelneval ajal inimestele meeldetuletuseks selle looga sõnumi, et tähtis ei ole tormata, vaid leida aega iseendale ning oma lähedastele“. Videot on saatnud tõeline menu, kahe nädalaga on seda Youtube'is vaadatud üle 400 000 korra.

4.jaanuaril 2013 klubis 777 toimunud R2 Aastahitt galal kuulutati aastahitiks Põhja-Tallinn lugu ''Meil on aega veel''. Teiseks jäi nende lugu “Lähen ja tulen“ ja neljandaks "Nii lihtsalt ei saa".

31.jaanuaril 2013 andis Põhja-Tallinn tasuta kontserdi Sõle 40 endise koolimaja saalis.

Bänd võitis 14.veebruaril Eesti Muusikaauhinnad 2013 aasta ansambli, aasta debüütalbumi ja aasta hip-hop/rapalbumi preemiad.

2.märtsil 2013 võistles "Eesti laul 2013" finaalis Põhja-Tallinn looga ''Meil on aega veel''.

21.märtsil 2013 ilmus singlina Black Velveti 90ndate legendaarse hiti “17” uusversioon, milles teevad kaasa Põhja-Tallinna räpparid. Esmakordselt kõlas erinevate põlvkondade menubändide koostöö Nokia kontserdimajas Eesti Muusikaauhindade gaalal.

21.märtsil 2013 võitis ansambel Kuldne Plaat 2013 aasta uustulnuki ja aasta ansabli auhinnad. Bändist lahkus Maia Vahtramäe vastastikusel kompromissil ning see oli talle viimane kontsert.

1.mail valiti uueks naissolistiks Kerli Kivilaan. Kerli on Viljandist pärit Tartu Ülikooli riigiteaduste tudeng, kes on laulnud nii kaua, kui ta juba mäletab.

Põhja-Tallinn esitles 3.mail 2013 Rock Café's täispikal kontserdil Kerliga uut singlit ''Kuula Mind Ära''. Singli video avaldati 22.mail.

11. kuni 16.juunil külastas Põhja-Tallinn erinevaid Eestimaa paiku, tuues rahvani juba armastatud hitte ning uusi ja seniavaldamata lugusid. Tuuri ametlik soojendusesineja oli üle 15 aasta taas kokku tulnud Black Velvet.

21.juunil 2013 esineti Pärnu Vallikäärus Watergate festivalil, kus tuli esmaettekandele lugu "Jälle teel" koos Ivo Linnaga.

26.juulil 2013 astus ansambel üles Monster Music Festivalil Pärnus ning 27.juulil esineti Pühajärve 2013 Meie Festivalil.

15.augustil astus Põhja-Tallinn üles Solarise keskuse aatriumis heategevuslikul kontsertüritusel Minu Unistuste Päev.

26.augustil 2013 tuli Põhja-Tallinnal lugu "Kallis", mille videot esitleti 18.septembril, autoriks Kenneth Rüütli.

17.oktoobril 2013 avaldati järgmine lugu "Küsin endalt nõu" ning uus album "Maailm meid saadab" tuli välja 25.oktoobril. Albumil kõlab 16 tuliuut lugu.

Uue plaadi puhul on Jaanus Saksi hinnangul oluline eelkõige selle sõnum. "Igal lool on oma sõnum, see on tõepärane ja natuke on fantaasiat. Plaat räägib tavapärastest eestlastest ja nende krutskitest. See räägib ka väga palju meie enda läbielamistest," selgitas ta lähemalt.

Põhja-Tallinn alustas 25.oktoobril oma uue albumi esitlustuuri. Esitluskontsert toimus Rock Cafes, kus lisaks Põhja-Tallinnale astusid lavale paljud külalised, nende hulgas Getter Jaani ja Kaari Sillamaa lastekoor.

11.detsembril 2013 avaldas Põhja-Tallinn muusikavideo laulule "Läbi raskuste", milles refrääni laulab Kaari Sillamaa lastekoor.

30.jaanuaril Nokia Kontserdimajas toimunud Eesti Muusikaauhinnad 2014 galal võitis Põhja-Tallinn aasta hiphop/rap/r’n’b-albumi tiitli plaadiga "Maailm meid saadab".

17.veebruaril 2014 tuli singel "Petteid loon'd". Loo muusikavideo võeti üles 21.veebruaril Rock Cafes.

27.märtsil võitis ansambel Kuldne Plaat 2014 aasta raadiohiti auhinna looga "Meil on aega veel". 28.märtsil 2014 esines ansambel Rock Cafes Tallinn Music Weekil.

4.aprillil 2014 esines ansambel klubi Arena3 sünnipäevapeol ning esitleti suurel ekraanil "Petteid loon'd" muusikavideot. Avalikkuse ette jõudis video 17.aprillil.

9.mail 2014 soojendas bänd Saku Suurhallis Nelly kontserti. "Põhja-Tallinn on ennast väga hästi üles töötanud ja tundub, et iga bändi liige annab endast alati 100%, seega on arvata, et kui nad saavad ka suurel kontserdil sellist nime nagu Nelly soojendada, püüavad nad kõik 200%, kui mitte rohkem endast anda," ütles ürituse korraldaja Sten-Erik Jantson.

28.juulil 2014 avaldas bänd uue singli "Kõik, mis meid hoiab". "Hoidkem seda, mis meid toidab! Ilusat suve! See on tõesti ilus see aasta," kirjutas bänd oma Facebooki lehel loo tutvustuseks.

16.augustil 2014 esines ansambel Eesti Hiphop Festivalil Elvas.

Suve lõpus lahkus bändist Alvar-Risto Vürst alias Fate. "See otsus tuli pärast pikka, suve läbi kestnud kaalumist. Otsustasin, et pean oma tegemistega jätkama, lahku läksime sõpradena," kinnitas Fate.

12.oktoobril 2014 avaldas Põhja-Tallinn uue loo "Me saame hakkama", mis on esimene singel järgmiselt Põhja-Tallinna albumilt. "Video tegemine oli lahe ja lõbus, kehastusime ümber kunagise menuka "A-Team" sarja tegelasteks," kirjutas bänd.

11.novembril 2014 avaldati Kenneth Rüütli loodud muusikavideo Wild Disease Ft. Heliis Reinmägi "Kõik hea mis teed". Muusika autoriks on Ardi Kaljuvee, kes kirjutas koos Wild Diseasiga ka laulusõnad.

1.jaanuaril 2015 tutvustasid Põhja-Tallinna räppar Kenito ja Scardoff (Tarvo Uusoja) lugu “Ma olen hea”. Juba septembris tuli neilt lugu "Moraal".

22.jaanuaril 2015 avaldas Kenito Youtube'is uus loo "Pilvelõhkuja (Flyin' high)".

16.veebruaril 2015 tuli maheda singliga "Mõõnast tõusuni" välja Kerli Kivilaan. "Siin on miskit, mida olen tahtnud juba ammu teha - minu päris esimene soolosingel! Koos Erko Laurimaaga kirjutasime loo, mis vaikselt ligihiilivat kevadväsimust loodetavasti leevendada aitab. Kniks ja siiras tänu Taavi Langi, Uku Kübar, Karl-Erik Taukar, Oliver Moosus, Külli Piibar, Nele Raudik," kirjutas lauljatar.

Ansamblist Põhja-Tallinn lahkus ka Kenneth Rüütli: "Inimesed ja inimeste vaated on erinevad, sellega on kõik öeldud," põhjendab ta. "Erinevad inimesed lihtsalt ei sobinud kokku seda asja tegema."

17.aprillil 2015 teatas ansambel uuest tulemisest ning koosseisus on tagasi asutajaliikmed Chance ja Mini.

14.mail 2015 avaldati uus singel "Suvefanki". Samas otsustati salvestada lugu "Per aspera ad astra" koos võrkpallimeeskonnast koosneva kooriga.

14.juunil 2015 andis räppar Wild Disease andis koostöös Uku Suvistega välja uue muusikavideo ühisele loole "Tõusen“. Laul räägib räppari noorusajast Põhja-Tallinnas ning sellest, kuidas aeg teda voolinud on.

Lauljatar Ines ja Põhja-Tallinna räppar Wild Disease said septembriks 2015 valmis ühise loo pealkirjaga "Tallinn". Lugu esitleti eksklusiivselt Raadio 2 saates "Eetris on Koit Raudsepp", kus see valiti hetke kõige kuumemaks looks.

27.septembril avaldati räppar Wild Disease’i ja lauljatar Inese ühislaulu “Tallinn” muusikavideo.

31.oktoobril 2015 ilmus ansambli Põhja-Tallinn järgmine album "Regeneratsioon", millel kuuleb 13 lugu. Külalistest on esindatud Uku Suviste ja Jaagup Kreem. Teine singel oli "Selgeks saab kõik".

Põhja-Tallinn albumi "Regeneratsioon" esmakordne ettemängimine leidis aset 7.novembril Rock Cafes.

Ansambli lugu "Ei ole mul olla" jõudis Eesti Laul 20 parima hulka ning finaal toimub Saku Suurhallis 5.märtsil. 1.detsembri õhtul avalikustati loo muusikavideo, kus osaleb Terminaatori solist Jaagup Kreem. Tuhandete raadiokuulajate hääletusel R2 Aastahitt 2015 galal saadi kolmas koht.

29.märtsil 2016 avaldasid Jaanus Saks ja Risto Vürst ühise loo "Kui sajab, siis kallab", mille autor on Wild Disease. Lugu illustreerib Tallinnas üles võetud muusikavideo. Samas andis bänd teada, et Risto on uuesti tagasi ja Chance lahkunud.

24.aprillil 2016 tulid Fate ja Wild Disease välja looga "Viieni tööl" ning emadepäeval avaldati koos Getter Jaani väikese õe Kalli Karmel Jaaniga laul “Kõikide laps”.

Põhja-Tallinn ja laulja Mikk Mäe said valmis ühise loo “Võta mul käest”, millele valmis ka amatöörvideo. 21.juunil 2016 avaldatud lugu jutustab suvistest seiklustest ja täitsa tavalistest tegemistest.

18.juulil avaldas Põhja-Tallinn oma uue video loole "Viiene vasest seib". "Tegime loo ja video sellest, milles oleme maailmas esirinnas. Napsitades toetame riiki, päästes meie keelt ja kultuuri, sporti ja muusikat, meditsiini ja teadust. Endast maksimumi andes pildituks ja sendituks, kuni taskus on alles vaid viimane viiene vasest seib," kirjeldas Põhja-Tallinn oma uut lugu.

20.juulil ilmus Kerli Kivilaane teine singel "Siis kui", mis räägib uutest tuultest, värskest algusest ja paremasse tulevikku vaatamisest, seda kõike aga vaadates reaalse pilguga minevikku, kahetsust tundmata. Loo muusika ning sõnade autoriteks on Kerli Kivilaan ja Taavi Langi. Lugu on salvestatud Tõnu Susi muusikastuudios ning selle miksis Erko Laurimaa.

Põhja-Tallinn koos laulja Uku Suvistega said 5.septembriks 2016 valmis uue loo ja video "Fiesta". Laulu video on bändi sõnul eellugu sellele, mida sai näha nende eelmise singli videos "Viiene vasest seib".

Kerli Kivilaan andis koos bändiga viimase ühine etteaste 23.12.2016 ning lahkus, et edasi musitseerida koos Norman Salumäega. Teise muusikalise suuna on pööranud ka Mark Eric Kammiste ja Meelik Samel. Uut värskust lisavad Hannes Agur Vellend ja Carlos Roos.

14.veebruaril tuli Jaanus Saks aka Wild Disease lagedale muusikavideoga “Mul’ meeldib, mis sa teed mu jaoks”, mille režissööriks on Kenneth Rüütli. Loo Mix & Master: Siim Tõnisson. Rüütli on tagasi sa Põhja-Tallinna koosseisus ning naislauljaks tuli tagasi ka Maia Vahtramäe. Jaanus Saks: "Koosseis on suuresti selline nagu "Per Aspera Ad Astra" albumi ilmumise ajal, samas muusika kõla ja suund on täiesti uus ja värske."

Bänd on viimase poole aasta jooksul stuudios palju tööd teinud ja valmimas on hulk uusi lugusid, mis loodetavasti kulmineeruvad järjekorras neljanda stuudioalbumi väljaandmisega. Tehakse tugevat koostööd Roundsound stuudioga, kus on Eesti ühed paremad salvestamise tingimused ning väga töökas ja koostööaldis helikunstnik Keijo Koppel. 13.märtsil ilmus Põhja-Tallinnal uus singel "Jäägu nii", mis on särtsakas lugu koostöös noore ja andeka produtsendi Siim Ilvesega.

Räpikollektiivi järgmine singel “Alati olemas” jõudis raadiotesse 19.mail. “See lugu on nii meie kui üldse tänapäeva muusika mõttes suhteliselt värske soundiga,” rääkis räppar Jaanus Saks. “Lugu ise räägib, nagu 90% maailma muusikast, vanast heast armuvärgist.” Muusikavideo “Alati olemas”, mille režissöörideks Tanel Meos ja Andre Kais.

8.juunil 2017 soojendas Wylcef Jeani Eesti kontserti Cathouse Contsert Hall’i laval Põhja-Tallinn.

Aasta 2017 augustis tähistas Põhja-Tallinn oma 10-ndat juubelit! Selle tähtpäeva puhul ja vanade heade aegade mälestuseks valmis 27.augustiks lugu "Olen valmis", kus kuuleb kõiki ansambel Põhja-Tallinna koosseisu kuuluvaid räppareid.

6.oktoobril ilmus Maia Vahtramäe esiksingel "Tahan tunda", kus peitub sisekaemus ja eneseotsing, sinna on pandud Maia viimaste aastate väga isiklikud emotsioonid ja hetked. Laulja enda kõrval andsid singli muusikalise vormi Janne Saar, produtsentidena lõid kaasa Robert Montes ja Kimmo Sõna.

Plaat “Alati olemas” ilmus 15.oktoobril ja sellel leidub viisteist laulu, nende seas singlid “Jäägu nii” ja “Alati olemas”. Kolmes loos teevad kaasa ka teised artistid – Koit Toome, Rolf Roosalu ning ansambli Metsatöll solist Markus Teeäär. Esitlus toimus 20.oktoobril Tallinnas, Telliskivi loomelinnaku südames Vabalaval. Päev hiljem anti välja plaadi kolmas singel "Linnalapsed".

Põhja-Tallinn oli üheks seitsmest soojendajast 26.oktoobril Tallinna ööklubis Cathouse esinenud räpi- ja R'n'B superstaarile Nelly.

10.jaanuaril 2018 ilmus Maia Vahtramäelt singel "Uni", mis on võrreldes tema eelmise singliga "Tahan tunda" õhulisem, unistavam ja kergem. "Unistamine ja armastus panevad hingama, südame põksuma ja tekitavad tahtmise tegutseda ning olla parem versioon iseendast," ütles Maia. Singli muusikalist vormi aitas Vahtramäel kujundada Janne Saar, produtsendina pani õla alla Robert Montes. Loo video valmis koostöös Alice Aleksandridi ja Free Flow Studioga. Tehnilise teostuse eest vastutas Kauri-Romet Aadamsoo. "Visuaal annab loole palju juurde. Olen väga õnnelik, et mul tekkis võimalus olla kaasautoriks just sellises tantsulises võtmes loodud videole," sõnas Maia.

4.veebruaril 2018 tuli välja Põhja-Tallinn "Tagavaraplaan" muusikavideo, millele andsid panuse Tanel Meos ja Kenneth Rüütli.

Kenneth Rüütli andis 31.märtsil välja soololoo “Robert Dinero”, mis valmis Roundsound Stuudios. Taustvokaal: Joanne Adamson. "Robert Dinero on kalambuur ehk sõnademäng ning samuti ka inimene, kellele raha on elus esmatähtis. Ma arvan, et raha on kahtlemata oluline, kuid ühed parimad või veelgi olulisemad asjad siin elus ei maksa tegelikult ühtegi eurot ja on täiesti tasuta. On asju mida ei saa raha eest osta. Reaalne elu ja inimesed ise meie ümber inspireerivad mind kirjutama. Nii sündis ka see lugu.”

11.juuni ilmus Maia Vahtramäe, Janne Saare ja Bad Arti koostöös uus singel "Tähtede poole", mille esmaesitlus toimus 4.juuni hommikul "Terevisioonis".

30.augustil tuli välja Põhja-Tallinn feat. Koit Toome loo "Liiga noor, et mõista" muusikavideo. Punt sõitis vanakooli Ikarusega mööda Pelgulinna tänavaid ringi ja meenutas oma lapsepõlve.

Jaanus Saks ning superstaarisaatest tuntud ja Noortebändi finaali jõudnud lauljatar Johanna Randmann avaldasid 15.veebruaril 2019 koos loo "Otsides sind", mis räägib kahe inimese vahelisest armastuse leidmisest, saab näha videos ka sõnumi teist poolt. Video on filmitud Tallinna loomade varjupaiga koertega, kes endale õige perenaise või -mehe loodavad saada.

2.juulil tulid Jaanus Saks ja superstaarisaate kasvandik Jana Liisa Johannson välja ühise looga “Kaotatud”. Loo sõnad kirjutas Jaanus Saks ja viisi tegi Jaanus koos Siim Ilvesega, kes on ka paljude Põhja-Tallinna laulude muusika autor.

Jaanus Saks andis 14.juulil välja singli "Su säravad silmad". Muusika ja sõnad autor on Jaanus Saks, kitarril saadab lugu Joosep Talumaa, bassi mängub Hannes Agur Vellend. Loo mix'i ja master'i on teinud Keijo Koppel Roundhouse stuudiost.

Jaanus Saks ja Johanna Randmann avaldasid 9.septembril ühise loo “Sõltlane”. Lugu räägib inimese sõltuvusest ja rahulolematusest millegi või kellegi vastu. Inimestest, kes ei hinda seda, mis väärtused neil olemas on ja ihkavad alati enamat. Mida rohkem see sõltuvus süveneb, seda rohkem võimenduvad ka vajadused kõige vastu.

Jaanus Saks avaldas 28.oktoobril oma poprokk-projektiga teise loo, mis kannab nime “Vahel on hea”. Loo videoga aitas Georg Puhm.

Põhja-Tallinn tuli üle pika aja 19.novembril välja uue singliga, mis kannab nime “Las meile jääda” ja milles teevad kaasa mitmed nimekad kodumaised lauljad Anne Veski, Pearu Paulus, Merlyn Uusküla, Uku Suviste, Uudo Sepp, Krislin Sallo ja Tobias Rosentau. 10.detsembril avalikustatud muusikavideo pani kokkku Tanel Meos.

Jaan Sööt ja Põhja-Tallinn tõid lavale ühised jõulukontserdid koos laululastega. Esitamisele tuli artistide loomingu paremik ning spetsiaalselt selleks kontserdiks kohandatud laulud. Kontserdid toimuvsid: 14.12 Kaarli kirik, 18.12 Peetri kirik ning 21.12 Viljandi Pärimusmuusika Ait.

Kenneth Rüütli osales bändi Hurax 28.jaanuaril 2020 avaldatud kiusamisvastases loos “Õnn peitub südames”.

11.veebruaril avaldas Wild Disease sooloalbumi “Dekaad” mis sisaldab kümne aasta jooksul valminud 21 erinevat lugu. Albumil teevad kaasa Risto Vürst, Maia Vahtramäe, AG, Johanna Randmann, Ines, Uku Suviste, Jana Liisa Johannson, Märten Männiste, Heliis Reinmägi, Sky Plusi hommikuprogramm, Laura Poom ja Jessica Saks. Produtsentidena on albumi biite loonud Wild Disease ise, Siim Ilves, Hannes Agur Vellend, Ilja Antonov ja Ardi Kaljuvee. Koos albumiga ilmus ka uus video loole “Kus algas me tee”.

Kenneth Rüütli üllitas 9.märtsil omakirjutatud soolosingli “Tuul”, mille muusikavideo filmiti Tais.

Wild Disease lasi 15.märtsil välja uue video loole “Petsin end”, mis pärineb tema kuu aega tagasi ilmavalgust näinud albumilt “Dekaad”. Lugu räägib inimese iseenda varjudest ja erinevatest maskidest, mida igapäev kantakse.

Kenneth Rüütli 13.aprillil avaldatud lugu “135BPM” kutsub inimesi karantiinis end rohkem liigutama. Miksis ja masterdas Lauri Lembinen.

Jaanus Saks ja Johanna Randmann avaldasid 5.juunil uue suvise loo "Prada", millele valmis ka muusikavideo. Kuigi loo pealkiri "Prada" viitab populaarsele rõivabrändile, ei ole muusikute sõnul laulu sõnum sellega otseselt seotud. Sotsiaalmeedia avarustes levinud slogan "I'm Prada. You're nada" oli see, mis Randmanni tähelepanu köitis ning laulu ideed kirja panema innustas. Muusikute sõnul räägib lugu unistusteni pürgimise teekonnast ning sellest, kuidas alati leidub sellel teel neid, kes kellegi ideid naeruvääristavad või maha salgavad. Sellest olenemata tuleb jääda kindlaks just iseendale ja julgel sammul edasi pürgida.

Kenneth Rüütli ja Maia Vahtramäe avaldasid 17.juunil loo "Jälgedes liiv". Muusikavideo filmiti Tallinna lähistel Vääna-Jõesuu rannas.

Wild Disease avalikustas 1.juulil muusikavideo loole “Ma olen käinud”, milles teeb kaasa ka teine riimiseadja AG. Loo muusika autor on Hannes Agur Vellend, sõnad kirjutasid Jaanus Saks ja Silver Orissaar ning miksis-masterdas Keijo Koppel. Pala on pärit Wild Disease’i veebruaris ilmunud sooloalbumilt “Dekaad”.

Kenneth Rüütli ja Maia Vahtramäe avaldasid 10.juulil suvise videosingli "SMM". Lühend SMM peidab endas tähendust "sina, minu muusika". Tantsuline muusikavideo filmiti Tallinnas Stroomi rannas.

Jaanus Saks ja Johanna Randmann avaldasid 19.juulil singli pealkirjaga “Sinuga koos”. Loo autorid on Jaanus Saks ja Johanna Randmann, muusika tegi Claus Pener. Laulu miksisid ja masterdasid Jaanus Saks ja Keijo Koppel. Loo video stsenaristiks oli Johanna Randmann.

26.oktoobril ilmus Kenneth Rüütli debüütalbum “Isa”, millel leiduvalt 13st loost pole avalikkus seni kuulnud veel ühtegi. “Kuna album sai tehtud peale minu esmakordset isakssaamist, siis sellest tuli ka albumi nimi “Isa”. Lood albumil on suures osas kirjutatud käimasoleva aasta sügisel. Lõbusamate lugude kõrval nagu “Jaht” või “Las ma vaatan” on albumil siiski ka palju sügavaid ja väga isiklikke mõtteid.”

Jaanus Saks X Johanna Randmann tulid 1.detsembril lagedale jõululauluga “Jõulud on siin”.

Räppar Kenneth Rüütli avaldas 19.veebruaril 2021 imekauni pala "Jää" koos muusikavideoga. Lumine video on filmitud talvises Eesti metsas ning selles kulgeb Kenneth peaosalisena läbi külma metsaraja, kaasas müstiline kohver. Metsarada on täis takistusi ning emotsionaalne teekond raske kohvriga ei osutu lihtsaks.

Jaanus Saks ehk Wild Disease laadis 29.juulil YouTube’i üles oma uue soololoo “Tühi”, milles teeb kaasa ka telesaatest “Eesti otsib superstaari” tuntuks saanud lauljanna Jana Liisa Johannson.

24.septembril tuli Youtube'i üles Wild Disease ja Starboy Bob nostalgiline lugu “Kunagi”. Viimati nähti mehi 13 aastat tagasi koos pundis 10-6.

10.oktoobril avaldas Jaanus Saks loo “Elu kiirteel”. Vahel tuleb öelda, mis päriselt tunned ja olla iseenda vastu aus. Sõnad Sõnad: Jaanus Saks. Muusika: Hannes Agur Vellend. Video režissöör: Kenneth Rüütli.

Ansambli Põhja-Tallinn liige Kenneth Rüütli, artistinimega Kenny andis 6.detsembril välja muusikavideo loole “Loterii”. Muusikavideo on filmitud hiljuti Pariisis ja selle produtseeris Rüütli ise.

Alates 1.jaanuarist 2022 on ansambel Põhja-Tallinnal uus manager Marjen Võsujalg.

22.veebruaril 2022 andis ansambel Põhja-Tallinn Masterhead Recordsi alt välja uue singli koos muusikavideoga, mis kannab nime “Tsau, kuidas läind”. Loo sõnade autorid on Jaanus Saks, Risto Vürst ja Kenneth Rüütli. Video režissöör on K. Rüütli, produtsent J. Saks.

1.aprillil tuli välja uus lugu “Keelatud” koos muusikavideoga, kus astub üles Irja Lutsar. Muusikavideo kajastab humoorikas võtmes viimase paari aasta kõige ühiskonnakriitilisemaid teemasid. Käesoleval aastal antakse välja 5. album ning koostöös Kroonikaga korraldatakse 16.novembril uue albumi esitlus koos bändi juubeli kontserdiga Saku Suurhallis.

20.aprillil tulid räppar AG (Silver Orissaar) ja Wild Disease Masterhead Records alt välja looga "Puusad liiguvad". Sõnad: AGWD; Prod: Wild Disease.

Põhja-Tallinn ja räppar Genka avaldasid 2.juuni 2022 loo "Pohmakas" koos Virko Kuusk lavastatud muusikavideoga. Pöörases klipis teevad kaasa mitmed tuntud näod.

Henrico ja Kenny koostöös valmis 20.juuniks 2020 värske singel, mille muusika on produtseerinud Not Over (Aleksandr Antonov). Muusikavideo produtseeris Saksamaalt pärilt Maurice Buttermann.

Põhja Tallinn andis 15.juulil välja uue suviselt rütmika singli, mil nimeks „Vabana tunda end“. Muusika: Robert Loigom, Rauno Pella, Rauno Murakas. Sõnad: Jaanus Saks, Risto Vürst, Kenneth Rüütli. Vide produtseeris Virko Kuusk (Vita Pictura). 30.juulil esines Põhja-Tallinn Võsu Rannafestivalil.

Põhja-Tallinn avalikustas 29.septembril singli pealkirjaga “C’est la vie”, mis on pärit bändi viiendalt albumilt. Loo muusikavideo tuli välja 6.oktoobril.

Jaanus Saks ja Johanna Randmann avaldasid 21.oktoobril esimese R’n’B-maigulise ühise albumi “Vastandid tõmbuvad”, kus kõlab 12 lugu. Plaati esitleti Tallinnas Rotermanni kvartalis asuvas Urban Baris (aadressil Roseni 9). 9.novembril nägi ilmavalgust videosingel plaadi avaloole “Vastu tuult”, mida aitas filmida Jaanuse tütar Jessica.

Põhja-Tallinn andis juubeli puhul 30.novembril välja viienda albumi ''C'est la vie'', kus teiste seas löövad kaasa Henry Kõrvits, Toomas Lunge ja Silver Orissaar. 11 looga plaati saab kuulata Youtube'is.

28.veebruaril 2023 jõudis kuulajateni Kenneth Rüütli, Koit Toome ja AG ühissingel "Tuledes". Loo sõnum keskendub muusika, elu ja öise linna salapära nautimisele. Sõnade autorid on Kenneth Rüütli ja AG, muusika autor Rüütli.

Risto Vürst, Jaanus Saks, Sanna Sööt, Hannes Agur Vellend kirjutatud lugu "Noaga selga" osales TV3 saates “Uus laul” 9.aprillil. Esitajaks Sucks to Be U.

28.aprillil toimus Põhja-Tallinna suur juubelikontsert Helitehases, kus tulid esitlusele viimase kümnendi menukamad hitid. Külalisesinejad Genka, Arop ja AG.

Juba korra aastate eest Põhja-Tallinnast lahkunud Maia Vahtramäe on taaskord otsustanud ansambli töös osalemisest loobuda ning tema asemel on kollektiiviga liitunud noor lauljatar Johanna Randmann. Bändiliikmed tutvustavad Johannat kui äärmiselt andekat noort lauljat ja laulukirjutajat, kes mängib veel trumme, kitarri ja klaverit. „Tema liitumine bändi annab kindlasti juurde värskust ja uusi ideid. Õige pea on juba oodata ka esimest singlit uues koosseisus“.

28.juunil tuli välja Kenneth Rüütli soolosingel “Rubiinid”, mis kannab endas suvemelu kergust ja kirjeldab erksates värvides ideaalset sobivust ja kordumatut armastust. Sõnade autoriks on Kenneth ise ning samuti on tema enda käe läbi sündinud muusikaproduktsioon. Lugu “Rubiinid” jõudis kuulajate ette koos värvika muusikavideoga, mis filmiti Egiptuse võluvate liivalosside vahel.

Põhja-Tallinn avaldas 23.septembril singli “HA-HA-HA”. Loo sõnad kirjutasid Jaanus Saks ja Risto Vürst, produtseeris Jaanus Saks, miksis ja masterdas Keijo Koppel.

Kenneth Rüütli andis 12.oktoobril välja singli “FOPAA”. Videosingli sisu põhineb suuresti tänastel aktuaalsetel teemadel, mis kombivad ehk tihti lausa klounaadi piire. On see reaalsus või teater, kaine mõistus või droog… Kui on üle piiri, siis on üle piiri ja Kenneth on jagamas fopaa-tiitleid!

28.novembril avaldas Kenneth Rüütli videosingli Edu Võti", kus teevad kaasa ka Tabasalu Kooli laululapsed. Lisaks saab muusikavideos näha üles astumas erinevaid tegelasi, kes on täna oma teekonnal edu saavutamaks. Samuti näidatakse neid, kes on tänaseks oma edu võtit juba rakendanud ning säravad oma valdkonna tipus ning on kindlasti tuleviku tegijatele eeskujudeks.

Põhja-Tallinn tuli 6.detsembril välja singliga “Retseptid”.

7.veebruaril 2024 andis Põhja-Tallinn välja laulu pealkirjaga “Vaid sinu juures (on nii hea)”, mille produtseeris Wh1teland. Loo viisi originaal pärineb aastast 1963, mil Mike Hawkeri ja Ivor Raymonde kirjutatud pala “I Only Want to Be with You” andis välja inglise lauljatar Dusty Springfield. Siinkandis on loo nimega “Sinu juures”, mille eestikeelsed sõnad kirjutas Heldur Karmo, laulnud tuntuks Collage (1972), Thea Paluoja & Proov 583 (1986) ning Marju Länik (1996).

29.mail esitles Põhja-Tallinna uut muusikavideot "Mona Lisa" Coca-Cola Plazas mõnusate snäkkide ja tervitusjoogiga. Muusikavideo režissöör on mainekas Alice Aleksandrii koos videotiimiga. Laul „Mona Lisa“ käsitleb ühiskondliku surve teemasid, otsides kaduma läinud originaalsust, samal ajal kui muusikavideo toob laulu sõnumi elavalt ekraanile, esitades küsimuse: „Mis on ilu?“

3.juulil esines Põhja-Tallinn Õllesummeril Saku laval.

Faktid

Koosseis: (Nimi/tegevus/sünnipäev)
Jaanus Saks alias Wild Disease – Vokalist – 11.02.1986
Alvar-Risto Vürst aka Fate- Vokalist - 08.07.1989
Kenneth Rüütli alias Kenito – Vokalist – 28.10.1990
Johanna Randmann - Vokalist - 27.04.1998
Robert Loigom – Trummar – 07.02.1992
Keith Mutvei - Kitarr - 05.05.1991
Rauno-Marko Murakas - Basskitarr - 26.06.1993

Lahkunud:
Maia Vahtramäe - Vokalist - 20.10.1991
Joosep Talumaa - Kitarrist - 11.09.1996
Hannes Agur Vellend - Pianist, bassimees - 13.05.1993
Carlos Roos - Kitarrist - 19.03.1995
Kaspar Raudkivi alias Mini - 27.03.1988
Kerli Kivilaan - Vokalist - 15.12.1992
Mark Eric Kammiste – Kitarrist – 25.12.1991
Meelik Samel – Basskitarrist – 28.10.1991
Kristjan Soomre alias Chance - 12.10.1988

Muud huvitavat

Seotud videod

Põhja-Tallinn - Mona Lisa
Põhja-Tallinn - Mona Lisa

Artist: Põhja-Tallinn

Lugu: Mona Lisa

Aasta: 2024

Kenneth Rüütli - Tuledes (feat. Koit Toome, AG)
Kenneth Rüütli - Tuledes (feat. Koit Toome, AG)

Artist: Kenneth Rüütli

Lugu: Tuledes (feat. Koit Toome, AG)

Aasta: 2023

Kenneth Rüütli - Rubiinid
Kenneth Rüütli - Rubiinid

Artist: Kenneth Rüütli

Lugu: Rubiinid

Aasta: 2023

Kenneth Rüütli - Fopaa
Kenneth Rüütli - Fopaa

Artist: Kenneth Rüütli

Lugu: Fopaa

Aasta: 2023

Kenneth Rüütli - Edu võti (Tabasalu Kooli laululastega)
Kenneth Rüütli - Edu võti (Tabasalu Kooli laululastega)

Artist: Kenneth Rüütli

Lugu: Edu võti (Tabasalu Kooli laululastega)

Aasta: 2023

Põhja-Tallinn - Retseptid
Põhja-Tallinn - Retseptid

Artist: Põhja-Tallinn

Lugu: Retseptid

Aasta: 2023

Põhja-Tallinn - Tsau, kuidas läind
Põhja-Tallinn - Tsau, kuidas läind

Artist: Põhja-Tallinn

Lugu: Tsau, kuidas läind

Aasta: 2022

Põhja-Tallinn - C´est la vie
Põhja-Tallinn - C´est la vie

Artist: Põhja-Tallinn

Lugu: C´est la vie

Aasta: 2022

Põhja-Tallinn - Keelatud
Põhja-Tallinn - Keelatud

Artist: Põhja-Tallinn

Lugu: Keelatud

Aasta: 2022

Põhja-Tallinn - Vabana tunda end
Põhja-Tallinn - Vabana tunda end

Artist: Põhja-Tallinn

Lugu: Vabana tunda end

Aasta: 2022

Jaanus Saks x Johanna Randmann - Vastu tuult
Jaanus Saks x Johanna Randmann - Vastu tuult

Artist: Jaanus Saks x Johanna Randmann

Lugu: Vastu tuult

Album: Vastu tuult

Aasta: 2022

Kenneth Rüütli - Jää
Kenneth Rüütli - Jää

Artist: Kenneth Rüütli

Lugu: Jää

Aasta: 2021

Jaanus Saks - Elu Kiirteel
Jaanus Saks - Elu Kiirteel

Artist: Jaanus Saks

Lugu: Elu Kiirteel

Aasta: 2021

Kenny - Loterii
Kenny - Loterii

Artist: Kenny

Lugu: Loterii

Aasta: 2021

Wild Disease - Kus algas me tee
Wild Disease - Kus algas me tee

Artist: Wild Disease

Lugu: Kus algas me tee

Album: Dekaad

Aasta: 2020

Wild Disease - Petsin End
Wild Disease - Petsin End

Artist: Wild Disease

Lugu: Petsin End

Album: Dekaad

Aasta: 2020

Wild Disease feat. AG - Ma olen käinud
Wild Disease feat. AG - Ma olen käinud

Artist: Wild Disease feat. AG

Lugu: Ma olen käinud

Album: Dekaad

Aasta: 2020

Jaanus Saks - Su säravad silmad
Jaanus Saks - Su säravad silmad

Artist: Jaanus Saks

Lugu: Su säravad silmad

Aasta: 2019

Jaanus Saks - Vahel on hea
Jaanus Saks - Vahel on hea

Artist: Jaanus Saks

Lugu: Vahel on hea

Aasta: 2019

Põhja-Tallinn - Las meile jääda
Põhja-Tallinn - Las meile jääda

Artist: Põhja-Tallinn

Lugu: Las meile jääda

Aasta: 2019

Põhja-Tallinn - Tagavaraplaan
Põhja-Tallinn - Tagavaraplaan

Artist: Põhja-Tallinn

Lugu: Tagavaraplaan

Album: Alati olemas

Aasta: 2018

Põhja-Tallinn feat. Koit Toome - Liiga noor, et mõista
Põhja-Tallinn feat. Koit Toome - Liiga noor, et mõista

Artist: Põhja-Tallinn feat. Koit Toome

Lugu: Liiga noor, et mõista

Aasta: 2018

Režissöör: Kenneth Rüütli

Põhja-Tallinn - Alati olemas
Põhja-Tallinn - Alati olemas

Artist: Põhja-Tallinn

Lugu: Alati olemas

Aasta: 2017

Režissöör: Tanel Meos, Andre Kais

Wild Disease - Mul' meeldib, mis sa teed mu jaoks
Wild Disease - Mul' meeldib, mis sa teed mu jaoks

Artist: Wild Disease

Lugu: Mul' meeldib, mis sa teed mu jaoks

Aasta: 2017

Põhja-Tallinn - Jäägu nii
Põhja-Tallinn - Jäägu nii

Artist: Põhja-Tallinn

Lugu: Jäägu nii

Aasta: 2017

Režissöör: Kenneth Rüütli

Põhja-Tallinn - Olen valmis
Põhja-Tallinn - Olen valmis

Artist: Põhja-Tallinn

Lugu: Olen valmis

Aasta: 2017

Režissöör: Kenneth Rüütli

Põhja-Tallinn - Fiesta ( Feat. Uku Suviste )
Põhja-Tallinn - Fiesta ( Feat. Uku Suviste )

Artist: Põhja-Tallinn

Lugu: Fiesta ( Feat. Uku Suviste )

Aasta: 2016

Režissöör: Doctor Who

Wild Disease & Fate - Kui sajab, siis kallab
Wild Disease & Fate - Kui sajab, siis kallab

Artist: Wild Disease & Fate

Lugu: Kui sajab, siis kallab

Aasta: 2016

Režissöör: Wild Disease

Põhja-Tallinn - Viiene vasest seib
Põhja-Tallinn - Viiene vasest seib

Artist: Põhja-Tallinn

Lugu: Viiene vasest seib

Aasta: 2016

Režissöör: Nikki West

Põhja-Tallinn - Per Aspera ad Astra
Põhja-Tallinn - Per Aspera ad Astra

Artist: Põhja-Tallinn

Lugu: Per Aspera ad Astra

Album: Per Aspera ad Astra

Aasta: 2015

Režissöör: Rauno Viltrop

Wild Disease feat. Uku Suviste - Tõusen
Wild Disease feat. Uku Suviste - Tõusen

Artist: Wild Disease feat. Uku Suviste

Lugu: Tõusen

Aasta: 2015

Režissöör: Raido Pedak

Wild Disease & Ines - Tallinn
Wild Disease & Ines - Tallinn

Artist: Wild Disease & Ines

Lugu: Tallinn

Aasta: 2015

Režissöör: Georgi Skot Maksimov, Georgius Misjura

Põhja-Tallinn Ft. Jaagup Kreem - Eiolemulolla
Põhja-Tallinn Ft. Jaagup Kreem - Eiolemulolla

Artist: Põhja-Tallinn Ft. Jaagup Kreem

Lugu: Eiolemulolla

Aasta: 2015

Režissöör: Raido Pedak

Põhja-Tallinn - Petteid loon'd
Põhja-Tallinn - Petteid loon'd

Artist: Põhja-Tallinn

Lugu: Petteid loon'd

Album: 'Maailm meid saadab

Aasta: 2014

Režissöör: Martin Dremljuga

Põhja-Tallinn - Me saame hakkama
Põhja-Tallinn - Me saame hakkama

Artist: Põhja-Tallinn

Lugu: Me saame hakkama

Aasta: 2014

Režissöör: Põhja-Tallinn

Põhja-Tallinn - Kuula mind ära
Põhja-Tallinn - Kuula mind ära

Artist: Põhja-Tallinn

Lugu: Kuula mind ära

Album: Maailm meid saadab

Aasta: 2013

Režissöör: Kenneth Rüütli

Põhja-Tallinn - Kallis
Põhja-Tallinn - Kallis

Artist: Põhja-Tallinn

Lugu: Kallis

Album: Maailm meid saadab

Aasta: 2013

Režissöör: Kenneth Rüütli

Põhja-Tallinn - Läbi raskuste
Põhja-Tallinn - Läbi raskuste

Artist: Põhja-Tallinn

Lugu: Läbi raskuste

Album: Maailm meid saadab

Aasta: 2013

Režissöör: Martin Dremljuga

Põhja-Tallinn - Meil On Aega Veel
Põhja-Tallinn - Meil On Aega Veel

Artist: Põhja-Tallinn

Lugu: Meil On Aega Veel

Album: Per Aspera ad Astra

Aasta: 2012

Režissöör: Kenneth Rüütli

Põhja-Tallinn - Nii lihtsalt ei saa
Põhja-Tallinn - Nii lihtsalt ei saa

Artist: Põhja-Tallinn

Lugu: Nii lihtsalt ei saa

Album: Per Aspera ad Astra

Aasta: 2012

Režissöör: Kenneth Rüütli

Põhja-Tallinn - Lähen Ja Tulen
Põhja-Tallinn - Lähen Ja Tulen

Artist: Põhja-Tallinn

Lugu: Lähen Ja Tulen

Album: Per Aspera ad Astra

Aasta: 2012

Režissöör: Eiko Kink