Luna Vulgaris/ Agent M

11.oktoobril 2014 tehti avalikuks lugu "Third Person Effect".
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 29.03.2007 - 22:19
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 16.08.2016 - 20:26
Eesti artist, Ansambel, Alternative & Indie

Agent M on eesti alternative rock-ansambel, mis tegutseb live-koosseisuna 2005. aasta kevadest, kuid projekti tegelikku algusaega on raske määratleda. Ansambli looja Marten Vill on varem osalenud pungihõngulistes bändides Uss (vokaal, looming) ja Migreen (kitarr). Agent M nime kasutas Marten esimest korda aastal 2002 oma elektroonilisema kõlaga arvutimuusika puhul. 2003. aastal, peale sõjaväest naasmist, hakkas Marten Kiviussi nime all viljelema retrohõngulist pseudo-punki. Mõned lood jõudsid ka punk-kogumikele.

2004. aasta lõpul tekkis Martenil idee panna kokku täiekosseisuline bänd ja seda uuesti Agent M nime all. Lauljaks sai tollal Tallinna Pedagoogikaülikoolis õppinud Merili Varik ja peagi valmisid esimesed ühised lindistused. 2005. aasta algul huvitus lugudest Raadio 2 ja pala "7 Surmapattu" viibis nädalaid Top 20 tipus. Esimene kontsert anti 2005 mais koos Sõpruse Puiesteega Rock Cafe's.

Ansamblil on tänaseks juba mitu raadiohitti ("Kus on mu kodu", "Šokolaad"), antud on hulgaliselt kontserte ning salvestamisel oli albumimaterjal. Valminud on videod lugudele "Kus on mu kodu", "Surfing on Tsunami" ja "Šokolaad", mis on jõudnud ka MTV Eesti ekraanile. 2006 septembris väljastati iseseisev EP ”Shokolaad”.

Bändi muusika pole kuigi tihedalt seotud ühegi kohaliku liikumise ehk scene' iga. Algusaegadel oli nende muusika inspireeritud bändidest, nagu The Stranglers, Blondie, The Sounds jne.

Pungihõnguline riffi-rock oli segatud popilike meloodiate ning tantsuliste süntesaatorikäikudega. Sageli kasutatakse retrolikke süntesaatorihelisid – elektriorelid ja klaverid, analoogsünteaatorid. Hiljem on looming liikunud ka raskema muusika suunas. Üha enam on kasutamist leidnud stoner-rockile ja muule alternatiivsemale muusikale iseloomulikud elemendid. Praeguseks võib uuemate lugude puhul tõmmata paralleele näiteks Auf Der Maur'i, Garbage'i ja Queens of the Stone Age'ga. Valdav osa loomingust on eestikeelne, kuid mõned lood on ka inglise keeles.

Kogu produktsioon ja stuudiotöö on siiamaani bändi enda teostatud, kasutades tihtipeale väga odavaid vahendeid ja koduseid tingimusi.

Agent M-i video on loodud laulule “Queen of the World” ning selles demonstreeritakse nelja maitsekat viisi tappa mehi. Samuti on valminud sama loo eestikeelse variandi „Väike tüdruk” singel. „Video räägib elust nii nagu ta on: üks paras džungel, kus iga nurga taga varitseb sind mõni kiskja. Ja kõige ohtlikumad on need kõige kaunimad olevused,” kirjeldab bändi kitarrist Marten Vill videod. Võluvalt mõrvalikku naist mängib solist Merili Varik, kes punaste huulte ja kleidi välkudes saadab neljal erineval moel teise ilma neli meest.

Solist Merili ütleb, et mõrvatöö on stiilne ning verd nende videos ei näidata. „Igakord kui midagi teeme, siis pärast läbi kuulates-vaadates tekib ikka selliseid hetki, kus mõtled, et võib-olla mõnda asja oleks paremini saanud teha, aga üldjuhul olen mina väga rahul,” kinnitab ta. Kitarrist Marteni sõnul toimusid video võtted ühe päeva jooksul nukuteatri ruumides, solist Merili täpsustab, et aega läks u 13 tundi ning ettevalmistuseks poolteist kuud. 13tunnist maratoni kirjeldab Marten Vill sellisena, mis mõjubki „päris põnevalt ning kaksab mõistuse ära ka ilma veinita”.

Laulule “Queen of the World” sai video tehtud seetõttu, et laulu sõnad tekitasid kohe mõtteid. Video pikkus on 2 minutit ning 57 sekundit ja selle filmis Andy Maziukevic. Kui “Queen of the World” ilmus juba sügisesel lühiplaadil, siis „Väike tüdruk” on sama loo uus ja värske eestikeelne edasiarendus. Nii video kui uus singel on üleval Agent M-i kodulehel www.agentm.pri.ee. Kodulehel saab kuulata ka kahte teist plaadi pealt pärit lugu: „Araablane New Yorgis” ja „Painaja”.

Videoesitlused olid kavas 29.03 Kuursaalis Pärnus ning 31.03 Rock Cafes Tallinnas. Lisaks hakkas videot mängima ka MTV märtsi lõpus. “Need, kes telekat vaatavad ja raadiot kuulavad, teavad tegelikult vaid paari meie tantsulisemat hitti,” ütles bändi kitarrist Marten Vill ja lisas, et näiteks “Šokolaadi” videost ei näinud, kui ilus Agent M-i solist Merili tegelikult on või mitu taldrikut kasutab laval trummar Jarmo “Chopper” Nuutre. Tuuril sai näha kõike seda ja palju muudki.

“Nüüd tuleb see ka välja, mida me paar korda oleme ka intervjuudes maininud: et tegelikult on meie stiil märksa tõsisem ja tumedam, kui senise paari loo põhjal arvata võiks,” rõhutas kitarrist. “Meie lood räägivad väikestest probleemidest, millest saavad kokku suured ja mis viivad lõpuks sinna kuhu ikka – suure kaoseni.”

Märtsi keskel läkski Agent M tuurile, et näidata, millise bändiga tegelikult tegemist on. 29. märtsil oli bänd R2 LIVE’il. Tuuril esineti 31. märtsil Tallinnas Rock Cafes koos Sõpruse Puiesteega. Aprilli alguses jätkab Agent M oma uut plaati tutvustava tuuriga ja "Spionaaž" ilmus aprillis 2007 samuti poodidesse. Seni sai ametlikult lehelt kuulata kolme lugu - Väike tüdruk, Painaja ning Araablane New Yorgis.

Enne suurürituse Rabarocki lava vallutamist esines Agent M 21.04.2007 Soomes Jyväskyläs 22aastase ajalooga festivalil Jyrockil. Bändi kitarrist Marten Vill iseloomustas festivali kui ”põhiliselt värske ja sõltumatu muusika üritust, mis seob väga erinevaid stiile – rocki, folki ja erinevat alternatiivset muusikat” ning kiitis väga Soome publikut. Rabarockil esines Agent M aga rokipeo teisel päeval – 16. juunil. ”Meile jaoks on väga suur asi seal mängida,” tõdes Marten Vill ja selgitas, et eriti tähtsaks teeb asja see, et Rabarocki esinejate seas on ka mitu tema isiklikku lemmikut, nt Electric Six, Clawfinger, Apoptygma Berzerk jne.

Agent M asus kevadel 2008 taas esinema ning esimene kontsert toimus 12. aprillil 2008 Tallinnas Rock Cafes. Bändil oli nüüd uus koosseis, Merili Varik, Reimo Va ja Marten Vill jätkasid, Chopperi asemel oli Andres Aru, Andrus Kanteri asemel arvuti.

Marten Villi sõnul pole publikul põhjust peljata, et ansambli kõlapilt peale süntesaatorite lahkumist lavalt elektrooniliste helide poolest vaesem oleks: "Süntide kadumine ei tähenda kindlasti tantsulise ja popiliku elemendi kadumist. Pigem vastupidi. Saame katsetada helide ja ideedega, mida seni realiseerida polegi saanud." Tema sõnul on vanad palad saanud teise - kohati jõulisema ning heas mõttes masinlikuma - kõla.

Uutest lugudest tulid "Ma ei taha" ja "Uue maja laul". Novembris 2008 sai raadioküpseks lugu "Pidurid on surnud".

Agent M tähistas 16.mail 2009 oma neljandat sünnipäeva Tallinnas Bikersi rokiklubis. „Lisaks vanadele tuntud paladele nagu "Kus on mu kodu" ning "Shokolaad" saab kuulda ka värskemat kraami - äsja video saanud loost "Pidurid on surnud" täiesti uue materjalini,“ lubab kitrarrist-helilooja Marten Vill.

Oktoobris 2009 teatas ansambel, et lõpetab senisel kujul tegutsemise ning bändiliikmed tegelevad edasi teiste projektidega. Bändiliikmed muusikaelust siiski kõrvale tõmbuda ei kavatse - Reimo Va ning Andres Aru on endiselt tegevad teenelises punkansamblis J.M.K.E., Marten Vill on juba kogumas ideid ning materjali värskete projektide ning loomingu jaoks ning ka Merili Varik suundus 2011 aastast Sõpruse Puiestee lauljaks.

2011 oktoobrist oli Agent M uue koosseisuga stuudios, et ette valmistada värsket materjali. Uus koosseis on neljaliikmeline, kellest algsed asutajaliikmed Marten Vill (kitarr ning muusika) ja Reimo Va bassil. Trummari rollis astub edaspidi lavale Taago Piisang ning uus lauljatar on Reilika Saks.

Uued lood "Millise jumala ma valima pean" ja "Suvel meil majas sooja vett ei ole" avaldati taas tasuta nagu neil kombeks on olnud. Esimene kontsert anti Tallinnas Von Krahlis 9.12.2011 - Kosmikute plaadiesitlustuuril.

Uue koosseisu praeguses muusikas on parasjagu post-punki ning avaldanud on kokku neli lugu, millest värskeimad kannavad
nimesid "Invaparkla" ning "Teisel pool teed". Lood räägivad asjadest, millega kõik just praegusel ajal kokku puutuvad: külmast, emigratsioonist, kaaskodanikest ja meist endist.

Aprillis 2012 üllitas Agent M oma esimese muusikavideo loole “Suvel meil majas sooja vett ei ole”. Muusikapala ei räägi otseselt ühestki inimesest ega sündmusest, kuid peegeldab ajatus vormis üldiselt edasi hirme ning teadmatust mis valitseb viimasel ajal kõikjal - mis saab meie planeedist, loodusest, inimkonnast ning kerge irooniaga vihjatakse inimese enesehävituslikule mõttelaadile, nagu polekski homset tulemas.

Mais 2012 avaldati uus salvestus nimega "The Dark Side".
Tegemist on bändi ingliskeelse lindiga, mis on järgmine samm edasi oma tumedama poole avastamisel.

Järgmine võimalus bändi laval näha oli 26.mail Tartus klubis Rock & Roll, kus astusid lavale kolm naislauljaga käredamat rock’n'rolli mängivat kooslust: Agent M, aina enam populaarsust võitev Sibyl Vane ning kõige värskem tulija Lo-Fi Louie.

2012.detsembris teatasid Marten ning Reilika, et jätkavad uue nime all Luna Vulgaris. Trummide taha võeti Toomas Lubja. Kohe tuli ka "XIII EP". Germaaniumtransistoritest moonutatud minoorset rifirokki ning rändavamaid kompositsioone kombineeriva bändi esimesel lühialbumil oli kaks inglise- ning kaks eestikeelset teost: Honey Blood, Pyramid of Gold, Hüüa ning Jõgi.

Märtsis 2013 avaldas Luna Vulgaris lood. Friday Blues on suitsu ning viskilõhnaline, kõlarite rebenemise äärel mängiv blues-rock. Teine pala nimega Lunatic aga agressiivne, garaaži ning post-pungiga flirtiv riffimine - kolm minutit psühhoosi.

4.novembril 2013 avaldas Luna Vulgaris kaverversiooni J.M.K.E. palast "Keemia".

Luna Vulgaris tuli 18.augustil 2014 peale vaikust välja looga "They Are All Gonna Die". Järgnevalt pandi üles veel lood "Planet Paranoia" ja "Fromage".

11.oktoobril 2014 tehti avalikuks lugu "Third Person Effect".

Faktid

Luna Vulgaris on: (nimi/tegevus bändis/sünniaeg)
Reilika Saks – vokaal – 05.04.1992
Toomas Lubja – trummid – 23.06.1989
Marten Vill – kitarr - 21.10.1982

Viimane Agent M koosseis:
Reilika Saks (vokaal)
Marten Vill (kitarr, looming)
Reimo Va (bass)
Taago Piisang (trummid)

Endised liikmed:
Merili Varik (vokaal)
Andres Aru (trummid)
Andrus Kanter (klahvpillid)
Jarmo "Chopper" Nuutre (trummid)
Margus Tammela (klahvpillid)
Mihkel Kupits (trummid)
Märten Rodes (kitarr)
Ivan Korshunov (basskitarr)

Muud huvitavat