Apocalyptica

7.juunil 2024 tuli välja album “Apocalyptica Plays Metallica Vol. 2”, mille lood kõlavad Alexela kontserdimajas 22.oktoobri kontserdil. Kümne looga plaadi esimene singel "The Four Horsemen", kus lõõb kaasa Metallica bassimees Robert Trujillo, koos muusikavideoga avaldati 23.veebruaril. Teine singel "The Unforgiven II" ilmus 5.aprillil koos Patric Ullaeus lavastatud videoga. Sama autor tegi filmi ka 17.mail ilmunud kolmandale singlile "One". Neljas singel "The Call of Ktulu" avaldati 5.juunil pühendusega Cliff Burtonile.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 10.08.2007 - 11:56
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 07.06.2024 - 06:08
Välismaine artist, Ansambel, Hard Rock & Metal

Apocalyptica on üsna erandlik nähtus muusikamaailmas. Kunagisest Soome kaveribändist on saanud üks muusikaloo põnevamaid metallibände. Tuhanded ja tuhanded väljamüüdud kontserdid tõestavad, et Apocalyptic aon suutnud murda barjääri klassikalise muusika ja rokkmuusika vahel. Oma muusikas rõhub Apocalyptica erinevatele tšellomängu tehnikatele ning paisutatud ja erilistele muusikalistele kõladele, arendades tšellode kõla täiesti uudsel ja eripärasel moel

Apocalyptica on Soome päritoluga bänd, kuhu kuulusid algselt Eicca Toppinen, Max Lilja, Antero Manninen, Paavo Lötjönen ja loomulikult neli tšellot. Oma esimesed sammud kuulsusrikkal teel tehti juba 1993. aastal, otsustades mängida lemmikmeloodiaid Metallica lugudest oma tšellodega. 1995. aasta detsembriks olid kuuldused muusikaringkondades juba levinud ja Apocalyptica sai kutse mängida Helsingis Teatro nimelises klubis. Sealt edasi ei olnud suure tuntuseni ja kuulsuseni enam pikk maa.

1996 ilmus ka Apocalyptica debüütalbum ”Apocalyptica Plays Metallica by Four Cellos“. Üllatus oli suur, kuna plaati tabas ootamatu müügiedu ning bänd suutis tõestada, et klassikalise taustaga muusikud saavad üliedukalt hakkama ka rokkmuusika tegemisega. Nende esimene album "Plays Metallica By Four Cellos" on müünud juba üle 350 000 eksemplari ja saavutas suure populaarsuse kogu maailmas.

Kaks aastat hiljem ilmus LP ”Inquisition Symphony“, millel kaverdati lisaks Metallicale ka teisi rokilegende – Pantera, Faith No More, Sepultura jt. Lisaks oli ka kolm algupärast lugu, autoriks bändiliige Eicca Toppinen.

1999 lahkus bändist Manninen ja asemele tuli Perttu Kivilaakso, kes on bändis tänaseni. Aasta hiljem ilmus kolmas stuudioplaat ”Cult“, millel oli juba 10 algupärast lugu ja ainult 3 kaverit. 2001 aastal ilmutati Live [DVD]. 2002. aastal lahkus bändist Max Lilja, et liituda ansambliga Hevein ning edaistegutseti kolmekesi.

Ainult algupäraseid laule ehk omaloomingut sai kuulda Apocalyptica neljandal plaadil ”Reflections“ (2003). Neljas plaat jäi kõrva ka sellepärast, et kui varem oli kasutatud rohkem akustilist saundi, siis nüüd oli tegu rohkem eksperimentaalsema saundiga. Plaadi viiel laulul mängis trummi Slayeri legendaarne trummimees Dave Lombardo. Singlil ”Faraway Vol. 2” laulis vokaale Linda Sundblad bändist Lambretta ja singlil ”Seemann” Nina Hagen.

07.02.2005 ilmus väga hea viies plaat ”Apocalyptica“, millega tutvustati ka bändi uut liiget, trummarit Mikko Siren'it. Trummid teevad nüüdsest ansambli muusikat veelgi võimsamaks. Plaadil tegi kaasa ka rida kuulsaid külalisi – jällegi trummidel Dave Lombardo ning Ville Valo (ansambli H.I.M. juhtfiguur) ja Lauri Ylönen (ansambli The Rasmus solist) osalesid singlil "Bittersweet", mis vägeva videoga reklaamitult tuli soomlaste maiuspalaks kujunenud Saksamaal välja juba 29.novembril 2004. Juulis 2006 anti välja dvd-plaat ”The Life Burns Tour”. Kontsert-DVDl on tuntud soome bändi 19 live-pala bändi The Life Burns turnee Düsseldorfi kontserdist detsembris 2005. Lisaks kõik Apocalyptica muusikavideod, esimesel USA tuuril (2005) võetud Tourfilm ja pala Repressed EPK.

26.05.2006 ilmus neilt kümmet tegevusaastat kokkuvõttev CD ”Amplified – A Decade of Reinventing the Cello“. See on teos, mis sobib hästi neile, kes Apocalypticat veel päris täpselt ei tunne, ei tea. Singel siit oli ”Repressed” feat. Max Cavalera & Matt Tuck.

Bändi kuues LP "Worlds Collide” ilmus 17.09.2007 Universal Music Group alt. Esimesel singlil "I'm Not Jesus", mis tuli müügile 31.08.2007, osales bändide Slipknot ja Stone Sour laulja Corey Taylor ning sellest loost on vändatud võimas telekavideo. 12-loolisel albumil kuuleb külalistena veel rida kuulsusi: Dave Lombardo (Slayer), Tomoyasu Hotei, Adam Gontier (Three Days Grace), Cristina Scabbia (Lacuna Coil), Till Lindemann (Rammstein) jt.

10.oktoobril 2007 esines ansambel ka Eestis Tallinna Linnahallis. Värske turnee algaski just Baltikumist ja liikus edasi Skandinaaviast Saksamaale ja Ida-Euroopasse, et jõuda Hollandisse, Prantsusmaale ja Hispaaniasse ning lõppes detsembris 2007 Briti saartel. Apocalyptica on ka paaril korral varem Eestis esinenud ning üllatusena oldi kevadel Helsinkis Eurovisiooni lauluvõistluse külalisesineja.

Jaanuaris 2008 linastus video järgmisele singlile "S.O.S. (Anything but Love)", osalemas vokaalidel bändi Lacuna Coil solist Cristina Scabbia. Aprillis 2008 järgnes singli ja videona "I Don't Care", solistiks Three Days Grace laulja Adam Gontier.

Järgmine album tuli 2010 augusti lõpus. Plaadi "7th Symphony" produtseeris taas Howard Benson ning lisaks veel Joe Barresi. Metallalbumil on taas palju külalisi nagu endine Bush laulja Gavin Rossdale (singlil "End Of Me"), Slayer trummar Dave Lombardo (2010), bändist Gojira Joe Duplantier (Bring Them To Light), Flyleaf laulja Lacy Mosley/Sturm (Broken Pieces) ja Shinedown vokalist Brent Smith (Not Strong Enough).

26.jaanuaril 2011 linastus Apocalyptica video "Not Strong Enough", milles laulis vokaale Hoobastank ninamees Doug Robb.

14.mail 2013 anti teada, et Apocalyptica alustas koos Soome sümfooniaorkestriga “Avanti! Orchestra” kontserttuuri "Wagner Reloaded - Apocalyptica meets Wagner".

15.novembril 2013 tuli album "Wagner Reloaded - Live In Leipzig", mis salvestati juulis koos MDR Leipzig Symphony Orchestra'ga saksa helilooja Richard Wagnei 200ndaks sünniaastapäevaks. Esimene video "Ludwig Wonderland" laaditi üles 4.oktoobril ning järgmine "Fight Against Monsters" 21.novembril.

Apocalyptica asus esmakordselt ajaloos tuurile koos orkestriga. Kaua plaanitud koostöö kammerorkestriga Avanti! sai teoks 2014. aasta kevadel. Kolmenädalane tuur algas Oulu muusikapidustustega 9.3.2014, peale mida on kontserte lisaks Soomele ka Venemaal, Saksas, Poolas, Valgevenes ja Baltikumis. Saku Suurhallis astuti üles 23.märtsil 2014.

Apocalyptica järgmise albumi vokalistiks võeti Franky Perez ning produtsendiks Nick Raskulinecz. Album "Shadowmaker" ilmus 17.aprillil 2015 ja sisaldab 12 lugu. Singli "Cold Blood" muusikavideo tehti avalikus 27.02.2015.

Apocalyptica esines 10.juulil 2015 Liepajas toimunud Summer Sound festivalil ning 11.juulil oldi laval Tallinnas Pirita Kloostri varemetes. Bändiga tegi Allstarz ka intervjuu, mida saab lugeda altpoolt.

22.oktoobril 2015 tuli bänd välja videoga loole "House Of Chains", lavastajaks Dave Warren.

22.juulil 2016 ilmus remastered versioon albumist "Apocalyptica Plays Metallica By Four Cellos". 10.mail avaldati “Battery” muusikavideo, mis on ühest kolmest boonusloost.

Apocalyptica esines 4.novembril 2016 Tallinnas Tondiraba jäähallis, tähistades maailmaturneega 20 aastat albumi "Plays Metallica by Four Cellos" ilmumisest. Ansambel lõi spetsiaalselt selleks puhuks uue Metallica kaveri "Sad But True", mida laval ka esitati.

13.novembril 2017 tuli välja Soome 100. aastapäevaks Apocalyptica lugu "The Symphony Of Extremes", millele valmis Visit Finland kaasabil ka video.

Apocalyptica 2016 aasta tuurist avaldati 7.detsembril kogumik "Plays Metallica - A Live Performance" (2cd+dvd).

10.jaanuaril 2020 ilmus bändi instrumentaalmuusikaga üheksas album "Cell-0". Esimene singel "Ashes Of The Modern World" koos videoga tuli välja 3.oktoobril 2019. Järgnesid "Rise" ja "En Route To Mayhem".

6.märtsil avaldas Apocalyptica singli "Live or Die", kus laulab Rootsi metalbändi Sabaton frontman Joakim Brodén. Aasta varem oli Apocalyptica kaasa löönud Sabaton taasavaldatud loos "Angels Calling".

9.juulil 2021 esitles Apocalyptica oma kohvisorti, milleks on mustas pakendis bändi logoga Helsinki Coffee Roastery toodetud espresso.

3.septembril ilmus The Rasmus & Apocalyptica ühine lugu "Venomous Moon" koos muusikavideoga.

11.veebruaril 2022 avaldasid Apocalyptica & Ismo Alanko loo "Peltirumpu" viimase varasemast repertuaarist.

18.märtsil andis bänd välja uue singli "I'll Get Through It", kus osaleb Black Sabbath bassist Geezer Butler ja lauljaks on Franky Perez.

3.juunil tuli Apocalyptica välja oma tõlgendusega Maurice Ravel klassikalisest balletiloost "Bolero". Muusikavideo tegi Jani Vuorialho.

16.detsembril avaldas Apocalyptica singli "Rise Again", kus laulab Epica vokalist Simone Simons.

20.jaanuaril 2023 esinesid Tallinnas Unibet Arenal Apocalyptica, Epica ning Wheel.

15.detsembril avaldas Apocalyptica jõulise singli "What We're Up Against", kus laulab Elize Ryd bändist Amaranthe.

22.veebruaril 2024 teatas bänd, et jätkab kolme liikmega ning lahkunud on trummar Mikko Sirén.

7.juunil 2024 tuli välja album “Apocalyptica Plays Metallica Vol. 2”, mille lood kõlavad Alexela kontserdimajas 22.oktoobri kontserdil. Kümne looga plaadi esimene singel "The Four Horsemen", kus lõõb kaasa Metallica bassimees Robert Trujillo, koos muusikavideoga avaldati 23.veebruaril. Teine singel "The Unforgiven II" ilmus 5.aprillil koos Patric Ullaeus lavastatud videoga. Sama autor tegi filmi ka 17.mail ilmunud kolmandale singlile "One". Neljas singel "The Call of Ktulu" avaldati 5.juunil pühendusega Cliff Burtonile.

Faktid

Koosseis:
Eicca Toppinen – tsello, lugude autor - sünnipäev: 05.08.1975
Paavo Lötjönen - tsello - sünnipäev: 29.07.1968
Perttu Kivilaakso – tsello - sünnipäev: 11.05.1978

Lahkunud 2024:
Mikko Sirén – trummid – sünnipäev: 31.12.1975

Muud huvitavat

http://www.apocalyptica.com
https://www.facebook.com/Apocalyptica
http://www.youtube.com/apocalypticavideos

Allstarz.ee intervjuu bändiga 11.07.2015 Pirita kloostris, küsitles Argo Paavel.

Teil oli esinemine Leedus ja Lätis. Kuidas on seni inimesed teid vastu võtnud Baltimaal?

Mõlemad: Hästi on.

Eicca: Väga.

Mikko: Me tegelikult täna rääkisime sellest, et Soome ja Balti riikide vahel on mingisugused väga seletamatu side, kuid on lahe olla siin. Sellest on poolteist aastat möödas, kui me siin olime ja on hea tagasi olla.

Teil on uus album „Shadowmaker“ ilmunud, teil oli USA tuur koos Franky Perez'iga Sixx: A.M. soojendusbändina ning praegu olete Euroopa festivalidel. Kas te plaanite midagi muuta oktoobris algaval Euroopa tuuril?

Mikko: Meie sügisene tuur saab olema massiivseim tuur, mida me „Shadowmaker“ jooksul teeme, suurimad ressursid ja suurimad kontserdipaigad. Me plaanime muuta vastavalt sellele, kuidas inimesed uute ideedega lagedale tulevad.

Eicca: Ameerika tuur oli soojenduseks üsna hea, kuna see tuur toimus erinevate suurustega kontserdipaikades ning meil oli sama produktsioon, mida me ka Euroopas kasutame. Me proovisime ja mängisime uusi laule ning leidsime mooduse, kuidas seda okoobris algaval tuuril teha ja samuti ka kogu 2016. aastal, kui me oleme peamiselt peaesinejana laval ja muidugi ka kogu järgmise aasta suve mängime festivalidel.

Kuidas tundus esineda kruiisilaeval 70,000 Tons of Metal festivalil sel aastal?

Eicca: See oli lahe. Me olime pisut skeptilised, et kuidas olla viis päeva koos fännidega laeval, kuid kruiis oli väga lahe, inimesed olid viisakad ning see oli kui üks suur metal-perekonna kokkutulek.

Mikko: See oli tore 5 päeva ilusa ilmaga olla.

Teil oli varem külalislauljad albumitel. Milleks on „Shadowmaker“ albumil vaid üks laulja?

Eicca: Me vaatasime laule kirjutades, et enamik valmis laule on vokaallaulud ja meil on vaja soliste ning peame taas hakkama erinevatele sellega seotud inimestele kirjutama. Samuti tahtsime teha sel korral bändi albumit ja olla sõltumatud. Kui sa teed albumi valmimisel koostööd, on see tore, kuid sellega kaasneb alati palju erinevaid inimesi, plaadifirmasid, esindajaid ja teeb kõik väga keeruliseks. Me tundsime, et ainus viis teha täpselt selline album nagu me tahame on see, et meil on vokalist. Me oleme ka tuuritanud laulja Tipe Johnsoniga, aga ta polnud kunagi ühelgi meie albumil laulnud. Me tahtsime albumil luua parema sideme kontserditega. Seejärel saatsime laiali sõnumid, et me otsime uut lauljat albumi ja tuleva tuuri jaoks ja saime umbes 20-30 nime, kelle seast me valisime välja 4-5 kõige huvitavamat inimest ja Franky oli kandidaatidest kõige silmapaistvam ja seni on läinud hästi. Me oleme Frankyga teinud umbes 60 kontserti ja tunneme, et ta sobib gruppi kõige paremini.

Enamik bände kasutavad kitarre ja trumme, te kasutate tšellosid. Kas on erinev ennast väljendada tšellodega?

Eicca: Ma suudan ennast väljendada palju paremini tšellodega, kuna ma olen kohutav kitarri mängija.

Mikko: Pillid on nagu keel, mida sa räägid ja õpid. Kui ma õpin trumme mängima, on see minu viis, kuidas ma ennast emotsionaalelt väljendan, tema (Eicca) õpib tšellot nii, et see on tema viis emotsioone muusikas kasutada. Kui kitarri- või klaverimängija õpib klaverit või kitarri, ei tee nad seda paremini. Muidugi on ka multitalente, aga me ei tea sellest midagi, me pole nõnda andekad.