Supernova

20.juunil avalikustas Supernova 2007. a laulu “Kuu” uue versiooni, mille remiksi tegi Eesti üks legendaarsemaid DJ’sid Tom Lilienthal.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 09.11.2007 - 07:00
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 21.06.2024 - 16:58
Eesti artist, Ansambel, Pop

Hendrik Sal-Saller andis novembris 2007 ETV saates "Paar" teada, et tema otse Eesti Eurovisiooni lauluvõistluse eelvooru pääsevat lugu "Stefani" esitab Tartu bänd Supernova. Hendrik Sal-Saller ja Rainer Michelsoni loole tagati otsepääs Eurolaul 2008 finaali, mis toimus 02.veebruaril. Lool seal eriti hästi ei läinud.

Smilersiga loorbereid lõiganud Hendrik Sal-Saller iseloomustas eelmisel aastal Tartu Postimehele Supernova muusikat kui vana head 1960. ja 1970. aastate biit- ja rokkmuusikat, millele on antud tänapäevane vorm.

Nimekas rokimees asus uustulnuka debüütplaadi produtsendiks pärast mitmeid oma bändi kogumike ja Inese ”15 magamata ööd” üllitamist Bulldozer recordsilt ja bändi 12-loolise plaadi ”Supernova” esitluskontsert toimus 25. novembril 2006 Rock Cafes. Hendrik on kirjutanud 6-le plaadi loole tekstid ning lisaks on muusikat aidanud luua Urmas Jaarman (samuti ansamblist Smilers). Supernova lugudesse, millest kaks kolmandikku on viisistanud Rainer Michelson, kätketud võimalus meeldida mitmes eas kuulajaile. Lood on säravalt nii lauldud ja mängitud kui ka salvestatud.

Ansambel loodi 2006. aastal Tartus ning selle koosseisu kuuluvad: Rainer Michelson (vokaal, kitarr), Vilho Meier (kitarr), Priit Sootla (klahvpillid ja vokaal), Mati Sütt (vokaal, bass) ja Karvin Lillepea (trummid). Bändi nimi tähendab küll tohutult kiiresti kasvava heledusega kinnistähte, mis pärast tippsära saavutamist hakkab aeglaselt kahanema, kuid alati ei pruugi nimi olemusega kokku langeda.

Suvel 2006 ilmus bändil singel ”Tõstan näpu”, millest sai Kanal2-e saate ”Reporter” ilmateate tunnusmuusika. Järgnes raadiosingel "Väikesed vead". Samuti pärineb nendelt põnevussarja “Kelgukoerad” tunnusmuusika lugu “Kuu”. Nende debüütsinglile ”Mustas vaikuses” valmis ka video.

Suvereporteri 2007 aasta tunnuslaul oli ansambli Supernova “Sinine motoroller”, muusika autor Rainer Michelson, teksti kirjutas Henrik Sal Saller. Loo videos rokivad ka korvpallimeeskonna Rock kuulsad tantsutüdrukud, kelle pärast paljud mehepojad ei raatsi ühtegi kossumatši vahele jätta. Samal ajal tegeles Supernova juba uue plaadiga.

Supernova teise albumi “Klassipilt” esmaesitlus oli 04.detsembril 2008 Kristiine Gümnaasiumis kus esitati neli lugu ning esmaettekandele tuli neist "James Bond".

Rainer Michelson: “See on meie teine album. Uuel plaadil on 12 laulu, tuntumad neist “Sinine motoroller”, “Stefani”, “Kalifornia” ja muidugi “Klassipilt”. Tegu on hoole ja armastusega tehtud heliteosega.”

22.mail 2009 jõudis poeriiulitele Ivo Linna ja Supernova album " Originaal"! Plaadil on varem avaldamata lood Supernova sulest, millest ühte, "Mees", olete juba kuulnud raadiost, teisi televisioonist ja kontsertil, ülejäänusid sootuks mitte. Plaat on pühendatud Iffi 60ndaks juubeliks, 60ndatest on ka inspireeritud plaadi sisu ja kõlapilt. Laulutekste kirjutasid meile Urmas Jaarman, Feliks Kütt, Jaan Pehk ja Ivar Põllu.

Suve valged ööd inspireerisid bändi tegema laulu Eestimaa kaunitest tüdrukutest. Singli "Valge daam" muusika lõi Rainer Michelson ja sõnad Berit Veiber. Lugu tuli juulis 2009. Ivo Linna ja Supernova singel "Sügisevärvid" järgnes septembris 2009.

04.augustil 2010 sai Supernova valmis uue looga "111", mis on kirjutatud rahvusvahelise triatlonisarja TriStar 111 jaoks. Esmaesitlusele tuli lugu 07.augustill Pühajärvel toimunud TriStar111 Estonia suurel järelpeol. Muusika autor oli Rainer Michelson ning sõnad kirjutas Urmas Jaarman. Viho Meier asus 2010. aastast tegevusse teise Tartu bändiga Loss Paranoias ning Supernova tegevus jäi pisut soiku.

5.aprillil 2011 avaldasid Supernova ja Noorkuu ühise loo "3 soovi". Pille mängis Supernova ja laulis Noorkuu.

28.oktoobril 2013 suundus Supernova üle pika aja taas stuudiosse. Klahvpille mängis nüüd Ragnar Häide.

12.detsembril 2013 valiti Supernova liikmete kaks nn eri ja kõrval projekti "Eesti Laul 2014" poolfinaali - “Laule täis taevakaar” /Brigita Murutar/ Rainer Michelson, Feliks Kütt ning “Maybe-Maybe” /Super Hot Cosmos Blues Band/ Mati Sütt, Janno Reim.

14.jaanuaril 2014 esineti looga “Maybe-Maybe” ETV Terevisioonis ning 17.jaanuaril kõlas samas “Laule täis taevakaar”.

1.märtsil 2014 osales Eesti Laul 2014 finaalis Nokia kontserdimajas looga “Maybe-Maybe” Super Hot Cosmos Blues Band, kes saavutas teise koha. Brigita Murutar looga “Laule täis taevakaar” jäi 7. kohale.

4.märtsil 2014 esitles Supernova uut laulu "Filmistaar", mille autoriks Rainer Michelson. Lugu on saanud inspiratsiooni Itaalia kinokunsti kuldajastu kõige silmapaistvama näitleja Giordano Gemma elust.

27.mail 2014 avaldati Rainer Michelson ja sõnade looja Feliks Kütt lugu "Kui Kõnnid Meie Tänaval", mis on Brigita Murutar värske singel. Muusikavideo tootis produktsioonifirma DOT Films.

23.aprillil 2015 tuli Supernovalt uus raadiosingel "Pall On Minu Väravas". 24.mail 2015 ilmus Brigita Murutar uus singel ja muusikavideo "Alguses".

Rainer Michelson kirjutas muusika Brigita Murutari neljandale soolosinglile “Hea”, mis ilmus 21.juunil 2016. Laulusõnad pärinevad Urmas Jaarmanilt.

16.oktoobril 2016 esines Supernova ETV saates "Hommik Anuga", kus kõlasid Rainer Michelsoni ja Urmas Jaarmani kirjutatud lood "Suur Loterii" ja "Mees" Ivo Linna esituses ning koos Mart Helmega tolle omaaegne menuhitt "Võõra linna tuled".

Rainer Michelsoni ja Urmas Jaarmani kirjutatud lugu "Suur Loterii" Ivo Linna esituses võistles 4.märtsil konkursi Eesti Laul 2017 finaalis ja sai 5. koha.

15.juunil 2017 ilmus noore lauljatari Kethrin Urbas esiksingel "Ilusaks Ilm Saab". Laulule kirjutas sõnad Feliks Kütt ning muusika tegi Rainer Michelson ansamblist Supernova. Laulu autorite sõnul räägib kergelt Motowni muusikast mõjutatud ja souli-sugemetega laul koos olemise rõõmust, millele lisab väärtust noor särav lauljatar Kethrin Urbas. Salvestamisel otsustati kasutada digitaalsete helide asemel võimalikult palju naturaalseid pille, mille mängisid sisse ansambli Supernova liikmed, taustavokaali andis Signe Hansen.

22.septembril 2017 tuli välja Ivo Linna videosingel “Saame kokku”. Loo muusika autor on Rainer Michelson, tekst Feliks Kütilt. Video filmiti Tallinnas, Viru Keskuse Rahva Raamatus.

26.oktoobril algas Ivo Linna albumi "Suur loterii" kontsertuur koos Supernovaga. Koos tehtud plaadi salvestamise eel oli Ivo Linnal üks tingimus: kõik uued lood. 13-loolise albumi esmaesitlus toimus 19.oktoobril Solarise Apollo raamatupoes.

11.veebruaril 2018 avalikustas Ivo Linna koos ansambliga Supernova kolmanda singli plaadilt “Suur loterii”. Lugu kannab pealkirja “Esimene armastus” ning selle autorid on Rainer Michelson ja Urmas Jaarman. “Otsustasime klipile lisada minu seniavaldamata noorusaja pildid, kus nii mõnelgi võin olla armunud,” kirjutas IFF sotsiaalmeedias laulu video kohta.

16.märtsil 2019 tuli välja Supernova uus laul “Sest on aeg”, mis kutsub inimesi üles rohkem hoolima ümbritsevast keskkonnast ja tundma rõõmu lihtsatest asjadest. Loo muusika kirjutas Rainer Michelson ja teksti Urmas Jaarmann.

Ansambel astus 25.aprillil koos Ivo Linna ja meeskooriga üles Tartus ERMis. Suvel oli suur Ivo Linna juubelituur, kus kõlas Rainer Michelsoni ja Feliks Kütti lugu "Loomulik Sarm", mille esmaesitus oli 14.aprillil telesaates "Hommik Anuga". Samuti olid kontserdid seoses saatesarjaga "Reis ümber Eesti".

Supernova avaldas 12.aprillil 2020 laulu nimega “Proovida võid”, mille muusika autor on Rainer Michelson ja sõnad kirjutas Felix Kütt. “Arvestades hetke keerulist aega, kus inimestel on mõistlikum kodus olla, siis unistus paremast, millal saab jällegi vabalt liikuda, on vägagi tervitatav,” kommenteerib bänd. “Hea on, kui sul on võimalus olla selline, nagu sa soovid olla, proovida asju, mida sa tahaksid proovida ja minna sinna, kuhu sa sooviksid minna. See ongi vabadus. Ikka on keegi, kes soovib teiste vabadust endale kahmata ja siis määrata, mida teised võivad soovida, millest unistada, millised olla. Vabadust on vaja märgata, sellest aru saada ja kaitsta, niikaua kui vähegi võimalik.”

17.mail toimus Tallinna lauluväljakul eriline kontsert, kui esines Ivo Linna koos ansambliga Supernova ja tuhandete lauljatega üle-eestiline digitaalne koor, kelle esituses kõlas Alo Mattiiseni armastatud laul "Isamaa ilu hoieldes", dirigendiks Aarne Saluveer.

Ivo Linna ja ansambel Supernova avalikustasid 27.juulil singli “Tark ei torma”. Loo muusika autor on Rainer Michelson, sõnad kirjutas Urmas Jaarman.

9.novembril tuli välja Aapo Ilves ja Supernova "Räpina laul". Video tegijad: Režii, 3D-animatsioon: Jüri-Illimar Reinberg-Šeštakov; droonikaadrid: Einar Raudkepp.

Eesti Laul 2021 finalistiks oli "Ma olen siin", esitajad Ivo Linna, Robert Linna ja Supernova. Loo autorid Rainer Michelson, Robert Linna. Lugu koos videoga avaldati 5.detsembril. Lugu võistles Saku Suurhallis 6.märtsil.

Ivo Linna avaldas 5.august singli oma “Täna ainult päikest näen” teevad kaasa Kerli Kivilaan ja ansambel Supernova. Loo viisi autor on Rainer Michelson, sõnad kirjutas Ivo poeg Robert Linna.

Ivo Linna 26.novembril ilmunud duettide plaadi “Taevatähtedest tee” produtseeris ja salvestas ansambel Supernova.

Ivo Linna andis 22.märtsil välja dueti koos bändi Smilers ninamehe Hendrik Sal-Salleriga. Mehed musitseerivad koos ansambliga Supernova. Laulu “Kui on liiv lennanud tuulde” autor on Hendrik Sal-Saller ning loo puhul on tegu viienda singliga Ivo Linna eelmise aasta lõpus ilmavalgust näinud albumilt “Taevatähtedest tee”.

Ivo Linna ja ansambel Supernova andsid 2.detsembril 2022 välja ühise laulu “Kuidas tuisud tulevad”. Muusika: Rainer Michelson, sõnad: Felix Kütt. Supernova: “Tundub, et talv kui selline on mingi salajase kokkuleppe tulemus. Nagu meie esimesest jõululaulust selgub, siis lume ja pakase tulek on seotud Jõuluvana ja Külmataadi vahelise lepinguga. Seda koolis ei räägitud!”

Supernova tuli 27.veebruaril 2023 välja singliga “Seks müüb”. Loo autor Feliks Kütt: “Selle laulu loomise tõukeks sai ühe ajakirja kaas, kus napis rõivastuses kaunis neiu reklaamis mootorsaagi – suurt, võimast, töökindlat. Ja tõepoolest tekkis hetkeks tunne, et sellist oleks endalegi hädasti vaja. Saagi tähendab…! Ilusa pildi, särava pakendi ja kauni naeratusega saab kõike müüa. Jäätisest teerullini. Aga mis seal ikka. Ongi lõbusam ja vahel jaburam kah muidugi. Ja mis peamine – meie ostame…!”

2.juunil avaldas Supernova spetsiaalselt XIII noorte tantsupeo jaoks kirjutatud laulu “Sillad põlevad”. Muusika: Rainer Michelson; Tekst: Felix Kütt. See laul on kevadest, elukevadest ja veidike ka Oskar Lutsu kuulsast raamatust “Kevade”. Üks hetk tuleb noorel inimesel kodust minna ja leida oma tee ja kutse. Vahel ka sildu põletades. Väike purre võiks siiski alles jääda, sest maha jääb palju kallist. Eeloleval suvel hakkavad sajad ja sajad võimlejad XIII noorte tantsupeol selle laulu järgi esitama kava “Sillad põlevad”, mis tantsupeo etenduse kontekstis toobki välja vajaliku idee iseteadlikust, mäslevast ja sildu põletavast noorest.

Rainer Michelson ja Feliks Kütt lugu "Sillad põlevad" Supernova esituses kõlas noorte tantsupeol "Sillad" 30.juunist 1.juulini Tallinnas.

13.juuli õhtul meelitasid Ivo Linna ja Supernova Tartus Autovabaduse puiesteele tasuta kontserdile tuhandeid kuulajaid.

T1 keskuses toimus 2.detsembril traditsiooniline jõululaat, kus mõnusa pühadekontserdi andsid Ivo Linna ja Supernova.

Ivo Linna ja ansambel Supernova avaldasid 28.veebruaril 2024 uue loo “Uks”, mille muusika autor on Rainer Michelson ning sõnad kirjutas Feliks Kütt.

15.märtsil 2024 tähistas Ivo Linna kontserdiga Unibet Arenal oma 75. sünnipäeva. Laval olid lisaks Supernova, Robert Linna, Ott Lepland, Maarja-Liis Ilus, Rolf Roosalu, Kaire Vilgats ja Dagmar Oja.

20.juunil avalikustas Supernova 2007. a laulu “Kuu” uue versiooni, mille remiksi tegi Eesti üks legendaarsemaid DJ’sid Tom Lilienthal.

Faktid

Koosseis: (nimi/tegevus bändis/sünniaeg)
Rainer Michelson - laul ja kitarr - 21.11.1981
Vilho Meier - kitarr - 10.05.1983
Erki-Andres Nuut - klahvpillid - 30.07.1989
Mati Sütt – basskitarr ja laul - 01.09.1981
Kalle Kindel - trummid - 11.12.1979

Lahkunud:
Ragnar Häide - klahvpillid ja laul - 16.10.1981
Karvin Lillepea - trummid - 29.06.1982

Muud huvitavat

Koduleht: http://www.supernovanet.ee/

foto: Kairi Naha

Seotud videod

Supernova - Proovida Võid
Supernova - Proovida Võid

Artist: Supernova

Lugu: Proovida Võid

Aasta: 2020