I Wear* Experiment

I Wear* Experiment ja “Exhale” jõudsid 29.mail Fotografiskas ka kontsertpubliku ette. “Ilmselgelt on meil hea meel üle pika aja uut muusikat avaldada, kuid kõige rohkem tekitab elevust selle loo esitamine kontsertidel. Vähemalt meie vaimusilmas toimib see just eriti hästi valjult ja tulede sähvides,” lausus Jaksi.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 02.07.2008 - 10:30
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 30.05.2024 - 05:50
Eesti artist, Ansambel, Alternative & Indie

I Wear* Experiment ühendab endas avangardistlikku, elektroonilist ja eksperimentaalset muusikat. Trios on mõttelõngad ühendanud trummar Mikk Simson (Aides, Iiris) ja ilusa hääle ning geniaalsete ideedega Johanna Eenma (Iiris). Eestkõneleja Hando Jaksi (Egostrip, Epoché) tegeleb bändis kõige muuga peale trummimängimise ja laulmise.

Rühmituse looming on kui irratsionaalsuse ülistus läbi filmilike helimaastike. Projekti mitmekülgsus avaldub kõige paremini kontserdi ülesehituses, kus rõhutakse võrdselt nii improvisatsioonilisele kui ka visuaalsele elemendile.

2011. aasta lõpus alustanud I Wear* Experiment on toonud eesti muusikamaastikule äärmiselt elevusttekitava uue kvaliteedi ning saanud positiivset kajastust erinevatelt veebikeskkondadelt nagu Sämpler, Trash Can Dance ja The Baltic Scene. Tegemist ei ole bändiga, kelle tahe on toota raadiohitte. Tegu on kirglike muusikutega, kelle aina edasiarenev looming on üüratu teotahte ning andumuse sünnitis.

Esiksingel “Memories“ avaldati septembris 2012 ning valiti R2 "Nädala demoks" ja lisati R2 The Indie Rock Playlisti. “Nii umbes aasta aega oleme tegutsenud öösel ja päeval, igal vabal ja mitte nii vabal hetkel muusika lindistamisega ning eesmärk oli lihtne ja üdini isiklik — anda välja muusikat, mida oleks kõigil hea kuulata,” teatas bänd üksmeelselt.

I Wear* Experiment esimese lühimängiva plaadi “Crickets Empire I“ esitlus toimus Tallinn Music Week showcase’il 4.aprillil 2013 klubis Sinilind. Ansambli kontserti iseloomustati kui võluvat elektroonilist helimaastiku, kus vokaal annab ruumi instrumentaalsele filmimuusikale. Teatraalsust ilmestas trummari põnev ja keerukas biit, lauljatari isikupärane tämber ja bändi ühtesulanduv lavaenergia.

I Wear* Experiment on vähem kui aastaga tekitanud kõmu mitmetes kontsertsaalides ja muusikakanalites. Alates täissaalile antud debüütkontsertist Tallinn Music Weeki raames, kuni Baltikumi suurima suvefestivali Positivus “TOP 5 Must-See Artists” nimekirja kuulumisega, on I Wear* Experiment üha kindlamalt muutumas üheks populaarseimaks uueks alternatiivartistiks Eestis. 4.oktoobril astus bänd üles legendaarse progerokkari Fish’i "The Moveable Feast" tuuri erikülalisena Rock Cafe’s.

24.novembril 2013 esitles I Wear* Experiment KUMU auditooriumis vaatemänguliselt teist osa oma kolmeosalisest debüütalbumist "Crickets Empire". Samas avaldas bänd ka septembris Tallinna Lauluväljakul filmitud live videote seeria "Live At* Rehearsals".

5. - 7.detsembrini 2013 esinesid I Wear*Experiment Eestist, Carnival Youth Lätist ja Without Letters Leedust Tallinnas, Riias ja Vilniuses Balti riikide muusikat populariseeriva platvormi The Baltic Scene nimelisel kontserttuuril.

13.detsembril valmis kunstilisusest pakatav Eesti presidendi Toomas Hendrik Ilvese elektrooniline jõulukaart. Kaardil oleva popkunstlike motiividega mängiva pildi autoriks on digitaalkunstnik ja fotograaf Kuldar Leement ning tänavused elektroonilised jõulusoovid läksid teele I Wear* Experiment teose “Spring Is Cold This Year“ saatel.

16.jaanuaril 2014 astus ETV2 saates Eesti TOP7 võistlustulle “Spring Is Cold This Year“ muusikavideo.

Ansambel esines Tallinn Music Week raames Jaani Seegi paviljonis 27.märtsil ja Kinos Sõprus 28.märtsil 2014. Bänd sai tänavuselt Tallinn Music Week’ilt palju tagasisidet, teiste hulgas kiitsid neid näiteks sellised tuntud muusikasaidid nagu Louder Than War ja The Line Of Best Fit.

6.juunil 2014 tuli kolmas EP “Crickets Empire III”, mida esitleti 10.juunil Tallinnas, Von Krahli Teatris ning 13.juunil Tartus, Genialistide Klubis.

18.novembril 2014 avaldas bänd singli "Wanting For More". Singlit esitleti kolme kontserdiga, 19.11 Rapla Kultuurikeskus, 22.11 Von Krahli Teatris, 27.11 Tartu Üliõpilasmajas.

I Wear* Experiment andis 19.veebruaril välja muusikavideo loole “Patience”, millega jõuti 5.märtsil toimunud Eesti Laulu finaali. “Narratiivlugu on inspireeritud I Wear* Experimenti kinolikust helimaastikust ja muusikaloo enda seksuaalsest laengust. Loosse on põimitud nii hilisteismeliseks olemise äng kui ka futuristlikud eriefektid, mis sobituvad bändi kosmilise kuvandi ja Patience loo eepilisusega,” kommenteerib loo visualiseerimist video autor, loovagentuur Propapanda.

I Wear* Experiment konkureeris Hurtsi soojendusesinejaks ning võitis 23.veebruaril õiguse koos Hurtsiga lavale astuda 1.märtsil Riias, 10.märtsil Tallinnas ja 11.märtsil Vilniuses. Bänd astus aprilli algul üles Tallinn Music Weekil kolme kontserdiga.

Tallinn Music Weeki (TMW) partneri Telliskivi Loomelinnaku poolt esmakordselt välja antava Telliskivi artisti-auhinna võitis elektroonilise popi trio I Wear* Experiment. Tiitliga kaasneb ka 4000 euro suurune rahaline preemia. auhinnaraha plaanib I Wear* Experiment kasutada nii bändi kui värske albumi tutvustamiseks Euroopas, tuuritamiseks ning talendifestivalidel osalemiseks.

“Viimased 18 kuud on olnud üks uskumatu uute kogemustega pikitud ja iseloomu ning kannatlikkuse kasvatamise teekond. Meie eesmärk oli luua album, kus iga loo olemus on võimalikult täiuslikult esile toodud ja ruumi pole mitte ühelegi kompromissile. Nii meie kolmekesi kui ka terve meie meeskond oleme väga uhked selle tulemuse üle,” sõnas Hando Jaksi.

11.aprillil avaldati jõulisem singel "Deepfreeze" ning täispikk album "Patience" jõudis müügile 15.04.2016. Album "Patience" on pikaajalise töö ja kannatlikkuse vili. Koostöös produtsent Martin Kuudiga valminud plaat koosneb kaheksast loost, mis viivad kuulaja teekonnale eepilistest staadionihümnidest kõige underground’imate reivipidudeni. Plaadikujunduse valmistasid Kristjan Oden ja Renee Altrov.

Laitmatu kontsertesineja kuulsusega kolmiku äsjailmunud esikalbumit on teiste seas juba kajastanud ka mainekas USA raadiojaam KCRW. "Võrgutav, peen ja tulvil keerukaid rütme, mis meenutavad Mew ja M83 plahvatuslikumaid hetki. See Tallinnast pärit trio on juba staadionibänd," kiidab MTV Iggy ajakirjanik Laura Studarus. "Bändi mitmetasandilisest elektroonikast õhkub suursugust ja enesekindlust, mis tõestab nende valmidust rahvusvaheliseks läbilöögiks,“ tunnustab briti plaadileibli Baltic Sub juht Antony Pickthall.

28.mail esitles I Wear* Experiment oma debüütalbumit "Patience" suurejoonelise kontserdiga Kultuurikatlas. Osad plaadi lood kõlavad 11.mail esilinastunud mängufilmis “Polaarpoiss”.

I Wear* Experiment esines 6.juulil 2016 muusikafestivalil Õllesummer Saku Läte suvelaval. 16.juulil 2016 astus bänd TMW esitlusel 2 korda lavale Postivus festivalil Lätis

5.augustil astus I Wear* Experiment üles Pärnus Weekend festivalil ning 6.augustil Intsikurmu festivalil Põlvas.

I Wear* Experiment võttis oktoobris 2016 osa Seoulis Lõuna-Koreas toimunud uue muusika festivalist Zandari Festa, kus nad andsid kaks kontserti ning toimus ka üks raadioesinemine. Edasi saadi kutseid veel mitmetele Aasia festivalidele Hiinas, Jaapanis, Singapuris, Tais ning Koreas. Bänd on kutsutud ka tagasi Lõuna-Koreasse Pentaport festivalile, kus sel aastal astusid üles näiteks Suede, Weezer ja Panic! At The Disco.

13.novembril 2016 avaldas I Wear* Experiment live-video Kultuurikatlas toimunud kontserdilt loole "Hyperstress".

I Wear* Experiment esines Eesti Muusikaauhinnad 2017 auhinnagalal 26.jaanuaril Nordea Kontserdimajas. Bänd võitis aasta debüütalbumi auhinna.

9.veebruaril 2017 andis I Wear* Experiment Von Krahlis ühe õhtu jooksul kaks kontserti – ühe akustilise ning teise täielikult elektroonilise.

Ansambel I Wear* Experiment andis 4.juulil välja koduvideo loole "I’m Loving It", kus saab näha bändi seiklusi Aasia tuuri jooksul. Filmis ja pani kokku bändi helimees Meelis "Melcu" Lusmägi. ""I’m Loving It" on meie enda suur lemmik ja tean, et räägin siinkohal kogu bändi eest," kinnitas Hando Jaksi. "Loos löövad kaasa ka Robert Linna ja Jaan Varts. See on esimene meie lugu, mille legendaarne USA raadiojaam KCRW oma eetrisse võttis ja kus seda ka päris tihti mängiti."

5.juulil soojendati Tallinna Lauluväljakul Õllesummer Festivalil ansambli Kasabiani kontserti.

I Wear* Experiment on viimase aasta jooksul mitmel korral Aasias tuuritamas käinud ning 15.detsembril esineti koos kahe sealkandist pärit artistiga Deer MX Hong Kongist ning JVNRO Seoulist Tallinnas Sinilinnus.

I Wear* Experiment esines TMW raames 5.aprillil Von Krahlis Live Nation Baltics õhtul. 13.aprillil ilmus uus singel "Dogs". I Wear* Experiment esines 28.juulil Tallinnas Sweet Spot festivalil.

1.novembril ilmus I Wear* Experimenti uus lugu “Almere”, mis on teine singel stuudioalbumilt “Jupiterz”. “Loos on kuulda elemente Depeche Mode’ist Twenty One Pilots’ini,” sõnab loo üks autoritest Hando Jaksi. “Meid intrigeeris ja inspireeris valetamine – kuidas me kõik seda teeme, sest see on mugav ning rahustab ennast ja teisi. Piir empaatia ja sotsiopaatilise käitumise vahel on õhkõrn,” avab ta loo tagamaid.

I Wear* Experimenti teine kuue looga stuudioalbum “Jupiterz” ilmus 7.detsembril. Plaat on täies mahus bändi enda salvestatud ning temaatika poolest tõsisem ja tumedam kui debüütalbum “Patience”. Seni on albumilt ilmunud kaks singlit – “Dogs” ning “Almere”, mõlemad neist on saanud positiivset tagasisidet nii Eesti kui ka välismaa fännidelt. “Almere”. 6.detsembril avaldatud “Almere” video režissööriks on Martin Randalu.

I Wear* Experiment uue albumi "Jupiterz" esitluskontsert toimus Instikurmu Talifestivalil 2.veebruaril Kultuurikatlas.

26.aprillil andis I Wear* Experiment välja EP kolme muusikapalaga, mis kirjutati Ott Tänaku dokumentaalfilmi jaoks. “Meie jaoks oli tegemist hea ja õpetliku kogemusega,” räägib bändi multiinstrumentalist Hando Jaksi. “Spordis ja muusikas on palju sarnaseid jooni, mõlemad nõuavad väga tugevat meelekindlust, vankumatut tahet ja palju tööd."

9.mail astusid Von Krahlis lavale ansambel I Wear* Experiment ning bänd nimega Catapulta. I Wear* Experimenti jaoks oli tegemist ühega vähestest esinemistest sel aastal Eestis. Bänd mängis lugusid oma värskeimalt albumilt “Jupiterz” ning kuulda sai ka pala “Legends Are Made”, mis on kirjutatud Ott Tänaku dokumentaalfilmi jaoks.

8.veebruaril 2020 võnkus Tallinnas Telliskivi Loomelinnakus asuv Fotografiska eriti säravatel lainetel. Käed ulatasid üksteisele põhjamaine elektropop ja mõnusad indiehelid – publiku ette astusid I Wear* Experiment ning Francis.

I Wear* Experiment andis 24.aprillil välja loo "Unwind", millega tahetakse kuulajatesse lootust süstida. "Tundsime, et selle loo välja andmiseks on kevad kõige parem aeg," leidsid bändiliikmed. "Lugu annab lootust ning kõlab rahustavalt ning värskelt. "Unwind" on mõnes mõttes tuleviku meeldetuletus meile endale – et me ei annaks alla ja ei unustaks elada." Isolatsiooniperioodi alguses palus bänd fännidel saata aegluubis tehtud videosid kaunitest hetkedest. Neist valmis singlile muusikavideo, mis ilmus 1.mail.

4.juunil tõi I Wear* Experiment välja uue singli “Hunger”. Hando Jaksi kommentaar: “Loo sisu võib kokku võtta mõttega, et tihtipeale on tee tähtsam ja põnevamgi kui sihtpunkt. “Hunger” on hoogne, lihtne ja konkreetne – just selline lugu, mida on suvistel festivalidel tore mängida ja publikul hea kaasa hüpata”. 14.juunil avaldatud video kohta lisab ta: “Ma arvan, et meie suurim tugevus on just kontsertide andmine ning “Hunger” on selline lugu, millele kontsertvideo kõige paremini sobis. Väärilise video tegemiseks kutsusime taas kokku oma dream-team’i, kellega oleme koostööd teinud juba aastaid – Martin Randalu, Meelis Lusmägi, Kaspar Brandt ja Timo Tali.”

Ansambel I Wear* Experiment andis 13.mail 2022 välja oma kolmanda albumi "Discontent". Kaasa löövad Jonas Kaarnamets, Iiris Vesik, Max Doohan, Robert Linna ja Matthew Ruys. Albumi on mix'inud José Diogo Neves ja Bert Prikenfeld. "Meie uus album "Discontent" on heliliselt helgem, kuid lüüriliselt süngem kui eelmised albumid "Patience" ja "Jupiterz". Need on lood rahulolematusest, olemise talumatust kergusest, mõttetutest tülidest ja andestusest, uute avastuste näljast," sõnas bändi liige Hando Jaksi.

Jõulist põhjamaist elektropoppi ja filmilikke helimaastikke ühendav I Wear* Experiment on valmis saanud uue pala, mis kannab nime “Exhale”. Tegemist on bändi esimese singliga pärast aastal 2022 ilmunud albumit “Discontent”.
Võrreldes eelnevate reliisidega, oli “Discontent” Hando Jaksi ja Johanna Eenma jaoks muusikaliselt vabastav kogemus ning samas rütmis kulgedes jõudis bänd ka oma uue loominguni. Žanrilise poole pealt uudistab 25.aprillil 2024 ilmunud “Exhale” trummi ja bassi ääremail, ent snitti on võetud ka elektroonilise muusika legendi The Prodigy loost "Invaders Must Die". Nagu ka ehk nimigi viitab, on loo temaatika inspireeritud ärevusest ja sellega toimetulekust. “Sealt ka põhiline sõnum, et kõike üle mõeldes tuleb mõnikord lihtsalt keskenduda põhilistele ja lihtsatele asjadele – nagu näiteks hingamine,” seletab Hando Jaksi.

29.aprillil oli I Wear* Experiment külas ETV Terevisioonil, kus esitati lood "Calling Back To The Sea" ja “Exhale”.

I Wear* Experiment ja “Exhale” jõudsid 29.mail Fotografiskas ka kontsertpubliku ette. “Ilmselgelt on meil hea meel üle pika aja uut muusikat avaldada, kuid kõige rohkem tekitab elevust selle loo esitamine kontsertidel. Vähemalt meie vaimusilmas toimib see just eriti hästi valjult ja tulede sähvides,” lausus Jaksi.

Faktid

I Wear* Experiment on: (nimi/tegevus bändis/sünniaeg)

Hando Jaksi – kitarr, klahvpillid, sämplid – 16.02.1989
Mikk Simson – trummid ja löökriistad - 09.07.1986
Johanna Eenma – laul, klahvpillid - 27.05.1990

Kaspar Brandt - helitehnik
Meelis Lusmägi - valgustehnik
Kati Stimmer – kunstiline juht
José Diogo Neves - mixing & mastering

Muud huvitavat

Seotud videod

I Wear* Experiment - Hunger
I Wear* Experiment - Hunger

Artist: I Wear* Experiment

Lugu: Hunger

Aasta: 2021

I Wear* Experiment - Almere
I Wear* Experiment - Almere

Artist: I Wear* Experiment

Lugu: Almere

Album: Jupiterz

Aasta: 2018

Režissöör: Martin Randalu

I Wear* Experiment - Patience
I Wear* Experiment - Patience

Artist: I Wear* Experiment

Lugu: Patience

Aasta: 2016

Režissöör: Janar Aronija